Συλλεκτικό Στέκι
Περί αναμνηστικών δίευρων και άλλων - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Περί αναμνηστικών δίευρων και άλλων (/thread-4021.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


Περί αναμνηστικών δίευρων και άλλων - STEL2 - 28/07/20 08:29:44

Exω την εντύπωση, οτι μέγιστη ποσότητα κοπής, ειναι το ανώτερο...., δηλ. μπορεί να κοπούν και λιγώτερα (μάλλον εξαρτάται απο τις ανάγκες)
Εν πάσει περιπτώσει, και μιας και δεν εχω ασχοληθεί με τα ευρώ (ουτε να τα βλέπω δεν θέλω-σαν συλλεκτικά), βλέπω κάποια πράγματα, και μου δημιουργούνται ορισμένες απορίες.

Α) Νόμισμα τωρινής κυκλοφορίας, και πωλείται πάνω απο την ονομαστική του ?
Αυτό επιτρέπεται ? Προφανώς ναι, για να το πουλάει η Τράπεζα !
Απο πότε συνέβη αυτό ? Γιατί επι δραχμών, απ' οτι θυμάμαι, απαγορευότανε

Β) Δηλαδή, το παραπάνω δίευρο, αλλά και τα προηγούμενα, απ' οτι καταλαβαίνω, ειναι νομίσματα κυκλοφορίας, που διατίθονται στην ονομαστική τους, αλλά και ταυτόχρονα (τα ιδια), διατίθενται και σε αναμνηστικά, σε τιμές 4-7,5 φορές της ονομαστικής λόγω καλύτερης ποιότητας κοπής ?
Και που ξέρω εγώ, οτι ο υπάλληλος στην Τράπεζα, ή ο έμπορός, ή ο οποιοσδήποτε άλλος, δεν θα το αλλάξει με ενα κοινό δίευρο κυκλοφορίας ?

Εκτός, αν ειναι άλλα, και δεν ειναι τα ιδια, κι εχω καταλάβει εγώ κάτι λάθος


RE: Δίευρα 2020 - athas - 28/07/20 11:45:26

Αν κατάλαβα καλά την απορία σου Στέλιο, τα 2€ σε ρολά κυκλοφορούν στην ονομαστική τους.
Σε ποιότητα BU που είναι λίγο πιο προσεγμένη και σε coincards πωλούνται στην τιμή των 8€ και στην ποιότητα proof και σε ξεχωριστό κουτί με πιστοποιητικό πωλούνται στην τιμή των 15€. Τώρα, πράγματι, αν κάποιος αλλάξει αυτό το νόμισμα με αντίστοιχο από το ρολό, μπορεί να ξεγελάσει κάποιον ανίδεο με τα νομίσματα. Εναν έμπειρο δεν μπορεί να τον ξεγελάσει γιατί, όπως καταλαβαίνεις, η διαφορά της ποιότητος είναι αισθητή.



RE: Δίευρα 2020 - STEL2 - 28/07/20 12:09:02

Θανάση, πέραν του οτι BU νόμισμα μπορείς να βρείς και σε ρολλά, αν και υποθέτω, χωρίς να εχω δεί το νόμισμα, οτι μάλλον για επιμελλημένης κοπής εννοεί, ήτοι κάπως σαν proof like, η απορία μου βασικά ειναι άλλη
Πώς ενα νόμισμα, ειναι κυκλοφορίας, και ταυτόχρονα, ειναι και αναμνηστικό , με παραπάνω τιμή της ονομαστικής !


RE: Δίευρα 2020 - STEL2 - 28/07/20 12:15:17

Αν και θα μπορούσε να μου πει κάποιος, οτι το ιδιο είχε γίνει και το 2000, με την εκδοση, μπλίστερ και επιμελημένης, αλλά εκεί επρόκειτο για σετς, και οχι μεμονωμένο νόμισμα....Ισως λοιπόν, θα επρεπε να σταματήσουν την παραγωγή, μόνο δίευρων, και να προχωρήσουν σε παραγωγή σέτς


RE: Δίευρα 2020 - athas - 28/07/20 12:18:59

Προσωπικά, δυσκολεύομαι να σου απαντήσω Στέλιο. Θα περίμενα κι εγώ την τεκμηρίωση από κάποιο άλλο μέλος.


