Συλλεκτικό Στέκι
1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Αναμνηστικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-101.html)
+--- Νήμα: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ (/thread-3979.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - E.X.N - 03/11/20 22:59:50

(03/11/20 22:29:10)nikos11 Έγραψε:  [quote="E.X.N" pid='39902' dateline='1604431033']
πιστευω οτι λογου του μεγαλου τιραζ ,ξαφνικα θα ανεβουν οι τιμες στα αναμνηστικα απο το 2013 εως το 2020.
Πού το βασίζεις αυτό Χρήστο;
[/quot
βαζω σαν παραδειγμα εμενα,πριν 4 χρονια δεν ειχα ιδεα για Παυλο,Κωσταντινο ,αναμνηστικο νομισμα δεν ειχα δει ποτε στην ζωη μου,αγοραζοντας αναμνηστικα τ.τ.ε ετσι μπηκα στον συλλεκτισμο και απο τα αναμνηστικα ξεκινησα προς τα πισω  ,αφου εχει ξεκινησει τοσο πολυ η διαφημιση με την κυρια ,θα παει πολυς κοσμος να αγορασει γιατι θα εχει προσβαση και στην Εθνικη τραπεζα και δεν ξερω και εγω απο που παντως η ευκολη προσβαση και η διαφημισιη θα φερουν αρκετο κοσμο στα αναμνηστικα,καποιοι οπως και εγω θα ξεκινησουν  να μαζεψουν τα  αναμνηστικα τον προηγουμενων ετων,ετσι θα ανεβει και η τιμη τους .μπορει και να κανω λαθος ,ομως εαν συμβει θα ειναι καλο για ολους που ασχολουνται με τα Ελληνικα νομισματα


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - nikos11 - 03/11/20 23:19:50

Μακάρι να γίνει αφορμή για είσοδο νέων συλλεκτών, αν και νομίζω ότι το πάθημα του 2004 θα κάνει αρκετούς επιφυλακτικούς. Ο συλλεκτισμός είναι πάθος, αλλά χρειάζεται και λίγο σύναιση όσο και αντιφατικό να ακούγεται αυτό Big Grin .


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - apb - 04/11/20 01:25:38

Σιγουρα ειναι μια καλη διαφημιση για να ασχοληθουν νεα ατομα με το χομπι/νομισματα.Παρ ολα αυτα χανεται μια ευκαιρια να προσελκυθει περισσοτερος κοσμος αν ηταν πιο φθηνο. Τωρα η τιμη του πραγματι ειναι κερδοσκοπικη θα τολμουσα να οω.25 ευρω για ενα μεταλιο(οχι με legal tender value δλδ) , με τεραστιο τιραζ και χωρις καν πολυτιμο μεταλλο.Θα μπορουσαν να το βαλουν ενα 10ρικο να το παρει κ πιο πολυς κοσμος,κριμα.


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - sac - 04/11/20 02:19:45

Η διαφήμιση λειτουργεί πάντα θετικά, αλλά... αυτή η μπαρούφα "θα πάρουν αξία" σκοτώνει όλη τη διαφήμιση. Ειδικά τώρα που είναι και πρόσφατο το παράδειγμα των Ολυμπιακών.

Αν έλεγε κάτι σε στιλ "Καινούριο σπίτι δεν μπορείτε να πάρετε, καινούριο αυτοκίνητο δεν μπορείτε να πάρετε, στα μπουζούκια δεν μπορείτε να πάτε, πάρτε τουλαχιστον ένα νόμισμα να το κοιτάτε* και να θυμόσαστε την Ελληνική Επανάσταση."

* Να το κοιτάτε, όχι να επενδύσετε...


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - athas - 12/11/20 14:59:10

(04/11/20 02:19:45)sac Έγραψε:  Η διαφήμιση λειτουργεί πάντα θετικά, αλλά... αυτή η μπαρούφα "θα πάρουν αξία" σκοτώνει όλη τη διαφήμιση. Ειδικά τώρα που είναι και πρόσφατο το παράδειγμα των Ολυμπιακών.

