Συλλεκτικό Στέκι
Περί αναμνηστικών δίευρων και άλλων - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Περί αναμνηστικών δίευρων και άλλων (/thread-4021.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Δίευρα 2020 - STEL2 - 29/07/20 11:45:40

Yπάρχουν τα δραχμικά αναμνηστικά του 1994-99, της βουλής και των διοργανόσεων , στίβου, πάλης κλπ. Γιώργο, οχι πως εχει και πολύ σημασία, αλλά επειδή τα παρέλειψες και αναρωτιώσουν, το επισημένω, και απορώ γιατί κάποιος άλλος δεν το ανέφερε εως τώρα...., προφανώς, δεν δίνουν και πολύ σημασία στην οποια συζήτησή μας, χώρια που οι νέοι, τα θέλουν σήμερα ολα ετοιμα (δυστυχώς, ή ευτυχώς, ετσι τους μάθαμε-αυτό ειναι άλλη κουβέντα)

Μόνο που αυτά, βγήκαν σαν αναμνηστικά κυκλοφορίας, και οχι σαν νομίσματα κυκλοφορίας, και παράλληλα σαν αναμνηστικά. με επι 4 ή 5 κλπ. της εσωτερικής τους αξίας. Γιατί εδώ, αυτό συμβαίνει....., τι ειναι τελικά ? νομίσματα κυκλοφορίας ? αναμνηστικά ?, ή πρέπει νάχςεις κάνει πρώτα διατριβή περί των καταστάσεων των νομισμάτων, να τ' αξιολογήσεις μόνος σου ?

Πόσο εύκολο ειναι, να κοπιάρεις μια coin card, και να βάλεις μέσα ενα δίευρο, και να πουλάς BU, στα 8 ευρώ ? Νομίζω πανεύκολο !
Το σκεφτήκανε αυτό, ωστε να βάλουν δικλίδες ασφαλέίας, ή μόνο να τ' αρπάξουνε ?


RE: Δίευρα 2020 - sac - 29/07/20 13:16:09

(29/07/20 11:45:40)STEL2 Έγραψε:  Yπάρχουν τα δραχμικά αναμνηστικά του 1994-99, της βουλής και των διοργανόσεων , στίβου, πάλης κλπ.

Ναι, τα ξέχασα από τη βιασύνη μου.

(29/07/20 11:45:40)STEL2 Έγραψε:  Μόνο που αυτά, βγήκαν σαν αναμνηστικά κυκλοφορίας, και οχι σαν νομίσματα κυκλοφορίας, και παράλληλα σαν αναμνηστικά. με επι 4 ή 5 κλπ. της εσωτερικής τους αξίας. Γιατί εδώ, αυτό συμβαίνει....., τι ειναι τελικά ? νομίσματα κυκλοφορίας ? αναμνηστικά ?, ή πρέπει νάχςεις κάνει πρώτα διατριβή περί των καταστάσεων των νομισμάτων, να τ' αξιολογήσεις μόνος σου ?

Πόσο εύκολο ειναι, να κοπιάρεις μια coin card, και να βάλεις μέσα ενα δίευρο, και να πουλάς BU, στα 8 ευρώ ? Νομίζω πανεύκολο !
Το σκεφτήκανε αυτό, ωστε να βάλουν δικλίδες ασφαλέίας, ή μόνο να τ' αρπάξουνε ?

(Μη βάζεις λατινικά ερωτηματικά!)

"τι ειναι τελικά ? νομίσματα κυκλοφορίας ? αναμνηστικά ?" Ε, και τα δύο. Νομίζω ότι δεν είναι εκεί το θέμα.
Να ξανασημειώσω μόνο ότι με βάση τους ορισμούς της ΕΚΤ:
- "αναμνηστικά" μπορεί να είναι μόνο τα δίευρα.
- τα χρυσά, ασημένια κλπ είναι "συλλεκτικά".

Π.χ. τα 50δραχμα με τον Μακρυγιάννη και τον Καλλέργη εκδόθηκαν μόνο σε μασούρια. ΟΚ.
Αν είχαν βγει και σε προυφ, μόνα τους ή σε ζευγάρι, θα ήταν πρόβλημα;
Αν είχαν βγει και σε blister;

Σχετικά με το μαϊμούδιασμα, πάντα υπήρχε και θα υπάρχει αυτό το θέμα.
Π.χ. https://syllektiko-steki.gr/thread-3264-post-31952.html#pid31952
(και την υπόλοιπη συζήτηση, αν σε ενδιαφέρει)

---------------------------------

Νίκο, καθυστερείς χαρακτηριστικά! Εμφανίστηκε (στο φόρουμ) χαρτονόμισμα "East Caribbean States". Πρόκειται για νομισματική ένωση και όχι για κράτος. Αργείς, αργείς...


