Συλλεκτικό Στέκι
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ (/thread-4053.html)

Σελίδες: 1 2


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - digo - 29/08/20 12:52:11

(29/08/20 07:55:45)PANAGIOTIS Έγραψε:  Τα χαιρεται στις  φωτο! Αλλωστε και εγω απο τις φωτο το βλεπω εκει που ειναι καταχωνιασμενος!

Μεγάλο πράγμα οι φωτογραφίες , ιδιαίτερα αν είναι καλές. Πάντα ήμουν πρόθυμος να πληρώσω κάτι έξτρα για να έχω καλές φωτογραφίες κομματιών που πέρασαν από τα χέρια μου, είτε Trueview, είτε από ταλαντούχους φωτογράφους νομισματων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Είναι ιδιαίτερα απελευθερωτικό όσον αφορά στις συλλεκτικές «τύψεις».


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - PANAGIOTIS - 29/08/20 16:02:02

Ναι οι φωτο ειναι σημαντικες στη συλλογη νομισματων. Ειναι ενας λογος για να θυμωνεις με τις εταιρειες πιστοποιησης, οπου οι περισσοτερες φωτογραφιες ειναι τραγικες!  Οτι κανει ο συλλεκτης μονος του.......


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - digo - 31/08/20 01:48:27

Πο περισσότερες NGC Παναγιώτη, εγώ είμαι «βαμμένος» PCGS και οι TrueView δεν παίζονται: το μόνο ελάττωμα αν το πούμε έτσι είναι ότι είναι glamour shots όπου ειδικά στα χρωματιστά, ο φωτογράφος πιάνει τη μια γωνία από τος 360000 που το κέρμα δείχνει θεϊκό (!), ειδικά στα μεγάλα Ιονικα πχ και ίσως απογοητευτείς στο χέρι γιατί δεν είναι τόσο γκλαμουράτο , όποτε καλύτερα να υπάρχει και μια ρεαλιστική μέσα στο σλαμπ όπως οι φωτογραφίες του Heritage.

Αυτή η μανία μου να κυνηγάω φωτογράφους στα πέρατα της γης πριν τσιμπήσουν και στην Ελλάδα, με έκανε να προσκαλέσω ένα πολύ ταλαντούχο νεαρό το Δεκέμβριο του 2004 να μου φωτογραφήσει όλη τη συλλογή και να τα κάνει editing με ένα δολλαριο το κομματι.

Τότε τελείωνε ένα εξάμηνο παραμονής σε μια άγνωστη Γερμανική κωμόπολη , ως καθηγητής Αγγλικών part time στο Berlitz. Ο Φιλ όμως ήταν γραφίστας και εξαιρετικά ταλαντούχος στη φωτογράφηση νομισματων που είχα δει στο φόρουμ της PCGS τότε.

Όποτε κι εγώ τον προσκάλεσα στην Ελλάδα για μια βδομάδα από τη Γερμανία, εισιτήριο και φιλοξενία πληρωμένα ξαι ένα δολλαριο τη φωτογραφία έτοιμη όμως και edited. ΠαρΘετω δυο δείγματα της δουλειάς του σε συνημμένα, εκ των οποίων το Ελληνικό σετ υπάρχει ακόμη στη συλλογή μπυ, το Κυπριακό όμως όχι. Αυτά τα έκανε δωρεαν για να με ευχαριστήσει το παιδί.

Στο τέλος, αφού τον ξενάγησα και μια νερά στην Αθήνα και του χάρισα και 3 ξένα νομίσματα που ήξερα ότι του άρεσαν, μαθαίνουμε ότι η PCGS μόλις θα άνοιγε φωτογραφικό τμήμα και τουψριπα να πάει οπωσδήποτε αφού πια είχε portfolio της δουλειάς του με τα δικά μου νομίσματα.

Όντως πήγε και πήρε τη δουλειά στο Τσακ μπαμ. Τώρα είναι διευθυντής όλου του φωτογραφικού τμήματος της PCGS , εξαιρουμένης της Ευρώπης με τον άχρηστο που έχουν βάλει, κονομαει $300K το χρόνο, παντρεμένος πια ξαι μόνιμος κάτοικος του πανάκριβου Newport Beach στην Καλοφορνια που έχει έδρα η PCGS.

