Συλλεκτικό Στέκι
Ebay - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Ebay (/thread-3957.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


RE: Ebay - Nonos - 05/07/20 12:54:22

(05/07/20 12:51:54)STEL2 Έγραψε:  
(05/07/20 12:48:52)Nonos Έγραψε:  
(05/07/20 12:39:00)STEL2 Έγραψε:  
(05/07/20 11:20:28)Nonos Έγραψε:  Σου απάντησε ο αγοραστής, μετά από την παραλαβή, Δημήτρη?

Eγώ περίμενα ενα απο Γαλλία (αλλο αυτό), απο 5/6, και μετά την λήξη του estimate delivery, κάπου στις 25/6 νομίζω, ανοιξα case, και αφού προηγουμένως, του ειχα στήλει μύνημα να μου στείλει το tracking number, και μου είπε οτι δεν το βρίσκει.
Αμέσως ομως την ιδια μέρα μου επέστρεψε τα χρήματα...Σήμερα μου εστελε μύνημα, οτι βρήκε το χαρτί με το  τracking number, και οτι τ' αντιμείμενα βρίσκονται Ελλάδα.
Πράγματι, απ' οτι ειδα, βρίσκονατ στο Ηράκλειο, και σύμφωνα πάντα, απο το σημείο αυτό και μετά, σε 2 μέρες παραλαμβάνω
Τώρα, που θα θελήσω να του ξαναστείλω τα χρήματα, τι διαδικασία πρέπει ν' ακολουθήσω ?
Πες του να σου στείλει invoice με τον ίδιο τίτλο που είχε στη λίστα του στο eBay (πχ 5 Drachmai 1876 fine condition) στον λογαριασμό email paypal που χρησιμοποίησες όταν πλήρωσες.

Απο το ebay, δεν γίνεται ?
Δεν γνωρίζω τρόπο να γίνεται μέσω Εbay, εκτός του να ξαναφτιάξει νέα λίστα  και να πληρώσει ξανά προμήθεια στο eBay.


RE: Ebay - STEL2 - 05/07/20 12:55:44

τnx...


RE: Ebay - digo - 05/07/20 14:58:23

Το καθίκι, με το οποίο είχα την τελευταία μου επικοινωνία σήμερα, έχοντας του δώσει 24 ώρες για να μου απαντήσει, δεν απάντησε, κι όταν τον ρώτησα τι σκοπεύει να κάνει, μου λέει «..ναι αλλά στις 6 Αυγούστου...».

 Σιγουρα, όταν η διορία για appeal λήγει σε 5 μέρες. Έκανα τελικά  appeal στο eBay το πρωί, και ήρθε κι η απάντηση.  Smile

digo_gr, we've reversed the outcome for case (xxxxxxxxx)


Dear digo_gr ,

Thank you for contacting us about case 5xxxxxx for the following item

xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx
 
We've reviewed your concerns and have reversed the outcome of the case. Within 48 hours, we'll credit the PayPal account used to provide reimbursement for this case. If you used another payment method, please open a PayPal account with the email address we have on file. This will enable you to claim your money.

Because we decided in your favor, this case, any feedback left, and all detailed seller ratings left, will not affect your seller performance. In addition, any feedback left for this transaction will be removed.

If you have other questions, please contact us. You can reach us by going to the eBay website and clicking "Help & Contact" in the upper right corner and then selecting "Contact eBay."

Thanks,

eBay 

Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.


H58571

Μιχάλη, πες αλεύρι....  Big Grin Big Grin Big Grin

ΥΓ: 21 χρόνια στο eBay δεν έχω χάσει ούτε ένα εισερχόμενο η εξερχόμενο πακέτο. Δεν ήθελα να μου χαλάσει και το ιστορικό μου.


RE: Ebay - Nonos - 05/07/20 15:16:01

(05/07/20 14:58:23)digo Έγραψε:  Μιχάλη, πες αλεύρι....  Big Grin Big Grin Big Grin
Mπράβο Δημήτρη! Πολλά συγχαρητήρια για αυτή την αντιστροφή της απόφασης.

Πάντα τέτοια! Smile


RE: Ebay - Nonos - 05/07/20 15:18:33

Βέβαια, αν ήταν "λάτρεις της περιπέτειας" οι αγοραστές σας θα σας έτρεχαν τώρα με SNAD cases γερά δεμένες  Big Grin Big Grin


RE: Ebay - digo - 05/07/20 15:23:47

Σ’ευχαριστω Μιχάλη.

(05/07/20 12:54:22)Nonos Έγραψε:  
(05/07/20 12:51:54)STEL2 Έγραψε:  
(05/07/20 12:48:52)Nonos Έγραψε:  
(05/07/20 12:39:00)STEL2 Έγραψε:  
(05/07/20 11:20:28)Nonos Έγραψε:  Σου απάντησε ο αγοραστής, μετά από την παραλαβή, Δημήτρη?