RE: Δίευρα 2020 - STEL2 - 29/07/20 15:49:25

(17/07/20 13:00:57)athas Έγραψε:  Το δεύτερο ελληνικό αναμνηστικό κυκλοφόρησε στις 16/07/2020 σε ποιότητα
α. proof στην τιμή των 15€ σε ποσότητα 2.000 τεμαχίων και
β, BU στην τιμή των 8€ σε ποσότητα 5.000 τεμαχίων.
Είναι αφιερωμένο στα 100 χρόνια από την ενσωμάτωση της Θράκης.
Δεν ανακοινώθηκε πότε θα κυκλοφορήσουν τα αντίστοιχα ρολά σε ποσότητα 743.000 τεμαχίων.

Οχι αναμνηστικό, αλλά αναμνηστικό κυκλοφορίας (το λέει και το πιστοποιητικό του άλλωστε)
Η διαφορά ειναι, οτι τα αναμνηστικά ειναι μοναδικά, και δεν υπάρχουν σε κυκλοφορία, αν και εχουν ονομαστική τιμή, εστω και υπερπολαπλάσια της τιμής διάθεσης, και θα μπορούσαν να διατεθούν σε συναλλαγές, εστω και υποθετικά (βάσει νόμου, μπορούν).

Οπότε ξαναγυρίζουμε στο πρωταρχικό ερώτημα. Ενα αναμνηστικό νόμισμα κυκλοφορίας, που στην ουσία, ειναι νόμισμα κυκλοφορίας, (πχ προηγούμενα παραδείγματα, με 50άρικα & 100άρικα), μπορεί να πωλείται, με πρίμιουμ 4, η 5, η 7 φορές της ονοματικής του ? Και αν ναι, γιατί δεν συγκαταλέγεται στα αναμνηστικά ή συλλεκτικά νομίσματα, αλλά στα νομίσματα κυκλοφορίας ? Μόνο επειδή, ειναι το ιδιο με αυτά ?

ΥΓ. Παλιά εψαχνα το ελληνικό ερωτηματικό, και δεν το εύρισκα στο πληκτρολόγιό μου, και αποφάσισα να χρησημοποιώ το λατινικό. Απο τότε μου έμεινε Tongue


RE: Δίευρα 2020 - nikos11 - 29/07/20 16:39:11

Στέλιο νομίζω σου εξήγησα, το blister είναι προϊόν και πωλείται σε άλλη τιμή. Τα δίευρα σε μασούρια διατίθενται στην ονομαστική τους σε ποσότητες μέχρι 100 τεμάχια κατ' άτομο.


RE: Δίευρα 2020 - STEL2 - 29/07/20 16:55:40

Αρα? Πουλάνε συσκευασία, και οχι νόμισμα. Αυτά τα νομίσματα, εύκολα θα μπορούσαν να μπούν στην κατανάλωση κάποια στιγμή (αν και ασύμφορο), αλλά υπαρκτό λόγω κρίσης. Αν είχα εγγόνια, ή δισέγγονα, θα επένδυα στο proof.
To 1930, βγήκαν νομίσματα κυκλοφορίας, 5,10, 20 δραχμές, σε κανονικά και σε proof. Μόνο που δεν ήταν αναμνηστικά...., το ιδιο και το 1957, και ισως κάποιες άλλες χρονιές, που μου διαφέυγει τώρα..
Τα του 1965, αν και βγήκαν σε BU και σε Proof, δεν υφίστατο η χρονιά νομίσματα κυκλοφορίας, οπότε σωστά βγήκαν σαν αναμνηστικά...., ολα σχεδόν δε, εμειναν ακυκλοφόρητα, αν και θα μπορούσαν να μπούν στην κατανάλωση κάποια στιγμή, αλλά σε 2-3 χρόνια αποσύρθηκαν, και ισως για αυτό δεν μπήκαν στην κατανάλωση.
Αυτά θα μπούν κάποια στιγμή. Η ανάγκη θα το κάνει ! Για αυτό θα επένδυα στα Proof (αν ειχα εγγόνια)


RE: Δίευρα 2020 - sac - 29/07/20 18:29:17

Θέμα 1ο: Ορολογία
https://www.bankofgreece.gr/euro/trapezogrammatia-kai-kermata-eyrw
https://www.ecb.europa.eu/euro/coins/html/index.el.html

