Συλλεκτικό Στέκι
30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO (/thread-403.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - haros - 26/12/18 10:59:37

Γιωργο την σπανιοτητα και τις τιμες των σφαλματων στην διεθνη συλλεκτικη αγορα δεν τις καθοριζω εγω, το αρθρο της ngc ειναι σαφες.


 This distinction is very important, because a doubled die variety may be worth a large premium, while machine doubling is a mere novelty and does not usually add value.

 Πλεον αυτου θα βρεις και πολλες συζητησεις για το θεμα, οπου ολοι προσπαθουν να δουν μηπως ειναι dd το νομισμα τους  και οχι απλως σφαλμα κατα την εκτυπωση.

 Στο θεμα σπανιοτητας θα πω οτι ναι μεν η μητρα με το DD σφαλμα πανω της ισως χτυπησει αρκετα κοματια,(μεχρι να το παρουν ειδηση και να την αποσυρουν) αλλα σαν γεγονος συμβαινει πολυ σπανια, ενω τα παρομοιας εμφανισης σφαλματα κατα την εκτυπωση ειναι κατι πιο συνηθισμενο (σε καποιο ποσοστο συμβαινει σε ολες τις κοπες κυκλοφοριας).

  Η συγκριση γινεται μεταξυ των δυο αυτων κατηγοριων (που μοιαζουν στην εμφανιση, αλλα εχουν διαφορετικη αιτια) και οχι μεταξυ αλλων σφαλματων.

 Ο λαθος τονισμος η λαθος στα γραμματα κλπ ειναι λαθος της χαραξης και ειναι αλλη κατηγορια (που ουσιαστικα αποτελουν τις γνησιες ποικιλιες).

  Το αλλο που αναφερεις , το off center, ανηκει στην κατηγορια των σφαλματων που φαινονται ανετα με γυμνο ματι και ,αναλογα με το ποσοστο και την εκταση τους, πληρωνονται παραπανω, λογω της "δραματικοτητας" που εχουν και τραβουν και συλλεκτες που δεν ασχολουνται με σφαλματα.


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - nikos11 - 26/12/18 11:01:20

(26/12/18 01:22:49)exmim Έγραψε:  Αν ήταν διπλό χτύπημα από την μητρα, Σε τόση έκταση στα γράμματα,δεν θα έπρεπε να υπαρχει (διπλασιασμός), και στα κεφάλια;
Αν το σφάλμα γίνεται κατά το χτύπημα, τότε λογικά αναμένεται να εκτείνεται σε όλη την επιφάνεια του κέρματος, εκτός ίσως της περίπτωσης στραβά τοποθετημένων μητρών ή δίσκων, οπότε θα πρέπει να συνοδεύεται από ασθενές χτύπημα στη διαμετρικά αντίθετη πλευρά της επιφάνειας.
Αντίθετα, ένα σφάλμα στη μήτρα, συνήθως περιορίζεται σε συγκεκριμένο σημείο της επιφανείας.
Το γεγονός όμως ότι το φαινόμενο εκτείνεται σε μία σειρά γραμμάτων, δημιουργεί τον προβληματισμό για τον τρόπο δημιουργίας του.
Οφείλεται σε χτύπημα της μήτρας; Ήταν προβληματική η μήτρα στο συγκεκριμένο σημείο (λάθος απόσταση γραμμάτωνWink που διορθώθηκε και άρχισε να φθείρεται νωρίτερα; Μήπως σκέφτομαι (και γράφω Smile ) λάθος; 


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - georok - 26/12/18 11:20:04

(26/12/18 10:59:37)haros Έγραψε:   Στο θεμα σπανιοτητας θα πω οτι ναι μεν η μητρα με το DD σφαλμα πανω της ισως χτυπησει αρκετα κοματια,(μεχρι να το παρουν ειδηση και να την αποσυρουν) αλλα σαν γεγονος συμβαινει πολυ σπανια, ενω τα παρομοιας εμφανισης σφαλματα κατα την εκτυπωση ειναι κατι πιο συνηθισμενο (σε καποιο ποσοστο συμβαινει σε ολες τις κοπες κυκλοφοριας).

 Ναι Δημήτρη, αλλα εδώ το γεγονός έχει συμβεί. Και συνέπεια αυτου του γεγονότος ειναι να κοπούν πολλά νομίσματα DDO (όπως τα αναφέρει NGC και μέχρι να το ανακαλύψει ο υπάλληλος. Που για να το δει ο υπάλληλος θα πρέπει να γεμίσει το σακί ή το τελάρο και να παει να το μαζέψει. Και σιγά μην το προσεξει με την πρώτη παρτίδα τέτοιο σφάλμα που θέλει φακό).
 Και όπου υπάρχουν πολλά, κατεβαινει δραματικά η σπανιότητα.
 Οπότε ειναι πιο σπάνιο ένα σφάλμα σπασμένου δίσκου ή διπλής μηχανικής εκτύπωσης, γιατι δεν βγήκαν σε παρτίδα αλλα καθαρά σαν
στιγμιαίο λάθος της παραγωγής.
 Αυτό πάντα σε σύγχρονα μηχανήματα που το ποσοστό σφαλμάτων ειναι πολύ μειωμένο σε σχέση με τις παλιές μηχανές.


