Συλλεκτικό Στέκι
30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO (/thread-403.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - exmim - 27/12/18 09:08:47

"Και συνέπεια αυτου του γεγονότος ειναι να κοπούν πολλά νομίσματα DDO (όπως τα αναφέρει NGC και μέχρι να το ανακαλύψει ο υπάλληλος. Που για να το δει ο υπάλληλος θα πρέπει να γεμίσει το σακί ή το τελάρο και να παει να το μαζέψει. "

Τώρα που το σκέφτομαι αυτό Γιώργο, δεν θα συμφωνήσω, σε μια νεα μήτρα, μου έρχεται δύσκολο, να περιμένουν να γεμίσει το " τελάρο ", για να ελέγξουν αν ολα πάνε καλά, και αν τυπώνει σωστά. Είναι πιο λογικό να γίνεται έλεγχος στα πρώτα κομμάτια.....


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - georok - 27/12/18 10:58:07

(27/12/18 09:08:47)exmim Έγραψε:  "Και συνέπεια αυτου του γεγονότος ειναι να κοπούν πολλά νομίσματα DDO (όπως τα αναφέρει NGC και μέχρι να το ανακαλύψει ο υπάλληλος. Που για να το δει ο υπάλληλος θα πρέπει να γεμίσει το σακί ή το τελάρο και να παει να το μαζέψει. "

Τώρα που το σκέφτομαι αυτό Γιώργο, δεν θα συμφωνήσω, σε μια νεα μήτρα, μου έρχεται δύσκολο, να περιμένουν να γεμίσει το " τελάρο ", για να ελέγξουν αν ολα πάνε καλά, και αν τυπώνει σωστά. Είναι πιο λογικό να γίνεται έλεγχος στα πρώτα κομμάτια.....

 Εστω ότι είναι έτσι. Θα βάλει φακό ο ελεγκτής να δει ότι ειναι διπλοπατημένα τα γράμματα; Ή το πιο πιθανό είναι
να του ξεφύγει όλη η παρτίδα μέχρι να αλλάξει την μήτρα;


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - exmim - 27/12/18 11:34:36

Έχω δει βίντεο, που ναι έχουν φακό (ο τεχνικός η ο ελεγκτής), και ελέγχουν τα πρώτα νομίσματα, αλλά, και στην συνεχεία κατά την παράγωγη. Ενώ στην απομάκρυνση των γεμάτων (ο εργάτης), δεν κοιτάει τίποτα. Πετάει το ένα τελάρο στο καρότσι, και βάζει το άδειο. Αν είναι όπως τα λες, θα χτυπάνε μέχρι να χαλαστή η μήτρα. Φυσικά όλα αυτά απο βίντεακια, ναι;. Δεν εχω μπει σε νομισματοκοπειο...... η ΠΝΕ κάποτε κάτι είχε κάνει (επίσκεψη στον Χολαργό), αλλά τότε, άλλοι καιροί ως φαίνεται.

Υγ.. Άσε που φακό, θέλω εγώ, που εχω πρεσβυωπία.... εσύ δεν χρειάζεσαι  φακό, για να το δεις Wink .


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - exmim - 27/12/18 11:43:24

Εεε, εσείς οι παλαιοί..... τι λέτε για όλα αυτά;; γινόντουσαν έλεγχοι στο ξεκίνημα μιας νέας μήτρας (με την πρέπουσα προσοχή), το 1964, στην Νορβηγία. Δεν μας δίνετε τα φώτα σας, από το να μας αφήνετε να βγάζουμε μόνοι μας συμπεράσματα Big Grin .


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - μαρκος - 29/12/18 16:03:12

Ενα απο τα καλυτερα θεματα που ειμαι σιγουρος πολλοι αγνοουσαμε,ευχαριστω ολους τους συμμετεχοντες στο θεμα ,σημερα εμαθα κατι και αυτο το κατι ειναι σημαντικο.Εγω διπλοχτυπημενα τα ελεγα ολα απο τωρα και περα θα περνανε απο την κρησαρα μου ολα,αφηστε που θα ανοιξω το μικρο σεντουκακι και θα ξαναψαχνω απο την αρχη  Wink Τωρα φυσιολογικα οπως στο βιντεο παρακατω θα υπηρχε καποιος να τσεκαρει αλλα οπως λεει και ο Γιωργος πιστευω και αν το εβλεπε θα εκανε ολιγον τα στραβα ματια για να μην γινοταν ψιλοχαμος και φτου και απο την αρχη μια και το ειδος του λαθους ηταν με γυμνο ματι μη εμφανες
https://www.youtube.com/watch?v=HRpRz2P4l2g


RE: 30 δραχμές 1964 PL obverse- DDO - exmim - 29/12/18 22:15:53

Για σταθείτε ρε παιδιά, να το δούμε λίγο το πράμα. Κατά πως λέει ο haros  " Το Doubled Die ειναι σφαλμα κατα την κατασκευη της μητρας, οπως μεταφερεται σε αυτην το σχεδιο, και οπως εγραψα ειναι πιο σοβαρο (και ακριβο) σφαλμα απο τα υπολοιπα που του μοιαζουν. "   ....Και έτσι είναι, δεν χωρά αμφιβολία.....

 Αν λοιπόν πρόκειται για μια μήτρα εργασίας, που αντικατέστησε την προηγούμενη, που μάλλον θα χάλασε ε;, η αν θέλετε ήταν η πρώτη. Πόσες μήτρες χρειάστηκαν για να κόψουν 2.000.000 κομμάτια; τόσο είναι το τιραζ. Πόσα κομμάτια βγάζει μια μήτρα στο ασήμι, η πόσα κομμάτια γεμίζει το τελάρο; Αν λοιπόν το παράβλεψαν το σφάλμα στην μήτρα εργασίας, η δεν το είδαν, η γέμισε ένα τελάρο μέχρι να το δουν, δεν θα έπρεπε να ήταν περισσότερα τα D.D;.. Γιατί εμένα, με δυσκόλεψε πολύ για να το βρω. 

Υγ.  Δεν λέω ότι είναι κάτι σπάνιο, αλλά όχι ότι βγήκαν με αυτήν την ποικιλία (γιατί ποικιλία είναι, αφού είναι D.D.), εκατοντάδες η χιλιάδες κομμάτια. Εκεί είναι η ένσταση μου.

Υγ2   Για αυτό η pcgs δεν γράφει mint error επάνω, όπως σε άλλα σφάλματα.