RE: Δίευρα 2020 - sac - 28/07/20 19:30:59

Πρώτα από όλα, εγώ μπερδεύομαι με τα ρολά. Στο χωριό μου τα λένε μασούρια. :-)

Σε συνέχεια, την απαγόρευση που λέει ο Στέλιος δεν την έχω υπόψη μου. (Αφορούσε τράπεζες; ιδιώτες; καταστήματα συλλεκτικών; )

Τρίτο, τώρα πια υπάρχουν και τα BU BU, εκτός από τα σκέτα BU.
Όπως άλλο πράγμα είναι η ποιότητα κοπής UNC και άλλο πράγμα η κατάσταση UNC, έτσι και άλλο πράγμα είναι η ποιότητα κοπής BU και άλλο πράγμα η κατάσταση BU. (Είχε γράψει ένα ωραίο ο haros για λίρες BU σε blister, αλλά άντε να το βρω τώρα...)

Πρέπει να πω και το εξής: Στέλιο, με όλο το θάρρος και με όλη τη συμπάθεια που σου έχω, πρέπει να σου πω ότι πρέπει να προχωρήσεις στην τρίτη χιλιετία μ.Χ. και στον 21ο αιώνα. (Τρία "πρέπει" μαζεμένα, Παναγία μου!) Δεν μπορείς να κρίνεις το τι γίνεται το 2020 με βάση το τι συνέβαινε το 2000 και το 1965.

Από τότε που μπήκαμε στο ευρώ άλλαξαν πολλά πράγματα και στο Νομισματοκοπείο. Δεν χρειάζονται παραδείγματα, τα βλέπεις.

"Αναμνηστικά" κυκλοφορίας στην Ελλάδα σχεδόν δεν είχαμε πριν το ευρώ. Συγκεκριμένα είχαμε το 100δραχμο της Σκακιστικής Ολυμπιάδας και τα 500ρικα του 2000. (Ξεχνάω κανένα; )
Για τους ορισμούς δες εδώ (μετά τα τραπεζογραμμάτια):
https://www.bankofgreece.gr/euro/trapezogrammatia-kai-kermata-eyrw

(28/07/20 08:29:44)STEL2 Έγραψε:  Α) Νόμισμα τωρινής κυκλοφορίας, και πωλείται πάνω απο την ονομαστική του ?
Αυτό επιτρέπεται ? Προφανώς ναι, για να το πουλάει η Τράπεζα !
Απο πότε συνέβη αυτό ? Γιατί επι δραχμών, απ' οτι θυμάμαι, απαγορευότανε

Πρώτη τέτοια απόφαση ήταν του Αλογοσκούφη (αν θες, να σ' τη βρω), που όριζε ότι, αν κάποιος ζητήσει συγκεκριμένης χρονιάς ακυκλοφόρητα μασούρια, χρεώνεται με κάποια υπεραξία (για... τον κόπο που θα κάνουν οι υπάλληλοι να τα ψάξουν). Η απόφαση αφορούσε "συνήθη" νομίσματα κυκλοφορίας (1 λεπτό - 2 ευρώ).

Κάθε Υπουργική Απόφαση που αφορά αναμνηστικά ευρώ σε μασούρια τροποποιεί την απόφαση του Αλογοσκούφη (ή ορίζει εξαρχής) ότι 1-100 κέρματα διατίθενται στην ονομαστική αξία τους και από 101 και πάνω με υπεραξία +10%.

Για τις υπόλοιπες εκδόσεις (όλες), οι τιμές ορίζονται με Υπουργική Απόφαση.

