Συλλεκτικό Στέκι
Χρυσά συλλεκτικα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Χρυσά συλλεκτικα (/thread-3880.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Χρυσά συλλεκτικα - Halaros - 24/04/20 07:40:53

Γιατί όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.
Για παράδειγμα σε ξένα φόρουμ που διαβάζω είναι ότι το επόμενη big thing στις λίρες θα είναι με τη θεματολογία του James Bond το οποίο το θεωρώ αστείο και σαν θέμα. Αν η ζήτηση κατευθυνθεί εκεί το premium θα είναι πολύ μεγαλύτερο.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 24/04/20 11:13:25

Μυστήριες οι συλλεκτικές(και όχι μόνο) βουλεςτων ανθρώπων.
Πολύ περιέργως πάντα κάποιους εξυπηρετούν θαυμάσια.
Πάντα αναρωτιομουν αν η κότα έκανε το αβγό ή το αντίστροφο.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - Nonos - 25/04/20 07:26:43

(23/04/20 15:49:40)nikos11 Έγραψε:  Με την ευκαιρία, είναι τελείως λάθος η προσπάθεια συσχέτισης της συμπεριφοράς των συλλεκτικών ειδών με τα επενδυτικά. Η κάθε κατηγορία, που χωρίζεται και σε υποκατηγορίες, έχει δικούς της κανόνες και δική της συμπεριφορά και είναι άστοχη η οποιαδήποτε σύγκριση.
Πολύ σωστά. 
Εκτός από τις bullion λίρες υπάρχουν και οι σπάνιες συλλεκτικές λίρες που ακολουθούν διαφορετικό διάγραμμα "αποδόσεων" και έχουν το δικό τους φανατικό κοινό.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - miou - 25/04/20 10:32:26

(22/04/20 21:14:25)coll Έγραψε:  Γιατί τα συλλεκτικά χρυσά ως προς την τιμή τους,δεν  ακολουθούν άμεσα την διακύμανση της τιμής του μεγάλου;;
Και όταν αυτό πέσει μπορώ να καταλάβω την σταθερή τιμή τους.
Όταν όμως ανέβει πολύ (όπως καλή ώρα) γιατί δεν ακολουθούν ανάλογα;
Έχετε άποψη;

Οσον αφορά την αγορά τους εγώ έχω παρατηρήσει ότι ακολουθούν ανάλογα. 

Το θέμα υπάρχει στην πώληση του. Γιατί στην πώληση για το «σκράπ» bullion υπάρχει πάντοτε διαθέσιμος αγοραστής, ενώ για το συλλεκτικό δεν υπάρχει πάντα stand by διαθέσιμος αγοραστής που σημαίνει ότι δεν μπορείς να το ξεφορτωθείς όταν θέλεις


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 25/04/20 13:02:28

Δηλαδή οι επενδυτές χρυσών είναι πολλαπλοί των συλλεκτών χρυσών.
Ίσως εγώ έχω λανθασμένη άποψη που πίστευα ότι εξασφαλίζεσαι καλύτερα με τον συνδιασμό σωστής επιλογής χρυσου-συλλεκτικου.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - digo - 25/04/20 14:53:16

Ναι, οι επενδυτές έχουν αλλάξει το τοπίο, καλό είναι για τους συλλεκτες να σκεπτονται και την ημέρα που θα φύγουν (γιατί θα φύγουν σίγουρα) και τι προσαρμογή στις τιμές θα επακολουθήσει.


(23/04/20 12:52:23)μαρκος Έγραψε:  Σωτηρη αισθηση μου ειναι οτι θη λιρα απολαμβανει την σιγουρια και την εγγυηση της μαζας η οποια καμμια σψεση με συλλεκτισμο εχει.Στα συλλεκτικα υπαρχουν κατηγοριες φιλε ενδιαφεροντως και βαση αυτων κινουνται οι συλλεκτες,λ.χ ενα 100 κουρους Οθωμανικο μπορει να το παρεις και κατω απο τιμη μεταλλου αλλα και το παταδειγμα του κ.Σωτηρη απο πανω με το 100δρχ ειναι η αλλη πλευρα

Μάρκο μου, αν βρεις 100 κουρους κάτω από τον χρυσό (αλλά όχι τρύπιο), πες μου εμένα που τα κάνω πολύ κέφι.  Big Grin Και να ένα που έφυγε στο τριπλάσιο της αξίας του σε πολύτιμο μέταλλο. Από την επίσκεψη του σουλτάνου στην Θεσσαλονίκη (αλλά κομμένο στην Κωνσταντινουπολη).


https://coins.ha.com/itm/islamic-dynasties/islamic-dynasties-ottoman-empire-mehmed-v-gold-mint-visit-100-kurush-ah-1327-year-3-1911-1912-ms63-ngc-/a/3083-30441.s


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 25/04/20 15:02:28

[quote="digo" pid='36685' dateline='1587819196']
Ναι, οι επενδυτές έχουν αλλάξει το τοπίο, καλό είναι για τους συλλεκτες να σκεπτονται και την ημέρα που θα φύγουν (γιατί θα φύγουν σίγουρα) και τι προσαρμογή στις τιμές θα επακολουθήσει.


Θεωρώ πάντως ότι ο συλλέκτης δεν είναι  πια και είδος προς εξαφάνιση.
Εισερχεται και νέο αίμα.
Αλήθεια ποιο είναι η πρόβλεψη σου περί προσαρμογής στα συλλεκτικα;


RE: Χρυσά συλλεκτικα - digo - 25/04/20 15:13:43

Η δικη μου πρόβλεψη γι αυτούς που αγόρασαν χρυσό τώρα; Ούτε ένας δεν θα γίνει συλλέκτης, κι είμαι γενικα αλλεγκρος τύπος ξέρεις , αισιόδοξος, αλλά η αλήθεια πιστεύω αυτή είναι.

Εδώ δίνεται ευκαιρία και στους εγκλωβισμένους του 12 να φύγουν, να ξαναμετρηθούμε παιδιά μετά.  Big Grin


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 25/04/20 17:47:21

Καλά ο χαμός γινεται ....
Δεν προλαβαίνει να βγει δεκάδα ,και φεύγει στο λεπτο.,και σκοτώνονται Ποίος εστηλε πρώτος πμ   Wink

Περίεργος είμαι που θα παει


RE: Χρυσά συλλεκτικα - Halaros - 26/04/20 09:23:07

Παιδιά μην ξεχνάτε όμως κάτι πολύ βασικό , οποίος έχει το μικρόβιο του επενδυτικού και έχει πουλήσει σήμερα για ν απεγκλωβιστεί πχ από το 12 αν πο τιμές παραμείνουν επι Μακρόνσε αυτά τα επίπεδα θα επιστρέψει ν αγοράσει σε υψηλότερες τιμές αυτά που πούλησε πριν.
Θυμάμαι ένα φίλο που μου έλεγε όταν πουλάω μετά με πιάνει το «στερητικό σύνδρομο « και θέλω να να ξανααγοράσω.