Αυτό το ταξίδι του άλλαξε όλη του τη ζωή! Κρατάμε επαφή, αν και δεν έτυχε να πάω να τον δω σε 4-5 ταξίδια Αμερική γιατί δεν πάει στα σόου και στη Νέα Υόρκη ειδικά, ίσως σε ξανά Long Beach που εγώ δεν πήγα ποτε μπυ. Παραμένει σεμνός και ταπεινός, ο Φιλ με τον Δημήτρη που έχω και σε φωτογραφία αλλά δεν θα την βάλω εδώ , μπυ ρίχνει και μισό κεφαλι, ομορφόπαιδο και χωρίς άδεια δεν βγαζω στη φορά τέτοιες φωτογραφίες. Η δουλειά του όμως.. αν καταφέρω από το τηλέφωνο θα ανεβάσω το σετ του 1833 όλα σλαμ παριανέ να αλλά εκείνος τα κάνει να δείχνουν σαν να είναι σε βελούδινη κασετίνα και αντίστοιχα με το Κυπριακό προυφ σετ του 1901 , το ομορφότερο και καλύτερο μακράν . Εκείνος. είχε βρει και από που ήταν αρχικά , νομίζω στο Βρεταννικο μουσείο. Επαναπατρίστηκε.στην Κύπρο σε πολύ μερακλή συλλέκτη.


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - nikos11 - 31/08/20 08:21:15

Ευχαριστούμε Δημήτρη που μοιράζεσαι την όμορφη αυτή ιστορία μαζί μας! Έχουμε συναντηθεί τόσες φορές, μου έχεις πει τόσα πολλά, αλλά είναι η πρώτη φορά που μαθαίνω για την ιστορία σου με το Φιλ. Είσαι ένα μικρό λαγωνικό και μπράβο σου!
Για τις φωτογραφίες δεν το συζητάω, φοβερές!

ΥΓ. Ιονικό proof μέσα από slab δεν βγαίνει φωτογραφία. Ή μάλλον βγαίνει αλλά δεν δείχνει τιποτα...


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - gkounto - 31/08/20 11:56:25

Πράγματι πολύ όμορφη ιστορία Δημήτρη σε ευχαριστούμε. Και όντως αυτό που είπες με την μια γωνία στις τόσες το έχω νιώσει και εγώ, μερικές φορές τα βγάζει καλύτερα από ο,τι είναι στην πραγματικότητα, ένα αριστούργημα τέχνης. Πολλές φορές απλά μπαίνω στο site τους στο fb για να θαυμάσω την δουλειά του!


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - digo - 02/09/20 00:56:56

Ευχαριστώ Γιώργο και Νίκο. Εσυ Γιώργο είσαι και φωτογράφος περιωπής και γνωρίζεις τα κόλπα. Τι υπό γωνία τα έβαζε, τι διπλα φώτα απαραίτητα βέβαια κι είχε φτιάξει ένα μικρό φωτογραφικό θάλαμο με το στρογγυλό τραπέζι της τραπεζαρίας και δυο κοινά αρχιτεκτονικά φώτα που του πήγα με εύκαμπτο βραχίονα και μπλε βιδωτες λάμπες τότε, (λευκό φως) που μου είπε ότι ήταν ο,τι έπρεπε. Η δε φωτογραφική του μηχανή ήταν αξίας $50 και μη σκεφτείτε ότι σήμερα θαχει παραπάνω, το αντίθετο, σήμερα και να στη χαρίσουν δεν την παίρνεις. Ο φακός ήταν κοινός, πατούσες ένα κουμπάκι και έβγαινε κάτι εκατοστά πιο έξω, ζουμ και καλά. Είχε βέβαια και τρίποδο. Σεμνός σε όλα του!

Κάποτε του είπα ότι από τότε που μεγάλοπιάστηκε, οι φωτογραφίες και ο λοιπός πανάκριβος εξοπλισμός πιανουν η χρωμα, πατινα και σούπερ λεπτομέρειες, η λούστρο, και τα δυο εξίσου όμως σχεδόν αδύνατον. Συμφώνησε αμέσως.

(31/08/20 08:21:15)nikos11 Έγραψε:  Ευχαριστούμε Δημήτρη που μοιράζεσαι την όμορφη αυτή ιστορία μαζί μας! Έχουμε συναντηθεί τόσες φορές, μου έχεις πει τόσα πολλά, αλλά είναι η πρώτη φορά που μαθαίνω για την ιστορία σου με το Φιλ. Είσαι ένα μικρό λαγωνικό και μπράβο σου!
Για τις φωτογραφίες δεν το συζητάω, φοβερές!