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - haros - 26/12/18 11:23:04

Απο το ιδιο αρθρο, ενα σουπερ-καραδυσκολο συνδυαστικο σφαλμα, που ειναι ΚΑΙ DD ΚΑΙ μηχανικος διπλασιασμος.
Με μπλε το dd, με κοκκινο ο μηχανικος διπλασιασμος.

[Εικόνα: 1951Romania2LMechDoub_lg.jpeg]


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - georok - 26/12/18 11:39:51

(26/12/18 11:23:04)haros Έγραψε:  Απο το ιδιο αρθρο, ενα σουπερ-καραδυσκολο συνδυαστικο σφαλμα, που ειναι ΚΑΙ DD ΚΑΙ μηχανικος διπλασιασμος.
Με μπλε το dd, με κοκκινο ο μηχανικος διπλασιασμος.

[Εικόνα: 1951Romania2LMechDoub_lg.jpeg]

 Ναι πάντα ο συνδυασμός είναι πιο δύσκολος καθώς έχεις μια πιθανότητα 1/100 να πολλαπλασιαζεται με μια άλλη 1/100
και να γινεται 1 στις 10.000.

 Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν κοιτάμε πραγματικά πόση δυσκολία έχει ένα σφάλμα αλλα μας ενδιαφέρει
ενα και μονο ζήτημα: ''Φαίνεται με γυμνό μάτι;. Αν δεν φαινεται δεν ειναι συλλέξιμο''.


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - exmim - 26/12/18 13:56:32

Οπότε, καταλήγουμε ότι άλλο το double die (διπλό χαραγμένη μήτρα), που αφορά λάθος επεξεργασία επάνω στην μήτρα, και άλλο το machine doubling (μηχανικός διπλασιασμός στην παράγωγη), που έχουμε ένα διπλασιασμό σε κάποιο σημείο στο νόμισμα. Και αυτό το βλέπουμε από το μέγεθος και την απόσταση , ας που με των γραμμάτων;. Δηλαδή με λίγα λόγια, το 30αταρι του Γιωργου στην αρχή, και το 30ανταρι το δικό μου, έχουν διαφορετικό είδος "λάθους";. Κατάλαβα καλά;;


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - georok - 26/12/18 14:25:00

(26/12/18 13:56:32)exmim Έγραψε:  Οπότε, καταλήγουμε ότι άλλο το double die (διπλό χαραγμένη μήτρα), που αφορά λάθος επεξεργασία επάνω στην μήτρα, και άλλο το machine doubling (μηχανικός διπλασιασμός στην παράγωγη), που έχουμε ένα διπλασιασμό σε κάποιο σημείο στο νόμισμα. Και αυτό το βλέπουμε από το μέγεθος και την απόσταση , ας που με των γραμμάτων;. Δηλαδή με λίγα λόγια, το 30αταρι του Γιωργου στην αρχή, και το 30ανταρι το δικό μου, έχουν διαφορετικό είδος "λάθους";. Κατάλαβα καλά;;

 Ναι διαφορετικά είναι. Απλά εγώ και πολλοί συλλέκτες τα λεμε διπλοπατημένα (που οντως ειναι) και τα δύο χάριν ευκολίας.


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - exmim - 26/12/18 18:34:06

Ομολογώ Γιωργο οτι ακόμα και τώρα, μου φαίνονται ίδια. Εντάξει, το ένα λιγότερο, το άλλο περισσότερο.... αλλά ίδια. Να σου πω, θα συνεχίσω να τα λέω διπλό πατημένα, αν και τώρα θα ξέρω το πως και το γιατί. Ωραίο θέμα άνοιξες, και εξελίχθηκε σε ακόμα πιο ωραίο, και επιμορφωτικό.....


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - exmim - 26/12/18 18:59:48

Τώρα το είδα, αυτό είναι από την ίδια παρτίδα με το δικό μου, έχει τα ίδια σπασίματα στην μήτρα, στην κορυφή στα γράμματα.... εγώ το πήρα απο φίλο, Πελοπόννησο μεριά, ο πωλητής εδώ είναι Αθήνα....

https://www.ebay.com/itm/RARE-Greece-30-Drachmai-1964-Silver-MINT-ERROR-DD-plus-RARE-VARIETY/113461457749?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - georok - 26/12/18 19:27:26

(26/12/18 18:59:48)exmim Έγραψε:  Τώρα το είδα, αυτό είναι από την ίδια παρτίδα με το δικό μου, έχει τα ίδια σπασίματα στην μήτρα, στην κορυφή στα γράμματα.... εγώ το πήρα απο φίλο, Πελοπόννησο μεριά, ο πωλητής εδώ είναι Αθήνα....

https://www.ebay.com/itm/RARE-Greece-30-Drachmai-1964-Silver-MINT-ERROR-DD-plus-RARE-VARIETY/113461457749?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Ναι επιβεβαιωση αυτών που λεγαμε, ότι ειναι σφάλμα πριν την διαδικασια του δισκου και οτι θα υπάρχει ολόκληρη παρτίδα.