Συλλεκτικό Στέκι
Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συντήρηση / Πιστοποίηση Νομισμάτων (https://syllektiko-steki.gr/forum-95.html)
+--- Νήμα: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... (/thread-3952.html)

Σελίδες: 1 2


Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - sotiris - 11/06/20 02:07:29

Μερικα νεα:
https://www.ngccoin.com/news/article/8349/ngc-certifies-majority-of-emergency-production-eagles/
(... The third-party grading service has already certified more than half of April’s emergency production of 240,000 American Silver Eagles at the Philadelphia Mint....)

Στο πιτς φυτιλι πιστοποιησαν περιπου 120,000 νομισματα με την μονη εγνοια αν ειναι MS-69 η MS-70 για να "φορτωσουν" αναλογα τους ενδιαφερομενους (συλλεκτες?, επενδυτες?) με επιπροσθετο κοστος απο την τιμη μεταλλου. Παρεπιπτοντως το νομισμα που φαινεται στη φωτογραφια του αρθρου ΔΕΝ βγαινει στο population report της NGC. Εμ πως, να πουνε κιολας οτι εχουν πιστοποιησει 100,000+ απο δαυτα σε βαθμο MS-70?

Τωρα ποιος νοιαζεται αν το μονολεπτο του Ertel ειναι το "ευκολο" DIVO P-42 ( T.ERTEL. | * | PROBE- | MUN- | ZE. | MUNCHEN. 1833. ) η το "πανδυσκολο" DIVO P-43 ( PROBMUNZE | VON | T. ERTEL. | 1833 | MUNCHEN )? Η αν τα Ελληνικα νομισματα της δεκαετιας του 1840 κοπηκαν στην Αθηνα με κατωτερης ποιοτητας μηχανηματα και αρα πρεπει (δεν πρεπει?) να αξιολογηθουν διαφορετικα απο αυτα που κοπηκαν στο Μοναχο? Η αν το ταλληρο με την κουκουβαγια δεν κοπηκε το 1833 και ΚΑΚΩΣ αναφερεται με αυτη την χρονολογια αντι (ND 1833) - οπως τα αναμνηστικα του 1935 (ND 1940) η αυτα του 1967 της χουντας (ND 1970). Τι ψαχνεις τωρα ???

1. Ζαχαρια ..... !!!!!!
2. Ειναι πολλα τα λεφτα (για τις εταιρειες πιστοποιησης) Ορφεα !!!
3. Προτεινω να προεκτεινουμε την κλιμακα του Sheldon απο 1-70 σε 1-100 για να (ξανα)πιστοποιηθουν τα ηδη πιστοποιημενα με την νεα κλιμακα. Μετα να μπουν δεκαδικοι βαθμοι στην αρχη με ενα και μετα με 2 δεκαδικα ψηφεια για να (ξανα)πιστοποιηθουν αυτα της αρχικης κλιμακας 1-100 χωρις δεκαδικα ψηφεια. Μετα να ελθουν οι εταιρειες που αξιολογουν τις εταιρειες πιστοποιησης (ναι υπαρχουν ακομα και τωρα, π.χ. CAC) και να σλαμπαρουν τα σλαμπαρισμενα μεσα σε καινουργια σλαμπ. Μετα να ...
ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ "η αφηνεις το penny να πεσει απο τον ουρανοξυστη στην Αμερικη, η αφηνω το αγγουρι απο την Αμαλιαδα που μεγαλωσε και περασε τον ωκεανο να προχωρησει ..." ???
Αυτα ...

Σωτηρης


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - nikos11 - 11/06/20 07:03:19

Τι να σχολιάσει κάποιος Σωτήρη... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα Big Grin ! Για να τα πιστοποιούν, κάποιοι τα αγοράζουν...


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - solferino - 11/06/20 07:44:21

Σωτήρη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Τι σχέση εχει η πιστοποίηση των σύγχρωνων αμερικάνικων με τα ελληνικά των 1840ς??

Θα σου πω 2 περιπτώσεις.

1) ο κ.Chase είχε στείλει ενα του Παύλου δε θυμαμαι τι ,,θυμαμαι ειχε πουληθει στον stacks o Βαθμός ήταν ΣΠ64 frosted deviced ή κατι τέτοιο, τον βαθμό του τον εβαλαν μετα απο 8 μήνες.. 8 μήνες κρατουσαν το νόμισμα καιτ έψαχναν.