ΥΓ. Ιονικό proof μέσα από slab δεν βγαίνει φωτογραφία. Ή μάλλον βγαίνει αλλά δεν δείχνει τιποτα...

Και γιατί δεν βάζεις τα Cert numbers τουλάχιστον των Pcgs που έχεις.... και ξέρεις ποια λέω να τα δεις σε όλο τους το μεγαλείο; Trueview ήθελα και αντί να τα πάρω στη Νέα Υόρκη τον Ιανουάριο του 2008, τα πήρα τελικά στο Βερολίνο το Μάρτιο, όπου είχαν φέρει 20 κουτιά με πανάκριβα χρυσά νομίσματα των μεγαλύτερων οίκων δημοπρασιών, αλλά οι Γερμαναραδες ήθελαν ταυτοπροσωπία, και μιλάμε πήγα μαζί με τον τότε ΠΡΟΕΔΡΟ της pcgs, τον Ron Guth, που μετά από αυτή τη γρήγορη, ξαναπεσε με τα μούτρα στα ακαδημαϊκά του, είναι ο ιδρυτής και κύριος διαχειριστής των coinfacts της Pcgs. Κινούμενη Britannica νομισματων.


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - PANAGIOTIS - 02/09/20 11:58:08

Αγαπητέ digo τα νομίσματα είναι φωτογραφημένα καταπληκτικά. Η μόνη μου εμπειρία είναι με τον Δ. Ποδάρα, που φωτογράφησε παλιά κάποια νομίσματα της συλλογής μου. Σίγουρα θέλει να διαθέσει κανείς χρόνο, που εγώ δυστυχώς δεν έχω. Επίσης πολύ μου άρεσε η δουλειά του Νίκου Κατσιμπράκη στα βιβλία του Γ. Βασιλάκη για τον Γεώργιο Α'. Περισσότερο αναφερόμουν παραπάνω στην NGC και για τα νομίσματα που πάνε στο Μόναχο, εκεί οι φωτό των χάλκινων είναι τραγικές.......Νομίσματα 64άρια ψάχνεις να βρείς αν είναι τα ίδια. Άσε τα λάθη, φαίνεται να είμαι ο μόνος στον κόσμο με 20άρικο του Όθωνα που η οπίσθια όψη είναι ο θυρεός του Γεωργίου Α'. Στην ίδια φορά είχα στείλει τα 2 εικοσάρικα και τα μπέρδεψαν στις φωτό που ανάρτησαν στην ιστοσελίδα τους........


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - nikos11 - 02/09/20 22:56:43

(02/09/20 00:56:56)digo Έγραψε:  
(31/08/20 08:21:15)nikos11 Έγραψε:  Ευχαριστούμε Δημήτρη που μοιράζεσαι την όμορφη αυτή ιστορία μαζί μας! Έχουμε συναντηθεί τόσες φορές, μου έχεις πει τόσα πολλά, αλλά είναι η πρώτη φορά που μαθαίνω για την ιστορία σου με το Φιλ. Είσαι ένα μικρό λαγωνικό και μπράβο σου!
Για τις φωτογραφίες δεν το συζητάω, φοβερές!

ΥΓ. Ιονικό proof μέσα από slab δεν βγαίνει φωτογραφία. Ή μάλλον βγαίνει αλλά δεν δείχνει τιποτα...
Και γιατί δεν βάζεις τα Cert numbers τουλάχιστον των Pcgs που έχεις.... και ξέρεις ποια λέω να τα δεις σε όλο τους το μεγαλείο; Trueview ήθελα και αντί να τα πάρω στη Νέα Υόρκη τον Ιανουάριο του 2008, τα πήρα τελικά στο Βερολίνο το Μάρτιο, όπου είχαν φέρει 20 κουτιά με πανάκριβα χρυσά νομίσματα των μεγαλύτερων οίκων δημοπρασιών, αλλά οι Γερμαναραδες ήθελαν ταυτοπροσωπία, και μιλάμε πήγα μαζί με τον τότε ΠΡΟΕΔΡΟ της pcgs, τον Ron Guth, που μετά από αυτή τη γρήγορη, ξαναπεσε με τα μούτρα στα ακαδημαϊκά του, είναι ο ιδρυτής και κύριος διαχειριστής των coinfacts της Pcgs. Κινούμενη Britannica νομισματων.
Δυστυχώς Δημήτρη δεν τα έχω σε true view, θα τα στείλω όμως κάποια στιγμή γιατί είναι πραγματικά άλλα νομίσματα.


