Συλλεκτικό Στέκι
Ebay - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Ebay (/thread-3957.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


RE: Ebay - digo - 30/06/20 23:12:21

(28/06/20 06:11:17)Nonos Έγραψε:  
(27/06/20 21:21:31)digo Έγραψε:  Όλο αισιοδοξία ο Μιχάλης. Big Grin 

Εγώ θα το κυνηγήσω μέχρι τέλους. Ένα λάθος έκανα, ότι ξέχασα να αλλάξω το shipping από expedited σε normal γι αυτό και μπόρεσε και άνοιξε request τόσο γρήγορα. Το ίδιο το eBay μόλις μου έστειλε μήνυμα πως να κάνω appeal στις υποθέσεις εναντίον μιας απόφασης εις βάρος ενός πωλητή, ίσως τυχαία και να το λάβατε όλοι, ίσως και όχι, γιατί επίτηδες ανέφερα αναλυτικά την περίπτωση σε άλλο αγοραστή, πολύ πιο φιλικό και ο οποίος μου έδωσε πληροφορίες που αγνοούσα, 7500 feedback ο άνθρωπος. Να δούμε ποιος θα γελάσει τελευταίος.  Cool

Δημήτρη μου δεν είναι θέμα απαισιοδοξίας αλλά ρεαλισμού,
Έχω καταφέρει να αντιστρέψω αποφάσεις του eBay, αρκετές φορές.
Αφορούσαν όμως λανθασμένες του αποφάσεις.
Στην περίπτωσή σου δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Έπεσες σε κακό αγοραστή που όμως λειτουργεί μέσα στους κανόνες του ebay, δεν τους παραβιάζει....

Μακάρι να καταφέρεις να αντιστρέψεις την απόφαση, στο εύχομαι, αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητες και πες με πάλι απαισιόδοξο...  Big Grin


Σ’ευχαριστω Μιχαλη, αλλά έχω λόγους να πιστεύω το αντίθετο και ότι θα γίνει άμεση επιστροφή. Είτε με το καλό, είτε με το στανιο. Το μόνο λάθος που έκανα ήταν ότι είχα ξεχάσει το expedited shipping από προηγούμενες δημοπρασίες. Σήμερα όμως η USPS μου έχει στείλει δυο ειδοποιήσεις ότι έφτασε σε κέντρο στο Μιζουρι, (αυτός στην Washington, όχι την DC) και μετα ότι ήδη έφυγε από Μιζουρι και πάει προς τον προορισμό του.

Του εστειλα και μήνυμα του αγοραστη, ότι καλό θα είναι να αποφασίσει τάχιστα αν θα επιστρέψει το νόμισμα η τα χρήματα γιατί σε λίγες μέρες θα είναι εκεί και θα το γνωρίζω. Πρόσθεσα ότι δεν έχω διάθεση να κάνω appeal στην άδικη απόφαση του eBay και περιμένω να πράξει το σωστό, αλλά σε περιθώριο 24 ωρών και μετά είναι τελειωμένος, όπως στην περίπτωση του Γιώργου.

Και κοιτα σύμπτωση, μετά από πέντε μηνύματα, είναι το πρώτο στο οποίο απάντησε, ότι μόλις έρθει θα μάθω την απόφαση του. Γελάει καλά οποίος γελάει τελευταίος, εδώ μελέτησα όλες τις περιπτώσεις appeal που υπάρχουν στο εν τω μεταξύ, γι αυτό και απάντησε το άπλυτο καθίκι.


RE: Ebay - georok - 01/07/20 06:00:36

Ερωτηση: με το που μου ανοίγει κάποιος request στο ebay, μου μειώνεται αυτόματα το υπόλοιπο στο PayPal; Χτες το πρόσεξα.


RE: Ebay - gkounto - 01/07/20 06:45:27

Νομίζω δεσμεύεται το ποσόν προσωρινά. Αν λυθεί υπέρ σου απελευθερώνεται πίσω στον λογαριασμό σου. Αν όχι τα χρήματα επιστρέφονται στον αγοραστή.
Αυτές οι ιστορίες με έχουν αναγκάσει να μην χρησιμοποιώ τα χρήματα του λογαριασμού μέχρι να βεβαιωθώ ότι όλα έχουν παραδοθεί και δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να ανοίξει case ακριβώς για να μην έχω αρνητικό υπόλοιπο (overdraft).


RE: Ebay - georok - 01/07/20 07:14:37

(01/07/20 06:45:27)gkounto Έγραψε:  Νομίζω δεσμεύεται το ποσόν προσωρινά. Αν λυθεί υπέρ σου απελευθερώνεται πίσω στον λογαριασμό σου. Αν όχι τα χρήματα επιστρέφονται στον αγοραστή.
Αυτές οι ιστορίες με έχουν αναγκάσει να μην χρησιμοποιώ τα χρήματα του λογαριασμού μέχρι να βεβαιωθώ ότι όλα έχουν παραδοθεί και δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να ανοίξει case ακριβώς για να μην έχω αρνητικό υπόλοιπο (overdraft).

 To ηξερα για το case αυτο, όχι για το request. Τέλεια..


RE: Ebay - Nonos - 01/07/20 08:09:58

(01/07/20 07:14:37)georok Έγραψε:  To ηξερα για το case αυτο, όχι για το request. Τέλεια..
Kαι το request κατ'ουσίαν case είναι....


RE: Ebay - georok - 01/07/20 09:56:08

Που βλέπω όλα τα ενεργά cases μαζεμένα;
Γιατί έχει γίνει ένας χαμός με τις καραντίνες..


RE: Ebay - gkounto - 01/07/20 10:16:27

Βρες κάπου λέει resolution center κάνε κλικ εκεί και θα τα βρεις εκεί μαζεμένα. 
Χαμός και από εδώ.


RE: Ebay - georok - 01/07/20 10:53:01

Ευχαριστώ.


RE: Ebay - STEL2 - 01/07/20 10:59:47

Aπο το account πας στο resolution center


RE: Ebay - Nonos - 01/07/20 11:44:20

Αν βρίσκεσαι στο account σου πηγαίνεις κάτω κάτω στην σελίδα και το βρίσκεις

Αν είσαι στην κεντρική σελίδα πηγαίνεις πάνω πάνω στο  το πατάς και πας κάτω κάτω.