(28/07/20 08:29:44)STEL2 Έγραψε:  Β) Δηλαδή, το παραπάνω δίευρο, αλλά και τα προηγούμενα, απ' οτι καταλαβαίνω, ειναι νομίσματα κυκλοφορίας, που διατίθονται στην ονομαστική τους, αλλά και ταυτόχρονα (τα ιδια), διατίθενται και σε αναμνηστικά, σε τιμές 4-7,5 φορές της ονομαστικής λόγω καλύτερης ποιότητας κοπής ?
Και που ξέρω εγώ, οτι ο υπάλληλος στην Τράπεζα, ή ο έμπορός, ή ο οποιοσδήποτε άλλος, δεν θα το αλλάξει με ενα κοινό δίευρο κυκλοφορίας ?
(28/07/20 12:09:02)STEL2 Έγραψε:  Θανάση, πέραν του οτι BU νόμισμα μπορείς να βρείς και σε ρολλά, αν και υποθέτω, χωρίς να εχω δεί το νόμισμα, οτι μάλλον για επιμελλημένης κοπής εννοεί, ήτοι κάπως σαν proof like, η απορία μου βασικά ειναι άλλη

Εδώ... χμμμ... από ό,τι είδαμε, και τα νομίσματα σε μασούρια και τα νομίσματα σε blister είναι μαύρα χάλια. "UNC" και "BU" μόνο στο όνομα... (Που σημαίνει ότι, αν βρεις BU σε μασούρι, θα έχει κάποιο ενδιαφέρον...)

Θεωρητικά, η έκδοση BU θα πρέπει να γίνεται με άλλη διαδικασία, αλλά στην Ελλάδα δεν συμβαίνει αυτό. Από το 2002 τα νομίσματα σε blister κάθε είδους δεν είναι σε τίποτα καλύτερα από τα νομίσματα των μασουριών.

(28/07/20 12:15:17)STEL2 Έγραψε:  Αν και θα μπορούσε να μου πει κάποιος, οτι το ιδιο είχε γίνει και το 2000, με την εκδοση, μπλίστερ και επιμελημένης, αλλά εκεί επρόκειτο για σετς, και οχι μεμονωμένο νόμισμα....Ισως λοιπόν, θα επρεπε να σταματήσουν την παραγωγή, μόνο δίευρων, και να προχωρήσουν σε παραγωγή σέτς

Αν, για παράδειγμα, αποφάσιζαν να εκδόσουν οχτώ διαφορετικά blister με τα οχτώ "συνήθη" κέρματα κυκλοφορίας, τι ακριβώς θα σε χάλαγε; Δηλαδή, ένα blister με το μονόλεπτο μόνο του, ένα blister με το δίλεπτο μόνο του, κλπ.
(Θα μου πεις, θα ήταν πολύ άβολο. Συμφωνώ.) Εκτός από το άβολο, τι θα σε χάλαγε;

Δες μερικά παραδείγματα:
https://www.incm.pt/portal/loja_detalhe.jsp?lang=en&codigo=103459
https://www.vaticanstate.va/it/servizi/numismatica/emissioni-numismatiche/113-numismatica-2019/1751.html


RE: Δίευρα 2020 - sac - 28/07/20 19:36:36

(28/07/20 12:18:59)athas Έγραψε:  Προσωπικά, δυσκολεύομαι να σου απαντήσω Στέλιο. Θα περίμενα κι εγώ την τεκμηρίωση από κάποιο άλλο μέλος.

Ποιον εννοείς ;-)


RE: Δίευρα 2020 - sac - 28/07/20 20:23:19

Να προσθέσω επίσης ότι κάποια πράγματα στο Νομισματοκοπείο λειτουργούν με τη λογική "τι πουλιέται". (Ιδανικά θα έπρεπε να είναι περισσότερα αυτά τα πράγματα.)

Μέχρι πέρσι, τα proof "αναμνηστικά" δίευρα έβγαιναν πράγματι σε σετ, μαζί με τα άλλα οχτώ νομίσματα (σύνολο δέκα). Όπως τα λέει ο Στέλιος.

