Συλλεκτικό Στέκι
5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κρητική πολιτεία (https://syllektiko-steki.gr/forum-20.html)
+--- Νήμα: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (/thread-4071.html)

Σελίδες: 1 2


5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - PANAGIOTIS - 03/09/20 11:35:00

Όμορφο τάλιρο, οι φωτογραφίες του Δ.Ποδάρα.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - nikos11 - 03/09/20 18:57:13

Τρομερό τάληρο, ειδικά ο οπισθότυπος είναι μούρλια! Να το χαίρεσαι και αυτό!


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - PANAGIOTIS - 03/09/20 19:08:59

(03/09/20 18:57:13)nikos11 Έγραψε:  Τρομερό τάληρο, ειδικά ο οπισθότυπος είναι μούρλια! Να το χαίρεσαι και αυτό!

Να είσαι καλά!


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - D.Dimitris - 03/09/20 19:21:57

Ταιριάζει και με το φόντο το τάληρο, αστράφτει και βροντάει !!!




RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - xmac - 03/09/20 19:45:46

Σπανιότατα βλέπεις τέτοια κομμάτια, τι συλλογάρα έχεις αγαπητέ Παναγιώτη!(είπα να σχολιάσω μιας και έχει δίκιο σε αυτό που μας είπε ο Νικόλας 11). Smile


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - digo - 04/09/20 08:54:57

Έτσι, συμφωνώ και επαυξάνω. Φοβερό ταλληρο, πήξαμε στα VF και σχεδόν XF, η good VF για να πούμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...

Ούτε τα AU παίρνω τοις μετρητοίς ούτε τίποτε εγώ, εχουνε δει τα ματάκια μου AU που είναι Very Fine..., συμπεριλαμβανομένου και δικού μου!



Και μιλώντας για ταλληρα Κρητικά, καλώς το ένα από τα καλύτερα γνωστά, το MS64 πρώην Λισνερ.Έρχεται τον Ιανουάριο, μαζί με άλλες λιχουδιές.

Και λέω ένα από τα καλύτερα γνωστά, γιατί βέβαια υπάρχει και αυτό της πρώην συλλογής Ρωμανου, που ξανά πουλήθηκε δεύτερη φορα στον Baron, απιστοποιητο και σε τιμή ρεκόρ, πιστοποιήθηκε αβλεπι, SP65 παρακαλώ και πουλήθηκε (???) $50K στο Heritage, ακριβώς στην τιμή ρεζέρβας.

Τα ερωτηματικά γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για αληθινή πώληση, η απλά για να δημιουργήσουμε προηγούμενο και τιμή στην αγορά. Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορα που το βλέπουμε. Άλλωστε η τιμή μεταπώλησης ως πιστοποιημένο, πάνω κάτω στα ίδια ήταν με την τιμή πώλησης σαν απιστοποιητο τη δεύτερη φορα από τον Baron. Τόσο γρήγορα θέλησε να μετά πουλήσει τέτοιο ταλληρο ο αγοραστής του;

Είμαι λίγο καχύποπτος σε αυτά γιατί τα έχω ξαναδεί επανειλημμένα.

Αλλά κι εδώ, φτου φτου φτου σου Παναγιώτη, τι κουτί με θησαυρούς έχεις εσυ παιδί μου; (πολύ φτύσιμο ε; με το συμπάθειο  Tongue  )

Άντε να βάλουμε και μια φωτογραφία από το ένα από τα δυο ταλληρα που αξιώθηκα να πάρω (το πρώτο  και καλά AU53 ,αυτό που ανέφερα πιο πάνω, (στην ίδια δημοπρασία του Στακς το 2000 που είχε πουληθεί η διάσημη κουκουβάγια, ex Peter Chase, νυν Β.Β., SP65,) που εγώ το έβλεπα ως VF και σε χρόνο dt το αντάλλαξα με κάτι άλλο, να μην το βλέπω στα ματια μου. Έτσι να μη νομίζει κανεις ότι μόνο τα νομίσματα των άλλων είναι overgraded, rookie ήμουνα και ψώνισα βαθμό τότε , αμ πως, από σβέρκο!  Big Grin

