Συλλεκτικό Στέκι
1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties (/thread-4060.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - μαρκος - 03/09/20 17:08:31

Και τα δυο ρουφηγμενα μαγουλα ειναι και εγω υποθετω το πιστοποιημενο ειναι το ιδιο με το πρωτο,πολυ ωραια και τα δυο πενηνταλεπτακια


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - exmim - 03/09/20 18:16:42

(03/09/20 17:08:31)μαρκος Έγραψε:  Και τα δυο ρουφηγμενα μαγουλα ειναι και εγω υποθετω το πιστοποιημενο ειναι το ιδιο με το πρωτο,πολυ ωραια και τα δυο πενηνταλεπτακια

Μπάμπη, όχι το πιστοποιημένο στην ngc, την πρώτη φωτογραφία λέω, που είναι δύο μαζί, απιστοποιητα. Είναι δύο διαφορετικά, στο επάνω θα ήταν χρήσιμη μια φωτογραφία κάθετη, όχι υπό γωνία. Θα βοηθούσε πιστεύω..


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - georok - 03/09/20 18:21:54

Έλεος παιδιά το πρώτο ειναι κανονικό μάγουλο.
 Όχι ανάλογα τι θέλει να πουλάει ο άλλος να βαφτίζουμε και ποικιλίες.
 Εχει πουλήσει κατα καιρους 5-6 τέτοια ώς ρουφηγμένα.
 Ρουφηγμένο ειναι το κάτω.
 Πέτυχε ένα ρουφηγμένο, είδε ότι ειναι διαφορετικό, και τώρα πως θα το πλασάρω;;
 Ρουφηγμένο 2η ποικιλία..


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - nikos11 - 03/09/20 18:50:39

(03/09/20 17:01:07)digo Έγραψε:  Πάλι εγώ θα φάω το ξύλο.  Big Grin 
Τι θέλω και μπλέκομαι σε πράγματα που δεν έχω ιδέα; Ας τα βγάλουν πέρα οι «ποικιλιολόγοι»....  Cool
Ήθελα να σου το πω αλλά δεν σε πρόλαβα. Και καλά να πάθεις.  Tongue


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - celhel5010 - 03/09/20 19:07:57

(03/09/20 18:21:54)georok Έγραψε:  Έλεος παιδιά το πρώτο ειναι κανονικό μάγουλο.
 Όχι ανάλογα τι θέλει να πουλάει ο άλλος να βαφτίζουμε και ποικιλίες.
 Εχει πουλήσει κατα καιρους 5-6 τέτοια ώς ρουφηγμένα.
 Ρουφηγμένο ειναι το κάτω.
 Πέτυχε ένα ρουφηγμένο, είδε ότι ειναι διαφορετικό, και τώρα πως θα το πλασάρω;;
 Ρουφηγμένο 2η ποικιλία..

Αναιδέστατος, εμπαθής και κυρίως ΨΕΥΤΗΣ!!!

Σε όλα όσα λέγεις και αναφέρεσαι!!!
Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να σου απαντήσω ξανά!!!
Για μένα, ΔΕΝ υπάρχεις!!!!


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - nikos11 - 03/09/20 19:30:22

(03/09/20 19:07:57)celhel5010 Έγραψε:  
(03/09/20 18:21:54)georok Έγραψε:  Έλεος παιδιά το πρώτο ειναι κανονικό μάγουλο.
 Όχι ανάλογα τι θέλει να πουλάει ο άλλος να βαφτίζουμε και ποικιλίες.
 Εχει πουλήσει κατα καιρους 5-6 τέτοια ώς ρουφηγμένα.
 Ρουφηγμένο ειναι το κάτω.
 Πέτυχε ένα ρουφηγμένο, είδε ότι ειναι διαφορετικό, και τώρα πως θα το πλασάρω;;
 Ρουφηγμένο 2η ποικιλία..

Αναιδέστατος, εμπαθής και κυρίως ΨΕΥΤΗΣ!!!

Σε όλα όσα λέγεις και αναφέρεσαι!!!
Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να σου απαντήσω ξανά!!!
Για μένα, ΔΕΝ υπάρχεις!!!!
Το σχόλιό σου για άλλη μία φορά ξεφεύγει από τα όρια της ευπρέπειας και καταφεύγεις σε χαρακτηρισμούς. Αν η κόντρα δεν έχει υπόβαθρο το χρήμα, δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεται αυτή η αντιπαράθεση. Ο ένας λέει ότι είναι Α ο άλλος λέει ότι είναι Β. Διαφωνούμε μεταξύ μας και τελείωσε. Η επαναφορά του ίδιου και του ίδιου θέματος, με επιμονή ("insist") κουράζει. Και όχι μόνο κουράζει, αλλά αποδεικνύει ότι προφανώς υπάρχει το οικονομικό ενδιαφέρον από πίσω. Γιατί αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον, τότε υπάρχει γραφικότητα. Παρακαλώ λοιπόν τέλος σε αυτή την ιστορία και ο καθένας κρίνεται και για το περιεχόμενο και για τον τρόπο που γράφει.

Αντί να θαυμάζουμε και να ασχολούμαστε με τα κοσμήματα που ανεβάζουν τα μέλη μας, καθόμαστε και ασχολούμαστε (για να μην πω τίποτα άλλο) με το αν το συγκεκριμένο πενηνταράκι είναι hollow ή όχι. Κράτα το και να το χαίρεσαι. Αλλά προφανώς το θέμα είναι ότι αν είναι hollow έχει 10€ ενώ αν δεν είναι έχει 1€. Και εκεί προφανώς χαλάει η σούπα Wink ...