Έλα, όμως, που στην τιμή των 90 ευρώ δεν πουλιόντουσαν! Κι έτσι αποφάσισαν να βγάλουν σε proof μόνο τα "αναμνηστικά" δίευρα και να καταργήσουν τις σειρές proof. (Το σίριαλ proof έχει κι άλλα επεισόδια, αλλά δεν είναι του παρόντος.)

---------------------

Και κάτι ακόμα για τον Στέλιο: Κάποτε κάποιος φίλος με ρώτησε για τα χαρτονομίσματα του ευρώ. Άρχισα να του λέω διάφορα, κάπου καταλάβαινε, κάπου μπερδευόταν... Κάποια στιγμή του λέω: "Καινούρια γκόμενα, καινούρια χούγια. Δεν μπορεί η επόμενη να είναι σαν την προηγούμενη. Το ίδιο ισχύει και για αυτήν, εξάλλου. Ούτε κι εμείς οι άντρες είμαστε όλοι ίδιοι."


RE: Δίευρα 2020 - nikos11 - 28/07/20 21:29:52

(28/07/20 08:29:44)STEL2 Έγραψε:  Exω την εντύπωση, οτι μέγιστη ποσότητα κοπής, ειναι το ανώτερο...., δηλ. μπορεί να κοπούν και λιγώτερα (μάλλον εξαρτάται απο τις ανάγκες)
Εν πάσει περιπτώσει, και μιας και δεν εχω ασχοληθεί με τα ευρώ (ουτε να τα βλέπω δεν θέλω-σαν συλλεκτικά), βλέπω κάποια πράγματα, και μου δημιουργούνται ορισμένες απορίες.

Α) Νόμισμα τωρινής κυκλοφορίας, και πωλείται πάνω απο την ονομαστική του ?
Αυτό επιτρέπεται ? Προφανώς ναι, για να το πουλάει η Τράπεζα !
Απο πότε συνέβη αυτό ? Γιατί επι δραχμών, απ' οτι θυμάμαι, απαγορευότανε

Β) Δηλαδή, το παραπάνω δίευρο, αλλά και τα προηγούμενα, απ' οτι καταλαβαίνω, ειναι νομίσματα κυκλοφορίας, που διατίθονται στην ονομαστική τους, αλλά και ταυτόχρονα (τα ιδια), διατίθενται και σε αναμνηστικά, σε τιμές 4-7,5 φορές της ονομαστικής λόγω καλύτερης ποιότητας κοπής ?
Και που ξέρω εγώ, οτι ο υπάλληλος στην Τράπεζα, ή ο έμπορός, ή ο οποιοσδήποτε άλλος, δεν θα το αλλάξει με ενα κοινό δίευρο κυκλοφορίας ?

