Συλλεκτικό Στέκι
Χρυσά συλλεκτικα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Χρυσά συλλεκτικα (/thread-3880.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 26/04/20 11:36:26

(26/04/20 09:23:07)Halaros Έγραψε:  Παιδιά μην ξεχνάτε όμως κάτι πολύ βασικό , οποίος έχει το μικρόβιο του επενδυτικού και έχει πουλήσει σήμερα για ν απεγκλωβιστεί πχ από το 12 αν πο τιμές παραμείνουν επι Μακρόνσε αυτά τα επίπεδα θα επιστρέψει ν αγοράσει σε υψηλότερες τιμές αυτά που πούλησε πριν.
Θυμάμαι ένα φίλο που μου έλεγε όταν πουλάω μετά με πιάνει το «στερητικό σύνδρομο « και θέλω να να ξανααγοράσω.

Oi μικροεπενδυτες του παρολθοντος κοιτουν να βγαλουν κανα φραγκο.
Η κριση ξυπνησε και νεους χρυσολατρεις και  καταστροφολαγνους.
Το αυτο ισχυει και με τους εμπορους  και τους σαραφηδες που ξεφορτωνουν κανονικα.
Βεβαια αυτοι ειναι σε καλυτερη μοιρα αφου εχουν παντα το κερδος αναμεσα στην τιμη που πουλουν και σε αυτη που αξοραζουν , κι ας απεχει πολυ απο την ψαλιδα της τραπεζας
Το πως θα αξιοποιησουν τα κερδη μετα ,ειναι ενα θεμα.
Οσοι αγοραζουν ποσοτητα τωρα ο θεος και η ψυχη τους ,διοτι δεν ειναι απιθανο να περιμενουν και αυτοι την επομενη κριση οπως και οι προηγουμενοι.
Η εντονη <νευρικοτητα> στις τιμες ειναι δυσκολο παιχνιδι, και συνηθως αμεσα κεδιζει οποιος κινειται γρηγορα και προβλεπει, κατι που ειναι ευκολοτερα διαχειρισιμο σε αυλες μορφες αξιων του μεταλου.
Ειδομεν

Υ.Σ Παντως δικιο εχεις . Και εγω βρηκα ευκαιρια  και πουλησα  δυο διπλες , και με μερος των χρηματων πηρα μια προυφ και τωρα ψαχνω να αντικαταστησω και την δευτερη Smile
Βεβαια αυτο αφορα το <συλλεκτικο> κομματι  αφου απλα μαζευω κεφαλια


RE: Χρυσά συλλεκτικα - zompels - 26/04/20 17:53:35

Είτε bullion είτε Συλλεκτικά, «Λεφτά σε άλλη διάσταση», καταπολέμηση πληθωρισμού. 
οι προοπτικές μακροπρόθεσμες προσφέρουν σαφώς ασφάλεια. 
Μεροκάματο βγάζεις και αν παίζεις trade με μετοχές, μπορεί να βγάλεις ένα +10 ή πολύ απλά μπορεί να χάσεις και 40-50% άνετα σε μια βδομάδα .... άλλο το Άυλο και άλλο το χειροπιαστό asset. 
Τροφή για σκέψη, επειδή ο καθεις έχει τη δική  του άποψη. 
Ακόμη και έμπορος να είσαι θες Στοκ και διακράτηση σε αρκετά ειδάλλως σκοτώνεις το εμπόρευμα.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - babis - 26/04/20 20:26:28

Συμφωνώ με τον φίλο τον Παναγιώτη είναι λεφτά σε άλλη διάσταση


RE: Χρυσά συλλεκτικα - Halaros - 26/04/20 21:46:07

(26/04/20 11:36:26)coll Έγραψε:  
(26/04/20 09:23:07)Halaros Έγραψε:  Παιδιά μην ξεχνάτε όμως κάτι πολύ βασικό , οποίος έχει το μικρόβιο του επενδυτικού και έχει πουλήσει σήμερα για ν απεγκλωβιστεί πχ από το 12 αν πο τιμές παραμείνουν επι Μακρόνσε αυτά τα επίπεδα θα επιστρέψει ν αγοράσει σε υψηλότερες τιμές αυτά που πούλησε πριν.
Θυμάμαι ένα φίλο που μου έλεγε όταν πουλάω μετά με πιάνει το «στερητικό σύνδρομο « και θέλω να να ξανααγοράσω.

