Συλλεκτικό Στέκι
Ebay - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Ebay (/thread-3957.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


RE: Ebay - Nonos - 30/06/20 16:48:35

(30/06/20 15:59:30)gkounto Έγραψε:  Πάντως εγώ αντέστρεψα απόφαση του eBay και μάλιστα σήμερα. Ο αγοραστής   Eίχε πληρώσει με paypal? 

μου είχε ανοίξει case  Tην οποία κέρδισε? Και πήρε πίσω τα χρήματα που σου είχαν δεσμευτεί?

γιατί δεν παρέλαβε αλλά παραδόθηκε τελικά χθες. Μόλις έγραψα στο customer support σε δέκα λεπτά ίσως και λιγότερο είχα πάρει πίσω τα λεφτά μου. 
Το money back guarantee ισχύει και αντιστρόφως.

Ιδιωτική πώληση.

Πολύ ευχάριστο!


RE: Ebay - gkounto - 30/06/20 17:03:56

Ναι Μιχάλη ήταν δημοπρασία που είχε κερδίσει και πληρώσει με PayPal. Βασικά δεν μου είχαν μόνο δεσμευτεί του τα είχαν επιστρέψει από τον λογαριασμό μου. Ενα ακόμη case που δεν έχει παραδοθεί αλλά μετά την σημερινή εμπειρία έχω ελπίδες. Για να δούμε.


RE: Ebay - gkounto - 30/06/20 17:20:59

Το είχα στείλει 24/05 και παραδόθηκε χθες 29/06 Αμερική.


RE: Ebay - Nonos - 30/06/20 17:43:04

(30/06/20 17:03:56)gkounto Έγραψε:  Ναι Μιχάλη ήταν δημοπρασία που είχε κερδίσει και πληρώσει με PayPal. Βασικά δεν μου είχαν μόνο δεσμευτεί του τα είχαν επιστρέψει από τον λογαριασμό μου. Ενα ακόμη case που δεν έχει παραδοθεί αλλά μετά την σημερινή εμπειρία έχω ελπίδες. Για να δούμε.
Aυτό που με κάνει να απορώ είναι πως μπήκε το eBay στον λογαριασμό PayPal του αγοραστή και του "σήκωσε" τα χρήματα. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? 
Μπορεί η οποιαδήποτε εταιρεία μέσω της οποίας έγινε κάποια αγορά να μπαίνει και να "σηκώνει" χρήματα από το λογαριασμό PayPal που έχουμε?
Περίεργο μου φαίνεται....
Να είχε ανοιχτεί case απευθείας στην PayPal γνωρίζω πως γίνεται, αλλά με υπόθεση στο eBay νομίζω πως δεν το έχω ξανακούσει.... Εκτός κι αν δεν του τα πήρε για να σου τα δώσει....

Πάντα τέτοια Γιώργο!


RE: Ebay - gkounto - 30/06/20 17:49:06

undefined
MC999 georg-kount, we've reversed the outcome for case (5237126793)


Dear georg-kount ([email protected]),

Thank you for contacting us about case 5237126793for the following item:

293575433935 - Egypt 1939 King Farouk 20 Piastres Silver aUNC
 
We've reviewed your concerns and have reversed the outcome of the case. Within 48 hours, we'll credit the PayPal account used to provide reimbursement for this case. If you used another payment method, please open a PayPal account with the email address we have on file. This will enable you to claim your money.

Because we decided in your favor, this case, any feedback left, and all detailed seller ratings left, will not affect your seller performance. In addition, any feedback left for this transaction will be removed.

If you have other questions, please contact us. You can reach us by going to the eBay website and clicking "Help & Contact" in the upper right corner and then selecting "Contact eBay."

Thanks,

eBay 

Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.


H58571


RE: Ebay - gkounto - 30/06/20 17:51:42

Αλλά πήρα και αυτό 

undefined
RE: Selling - Appealing a case SR# 1-268608469356


Hello Georgios, 
 
Thank you for writing to us in regards to item not received case filed for the "Farouk 20 Piastres Silver aUNC" (293575433935) by the buyer ‘georg-kount’.
 
Before anything else, I'd like to acknowledge the fact that you’re putting in honest efforts in order to comply with eBay policies and to maintain good reputation for your account. I would like to thank you for staying with us and choosing eBay as your on line marketplace of choice as I know how challenging it is to be a seller. Let me assure you that you are a valuable member for us and your satisfaction is our top most priority. 
 
I understand that the tracking shows item is delivered to the buyer and I am delighted to inform you that I have granted your appeal and we will refund you $96.00 in your PayPal account that you have used to accept payment for the item. By 24-48hours you will receive an automated e-mail from PayPal notifying you when the funds have been received. The defect related to this transaction will also be removed.
 
Should there be any delays; rest assured that you will receive your refund. Expect that you will receive an automatic email from PayPal to notify you that funds have been received. 
You are no longer required to take any further action. 
 


RE: Ebay - gkounto - 30/06/20 17:53:58

Το email που έλαβα από το PayPal έλεγε:

«Ο προμηθευτής eBay σας έστειλε $96.00»

Ελπίζω να σας διαφώτισα λίγο.


RE: Ebay - Nonos - 30/06/20 18:06:45

(30/06/20 17:53:58)gkounto Έγραψε:  Το email που έλαβα από το PayPal έλεγε:

«Ο προμηθευτής eBay σας έστειλε $96.00»

Ελπίζω να σας διαφώτισα λίγο.

Το γνωστό "μπλα μπλά" του eBay έχω γίνει παραλήπτης του αρκετές φορές.
Απλά με επιβεβαιώνετε και σας ευχαριστώ για αυτό.
(30/06/20 17:43:04)Nonos Έγραψε:  Εκτός κι αν δεν του τα πήρε για να σου τα δώσει....
Τα χρήματα σας τα έδωσε το eBay και αυτό με τη σειρά του θα προσπαθήσει να τα πάρει από τον αγοραστή.

Αυτό βέβαια εσάς δεν σας ενδιαφέρει, σε αυτήν την περίπτωση, καθόλου....
Μπράβο σας γιατί καταφέρατε ταχύτατα να αντιστρέψετε αυτήν την απόφαση.

Αυτό βέβαια που έμαθα από αυτήν την υπόθεση είναι πως το eBay μπορεί να αντιστρέψει απόφαση για υπόθεση INR με μεταγενέστερη -της απόφασης- παραλαβή του αντικειμένου από τον αγοραστή....


RE: Ebay - gkounto - 30/06/20 18:20:18

Ακριβώς. Αυτή είναι η ουσία.


RE: Ebay - miou - 30/06/20 19:58:07

μάλλον το ebay έχει αλλάξει τους κανόνες του λόγω κορωνοϊού