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - digo - 04/09/20 07:22:26

Ναι να τα στείλεις Νίκο. Εάν είναι NGC είτε τα σπας και τα ξανά στέλνεις και για πιστοποιηση και για φωτογράφηση (Trueview) , είτε τα στέλνεις για crossgrade και φωτογράφηση, με την προϋπόθεση ότι θα κάνουν crossgrade, αλλά αυτό είναι και δικό σου θέμα, προσωπικό. Αν είσαι σίγουρος  ότι το νόμισμα αξίζει τον βαθμό του και θα κάνει κρος, τότε μην το σπάσεις. Αν πάλι θέλεις να τα στείλεις ντε και ντε όλα, χωρίς να σου απορρίψουν κανενα, σπαστα ,στείλε τα raw, και ζητα και πιστοποιηση και Trueview.

Από κει κι ύστερα είναι θέμα δικό τους κι ας κόψουν το λαιμό τους, γι αυτό τους πληρώνουμε. Για πιστοποιηση και για αξιόλογη φωτογράφηση. Ξέρεις πόσους συλλεκτες έχω ακούσει ότι αλλάζουν από NGC σε PCGS  μόνο και μόνο γι αυτόν το λόγο: τις απίστευτες φωτογραφίες!
 

Ζούμε σε virtual world. Αν θελουμε να μοιραστούμε κάποια ωραία αποκτήματα της συλλογής μας με άλλους, το ότι είμαστε συλλεκτες με ιδιαίτερης ποιότητας νομίσματα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε και φωτογραφικές επαγγελματικές ικανότητες . Ιδιαιτερα στα πιστοποιημένα που είναι και τα δυσκολότερα. 

Διότι η PCGS ξεκίνησε το Trueview για όμορφες φωτογραφίες. Όποτε όταν φτάσει ένα απιστοποιητο νόμισμα, φωτογραφίζεται αμέσως πριν πιστοποιηθεί (εφ´οσον έχει ζητηθεί, δεν είναι αυτόματο σερβις). Η μάλλον αυτόματο είναι μόνον στα gold shield, αλλά εσένα σε ενδιαφέρει να φωτογραφηθούν στην Αμερική (!) , άρα είναι απαραίτητο στη φόρμα να ζητήσετε συγκεκριμένα Trueview. 

Διοτι οι πιστοποιήσεις/φωτογραφήσεις που γίνονται στα Ευρωπαϊκά της γραφεία, μια στις τόσες όταν κατεβαίνουν οι graders στο Παρίσι , είναι ΧΩΡΙΣ τον Φιλ, με τον άχρηστο φωτογράφο που έχουν προσλάβει στο Παρίσι κι όπου οι φωτογραφήσεις γίνονται μόνον και μόνον για το αρχείο τους. Είδαν κι απόειδαν, σου λέει το παιδί δεν κάνει για close ups, και τον έβαλαν να φωτογραφίζει τα σλαμπ τώρα, αυτές τις φωτογραφίες των δυο πλευρών του σλαμπ με το σηματάκι gold shield στο κέντρο και επάνω. Αυτές είναι μόνον για αρχείο.


RE: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ - digo - 04/09/20 07:52:12

(02/09/20 11:58:08)PANAGIOTIS Έγραψε:  Αγαπητέ digo τα νομίσματα είναι φωτογραφημένα καταπληκτικά. Η μόνη μου εμπειρία είναι με τον Δ. Ποδάρα, που φωτογράφησε παλιά κάποια νομίσματα της συλλογής μου. Σίγουρα θέλει να διαθέσει κανείς χρόνο, που εγώ δυστυχώς δεν έχω. Επίσης πολύ μου άρεσε η δουλειά του Νίκου Κατσιμπράκη στα βιβλία του Γ. Βασιλάκη για τον Γεώργιο Α'. Περισσότερο αναφερόμουν παραπάνω στην NGC και για τα νομίσματα που πάνε στο Μόναχο, εκεί οι φωτό των χάλκινων είναι τραγικές.......Νομίσματα 64άρια ψάχνεις να βρείς αν είναι τα ίδια. Άσε τα λάθη, φαίνεται να είμαι ο μόνος στον κόσμο με 20άρικο του Όθωνα που η οπίσθια όψη είναι ο θυρεός του Γεωργίου Α'. Στην ίδια φορά είχα στείλει τα 2 εικοσάρικα και τα μπέρδεψαν στις φωτό που ανάρτησαν στην ιστοσελίδα τους........

