Συλλεκτικό Στέκι
Ανάποδη Άγκυρα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Ανάποδη Άγκυρα (/thread-4031.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Ανάποδη Άγκυρα - apostolos40 - 11/08/20 08:13:56

Οσον αφορα την εμπειρια μου ως συλλεκτης οντως ειναι γεγονος πως δεν εχω μεγαλη εμπειρια , καθως ξεκινησα να μαζευω το καλοκαιρι του 1989.
Φυσικα και δεν μπορουμε να εχουμε ολοι την εμπειρια των παλαιων συλλεκτων.
Οι συλλεκτες δεν ειναι και έμποροι ???  δεν πουλανε και αυτοι ???
Φυσικα εδω που μενω δεν υπαρχουν καταστηματα με συλλεκτικα ειδη και ουτε υπηρχαν.
Απλουστατα  μαζευω μονο ξενα νομισματα και οχι ελληνικα οποτε θεωρησα σωστο να το αγορασει καποιος που μαζευει ελληνικα.
Σκεφτηκα τα εξοδα που εχει ενα μαγαζι καθημερινα και γι αυτο ενημερωσα για αλλη τιμη σε αυτους (εμποροι) διοτι ειχα χρονια και εγω επιχειρηση και ξερω τι σημαινει να κρατας μαγαζι.
Απλα και κατανοητα τιποτε το πονηρο ή περιεργο...


RE: Ανάποδη Άγκυρα - sroussos - 11/08/20 19:01:50

Τελικά Απόστολε μας δουλεύεις Δεν ξέρεις αλλά  είσαι συλλέκτης από το καλοκαίρι του 1989 . Ανεβάζεις το νόμισμα με μια τιμή που είναι από 50 € και πάνω  πιο πάνω από την τιμή του και μας λες αν είναι συλλέκτης να του αρπάξω το πενηντάρι αν είναι έμπορας θα του το χαρίσω. Τελικά τι ζητάς από την παρέα μας;


RE: Ανάποδη Άγκυρα - apostolos40 - 11/08/20 22:49:09

(11/08/20 08:13:56)apostolos40 Έγραψε:  Οσον αφορα την εμπειρια μου ως συλλεκτης οντως ειναι γεγονος πως δεν εχω μεγαλη εμπειρια , καθως ξεκινησα να μαζευω το καλοκαιρι του 1989.
Φυσικα και δεν μπορουμε να εχουμε ολοι την εμπειρια των παλαιων συλλεκτων.
Οι συλλεκτες δεν ειναι και έμποροι ???  δεν πουλανε και αυτοι ???
Φυσικα εδω που μενω δεν υπαρχουν καταστηματα με συλλεκτικα ειδη και ουτε υπηρχαν.
Απλουστατα  μαζευω μονο ξενα νομισματα και οχι ελληνικα οποτε θεωρησα σωστο να το αγορασει καποιος που μαζευει ελληνικα.
Σκεφτηκα τα εξοδα που εχει ενα μαγαζι καθημερινα και γι αυτο ενημερωσα για αλλη τιμη σε αυτους (εμποροι) διοτι ειχα χρονια και εγω επιχειρηση και ξερω τι σημαινει να κρατας μαγαζι.
Απλα και κατανοητα τιποτε το πονηρο ή περιεργο...

Εγω παντα κατανοω οτι υπαρχει κακοπροαιρετος κοσμος , και το εχω σαν δεδομενο.
Γι αυτο και σχολιαστηκε αρνητικα η πωληση μου, που φυσικα  ουδεποτε εγω  θα σχολιαζα πωληση  μελους  μεσα στο στεκι !  ουτε μια στο εκατομμυριο......
Για να φανταστεις τι βλακεια υπαρχει σε αυτον τον κοσμο  , χωρις να μου πει κανενας οτι ενδιαφερεται για την πωληση μου εβγαλε συμπερασμα  εξ αρχης.... και μαλιστα λαθος !!
Ο νοων νοητω.
Φυσικα και αναφερομαι για την τιμη που θα το εδινα στον εμπορο και οχι σε Μελος του φορουμ....
Τελικα  ειχε απολυτο δικιο ο Φαλμεραυερ.