Oi μικροεπενδυτες του παρολθοντος κοιτουν να βγαλουν κανα φραγκο.
Η κριση ξυπνησε και νεους χρυσολατρεις και  καταστροφολαγνους.
Το αυτο ισχυει και με τους εμπορους  και τους σαραφηδες που ξεφορτωνουν κανονικα.
Βεβαια αυτοι ειναι σε καλυτερη μοιρα αφου εχουν παντα το κερδος αναμεσα στην τιμη που πουλουν και σε αυτη που αξοραζουν , κι ας απεχει πολυ απο την ψαλιδα της τραπεζας
Το πως θα αξιοποιησουν τα κερδη μετα ,ειναι ενα θεμα.

Μια κανονική κατανομή είναι που συνυπάρχουμε όλοι και ο ένας προσπαθεί να εξυπηρετήσει τους σκοπούς του άλλου.
Προσωπικά αγόρασα κάποια νομίσματα τα οποία μπορεί θεωρητικά να έχουν υψηλή τιμή σε σχέση με το παρελθόν από την άλλη όμως στο παρελθόν δεν έβγαιναν προς πώληση λόγω των χαμηλών τιμών. 
Επίσης πριν λίγο καιρό δεν αγόρασα κάποια νομίσματα που ήταν ακριβά σύμφωνα με τις συμβουλές των παλιότερων και τώρα έχουν ανέβει πολύ πιο πάνω. Όλα σχετικά είναι.
Πρώτα αγοράζω με γνώμωνα αυτά που μου αρέσουν και για τη συλλογή μου κι ας μην είναι 70αρια (γιατί δε μπορώ να τ αγοράσω). Αν πέσει ο χρυσός θα μου έχουν μείνει κάποια κομμάτια που μου αρέσουν.
Το κακό είναι πως όσο ανεβαίνει ο χρυσός γίνεται πολύ πιο δύσκολο να αποκτήσεις κομμάτια συλλεκτικά.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - μαρκος - 28/04/20 14:30:41

[attachment=10109]
(25/04/20 14:53:16)digo Έγραψε:  Ναι, οι επενδυτές έχουν αλλάξει το τοπίο, καλό είναι για τους συλλεκτες να σκεπτονται και την ημέρα που θα φύγουν (γιατί θα φύγουν σίγουρα) και τι προσαρμογή στις τιμές θα επακολουθήσει.


(23/04/20 12:52:23)μαρκος Έγραψε:  Σωτηρη αισθηση μου ειναι οτι θη λιρα απολαμβανει την σιγουρια και την εγγυηση της μαζας η οποια καμμια σψεση με συλλεκτισμο εχει.Στα συλλεκτικα υπαρχουν κατηγοριες φιλε ενδιαφεροντως και βαση αυτων κινουνται οι συλλεκτες,λ.χ ενα 100 κουρους Οθωμανικο μπορει να το παρεις και κατω απο τιμη μεταλλου αλλα και το παταδειγμα του κ.Σωτηρη απο πανω με το 100δρχ ειναι η αλλη πλευρα

Μάρκο μου, αν βρεις 100 κουρους κάτω από τον χρυσό (αλλά όχι τρύπιο), πες μου εμένα που τα κάνω πολύ κέφι.  Big Grin Και να ένα που έφυγε στο τριπλάσιο της αξίας του σε πολύτιμο μέταλλο. Από την επίσκεψη του σουλτάνου στην Θεσσαλονίκη (αλλά κομμένο στην Κωνσταντινουπολη).


https://coins.ha.com/itm/islamic-dynasties/islamic-dynasties-ottoman-empire-mehmed-v-gold-mint-visit-100-kurush-ah-1327-year-3-1911-1912-ms63-ngc-/a/3083-30441.s

Εμενα δεν με χαλανε και ασημενια  2 kurush Θεσσαλονικης ή Ανδριανουπολης που ειδα προσφατα


RE: Χρυσά συλλεκτικα - Halaros - 28/04/20 21:32:37

Το οξύμωρο είναι πως τα διλιρα έχουν τη χαμηλότερη ζήτηση (μιλάμε για τος ίδιες χρονιές πάντα) σε σχέση με τις λίρες και η αναλογία τομής/χρυσού είναι η καλύτερη.
Μπορείτε να μου το εξηγήσετε αυτό;
Έχω δει λιρα proof να Πουλιέται πιο ακριβά από διλιρο proof με την ίδια βαθμολογία και χρόνια έκδοσης.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - rubirosa - 28/04/20 22:31:55

Είναι μεγαλύτερος ο κύκλος,συλλεκτών λίρας. 
Και μετά έρχεται το πεντόλιρο που απευθύνεται σε μεγαλύτερα πορτοφόλια.
Δύλιρο, μισό και από το 2010 τέταρτο δεν έχουν αποκτήσει κοινό.