2) φίλος μου ντιλερ εστειλε κατι ρούβλια ngc για βαθμολόγηση και του τα επέστρεψαν μετα από 6 μήνες , δε θα πω τι ημερομηνίες για ευνόητους λόγους και τα επέστρεψαν πάλι μετα απο 6 μήνες γτ δεν ήξεραν αν θα εβαζαν μπροστά ΜΣ ΣΠ ή ΠΡ. Δεν ειναι τόσο απλοϊκά όσο τα λες.

θα συμφωνησω με το Νίκο ότι περι ορεξεως..... ωστόσο στα παλιά δεν ισχυει το ιδιο.


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - nikos11 - 11/06/20 07:56:04

Βασίλη νομίζω δεν έπιασες το πνεύμα του Σωτήρη Undecided .


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - sotiris - 11/06/20 09:20:21

(11/06/20 07:56:04)nikos11 Έγραψε:  Βασίλη νομίζω δεν έπιασες το πνεύμα του Σωτήρη Undecided .
+1000 Big Grin Big Grin Big Grin
υ.γ. Βασιλη, παρατα τα ξενα και ελα πισω στα Νεο-Ελληνικα !!!


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - solferino - 11/06/20 10:15:40

(11/06/20 09:20:21)sotiris Έγραψε:  
(11/06/20 07:56:04)nikos11 Έγραψε:  Βασίλη νομίζω δεν έπιασες το πνεύμα του Σωτήρη Undecided .
+1000 Big Grin Big Grin Big Grin
υ.γ. Βασιλη, παρατα τα ξενα και ελα πισω στα Νεο-Ελληνικα !!!

Μόλις μπήκα!!!!! Λες και το ξερες!!!!!!


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - orfeas - 11/06/20 10:55:52

(11/06/20 02:07:29)sotiris Έγραψε:  Μερικα νεα:

2. Ειναι πολλα τα λεφτα (για τις εταιρειες πιστοποιησης) Ορφεα !!!

Αυτα ...

Σωτηρης

Γιατί με επικαλείσαι Σωτήρη μου ?   Smile
Αφού ξέρεις ότι και κάποια που έτυχε να τα αγοράσω σε slab, τα έσπασα και τα έβαλα σε χαρτονάκια. 

ορφεας


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - digo - 11/06/20 17:02:12

Sigh..... Shy


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - sotiris - 11/06/20 22:39:46

ω
(11/06/20 10:55:52)orfeas Έγραψε:  
(11/06/20 02:07:29)sotiris Έγραψε:  Μερικα νεα:

2. Ειναι πολλα τα λεφτα (για τις εταιρειες πιστοποιησης) Ορφεα !!!

Αυτα ...

Σωτηρης

Γιατί με επικαλείσαι Σωτήρη μου ?   Smile
Αφού ξέρεις ότι και κάποια που έτυχε να τα αγοράσω σε slab, τα έσπασα και τα έβαλα σε χαρτονάκια. 

ορφεας
Ορφεα,
Ατυχης αναφορα και ισως εκτος τοπου και χρονου, θυμηθηκα μια συζητηση που ειχαμε στο σπιτι σου - μετα το *** σοκ *** (απο μερια μου) θεασης της συλλογης Γεωργιου - για το πως οι τιμες νομισματων αλλαζουν αναλογα με το βαθμο που γραφει το κουτακι απεξω. Οσον αφορα για το αν εχεις σπασει slab για να βαλεις τα νομισματα στα χαρτονακια οντως μπορω να το επιβεβαιωσω γιατι το εχω δει με τα ματια μου.
Σωτηρης


RE: Που αφιερωνουν τον χρονο τους οι αξιοτιμοι κ.κ. graders ... - sotiris - 11/06/20 22:42:27

(11/06/20 10:15:40)solferino Έγραψε:  
(11/06/20 09:20:21)sotiris Έγραψε:  
(11/06/20 07:56:04)nikos11 Έγραψε:  Βασίλη νομίζω δεν έπιασες το πνεύμα του Σωτήρη Undecided .
+1000 Big Grin Big Grin Big Grin
υ.γ. Βασιλη, παρατα τα ξενα και ελα πισω στα Νεο-Ελληνικα !!!

Μόλις μπήκα!!!!! Λες και το ξερες!!!!!!
Το ειδα στον ... υπνο μου! Big Grin Big Grin Big Grin  Μπραβο, πολυ χαιρομαι !