RE: Ανάποδη Άγκυρα - μαρκος - 11/08/20 22:50:49

Δεν διαβαζω απο τον κ.Αποστολο μια συγνωμη στον κυριο Σωτηρη και αυτο με  στεναχωρει και με θυμωνει παρα πολυ.


RE: Ανάποδη Άγκυρα - apostolos40 - 11/08/20 22:54:36

Φυσικα και δεχομαι να μου ζητησει συγνωμη  !


RE: Ανάποδη Άγκυρα - apostolos40 - 11/08/20 22:55:58

(11/08/20 22:49:09)apostolos40 Έγραψε:  [quote="apostolos40" pid='38180' dateline='1597126436']
Οσον αφορα την εμπειρια μου ως συλλεκτης οντως ειναι γεγονος πως δεν εχω μεγαλη εμπειρια , καθως ξεκινησα να μαζευω το καλοκαιρι του 1989.
Φυσικα και δεν μπορουμε να εχουμε ολοι την εμπειρια των παλαιων συλλεκτων.
Οι συλλεκτες δεν ειναι και έμποροι ???  δεν πουλανε και αυτοι ???
Φυσικα εδω που μενω δεν υπαρχουν καταστηματα με συλλεκτικα ειδη και ουτε υπηρχαν.
Απλουστατα  μαζευω μονο ξενα νομισματα και οχι ελληνικα οποτε θεωρησα σωστο να το αγορασει καποιος που μαζευει ελληνικα.
Σκεφτηκα τα εξοδα που εχει ενα μαγαζι καθημερινα και γι αυτο ενημερωσα για αλλη τιμη σε αυτους (εμποροι) διοτι ειχα χρονια και εγω επιχειρηση και ξερω τι σημαινει να κρατας μαγαζι.
Απλα και κατανοητα τιποτε το πονηρο ή περιεργο...

Εγω παντα κατανοω οτι υπαρχει κακοπροαιρετος κοσμος , και το εχω σαν δεδομενο.
Γι αυτο και σχολιαστηκε αρνητικα η πωληση μου, που φυσικα  ουδεποτε εγω  θα σχολιαζα πωληση  μελους  μεσα στο στεκι !  ουτε μια στο εκατομμυριο......
Για να φανταστεις τι βλακεια υπαρχει σε αυτον τον κοσμο  , χωρις να μου πει κανενας οτι ενδιαφερεται για την πωληση μου εβγαλε συμπερασμα  εξ αρχης.... και μαλιστα λαθος !!
Ο νοων νοητω.
Φυσικα και αναφερομαι για την τιμη που θα το εδινα στον εμπορο και οχι σε Μελος του φορουμ..


RE: Ανάποδη Άγκυρα - apostolos40 - 11/08/20 23:09:54

Παρακαλω τους διαχειριστες να διαγραψουν την αγγελια πωλησης που εχω βαλει στις πωλησεις .


RE: Ανάποδη Άγκυρα - nikos11 - 11/08/20 23:26:36

(11/08/20 22:49:09)apostolos40 Έγραψε:  
(11/08/20 08:13:56)apostolos40 Έγραψε:  Οσον αφορα την εμπειρια μου ως συλλεκτης οντως ειναι γεγονος πως δεν εχω μεγαλη εμπειρια , καθως ξεκινησα να μαζευω το καλοκαιρι του 1989.
Φυσικα και δεν μπορουμε να εχουμε ολοι την εμπειρια των παλαιων συλλεκτων.
Οι συλλεκτες δεν ειναι και έμποροι ???  δεν πουλανε και αυτοι ???
Φυσικα εδω που μενω δεν υπαρχουν καταστηματα με συλλεκτικα ειδη και ουτε υπηρχαν.
Απλουστατα  μαζευω μονο ξενα νομισματα και οχι ελληνικα οποτε θεωρησα σωστο να το αγορασει καποιος που μαζευει ελληνικα.
Σκεφτηκα τα εξοδα που εχει ενα μαγαζι καθημερινα και γι αυτο ενημερωσα για αλλη τιμη σε αυτους (εμποροι) διοτι ειχα χρονια και εγω επιχειρηση και ξερω τι σημαινει να κρατας μαγαζι.
Απλα και κατανοητα τιποτε το πονηρο ή περιεργο...