Εκτός, αν ειναι άλλα, και δεν ειναι τα ιδια, κι εχω καταλάβει εγώ κάτι λάθος
Στέλιο καλησπέρα, πέρα από τα πρέπει που σου έγραψε ο Γιώργος παραπάνω Smile , να προσθέσω και εγώ την άποψή μου επί των ερωτημάτων σου.
- Τα συγκεκριμένα δίευρα με τα οποία ασχολούμαστε στο νήμα αυτό (και στα αντίστοιχα των άλλων ετών) χαρακτηρίζονται αναμνηστικά, καθώς εκδίδονται από το κάθε κράτος σε ανάμνηση κάποιου γεγονότος, μνημείου, κλπ.
- Έχουν ονομαστική αξία 2 ευρώ και μπορεί ο καθένας να τα χρησιμοποιήσει νομίμως για οποιαδήποτε συναλλαγή και όχι μόνο στη χώρα του όπως συμβαίνει με τα χρυσά, ασημένια και λοιπά αναμνηστικά νομίσματα αξίας άλλης πλην των οκτώ γνωστών αξιών (1, 2, 5, 10, 20 & 50 λεπτά, 1 & 2 ευρώ). Σημ: το υπογραμμισμένο τμήμα ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.
- Όσα από αυτά κυκλοφορούν σε μασούρια, πωλούνται στην ονομαστική τιμή τουλάχιστον στην Ελλάδα. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει η εξαίρεση της Φινλανδίας στο τελευταίο δίευρο του 2019 (τρομάρα του!) που διακινήθηκαν μέσω εμπόρου και της Ολλανδίας σε μία περίπτωση παλαιότερα.
- Άλλες χώρες όπως το Βέλγιο τα βγάζουν μόνο σε blister και τα πωλούν διαφορετικά στη λογική που σου αναφέρω παρακάτω.
- Όταν παίρνεις από την ΤτΕ πάνω από 100 τεμάχια, υπάρχει μικρή προμήθεια για να καλύψει τα έξοδα διάθεσης από αυτούς ( ; ).
- Όταν το ίδιο δίευρο είτε χτυπηθεί διαφορετικά (πχ proof) είτε συσκευασθεί σε blister, η τιμή του αυξάνεται καθώς θεωρείται ότι δεν αγοράζεις νόμισμα κυκλοφορίας, αλλά κάποιο άλλο προϊόν.
- Δεν μπορώ να σκεφτώ πώς ένας υπάλληλος της ΤτΕ, ένας έμπορος ή οποιοσδήποτε άλλος θα πουλήσει ως proof ένα δίευρο απλής ή επιμελημένης κοπής ή πώς θα βάλει ένα τέτοιο μέσα στη συσκευασία blister (πού θα τη βρει και αυτή; ), για να το πουλήσει παραπάνω. Και μάλιστα να μην το πάρει χαμπάρι και ο αγοραστής...

Ελπίζω να απάντησα στα ερωτήματά σου.


RE: Δίευρα 2020 - sac - 28/07/20 23:08:46

Βρε Νίκο, πόσα θέματα ανοίγεις. Και μας βγάζεις εκτός θέματος...

"Αναμνηστικά" κέρματα είναι ΜΟΝΟ δίευρα. Τα άλλα είναι "συλλεκτικά".
Οι οχτώ αξίες που ξέρουμε, επομένως και τα "αναμνηστικά" δίευρα, ισχύουν σε όλη την ευροζώνη (είναι "νόμιμο χρήμα"). Γι αυτό ακριβώς απαγορεύεται τα "συλλεκτικά" να έχουν μία από αυτές τις οχτώ αξίες. Τα "συλλεκτικά" μπορεί να είναι 1,5 ευρώ, 2,5 ευρώ, 0,865 ευρώ κλπ...

Πολλές χώρες πουλάνε τα δίευρα σε διάφορες τιμές. (Βαριέμαι τώρα να βάλω παραδείγματα.)

Το φιλανδικό δίευρο του 2019, μπορεί ως "ακυκλοφόρητο" να διακινήθηκε από εμπόρους και να πουλιέται σε διψήφιες τιμές, αλλά από κυκλοφορημένα έχει βρωμίσει ο τόπος. Δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν οι Φιλανδοί...

(28/07/20 21:29:52)nikos11 Έγραψε:  Δεν μπορώ να σκεφτώ πώς ένας υπάλληλος της ΤτΕ... στη συσκευασία blister (πού θα τη βρει και αυτή; )
Θα σου κάνει εντύπωση σε καμιά τριανταριά χρόνια να εμφανιστούν διάφοροι τρελοί συνδυασμοί blister / κασετινών και νομισμάτων; Πώς εμφανίστηκαν τόσα και τόσα μέχρι σήμερα;
Είπαμε, αυτά εμφανίζονται αφού πάρουν σύνταξη ΟΛΟΙ οι εμπλεκόμενοι (ώστε να αποφύγουν τον πειθαρχικό έλεγχο). Κι ακόμα συνηθέστερα, αφού πεθάνουν αυτοί, τα εμφανίζουν οι γυναίκες τους.
Τόσες φορές τά 'χουμε... ψυχαναλύσει. ;-)

ΥΓ Να μην σχολιάσω ότι η λέξη "αναμνηστικά" χρησιμοποιείται λανθασμένα στις κατηγορίες του φόρουμ.