Συλλεκτικό Στέκι
Ανάποδη Άγκυρα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Ανάποδη Άγκυρα (/thread-4031.html)

Σελίδες: 1 2 3


Ανάποδη Άγκυρα - apostolos40 - 06/08/20 19:54:26

Ξεχασα να γραψω τα εξης :
Φυσικα και υπαρχει δυνατοτητα πωλησης χερι με χερι εφοσον ειστε κοντα.
Σε περιπτωση που υπαρχει ενδιαφερον αγορας απο εμπορο η τιμη ειναι πολυ καλυτερη.
Πριν απο την πωληση θα προηγηθει τηλεφωνικη επικοινωνια.
ευχαριστω.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1875 ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΑΓΚΥΡΑ. - sotiris - 07/08/20 08:16:03

(06/08/20 19:54:26)apostolos40 Έγραψε:  Σε περιπτωση που υπαρχει ενδιαφερον αγορας απο εμπορο η τιμη ειναι πολυ καλυτερη.
Αυτο πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Αναγνωριζω το γεγονος οτι ο εμπορος εχει εξοδα κινησης (μαγαζι, κοινοχρηστα κλπ.) και πρεπει να βγαλει καποιο κερδος γιατι ζει απο αυτη τη δουλεια αλλα το θεμα ειναι τι θα παρεις εσυ στο χερι. Δηλαδη αν παρεις - λεω μια τιμη - π.χ. 250 Ευρω απο εναν εμπρορο θα γραφουν τα Ευρω επανω οτι ειναι απο εμπορο και θα εχουν μεγαλυτερη αξια απο το αν ειναι απο συλλεκτη? Δηλαδη να τα "χωσουμε" στους συλλεκτες οπωσδηποτε, ειτε ειναι απο πωλητες, ειτε απο εμπορους ???? Angry Angry Angry


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1875 ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΑΓΚΥΡΑ. - exmim - 07/08/20 19:11:11

+1. Στον Σωτήρη!


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1875 ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΑΓΚΥΡΑ. - μαρκος - 08/08/20 00:04:55

+Στον κυριο Σωτηρη


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1875 ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΑΓΚΥΡΑ. - apostolos40 - 08/08/20 08:51:23

(07/08/20 08:16:03)sotiris Έγραψε:  
(06/08/20 19:54:26)apostolos40 Έγραψε:  Σε περιπτωση που υπαρχει ενδιαφερον αγορας απο εμπορο η τιμη ειναι πολυ καλυτερη.
Αυτο πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Αναγνωριζω το γεγονος οτι ο εμπορος εχει εξοδα κινησης (μαγαζι, κοινοχρηστα κλπ.) και πρεπει να βγαλει καποιο κερδος γιατι ζει απο αυτη τη δουλεια αλλα το θεμα ειναι τι θα παρεις εσυ στο χερι. Δηλαδη αν παρεις - λεω μια τιμη - π.χ. 250 Ευρω απο εναν εμπρορο θα γραφουν τα Ευρω επανω οτι ειναι απο εμπορο και θα εχουν μεγαλυτερη αξια απο το αν ειναι απο συλλεκτη? Δηλαδη να τα "χωσουμε" στους συλλεκτες οπωσδηποτε, ειτε ειναι απο πωλητες, ειτε απο εμπορους ???? Angry Angry Angry

Πραγματικη ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ απο την απαντηση που εδωσε  ο εν λογω κυριος ......
Γραφει το εξης : Δηλαδη αν παρεις - λεω μια τιμη - π.χ. 250 Ευρω απο εναν εμπρορο θα γραφουν τα Ευρω επανω οτι ειναι απο εμπορο και θα εχουν μεγαλυτερη αξια απο το αν ειναι απο συλλεκτη? Δηλαδη να τα "χωσουμε" στους συλλεκτες οπωσδηποτε, ειτε ειναι απο πωλητες, ειτε απο εμπορους ???? .