Εγω παντα κατανοω οτι υπαρχει κακοπροαιρετος κοσμος , και το εχω σαν δεδομενο.
Γι αυτο και σχολιαστηκε αρνητικα η πωληση μου, που φυσικα  ουδεποτε εγω  θα σχολιαζα πωληση  μελους  μεσα στο στεκι !  ουτε μια στο εκατομμυριο......
Για να φανταστεις τι βλακεια υπαρχει σε αυτον τον κοσμο  , χωρις να μου πει κανενας οτι ενδιαφερεται για την πωληση μου εβγαλε συμπερασμα  εξ αρχης.... και μαλιστα λαθος !!
Ο νοων νοητω.
Φυσικα και αναφερομαι για την τιμη που θα το εδινα στον εμπορο και οχι σε Μελος του φορουμ....
Τελικα  ειχε απολυτο δικιο ο Φαλμεραυερ.
Απόστολε, την πηγαίνεις πολύ μακριά τη βαλίτσα. Σεβάσου το χώρο που ήλθες ως επισκέπτης και σου συνιστώ να σκέφτεσαι λίγο περισσότερο πριν γράψεις κάτι και να χρησιμοποιείς ομορφότερες εκφράσεις._


RE: Ανάποδη Άγκυρα - solferino - 12/08/20 09:33:48

γενικότερα το σκεπτικο του apostolos40 είναι σκεπτικό εμπόρου. Δεν ξέρω αν το γωρίζει ή όχι. Σε παγκόσμιο επίπεδο , σε όλες τις δημοπρασίες οι έμποροι έχουν ειδική διαχείρηση όταν χτυπάνε νομίσματα σε δημοπρασίες. Ολοι εχουν μειωμενη προμήθεια έχω οι συλλέκτες όχι. Αρα μπορουν να αγορασουν καποιο νόμισμα σε καλύετρη τιμή απο εμένα καθως πληρώνουν μικροτερη προμήθεια.

Σεβαστή η άποψη του αλλά προσωπικά με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Τώρα η επίκληση στην αυθεντία για να δικαιολογηθεί, ουτε αυθεντία ήταν ο φαλμεράιερ ούτε και νομίζω ότι ταιριάζει με τον χαρακτήρα των ανθρώπων που γράφουμε στο φόρουμ.


RE: Ανάποδη Άγκυρα - apostolos40 - 12/08/20 11:02:42

(12/08/20 09:33:48)solferino Έγραψε:  γενικότερα το σκεπτικο του apostolos40 είναι σκεπτικό εμπόρου. Δεν ξέρω αν το γωρίζει ή όχι. Σε παγκόσμιο επίπεδο , σε όλες τις δημοπρασίες οι έμποροι έχουν ειδική διαχείρηση όταν χτυπάνε νομίσματα σε δημοπρασίες. Ολοι εχουν μειωμενη προμήθεια έχω οι συλλέκτες όχι. Αρα μπορουν να αγορασουν καποιο νόμισμα σε καλύετρη τιμή απο εμένα καθως πληρώνουν μικροτερη προμήθεια.

Σεβαστή η άποψη του αλλά προσωπικά με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Τώρα η επίκληση στην αυθεντία για να δικαιολογηθεί, ουτε αυθεντία ήταν ο φαλμεράιερ ούτε και νομίζω ότι ταιριάζει με τον χαρακτήρα των ανθρώπων που γράφουμε στο φόρουμ.

Xαιρομαι ιδιαιτερα που ο Σολφερινο εδωσε μια απαντηση  χωρις οξυνση και αντιπαραθεση.
Για αυτο τον λογο και εγω ζητησα διαγραφη της αγγελιας πωλησης του 5 δραχμου .