Το δεύτερο σαφώς καλύτερο, AU55.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - gkounto - 04/09/20 09:21:21

Γεια σου Δημήτρη. Αυτό του Λισνερ το ms64 τι εννοείς έρχεται τον Ιανουάριο μαζί με άλλες λιχουδιές; Είναι σε δημοπρασία;


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - solferino - 04/09/20 10:58:27

Nai. Παta crete. Το χει φώτο. Κ ταλιρο Παρισίων έχει.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - PANAGIOTIS - 04/09/20 11:00:48

(04/09/20 08:54:57)digo Έγραψε:  Έτσι, συμφωνώ και επαυξάνω. Φοβερό ταλληρο, πήξαμε στα VF και σχεδόν XF, η good VF για να πούμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...

Ούτε τα AU παίρνω τοις μετρητοίς ούτε τίποτε εγώ, εχουνε δει τα ματάκια μου AU που είναι Very Fine..., συμπεριλαμβανομένου και δικού μου!



Και μιλώντας για ταλληρα Κρητικά, καλώς το ένα από τα καλύτερα γνωστά, το MS64 πρώην Λισνερ.Έρχεται τον Ιανουάριο, μαζί με άλλες λιχουδιές.

Και λέω ένα από τα καλύτερα γνωστά, γιατί βέβαια υπάρχει και αυτό της πρώην συλλογής Ρωμανου, που ξανά πουλήθηκε δεύτερη φορα στον Baron, απιστοποιητο και σε τιμή ρεκόρ, πιστοποιήθηκε αβλεπι, SP65 παρακαλώ και πουλήθηκε (???) $50K στο Heritage, ακριβώς στην τιμή ρεζέρβας.

Τα ερωτηματικά γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για αληθινή πώληση, η απλά για να δημιουργήσουμε προηγούμενο και τιμή στην αγορά. Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορα που το βλέπουμε. Άλλωστε η τιμή μεταπώλησης ως πιστοποιημένο, πάνω κάτω στα ίδια ήταν με την τιμή πώλησης σαν απιστοποιητο τη δεύτερη φορα από τον Baron. Τόσο γρήγορα θέλησε να μετά πουλήσει τέτοιο ταλληρο ο αγοραστής του;

Είμαι λίγο καχύποπτος σε αυτά γιατί τα έχω ξαναδεί επανειλημμένα.

Αλλά κι εδώ, φτου φτου φτου σου Παναγιώτη, τι κουτί με θησαυρούς έχεις εσυ παιδί μου; (πολύ φτύσιμο ε; με το συμπάθειο  Tongue  )

Άντε να βάλουμε και μια φωτογραφία από το ένα από τα δυο ταλληρα που αξιώθηκα να πάρω (το πρώτο  και καλά AU53 ,αυτό που ανέφερα πιο πάνω, (στην ίδια δημοπρασία του Στακς το 2000 που είχε πουληθεί η διάσημη κουκουβάγια, ex Peter Chase, νυν Β.Β., SP65,) που εγώ το έβλεπα ως VF και σε χρόνο dt το αντάλλαξα με κάτι άλλο, να μην το βλέπω στα ματια μου. Έτσι να μη νομίζει κανεις ότι μόνο τα νομίσματα των άλλων είναι overgraded, rookie ήμουνα και ψώνισα βαθμό τότε , αμ πως, από σβέρκο!  Big Grin

Το δεύτερο σαφώς καλύτερο, AU55.
 
Όμορφο τάλιρο και αυτό. Το τάλιρο που ανέβασα είναι επίσης από την συλλογή Ρωμανού.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - digo - 04/09/20 15:28:31

Επίσης;  Confused

Καλά ποσα είχε ο άνθρωπος; Παπαπα......