Παναγιώτη καταλαβαίνω απόλυτα, και ακριβώς γι αυτό τόνισα τόσο πολύ στο Νίκο, ότι αν θέλει τώρα μια τέλεια φωτογράφηση, η θα βρει κάποιον σούπερ ταλαντούχο φωτογράφο εδώ και θα τα φωτογραφήσει μέσα από το σλαμπ, εξαιρετικά δύσκολη δουλειά, αλλά όχι αδύνατη, η θα σιγουρευτεί ότι θα πάνε στην Αμερική τονίζοντας ότι ζητάει Trueview και η όχι πιστοποιηση. Αν είναι κομμάτια ήδη PCGS χωρίς Trueview, τότε το σερβις προσφέρεται για ένα λογικό κόστος χωρίς μετατροπή βαθμού. Η φόρμα πρέπει να είναι πολύ σωστά γραμμένη, εάν δεν ζητηθεί η φωτογράφηση Trueview, ξεχάστε το.

Δειτε το παράδειγμα των νομισματων gold shield που προσφέρει και φωτογράφηση στην τιμή. Εάν το νόμισμα σταλεί από την Αμερική στην Αμερική, τότε θα γυρίσει με Trueview ήδη πληρωμένη. Εάν όμως σταλεί από Ευρώπη στην Αμερική, η μεν πιστοποιηση 80% θα γίνει στην Αμερική και 20% θα γίνει στην Ευρώπη αλλά με τους ίδιους Αμερικανούς graders (δύσκολο η μάλλον αδύνατον τώρα λόγω COVID, αυτά τα Paris express),
αλλά και στα Paris Express, Trueview δεν περιείχε η πιστοποιηση τύπου Gold Shield.Οι πιο φτηνές δε καθόλου. O Φιλ δεν έρχεται ποτε Ευρώπη, που να μετακινηθεί όλος αυτός ο εξοπλισμός και/η που να βρεθεί άλλος τόσο καλός όσο αυτός;

Όποτε και η PCGS ακολουθεί το παράδειγμα της NGC όπου τις φωτογραφίες που παίρνει τις θέλει μόνον για το αρχείο της και για μελλοντική προστασία από απατεώνες Κινέζους και δεν ξέρω τι άλλο. Μαζί με το σλαμπ. Είναι αυτές οι φωτογραφίες με το σλαμπ κι από τις δυο πλευρές με το σήμα gold shield πάνω στη μέση. Μέχρι εκεί μπορεί ο Γάλλος η Ιταλός η δεν ξέρω τι κοπανος φωτογράφος. Αυτές δεν υπάρχουν στην Αμερική καθόλου.

Αν λοιπόν Παναγιώτη μου βρεις τον Νίκο τον Κατσιμπράκη διαθέσιμο,η όποιον άλλον θαυμάζεις ( τον Δημήτρη τον Ποδάρα,η τον Πανο το Ζομπο, και κάποιους άλλους ) που είτε υπάρχει σλαμπ είτε όχι, αυτοί θα στην βρουν την άκρη  ΤΡΕΧΑ με τέτοιες κομματάρχες που έχεις ! 

Η ξεκινά από δω και μπρος να ζητάς από ταλαντούχα παιδιά να σου φωτογραφίζουν τα νέα σου αποκτήματα, ΠΡΙΝ πιστοποιηθούν. Έτσι, ένα νέο ταλαντούχο παιδί ήταν και ο Φιλ, (της Trueview) αλλά πιο ταλαντούχο, και παρά το ότι o πρώτος μου φοίνικας ήταν ήδη κουτιασμενος όταν τον είδε το 2004, δε μάσησε, με τη μηχανουλα του και το ταπεινό στυλακι του, τον τράβηξε σαν να μην τρέχει τίποτα. Κόστος νομίσματος €3000 τότε. Βαθμός, PCGS MS63 σταλμένος από εμένα φυσικά. Κόστος φωτογράφησης $1 κατά την συμφωνία μας, για να ξαναφέρουμε το θέμα εκεί που ήταν, ναι; Και συγνώμη για την τεράστια παρεκτροπή Παναγιώτη.