Συλλεκτικό Στέκι
100 αρικο και 20 αρικο 1970 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: 100 αρικο και 20 αρικο 1970 (/thread-4066.html)



100 αρικο και 20 αρικο 1970 - Halaros - 01/09/20 23:42:42

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για την εκτίμηση αυτών των δυο νομισμάτων με βαθμό 66 και 67 για να μην πω και 68.
Παρατηρώ ότι υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφοροποιήσεις στις τιμές


RE: 100 αρχικό και 20 αρικο Χούντας - Halaros - 02/09/20 00:09:47

Αν μπορεί ο διαχειριστής ν αλλάξει τον τίτλο σε 67 γιατί ενδεχομένως να χτυπάει λίγο άσχημα ο τίτλος.


RE: 100 αρικο και 20 αρικο 1970 - digo - 02/09/20 00:35:37

Διαφοροποιήσεις γιατί;

Για κάποια νομίσματα που δεν κυκλοφόρησαν ποτε και άρα είναι όλα εξ ορισμού ακυκλοφορητα και σούπερ; Εγώ παραπάνω από €2200 την τετράδα (μαζί με τα ασημένια, 50 και 100 δραχμες), δεν δίνω δεν πάει να χτυπιέται ο άλλος. Αλλά η μόνη μου απαίτηση είναι να είναι γνήσια και ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ, κοκκινωπά χρυσά, (66 μου κάνουν όλα) όχι κάτι με μαύρα πεδία και κίτρινο σα λεμόνι πουλί με στρατιώτη που έγιναν έτσι από το πολύ MS70.......

Εκτός κι αν το σετ βρίσκεται απιστοποιητο και με τις ως άνω προδιαγραφές σε μια από τις 100 θήκες που είχε φτιάξει ο Γιώργος Στρατουδάκης. Να τα πάλι με τις συσκευασίες...... κι ας μην είναι ορίτζιναλ, που δεν υπήρξε ποτε. Βελούδινο κουτί, τελείως Εγγλέζικο στυλ, πράσινο σκούρο και μαύρο η μπλε σκουρο, δεν θυμάμαι, αλλά μια τέτοια θήκη την πληρώνω.

Με το πουλί και το στρατιώτη στην εξωτερική όψη! ΘΑΥΜΑ! 

Αλλιώς θα πάρω ένα δεύτερο απιστοποιητο σετ και θα τα βάλω σε ξύλινη κασετίνα Airtite με κάψουλες σε τοποθέτηση με σχήμα σταυρου. Και κάτι θα σκεφτεί ένας φίλος γραφίστας για την εμπρόσθια όψη της κασετίνας και την αποτύπωση του φοίνικα με τον φαντάρο, τον έχω ήδη στη σκέψη δηλαδή...


RE: 100 αρχικό και 20 αρικο Χούντας - Halaros - 02/09/20 00:37:42

Πολύ ωραία τοποθέτηση. Ευχαριστώ.


RE: 100 αρικο και 20 αρικο 1970 - nikos11 - 02/09/20 22:59:05

Συμφωνώ με το Δημήτρη, Καταλαβαίνω αυτούς που τα θέλουν σλαμπαρισμένα και κυνηγάνε τους βαθμούς, έχω όμως την άποψη και τα αναμνηστικά δεν τα σλαμπάρω. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι τα top grade πληρώνονται...


RE: 100 αρικο και 20 αρικο 1970 - Halaros - 03/09/20 00:36:58

Τ αναμνηστικά τα προτιμώ με την αρχική συσκευασία τους, τα χαρτιά του κτλ Για παράδειγμα το χρυσό των παραολυμπιακων είχε από τις πιο ωραίες συσκευασίες που έχω δει σε ελληνικά )θυμίζοντας Royal mint).
Τα συγκεκριμένα όμως νομίζω ότι δεν είχαν κάποια συσκευασία. Επίσης άλλος ένας λόγος που ρωτάω για πιστοποιημένα είναι ότι έχω διαβάσει ότι κυκλοφορούν και πλαστα.


RE: 100 αρικο και 20 αρικο 1970 - digo - 03/09/20 02:17:12

Βεβαίως! Άντε πάλι να μετράμε και να κοιτάμε το έβδομο φτερό (Wink και την υπογραφή του Κελαιδη κλπ. Το θέμα αυτό το λύνεις απευθυνόμενος σε ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ εμπορο.

Διότι το τιραζ ήταν μικρό για τα χρυσά, 10 και 20 χιλιάδες νομίζω; Κι έχουν περάσει 50 χρόνια, η δε Τράπεζα τα πουλούσε τριπλή αξία απ´οσο έχω ακούσει (ΤΟΣΟ μεγάλος δεν είμαι πια να τα πρόλαβα κι αυτά...)

Τα ασημένια, χαμός, εξαψήφιο νούμερα. Αλλά τα 10000 100δραχμα είναι δυνατόν να πουλιούνται με τόσο μικρό premium, σχεδόν ανύπαρκτο, 50 χρόνια μετά την κυκλοφορία τους; Όχι βέβαια, γιατί τουλάχιστον στα 100ρικα λέγεται ότι γνωστός έμπορος και συγγραφέας συλλεκτικών καταλόγων έκοψε ο ίδιος η μάλλον παράγγειλε σε κάποιον αλλα 10000 κομμάτια. Ίδια περιεκτικότητα χρυσού. Οι εταιρείες νομίζω σλαμπάρανε και τα ξερά μαζί με τα χλωρά, τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κομματι που να γύρισε ως πλαστό! Όποτε; Όποτε είμαστε πολύ κοντά στην τιμή της μια φουλ ουγκιας χρυσού που περιέχει.....

Η τώρα πια με τους υπέρ βαθμούς, βρήκαν ξανά το κόλπο.


RE: 100 αρικο και 20 αρικο 1970 - nikos11 - 03/09/20 07:41:53

(03/09/20 00:36:58)Halaros Έγραψε:  Τ αναμνηστικά τα προτιμώ με την αρχική συσκευασία τους, τα χαρτιά του κτλ Για παράδειγμα το χρυσό των παραολυμπιακων είχε από τις πιο ωραίες συσκευασίες που έχω δει σε ελληνικά )θυμίζοντας Royal mint).
Τα συγκεκριμένα όμως νομίζω ότι δεν είχαν κάποια συσκευασία. Επίσης άλλος ένας λόγος που ρωτάω για πιστοποιημένα είναι ότι έχω διαβάσει ότι κυκλοφορούν και πλαστα.
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν εννοούσα ότι είχαν συσκευασία. Απλά και αυτά ως αναμνηστικά προτιμώ να μην τα πιστοποιώ. Παίρνεις μία σειρά χωρίς θέματα από ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ έμπορο, 4 κάψουλες quadrum και μία κασετινούλα με 4 θέσεις και τα φυλάς εκεί.