Συλλεκτικό Στέκι
1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties (/thread-4060.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - exmim - 04/09/20 07:02:33

Με πήρε και εμένα η μπάλα Tongue

Μπάμπη, δεν θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε, δεν πρόκειται για σφάλμα ωστε να είναι σε πρώιμο στάδιο. Είναι παρτίδα που δεν άρεσε στον Παύλο, και εστάλη πίσω. (Αν χρειαστεί να ψάξω βιβλιογραφία, που το διάβασα). Γιατί δεν άρεσαν; Γιατί είχαν αδύναμο πάτημα, και άσχημο μάγουλο. Μέχρι εδώ νομίζω είναι τα γεγονότα, από εδώ αρχίζουν οι υποθέσεις, ότι στην προσπάθεια διόρθωσης προέκυψε το τρίτο πορτρέτο, διορθώθηκε το μάγουλο, όχι όμως μάτι και μαλλιά. Έντονο είναι στην δραχμή και στο τάλιρο, (για το δυδραχμο δεν έχω άποψη, εχω δεί 2-3ολο και όλο). Στο πενηνταρακι τώρα υπάρχει αυτή η αναταραχή, για αυτό ζήτησα και άλλες φωτογραφίες, πράγμα που δεν έγινε ποτέ (γιατι άραγε; ). Οι απορίες και οι ανησυχίες μου είναι καθαρά συλλεκτικές, μακάρι να έχει φτηνά, μια που θέλω να αγοράσω καί όχι να πουλήσω, βλέπεις το μόνο που έχω είναι ένα εχτρα φαιν
Με ελαφρά διάβρωση.  

Αυτά...... πάντως αν μπορούσα θα ήθελα μερικές φωτογραφίες, φυσικά όχι υπό γωνία, γιατί; Υπό γωνία φαίνεται ρουφιγμενο μάγουλο να έχουν όλα, σε όλες τις ημερομηνίες. 

Αυτά και να έχουμε μια καλή μέρα. Πάω να χαζέψω τα διαμάντια που ανεβάζει ο Παναγιώτης, να ξεκινήσει όμορφα η μέρα..... γιατί ταράχτηκα ? Ιν


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - nikos11 - 04/09/20 07:08:31

(04/09/20 07:02:33)exmim Έγραψε:  Να ξεκινήσω από το τέλος.....για πιο πράγμα να ηρεμήσω;;;???? Σου φάνηκα κάπου ταραγμένος; 

Με πήρε και εμένα η μπάλα Tongue 
Σε πήρε η μπάλα Big Grin Tongue


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - georok - 04/09/20 08:29:43

H ιστορία κάπως έτσι είναι.
 Είδε το ρουφηγμένο μαγουλο ο Παύλος, ειπε δεν μαρεσει αλλαξτε το.
 Μετα εφτιαξαν 2ο πορτρέτο,ούτε αυτο του αρεσε.
 Και το 3ο πορτρέτο έμεινε,ως κανονικό μαγουλο.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΑΓΟΥΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΟΥΦΗΓΜΑΤΑ.
Γιατι πολύ απλά ο Παύλος είχε μάγουλα!
Εδω μια δραχμη 1957 που αν ηταν 1954 θα βαφτιζόταν από αδαείς ( και όχι μόνο)
ρουφηγμένη.


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - exmim - 04/09/20 09:48:06

(04/09/20 07:08:31)nikos11 Έγραψε:  
(04/09/20 07:02:33)exmim Έγραψε:  Να ξεκινήσω από το τέλος.....για πιο πράγμα να ηρεμήσω;;;???? Σου φάνηκα κάπου ταραγμένος; 

Με πήρε και εμένα η μπάλα Tongue 
Σε πήρε η μπάλα Big Grin Tongue

Ναι να? .   Πάντως τώρα που είμαι στην παραλία, και έχω πιο καθαρό μυαλό, να διορθώσω την ιστορία, η πρώτη παρτίδα ήταν έτσι χάλια, που είχε πολλά τάλιρα, λιγότερες δραχμές, και ακόμα πιο λίγα πενηνταρακια. Οι επόμενες παρτίδες ήρθαν διορθωμενες. Έτσι τουλάχιστον τα έχω διαβάσει.  

Υγ..... Μπάμπη"Μάρκο"...τώρα που ξανά διαβάζω το προηγούμενο...να ξέρεις ότι σε εκτιμώ και σαν άνθρωπο και σαν συλλέκτη. Αυτό μην τυχόν και φανούν τα γραφόμενα μου επιθετικά, φιλαράκι...δεν είναι!!    Πάω για καμμιά βουτιά, γιατί καψωσα πάλι............


RE: 1954 50 Lepta - Hollow Cheek - TWO (2) Varieties - μαρκος - 04/09/20 14:32:14

Φιλοι μου δεν παρεξηγω ,κουβεντα κανουμε,γνωριζω για τις παρτιδες κτλ αλλα αναφερω οτι εδω ισως οι μητρες λογω κουρασης κτλ δημιουργησαν και κατι νεο(σφαλμα;;ποικιλιαWink Εχεται παρατηρησει ακομα και σε 64-65 ms το θεμα με το προσωπο του Παυλου που εχει κατεβασματα με πορωδες πεδιο,οι εταιρειες βλεπουν τα θεματα της μητρας και τα δινουν ms πολυ νεοι συλλεκτες τα βλεπουν κυκλοφορημενα.Μιμη κανενα θεμα θεωρω εσενα και τον Γιωργο κορυφαιους στην συγκεκριμενη περιοδο οσα κοπυ παστ βιβλια και αν βγουν εσεις ειστε ανοικτα βιβλια στο ειδος,εχεται τον σεβασμο μου αλλα πρεπει να ακουγονται αλλες αποψεις μπορει να βγει λαγος απο το πουθενα