Eγώ περίμενα ενα απο Γαλλία (αλλο αυτό), απο 5/6, και μετά την λήξη του estimate delivery, κάπου στις 25/6 νομίζω, ανοιξα case, και αφού προηγουμένως, του ειχα στήλει μύνημα να μου στείλει το tracking number, και μου είπε οτι δεν το βρίσκει.
Αμέσως ομως την ιδια μέρα μου επέστρεψε τα χρήματα...Σήμερα μου εστελε μύνημα, οτι βρήκε το χαρτί με το  τracking number, και οτι τ' αντιμείμενα βρίσκονται Ελλάδα.
Πράγματι, απ' οτι ειδα, βρίσκονατ στο Ηράκλειο, και σύμφωνα πάντα, απο το σημείο αυτό και μετά, σε 2 μέρες παραλαμβάνω
Τώρα, που θα θελήσω να του ξαναστείλω τα χρήματα, τι διαδικασία πρέπει ν' ακολουθήσω ?
Πες του να σου στείλει invoice με τον ίδιο τίτλο που είχε στη λίστα του στο eBay (πχ 5 Drachmai 1876 fine condition) στον λογαριασμό email paypal που χρησιμοποίησες όταν πλήρωσες.

Απο το ebay, δεν γίνεται ?
Δεν γνωρίζω τρόπο να γίνεται μέσω Εbay, εκτός του να ξαναφτιάξει νέα λίστα  και να πληρώσει ξανά προμήθεια στο eBay.

Γίνεται με PayPal friends and family. Του επιστρέφεις το ποσον και ίσως να υπάρξει μια μικρή χρέωση της τάξης του 1% που μπορεις να την πληρώσεις εσυ αφού σου επιστράφηκε και η προμήθεια. Απλά γράψε τον αριθμό του αντικειμένου ως δικαιολογία (και τίποτε άλλο) για να είστε καλυμμένοι και οι δυο. Friends and family όμως έτσι; Γιατί πολλοί το μπερδεύουν και τότε τα έξοδα θα είναι 6%.

ΥΓ: για το eBay η υπόθεση έκλεισε φιλικά, δεν υπάρχει λόγος να το μπλέξετε ξανά, άλλωστε βγαίνεις και κερδισμένος από τα έξοδα που θα είχες.


RE: Ebay - nikos11 - 05/07/20 15:26:09

Μπράβο ρε Δημήτρη Wink


RE: Ebay - Nonos - 05/07/20 15:35:26

Nίκο, αγοραστής ήταν ο Στέλιος, δεν πλήρωσε καμία προμήθεια. Και από ότι νομίζω το friends and family δεν τον καλύπτει γιατί τυπικά δεν θα έχει πληρώσει το αντικείμενο που αγόρασε. Αυτό σε περίπτωση που ζητήσει, λέμε τώρα, ο πωλητής αντιστροφή της απόφασης


RE: Ebay - digo - 05/07/20 15:45:24

(05/07/20 15:35:26)Nonos Έγραψε:  Nίκο, αγοραστής ήταν ο Στέλιος, δεν πλήρωσε καμία προμήθεια. Και από ότι νομίζω το friends and family δεν τον καλύπτει γιατί τυπικά δεν θα έχει πληρώσει το αντικείμενο που αγόρασε. Αυτό σε περίπτωση που ζητήσει, λέμε τώρα, ο πωλητής αντιστροφή της απόφασης

Λάθος δικό μου Μιχάλη, όχι του Νίκου. Τώρα όσο για την κάλυψη, ας τα στείλει τότε με κανονικό πευπαλ, και με φουλ αριθμό αντικειμένου και περιγραφή. Πάλι πιο φτηνά θα του έρθει του Γάλλου. Αυτό άλλωστε δεν πρότεινες κι εσυ; Συμφωνώ κι εγώ και συγνώμη για το λάθος, έχω συνηθίσει τον Στέλιο ως πωλητή Wink


RE: Ebay - Nonos - 05/07/20 15:49:26

(05/07/20 15:45:24)digo Έγραψε:  
(05/07/20 15:35:26)Nonos Έγραψε:  Nίκο, αγοραστής ήταν ο Στέλιος, δεν πλήρωσε καμία προμήθεια. Και από ότι νομίζω το friends and family δεν τον καλύπτει γιατί τυπικά δεν θα έχει πληρώσει το αντικείμενο που αγόρασε. Αυτό σε περίπτωση που ζητήσει, λέμε τώρα, ο πωλητής αντιστροφή της απόφασης

Λάθος δικό μου Μιχάλη, όχι του Νίκου. Τώρα όσο για την κάλυψη, ας τα στείλει τότε με κανονικό πευπαλ, και με φουλ αριθμό αντικειμένου και περιγραφή. Πάλι πιο φτηνά θα του έρθει του Γάλλου. Αυτό άλλωστε δεν πρότεινες κι εσυ; Συμφωνώ κι εγώ και συγνώμη για το λάθος, έχω συνηθίσει τον Στέλιο ως πωλητή Wink
Δικό σου Δημήτρη, σόρρυ Νίκο.  Smile  Το καλύτερο είναι να ζητήσει να του στείλει invoice με τον ίδιο ακριβώς τίτλο που χρησιμοποίησε στην λίστα του eBay ο πωλήτης στο ίδιο paypal μέηλ από το οποίο έκανε την αρχική πληρωμή. Και φίνις.  Wink