Συλλεκτικό Στέκι
Ebay - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Ebay (/thread-3957.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


RE: Ebay - μαρκος - 16/06/20 14:41:03

Ευχαριστω Μιχαλη το εκανα ηδη .Συμφωνω με τον αγοραστη ο Εγγλεζος που εστειλα εχει αργησει μια βδομαδα απο του Γαλλου και μου γραφει ολα οκ μην αγχωνομαι και ο αλλος αμεσως θεμα.Παντως σημερα μου βγαζει overdue και δεν με αφηνει απο το ιστορικο του να δω την διαδρομη του φακελου


RE: Ebay - μαρκος - 18/06/20 22:44:32

[attachment=10321]


RE: Ebay - μαρκος - 18/06/20 22:45:24

Τι εννοει ο ποιητης εδω παιδια πηγε Γαλλια και ξαναγυρναει;;


RE: Ebay - georok - 18/06/20 22:57:18

(18/06/20 22:45:24)μαρκος Έγραψε:  Τι εννοει ο ποιητης εδω παιδια πηγε Γαλλια και ξαναγυρναει;;

 Φευγει απο το αεροδρόμιο και παει στον παραλήπτη.


RE: Ebay - digo - 21/06/20 22:16:14

Ο Γιώργος (georok) τα είπε πολύ σωστά. Εστειλα 7 δέματα κατά τη διάρκεια του lockdown και αργότερα, και τα 6 έφτασαν (3 στην Ευρώπη, ένα στην Ρωσία και 2 από 3 στην Αμερική). Το πιο πρόσφατο της Αμερικής δεν έχει φτάσει ακόμη, αλλά ο αγοραστής άνοιξε request, (κι όχι case), εγώ έκανα ότι μου ζητήθηκε, ανεβάζοντας τις πληροφορίες των ΕΛΤΑ και επικοινωνώντας με τον αγοραστή ο οποίος με αγνόησε, αλλά το eBay αποφάσισε και διέταξε σε 2 μέρες να επιστραφούν τα χρήματα, κάτι που έκανε το ίδιο, δημιουργώντας αρνητικό υπόλοιπο στον λογαριασμό πευπαλ γιατί τα είχα σηκώσει όλα.

Όταν το πακέτο φτάσει στην Αμερική, και θα φτάσει 99.99%, θα πάω στο résolution center και θα ζητήσω να επιστραφούν τα χρήματα, διότι πλέον είμαι σίγουρος ότι πρόκειται περί κακόβουλου αγοραστή ο οποίος αρνήθηκε να απαντήσει σε οποιαδήποτε επικοινωνία είχα μαζί του από την πρώτη στιγμή.

Το δέμα βρίσκεται ακόμη σε transit. Εδώ και 3 μέρες δικαιούμαι να κάνω επίσημη αναζήτησή του συστημένου δέματος, αλλά δεν έχει νόημα διότι γνωρίζω ότι δεν έχει φτάσει. Τα ίδια αποτελέσματα που δείχνουν τα tracking των ΕΛΤΑ δείχνει και το tracking της USPS που θα το παραδώσει ζητώντας υπογραφή από τον αγοραστή.

Πιο πολύ κι από την επιστροφή των χρημάτων, είμαι περίεργος να δω την αντίδραση του eBay, γιατί πρώτη φορα πέφτω σε τόσο μ@λ@κ@ αγοραστή. Όσο για το «βάλτο στο hold” δεν είναι και τόσο απλό, διότι το eBay δίνει σπάνια και σε πολύ ενεργούς πωλητές  παρατάσεις 10 ημερών αλλά αρκετά δύσκολα εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι. Και σε τελική ακόμη και να μου είχε δώσει παράταση, πάλι θα την είχα εξαντλήσει, αφού ο τύπος άνοιξε το request 9 μέρες μετά την αποστολή στην Αμερική, που τότε έφευγαν είτε με πλοία, είτε με φορτηγά στην Ευρώπη κι από κει, ένας Θεός ξέρει πως έφταναν στην άλλη άκρη του Ατλαντικού.