Για την ΕΚΤ και την ΤτΕ υπάρχουν τρεις κατηγορίες νομισμάτων:
1. Κέρματα ευρώ: Οι "συνήθεις" οχτώ αξίες, 1 λεπτό - 2 ευρώ
2. Αναμνηστικά κέρματα 2 ευρώ. Σ' αυτή την κατηγορία υπάρχουν μόνο δίευρα.
3. Συλλεκτικά κέρματα ευρώ. Χρυσά, ασημένια κλπ. Σ' αυτή την κατηγορία απαγορεύονται οι οχτώ "συνήθεις" αξίες.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να υιοθετήσεις την ορολογία τους, αλλά πρέπει να καταλάβεις πώς σκέφτονται ΑΥΤΟΙ.

(29/07/20 15:49:25)STEL2 Έγραψε:  Οπότε ξαναγυρίζουμε στο πρωταρχικό ερώτημα. Ενα αναμνηστικό νόμισμα κυκλοφορίας, που στην ουσία, ειναι νόμισμα κυκλοφορίας, (πχ προηγούμενα παραδείγματα, με 50άρικα & 100άρικα), μπορεί να πωλείται, με πρίμιουμ 4, η 5, η 7 φορές της ονοματικής του ? Και αν ναι, γιατί δεν συγκαταλέγεται στα αναμνηστικά ή συλλεκτικά νομίσματα, αλλά στα νομίσματα κυκλοφορίας ? Μόνο επειδή, ειναι το ιδιο με αυτά ?

Επομένως, άσχετα πώς το βλέπεις εσύ, για ΑΥΤΟΥΣ τα αναμνηστικά δίευρα είναι ξεχωριστή κατηγορία. Είναι κατηγορία μόνα τους.

(29/07/20 15:49:25)STEL2 Έγραψε:  Οχι αναμνηστικό, αλλά αναμνηστικό κυκλοφορίας (το λέει και το πιστοποιητικό του άλλωστε)
Η διαφορά ειναι, οτι τα αναμνηστικά ειναι μοναδικά, και δεν υπάρχουν σε κυκλοφορία, αν και εχουν ονομαστική τιμή, εστω και υπερπολαπλάσια της τιμής διάθεσης, και θα μπορούσαν να διατεθούν σε συναλλαγές, εστω και υποθετικά (βάσει νόμου, μπορούν).

Ομοίως. Αν τους πεις τέτοιο πράγμα, θα σου απαντήσουν: "Κύριε, τα έχετε μπερδέψει. Αναμνηστικά είναι μόνο τα δίευρα. Τα άλλα που αναφέρετε είναι συλλεκτικά."

Θέμα 2ο: Τιμές

Έστω ότι αύριο βγαίνει μια υπουργική απόφαση που λέει ότι τα μονόλεπτα από τούδε και στο εξής θα διατίθενται από την ΤτΕ στην τιμή των 4 ευρώ το ένα. Τι αντίρρηση θα φέρεις εσύ; (Από συλλεκτική άποψη εννοώ τι αντίρρηση θα φέρεις, γιατί θα υπάρξουν αντιρρήσεις που έχουν να κάνουν με τη λειτουργία της αγοράς γενικότερα.) Για να καταλάβω και ποια είναι η θέση σου.

Κάτι τέτοιο συμβαίνει πάντως με τα ολλανδικά και τα φιλανδικά μονόλεπτα και δίλεπτα, που δεν διατίθενται στην αγορά, αλλά μόνο σε συλλέκτες. Ολλανδικά μονόλεπτα και δίλεπτα σε μασούρια μπορείς να βρεις μόνο σε νομισματικές εκθέσεις.

----------------------------

(29/07/20 16:55:40)STEL2 Έγραψε:  Αρα? Πουλάνε συσκευασία, και οχι νόμισμα.

Ε, και;

(29/07/20 16:55:40)STEL2 Έγραψε:  Αυτά τα νομίσματα, εύκολα θα μπορούσαν να μπούν στην κατανάλωση κάποια στιγμή (αν και ασύμφορο), αλλά υπαρκτό λόγω κρίσης.

Ε, και;

Συγγνώμη που το γράφω έτσι, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς (και τι σε ενοχλεί).