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - celhel5010 - 03/09/20 19:49:35

(03/09/20 19:30:22)nikos11 Έγραψε:  
(03/09/20 19:07:57)celhel5010 Έγραψε:  
(03/09/20 18:21:54)georok Έγραψε:  Έλεος παιδιά το πρώτο ειναι κανονικό μάγουλο.
 Όχι ανάλογα τι θέλει να πουλάει ο άλλος να βαφτίζουμε και ποικιλίες.
 Εχει πουλήσει κατα καιρους 5-6 τέτοια ώς ρουφηγμένα.
 Ρουφηγμένο ειναι το κάτω.
 Πέτυχε ένα ρουφηγμένο, είδε ότι ειναι διαφορετικό, και τώρα πως θα το πλασάρω;;
 Ρουφηγμένο 2η ποικιλία..

Αναιδέστατος, εμπαθής και κυρίως ΨΕΥΤΗΣ!!!

Σε όλα όσα λέγεις και αναφέρεσαι!!!
Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να σου απαντήσω ξανά!!!
Για μένα, ΔΕΝ υπάρχεις!!!!
Το σχόλιό σου για άλλη μία φορά ξεφεύγει από τα όρια της ευπρέπειας και καταφεύγεις σε χαρακτηρισμούς. Αν η κόντρα δεν έχει υπόβαθρο το χρήμα, δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεται αυτή η αντιπαράθεση. Ο ένας λέει ότι είναι Α ο άλλος λέει ότι είναι Β. Διαφωνούμε μεταξύ μας και τελείωσε. Η επαναφορά του ίδιου και του ίδιου θέματος, με επιμονή ("insist") κουράζει. Και όχι μόνο κουράζει, αλλά αποδεικνύει ότι προφανώς υπάρχει το οικονομικό ενδιαφέρον από πίσω. Γιατί αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον, τότε υπάρχει γραφικότητα. Παρακαλώ λοιπόν τέλος σε αυτή την ιστορία και ο καθένας κρίνεται και για το περιεχόμενο και για τον τρόπο που γράφει.

Αντί να θαυμάζουμε και να ασχολούμαστε με τα κοσμήματα που ανεβάζουν τα μέλη μας, καθόμαστε και ασχολούμαστε (για να μην πω τίποτα άλλο) με το αν το συγκεκριμένο πενηνταράκι είναι hollow ή όχι. Κράτα το και να το χαίρεσαι. Αλλά προφανώς το θέμα είναι ότι αν είναι hollow έχει 10€ ενώ αν δεν είναι έχει 1€. Και εκεί προφανώς χαλάει η σούπα Wink ...

Μ΄ αρέσει Νίκο οτι πάντα τα Δικά μου σχόλια είναι απρεπή και πάντα εγώ ξεφεύγω απ΄την ευπρέπεια!!! Για φαντάσου!!!

Αλλά όπως λές δεν πάμε να γίνουμε εκατομμυριούχοι και με ένα κωλοπενηνταράκι!
Αυτό θα πρέπει να σε προβληματίσει Διπλά!
Μήπως κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για την Ελληνική νομισματική συλλεκτικότητα και ορισμένοι αντιδρούν με σχολαστικισμούς τύπου Ιεράς εξέτασης!!!
Αυτό είναι το ζήτημα που μας κάνει να επιμένουμε!!...insist!!!

Πίστεψέ με, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία! ΤΕΛΟΣ!!!!!


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - nikos11 - 03/09/20 20:40:36

1) Είτε το παραδέχεσαι είτε όχι, κοίταξα όλες τις αναρτήσεις στα νήματα που έχεις συμμετάσχει και δεν είδα κανένα να σε αποκαλεί "Ψεύτη" ή κάτι άλλο.
2) Δεν είπα εγώ για εκατομμυριούχους, αλλά αν κάτι που κάνει 1 προσπαθεί κάποιος να πείσει ότι κάνει 10 ή κάτι που κάνει 50 ότι κάνει 500, τότε υπάρχει θέμα.
3) Ανέτρεξα στις αναρτήσεις σου και από το τέλος του 2016 μέχρι σήμερα, όλες πλην δύο (2) είναι οι ίδιες και οι ίδιες γύρω από το αν το πενηνταράκι είναι hollow ή όχι και μάλιστα χωρίς να προσθέτεις κάτι νέο και ουσιαστικό, αλλά απλά κάνοντας re-post. Αν αυτό μπορεί να χαρακτηρισθεί ως "κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για την Ελληνική νομισματική συλλεκτικότητα" κατηγορώντας τους υπόλοιπους για "σχολαστικισμούς τύπου Ιεράς εξέτασης", εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Ειλικρινά με ξεπερνάει.

Καλή συνέχεια! Τέλος επί του θέματος και από εμένα χωρίς πολλά θαυμαστικά.


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - sac - 04/09/20 00:17:37

Ούτε έναν καβγά της προκοπής δεν μπορούμε να στήσουμε. Παραφλωρέψανε τα συλλεκτικά φόρα...


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - μαρκος - 04/09/20 00:39:09

Γιωργο και Μιμη πιστευω οτι ειναι ρουφηγμενο μαγουλο σε αρχικο σταδιο εξου και το ματι ορθανοιχτο και ελαφρως ρουφηγμενο μαγουλο,θα ηραν καλη μια τριαδα των ανω δυο με το κανονικο,ισως κανω λαθος αλλα σχολιαζω το τι βλεπω στην φωτο και μονο,παντως για κανονικο δεν μου κανει.Ηρεμηστε εδω ειμαστε για να ανταλλασουμε αποψεις,προβληματισμους κτλ