Συλλεκτικό Στέκι
1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Εκτίμηση (https://syllektiko-steki.gr/forum-84.html)
+--- Φόρουμ: Εκτίμηση Νομισμάτων/Αντικειμένων (https://syllektiko-steki.gr/forum-85.html)
+--- Νήμα: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade (/thread-3996.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - nikos11 - 20/07/20 08:51:51

Εννοείται ότι ένα νόμισμα κρίνεται και από τις δύο πλευρές, με τον εμπροσθότυπο να έχει επιπλέον βαρύτητα κυρίως αναφορικά με το eye appeal, με το φρύδι να παίζει το ρόλο του σε αυτό, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι τέτοιο άρτιο οπισθότυπο προσωπικά έχω συναντήσει σε 64άρια και 65άρια!


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - STEL2 - 20/07/20 09:34:44

H κατάσταση ενός νομίσματος, κρίνεται περισσότερο απ τα χαμηλά του, και οχι απο τα υψηλά του.
Αν ενα νόμισμα πχ., ειναι απο την μια πλευρά VG, και απο την άλλη XF, το πολύ να κριθεί σαν Fine.
Bέβαια, οι εταιρίες παίρνουν υπόψιν τους και άλλα δεδομένα, σ' ενα σαφώς AU νόμισμα, οπως λέει και ο Γιώργος


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - georok - 20/07/20 10:53:15

Aν περάσει καθαρα το στάδιο της συντήρησης ,που φαινεται να ειναι αναποφευκτο,
είναι για βαθμο 61.


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - solferino - 20/07/20 12:25:56

ms63 Πιστευω.


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - digo - 20/07/20 18:00:01

Χμμ, για να δεις τι αναξιόπιστα είναι τα pregrade μας.  Big Grin

Έχει scratch στον οπισθοτυπο κάτω από το ΤΗΣ, έχει επίσης γρατζουνιά-επέμβαση δεξιά από την ημερομηνία, έχει το «μαυριλαδι» κάτω από το ΒΑΣΙΛΕΙΟΝ, το χτυπημα στο γύρο -μόνο πίσω- στο ίδιο σημείο, και το θέμα με το φρύδι, που δεν είναι απλά φλατ, αλλά υπάρχει κάποιο προβληματάκι εκεί, εν ολίγοις, ο Γιώργος το πέτυχε νομίζω, με πολύ ωραίο eye appeal εάν καθαριστεί (αλλά δεν ξέρεις τι ακόμη θα βγει μετα), εγώ ψηφίζω au details.


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - zompels - 20/07/20 18:35:18

Χαίρομαι για την όμορφη/πολιτισμένη ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων.


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - STEL2 - 21/07/20 02:46:21

(20/07/20 18:00:01)digo Έγραψε:  Χμμ, για να δεις τι αναξιόπιστα είναι τα pregrade μας.  Big Grin

Έχει scratch στον οπισθοτυπο κάτω από το ΤΗΣ, έχει επίσης γρατζουνιά-επέμβαση δεξιά από την ημερομηνία, έχει το «μαυριλαδι» κάτω από το ΒΑΣΙΛΕΙΟΝ, το χτυπημα στο γύρο -μόνο πίσω- στο ίδιο σημείο, και το θέμα με το φρύδι, που δεν είναι απλά φλατ, αλλά υπάρχει κάποιο προβληματάκι εκεί, εν ολίγοις, ο Γιώργος το πέτυχε νομίζω, με πολύ ωραίο eye appeal εάν καθαριστεί (αλλά δεν ξέρεις τι ακόμη θα βγει μετα), εγώ ψηφίζω au details.

Kαι εδώ ακριβώς, ξεκινάει η κουβέντα.
Ας υποθέσουμε οτι εχει αυτά τα προβλήματα που λέει ο Δημήτρης, και που δεν τα αμφισβητώ, και πάρει ενα AU details, πόσο κάνει μετά ?

1000 φορές προτιμώ, να παρω ενα τέτοιο νόμισμα, στην κατάσταση που ειναι, με τα οποια προβληματάκια εχει, παρα ενα 62-63, που η τιμή του ειναι χ4, και βάλε


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - μαρκος - 21/07/20 16:45:07

Περνοντας κριτηριο το σχολιο περι φουλ λουστρου αλλα τσεκαροντας τα θεματα οπως τα βλεπουμε στην φωτο(φρυδι,ριμ,Βασιλειον και κατι γραμμουλες πισω απο το κεφαλι )πιστευω οτι θα γραψει unc details ή ms61


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - malef13 - 22/07/20 13:36:08

Το λούστρο πιστεύω είναι αρκετά έντονο και παρόλα τα μαυράκια το γενικότερο eye appeal δεν είναι κακό. Θα "κερδίσει" σε μερικά σημεία, ενώ σε κάποια άλλα θα "υστερήσει" λίγο. Πιστεύω πως θα γράψει MS 62, αν και δεν γνωρίζω καλά τον Γεώργιο Α'.


RE: 1873-A, Δραχμή Γεώργιος Α, Pre-Grade - heavy-metal - 23/07/20 16:36:15

Είναι πολύ όμορφη δραχμη ότι και να γράψει... εγώ θα την έστελνα χωρίς συντήρηση, και η γνώμη μου είναι ότι θα γράψει καρφί 63.
Εύχομαι ότι καλύτερο !!!