Στην πράξη:
1. Τα νομίσματα από μασούρια. Κόστος 2,00 - 2,20 ευρώ. Αυτά άντε να φτάσουν να πωλούνται 3 ή 4 ευρώ. Σε 100 χρόνια ίσως περισσότερο, δεν ξέρω. Αν πιστοποιηθεί κάποιο MS69 ή MS70 επίσης δεν ξέρω.
2. Τα νομίσματα από blister. Κόστος 8,00 ευρώ. Σήμερα πουλιούνται 10 - 20 ευρώ. Αύριο μπορεί να πουλιούνται περισσότερο, μπορεί και λιγότερο. Αν πιστοποιηθεί κάποιο MS69 ή MS70 δεν ξέρω.
3. Τα proof. Κόστος 15,00 ευρώ. Σήμερα πουλιούνται 30 - 60 ευρώ. (Κάποιοι θα πουν 30 είναι λίγα, 60 είναι πολλά.)

-----------------------------

(29/07/20 16:55:40)STEL2 Έγραψε:  Για αυτό θα επένδυα στα Proof (αν ειχα εγγόνια)

Κι εγώ.
Με διάφορες πατέντες, κατάφερα να πάρω στα χέρια μου 5 κομμάτια (5 Χ 15 = 75 ευρώ). < Της Μάχης των Θερμοπυλών. Έχω ήδη πουλήσει τα δύο από αυτά με καθαρό κέρδος 40 ευρώ περίπου (Χ 2 = περίπου 80).
Αν μπορούσα να προμηθευτώ 50 κομμάτια, θα τα έπαιρνα (κόστος 750 ευρώ).

Τα μασούρια και τα blister σαφώς και δεν πρόκειται να φτάσουν σε τέτοια περιθώρια κέρδους.

Πού θέλεις να καταλήξεις, τέλος πάντων;
(Πολλά φιλιά!)

--------------------------------

Ότι κάποια πράγματα ξαναμπαίνουν κάποια στιγμή στην κυκλοφορία, εννοείται. Αν ρωτήσεις αυτούς που μαζεύουν χαρτονομίσματα ευρώ, όταν είναι να πάνε για ψώνια, ανοίγουν τα "σεντούκια" τους και διαλέγουν ποια χαρτονομίσματα θα χρησιμοποιήσουν. = θα επιστρέψουν στην κυκλοφορία. :-)


RE: Δίευρα 2020 - STEL2 - 29/07/20 18:48:21

(29/07/20 18:29:17)sac Έγραψε:  [quote="STEL2" pid='37989' dateline='1596030565']
Οπότε ξαναγυρίζουμε στο πρωταρχικό ερώτημα. Ενα αναμνηστικό νόμισμα κυκλοφορίας, που στην ουσία, ειναι νόμισμα κυκλοφορίας, (πχ προηγούμενα παραδείγματα, με 50άρικα & 100άρικα), μπορεί να πωλείται, με πρίμιουμ 4, η 5, η 7 φορές της ονοματικής του ? Και αν ναι, γιατί δεν συγκαταλέγεται στα αναμνηστικά ή συλλεκτικά νομίσματα, αλλά στα νομίσματα κυκλοφορίας ? Μόνο επειδή, ειναι το ιδιο με αυτά ?






Πού θέλεις να καταλήξεις, τέλος πάντων;
(Πολλά φιλιά!)

--------------------------------

πουθενά ! κουβεντα να γίνεται !
Περισσότερα άυριο, γιατί τώρα ετοιμάζομαι να φύγω


RE: Δίευρα 2020 - chrisvas - 29/07/20 19:13:53

ΥΓ. Παλιά εψαχνα το ελληνικό ερωτηματικό, και δεν το εύρισκα στο πληκτρολόγιό μου, και αποφάσισα να χρησημοποιώ το λατινικό. Απο τότε μου έμεινε Tongue
[/quote]

Αν δεν βρήκες το Ελληνικό ερωτηματικό ακόμη, γράφοντας Ελληνικά πάτησε το  Q = ; ..


RE: Δίευρα 2020 - digo - 29/07/20 21:02:54

Στέλιο, η αλλαγή νομίσματος από δραχμη σε ευρώ, κάτι πραγματικά πολύ σπάνιο, που μπορεί να μη συμβεί ποτε για πολλές γενεές, και που στις περισσότερες χώρες δεν συμβαίνει ποτε (πέρα από υποτιμήσεις και κοπή μηδενικών) έφερε και πολλούς νέους συλλεκτες καθώς και νέες συλλεκτικές συνήθειες, πολλές ξενόφερτες χωρίς αμφιβολία και αντίστοιχα ξενόφερτες συνήθειες κοπής των αναμνηστικών-συλλεκτικών της ΤΤΕ.