Δυστυχως και σε αυτον τον κλαδο του συλλεκτισμου παντα θα υπαρχουν ατομα που ψαχνονται για να τσακωθουν....
Ποιος σου ειπε οτι τα ευρω απο τον εμπορο θα εχουν μεγαλυτερη αξια απο το αν ειναι απο συλλεκτη ??? 
Οπωσδηποτε  " εντυπωσιακη"  ως προς το επιπεδο νοημοσυνης  απαντηση......


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1875 ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΑΓΚΥΡΑ. - sotiris - 08/08/20 09:24:59

(08/08/20 08:51:23)apostolos40 Έγραψε:  
(07/08/20 08:16:03)sotiris Έγραψε:  
(06/08/20 19:54:26)apostolos40 Έγραψε:  Σε περιπτωση που υπαρχει ενδιαφερον αγορας απο εμπορο η τιμη ειναι πολυ καλυτερη.
Αυτο πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Αναγνωριζω το γεγονος οτι ο εμπορος εχει εξοδα κινησης (μαγαζι, κοινοχρηστα κλπ.) και πρεπει να βγαλει καποιο κερδος γιατι ζει απο αυτη τη δουλεια αλλα το θεμα ειναι τι θα παρεις εσυ στο χερι. Δηλαδη αν παρεις - λεω μια τιμη - π.χ. 250 Ευρω απο εναν εμπρορο θα γραφουν τα Ευρω επανω οτι ειναι απο εμπορο και θα εχουν μεγαλυτερη αξια απο το αν ειναι απο συλλεκτη? Δηλαδη να τα "χωσουμε" στους συλλεκτες οπωσδηποτε, ειτε ειναι απο πωλητες, ειτε απο εμπορους ???? Angry Angry Angry

Πραγματικη ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ απο την απαντηση που εδωσε  ο εν λογω κυριος ......
Γραφει το εξης : Δηλαδη αν παρεις - λεω μια τιμη - π.χ. 250 Ευρω απο εναν εμπρορο θα γραφουν τα Ευρω επανω οτι ειναι απο εμπορο και θα εχουν μεγαλυτερη αξια απο το αν ειναι απο συλλεκτη? Δηλαδη να τα "χωσουμε" στους συλλεκτες οπωσδηποτε, ειτε ειναι απο πωλητες, ειτε απο εμπορους ???? .

Δυστυχως και σε αυτον τον κλαδο του συλλεκτισμου παντα θα υπαρχουν ατομα που ψαχνονται για να τσακωθουν....
Ποιος σου ειπε οτι τα ευρω απο τον εμπορο θα εχουν μεγαλυτερη αξια απο το αν ειναι απο συλλεκτη ??? 
Οπωσδηποτε  " εντυπωσιακη"  ως προς το επιπεδο νοημοσυνης  απαντηση......
Με συγχωρεις, επειδη οντως το επιπεδο νοημοσυνης μου αδυνατει να παρακολουθησει το σκεπτικο σου, μπορεις να μου εξηγησεις γιατι η "πολυ καλυτερη" τιμη που εισαι διατεθειμενος να δωσεις το νομισμα στον εμπορο δεν ισχυει για τον απλο συλλεκτη? Ετσι για να μαθαινω και εγω κατι σιγα σιγα για τα νομισματα ...


RE: Ανάποδη Άγκυρα - digo - 09/08/20 01:53:42

Επειδή κι εγώ έμεινα ΑΦΩΝΟΣ με το αρχικό ποστ («σε περίπτωση που υπάρχει ενδιαφέρον αγοράς απο εμπορο η τιμή είναι πολύ καλύτερη»), μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το σκεπτικό σου;

Δεν υπάρχει ίχνος ειρωνείας η σκωπτικότητας. Ανάλογα με την απάντηση σου (αν υπάρξει) θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη.


RE: Ανάποδη Άγκυρα - rubirosa - 09/08/20 13:35:13

Δημήτρη, δεν ξέρω τον Απόστολο και δεν ξέρω τι ηλικία έχει;
Καταλαβαίνω τι θα του πεις...
Όμως αυτά μαθαίνονται στην πράξη.