Αν έλεγε κάτι σε στιλ "Καινούριο σπίτι δεν μπορείτε να πάρετε, καινούριο αυτοκίνητο δεν μπορείτε να πάρετε, στα μπουζούκια δεν μπορείτε να πάτε, πάρτε τουλαχιστον ένα νόμισμα να το κοιτάτε* και να θυμόσαστε την Ελληνική Επανάσταση."

* Να το κοιτάτε, όχι να επενδύσετε...
Δες τι γράφουν στην τελευταία τους ανακοίνωση.

...Τα 14 αυτά νομίσματα θα κυκλοφορήσουν σε περιορισμένο αριθμό, ενώ τα καλούπια τους θα καταστραφούν μετά την παραγωγή τους, προσδίδοντάς τους σπάνια συλλεκτική αξία.

ΑΞΟΝΕΣ ΕΛΛΑΔΑ2021



RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - athas - 12/11/20 16:21:08

Να και το video που ανάρτησε η Πρόεδρος της Επιτροπής στο youtube. 
 https://youtu.be/qkrSMW_Jx6g


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - digo - 12/11/20 17:20:25

Τα €10ευρα έχουν θυρεό. Τα χρυσά €200ευρα με τις σημαίες, όχι (κι αυτό θα πρέπει να σας κάνει να ψυλλιάζεστε τις τιμές διάθεσης αν σκεφτούμε τον προπομπό). Όσο για τα δυο €5ευρα, τι να πω; Προσπαθώ τόσην ώρα να βρω μια πολύ αληθοφανή ρέπλικα (αληθινής, όχι ονομαστικής) αξίας €10 ενός φοίνικα που έχω , σε ασημι .925, sterling silver δηλαδή, αλλά γίνεται μπάχαλο και δεν την έχω ανακαλύψει ακόμη για να την βάλω σε attachment.


Χρήστο, δεν συμμερίζομαι τον συλλογισμό σου. Τα νομίσματα αυτά (με και χωρίς θυρεό), θα διατεθούν από την Εθνική Τράπεζα, η ΤΤΕ είναι «ευγενική χορηγός» και θα συνεχίσει το προγραμμα της με τους φιλοσόφους , τα mini gold και mini gold plus, αδιαφορώντας για την κοπή της κας Αγγελοπουλου και του κου Σκυλακάκη. Δυο εντελώς διαφορετικα προγράμματα, και οι αγοραστές των μεν δεν θα συναντηθούν ποτε με τους αγοραστές των δε, αφού τα μεν θα αγοράζονται από τα υποκαταστήματα της ΕΤΕ (και ο,τι άλλο σκεφτούν έως τότε) και τα δε θα συνεχίσει να τα διαθέτει η ΤΤΕ.

Κάτι ήξερα που είπα ότι θα εμενα με τον προπομπό...


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - nikos11 - 12/11/20 17:52:01

Ενημερωμένες πηγές μου ανέφεραν ότι «λόγω φόρτου εργασίας» του ΙΕΤΑ από την εκτύπωση του πλήθους των αναμνηστικών για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821, είναι πολύ πιθανό το Νομισματικό Πρόγραμμα του 2021 να είναι εξαιρετικά περιορισμένο.


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - athas - 12/11/20 18:02:49

Βλέπω το 2021 να τυπωθούν μόνο τα χρυσά, τα δύο ασημένια, άντε και ένα - δυο πεντάευρα και πολλά θα είναι. Οσο για δίευρα ...θα συζητηθεί!  Big Grin


RE: 1821-2021,ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ - Halaros - 12/11/20 19:26:28

Πολύ φασαριόζικα τα βλέπω σαν νομισματα και η μπροστινή πλευρά μου θυμίζει τοκεν.
Βλέπω να τα παίρνουμε τιμή μετάλλου σε κανα δυο χρόνια.
Πάντως σίγουρα θ ασχοληθούν κάποιοι παραπάνω με τα νομισματα.
Όσοι την πάτησαν το 2004 τώρα θα έχουν αποσυρθεί.