Τώρα: τα διευρα “ΒU” είναι τα μικρά μπλιστερακια που έχουν και μια κάψουλα που περιλαμβάνει το εν λόγω διευρο, στην ίδια ακριβώς ποιότητα που θα βρεθεί και στα μασούρια. Δεν πρόκειται να πιστοποιηθούν, γιατί η αξία τους βρίσκεται στον αριθμό κοπής τους σε αυτήν την συσκευασία. Τα φετινά μπλιστερακια είναι ολόιδια με αυτά του 2004 με τον Ηνίοχο. Ενδιάμεσα κυκλοφόρησαν διάφορες συσκευασίες και διαστάσεις που περιείχαν τα αναμνηστικα αυτα διευρα της κάθε χρονιάς. Ξαναλέω, η αξία εδώ είναι στην σπανιότητα η μη του μπλιστερ, αλλιώς η ποιότητα είναι η ίδια. Αν κάποιος θέλει να τα πιστοποιήσει, όπως και με τις δραχμες, έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να βρει καλύτερη ποιότητα μέσα στα μασούρια, εξετάζοντας τα όλα ένα ένα. Και ναι, είναι πανεύκολο, να ανοίξει η κάψουλα και να βγάλεις το διευρο του μπλιστερ αντικαθιστώντας το με ένα από μασούρι, αλλά είπαμε, η ίδια ποιότητα είναι. Δεν πρόκειται περί επιμελημένος κοπής, που είναι μια εφεύρεση της ΤΤΕ. (αν δεις τις επιμελημένες κοπες του 2000 θα καταλάβεις τι σου λέω: αυτά που πιστοποιήθηκαν και αγοράστηκαν από ενδιαφερόμενους, ήταν από μασούρια και όχι από τα μπλιστερ).

Το ίδιο συμβαίνει και με τα μπλιστερ της πλήρους σειράς με το διευρο της Ευρωπης (και όχι τα αναμνηστικά δηλαδή). Εάν κοιτάξεις πόσες από τις 8 αξιες κόβονται σε μεγάλες ποσότητες για τις ανάγκες κυκλοφορίας ετησίως, θα εκπλαγείς ίσως βλέποντας ότι οι περισσότερες αξιες, και κυρίως από 10 λεπτά έως 50 λεπτά κόβονται σπάνια. Άρα τα μόνα πχ 10λεπτα,20λεπτα,50λεπτα και ενίοτε και ευρώ η διευρα (Ευρώπης) βρίσκονται μόνον στα μπλιστερ της ΤΤΕ, που τα πουλάει προς 16 ευρώ, έναντι ονομαστικής €3.88. Παραδόξως, τα μονόλεπτα, δίλεπτα και πεντάλεπτα κόβονται ανελλιπώς κάθε χρόνο.

Τέλος τα προυφ διευρα κυκλοφόρησαν χωριστά (από την προυφ σειρά) και σε περιορισμένη ποσότητα και το 2015, το 2016 και ίσως και το 2017, δεν είμαι σίγουρος. Τα προυφ διευρα που κυκλοφορούν χωριστά από την προυφ σειρά υπήρξαν εξ αρχής πολύ δημοφιλέστερα της σειράς, αλλά εάν κάποιος τα συλλέγει και τα θέλει όλα σε προυφ, είναι αναγκασμένος να αγοράζει την προυφ σειρά όταν δεν κυκλοφορούν σκέτα.

Αυτός ο χαμός που έγινε φέτος είναι πρωτόγνωρος. Έμποροι θρασύτατα διαφήμιζαν όχι μόνον τα προυφ διευρα σε τριπλάσια έως πενταπλάσια τιμή όταν ακόμη ήταν διαθεσιμα στην ΤΤΕ προς 15 ευρώ, αλλά προχώρησαν και πούλαγαν και τα μασούρια με υπεραξία. Όχι όλοι οι έμποροι βέβαια, αλλά η πλειοψηφία τους.


RE: Δίευρα 2020 - STEL2 - 30/07/20 04:35:50

(29/07/20 19:13:53)chrisvas Έγραψε:  ΥΓ. Παλιά εψαχνα το ελληνικό ερωτηματικό, και δεν το εύρισκα στο πληκτρολόγιό μου, και αποφάσισα να χρησημοποιώ το λατινικό. Απο τότε μου έμεινε Tongue

Αν δεν βρήκες το Ελληνικό ερωτηματικό ακόμη, γράφοντας Ελληνικά πάτησε το  Q = ; ..
[/quote]

Thanks ! Δεν το είχα σκεφτεί ! Αν και η δύναμη της συνήθειας ειναι μεγάλη, θα προσπαθήσω να το συνηθήσω