RE: Ανάποδη Άγκυρα - digo - 10/08/20 01:41:56

Θανάση,

το παιδί είναι προφανώς καινούριο και έχει κληρονομήσει κάποια νομίσματα, η βρέθηκαν στα χέρια του με τον άλφα η βήτα τρόπο, χωρίς να τα έχει αγοράσει ο ίδιος. Δεν είναι πρώτη φορα που βλέπω να αναρτά ποστ με κάποιο νόμισμα για πληροφορίες τις οποίες παρέχουμε με χαρά, δωρεαν και με την καρδιά μας. Εάν προτιμάει τις πωλήσεις σε εμπόρους, γιατί δεν πάει μια βόλτα από τα μαγαζιά τους να δούμε και τι γνώσεις θα αποκομίσει αλλά και τι τιμή θα πληρωθεί. Κι ας έρθει μετά, τίμια, να μας πει, «παιδιά, πέρασα από εμπορο Χ , για να πουλήσω το Ψ νόμισμα, για το οποίο δεν είχα ιδέα, ούτε περί αξίας ούτε περί σπανιότητας. Τελικά πήρα ΖΗΘ ευρώ, εσείς τι λέτε;»

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ηλικίας και θα συμφωνήσω (όπως όλοι εδώ μέσα) με τον Σωτήρη, που στον δικαιολογημένο εκνευρισμό του, γιατί επι θεωρητικού μιλάμε, ειδικά τον Σωτήρη, υποθέτω ότι ούτε αυτό ούτε κανενα άλλο νόμισμα που παρουσίασε τον ενδιαφέρει, εξερράγη. Δείγματα γραφής δείχνει έκαστος με τις πράξεις του. Ο Απόστολος δεν σκοπεύει να γίνει συλλέκτης, αυτό είναι προφανές, αλλά εκμεταλλεύεται την δωρεαν και απλόχερη γνώση που παρέχουν τα ιντερνετικα φορα, για να την χρησιμοποιήσει σαν επιχείρημα σε έναν εμπορο. Εδώ συμφωνώ μαζί σου στο «περί ηλικίας» διότι θα του αποδείξει άμεσα ότι τα σχόλια που έγιναν καλοπροαίρετα για το νόμισμα του και οι συμβουλές, τα γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του. «Αυτοί σου έκαναν κάποια προσφορά;» θα είναι η απάντηση του εμπόρου που θα τον αποστομώσει.

Και βέβαια με το αρχικό ποστ εδώ, και να ήθελα πχ εγώ να κάνω προσφορά θα την απέσυρα.

Τέλος, καλή τύχη να ξεχωρίσει ποιος είναι και ποιος δεν είναι έμπορος, εμπορο συλλέκτης, κλπ. Δεν έχουν όλοι οι έμποροι μαγαζι και μάλιστα τώρα με τον κορωνοιο κι αυτοί που έχουν, ναναι καλά το e shop τους.


RE: Ανάποδη Άγκυρα - nikos11 - 10/08/20 08:08:28

Δημήτρη θα συμφωνήσω απόλυτα με τα γραφόμενά σου και ιδιαίτερα στις αναφορές σου στο Σωτήρη από την αρχή μέχρι το τέλος. +1000!
Όχι ότι οι παλαιότεροι έχουμε το αλάθητο του Πάπα, αλλά οπως και να το κάνουμε μια γνώση παραπάνω υπάρχει, άσε που δεν είπε και τίποτε προσβλητικό ο Σωτήρης. Και καλό είναι όλοι και κυρίως οι λιγότερο έμπειροι, να σκεφτόμαστε δεύτερη και τρίτη φορά πριν αρχίσουμε να απαντάμε και να γράφουμε. Το ζήτημα που δημιουργήθηκε δεν είναι θέμα λογοκρισίας και για αυτό το κουβεντιάζουμε εδώ, είναι θέμα ότι έχουμε πει ότι δεν σχολιάζουμε στις «πωλήσεις» και αυτό γιατί δεν έχουμε όλοι το ίδιο μέτρο και η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει εύκολα.