Υπάρχει και το 0.01% αυτό το πακέτο να είναι το πρώτο που χάνω σε χιλιάδες (δεν υπερβάλλω) που έχω στείλει και μέσω eBay αλλά κυρίως εκτός, σε 20 χρόνια. Τι να κάνουμε; Τρώμε το χτυπημα και προχωράμε. Ένας φίλος πωλητής Αμερικανός μου έχει πει για δικαιολογίες αγοραστών ότι μέχρι και η γάτα τους ανέβηκε στον υπολογιστή τους και πάτησε με τα πατουσακια της το ποσο που πόνταραν.... Angel


RE: Ebay - georok - 21/06/20 22:34:03

Στέλνεις Ρωσσια και δεν έχεις χάσει ποτέ δέμα Δημήτρη; Πρέπει να είσαι πολύ κ@@φαρδος.. Εγω την έχω μαζί με την Αφρική στα αποκλεισμένα.


RE: Ebay - digo - 21/06/20 23:05:32

Είδες όμως; Έφτασε στη Ρωσία ενώ ο Αμερικανός μου το παίζει Κινεζος. Πρόσφατα επίσης, είχα αγοράσει κάτι από εμπορο ο οποίος έλεγε ότι τα έστελνε από Φινλανδια. Μετά από λίγο, διαπίστωσα ότι το έστειλε από Ρωσία και του λέω «που με έμπλεξες αδερφέ;» Αυτός με αυτοπεποίθηση απάντησε ότι καλύτερα ήταν που μου το έστειλε από Ρωσία παρά από Φινλανδία. Είχε δίκιο τελικά, το δέμα ήρθε αρκετά γρήγορα. Τα τρελλα της παγκοσμιοποίησης.


RE: Ebay - Nonos - 22/06/20 07:33:30

(21/06/20 22:16:14)digo Έγραψε:   αλλά ο αγοραστής άνοιξε request, (κι όχι case) Το ίδιο είναι

Όταν το πακέτο φτάσει στην Αμερική, και θα φτάσει 99.99%, θα πάω στο résolution center και θα ζητήσω να επιστραφούν τα χρήματα, διότι πλέον είμαι σίγουρος ότι πρόκειται περί κακόβουλου αγοραστή ο οποίος αρνήθηκε να απαντήσει σε οποιαδήποτε επικοινωνία είχα μαζί του από την πρώτη στιγμή.

Τέλειωσε αυτή η υπόθεση, δεν θα σου επιστραφούν χρήματα



Πιο πολύ κι από την επιστροφή των χρημάτων, είμαι περίεργος να δω την αντίδραση του eBay

Μπλα μπλα μπλα από το ebay και τίποτα άλλο θα είναι η αντίδραση




Όσο για το «βάλτο στο hold” δεν είναι και τόσο απλό, 

Δεν είναι απλό, αλλά είναι από το μόνο που μπορείς να κερδίσεις κάποια καθυστέρηση, χρειάζεται πολύ πλά μπλά και συνεχόμενα μηνύματα προς το cs 



RE: Ebay - miou - 22/06/20 16:09:20

Σε λίγες μέρες θα το παραλάβει ο Αμερικανός αλλά επιστροφή χρημάτων δεν κάνει το ebay 
Μίλησε μόνο με τον ίδιο μέσω του κέντρου μηνυμάτων του ebay όταν δεις ότι το πήρε να του στείλεις σήμα με το PayPal να στο ξαναπληρωσει 
Αν δεν το πληρώσει τότε,  ναι έπεσες σε απατεώνα
ή ζητά του από τώρα να αρνηθεί την παραλαβή ώστε να σου επιστραφεί


RE: Ebay - digo - 27/06/20 21:21:31

Παράθεση:Τέλειωσε αυτή η υπόθεση, δεν θα σου επιστραφούν χρήματα



Πιο πολύ κι από την επιστροφή των χρημάτων, είμαι περίεργος να δω την αντίδραση του eBay

Μπλα μπλα μπλα από το ebay και τίποτα άλλο θα είναι η αντίδραση


Όλο αισιοδοξία ο Μιχάλης. Big Grin

Εγώ θα το κυνηγήσω μέχρι τέλους. Ένα λάθος έκανα, ότι ξέχασα να αλλάξω το shipping από expedited σε normal γι αυτό και μπόρεσε και άνοιξε request τόσο γρήγορα. Το ίδιο το eBay μόλις μου έστειλε μήνυμα πως να κάνω appeal στις υποθέσεις εναντίον μιας απόφασης εις βάρος ενός πωλητή, ίσως τυχαία και να το λάβατε όλοι, ίσως και όχι, γιατί επίτηδες ανέφερα αναλυτικά την περίπτωση σε άλλο αγοραστή, πολύ πιο φιλικό και ο οποίος μου έδωσε πληροφορίες που αγνοούσα, 7500 feedback ο άνθρωπος. Να δούμε ποιος θα γελάσει τελευταίος.  Cool