Συλλεκτικό Στέκι
5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κρητική πολιτεία (https://syllektiko-steki.gr/forum-20.html)
+--- Νήμα: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (/thread-4071.html)

Σελίδες: 1 2


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - digo - 04/09/20 15:53:26

(04/09/20 09:21:21)gkounto Έγραψε:  Γεια σου Δημήτρη. Αυτό του Λισνερ το ms64 τι εννοείς έρχεται τον Ιανουάριο μαζί με άλλες λιχουδιές; Είναι σε δημοπρασία;


Ναι Γιώργο μου, από Αμερικανό φίλο, που έκανε συλλογή world crowns, τον αφρό βέβαια! Στο Heritage, που άλλου, όπου ο φίλος, αν και εκατομμυριούχος, έπιανε τραπέζι στη Νέα Υόρκη κάθε χρόνο, και τον έβλεπα να ασχολείται με κάτι χρεπια , ασημια του κιλού και δεν ξέρω τι άλλο, μήπως και του κάτσει κάτι καλό για τη συλλογή του, και του καθότανε ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, ιδιαίτερα την πρώτη μέρα, που μόνον οι έμποροι μεταξύ τους κάνουνε νταλαβέρια.

Άσε αν δεις τι βγαίνει, θα λαλήσεις. Κι επειδή είσαι κι από τους λίγους που χαμπαριάζουν από ξένα νομίσματα, τι χαμπαριάζεις δηλαδη, τα έχεις μελετήσει και πολύ καλά, αξίζει να δεις και τα ξένα του, διότι βέβαια, όπως κάθε world crown collector που σέβεται τον εαυτό του, πήγαινε κατά Davenport, και όχι πίσω κολλητά, αυτό καθόλου! Τα Αγγλικά του; Πήγαιναν μέχρι τον 17ο αιώνα πίσω, τα Γερμανικά του; Ακόμη πιο πίσω.

Βέβαια από την λύσσα μου να δω τα Ελληνικά δεν πολύ ασχολήθηκα με τα ξένα, έτσι μια γρήγορη με το iPad να δω τι γίνεται, ΕΝΑ κι ΕΝΑ. Έμαθα επίσης ότι έχει ξεκινήσει να πουλάει αυτή τη συλλογή εδώ και χρόνια, αλλά ακόμη να του φύγει το χούι, όσες χώρες δεν έχει πουλήσει, συνεχίζει να προσθέτει ενεργά σε αυτές. 

 Μόνο τα Μοργκαν και λοιπά είχε αποκλείσει, η τα είχε ήδη τελειώσει, ψεκάσει και είχε σκουπιστεί κιόλας. 

Αυτόν τον κατάλογο τον θέλω σε hardbound, καλά που το θυμήθηκα να τους γράψω να μου τον στείλουν έτσι.

Ακόμη δεν το πιστεύω πως εγώ, κατάφερα και πρόλαβα και «του άρπαξα»  από τον Louis (Μark στην πραγματικότητα) Teller, ένα καταπληκτικό Αιγυπτιακό 20 qirsh, 1902-H, από το Heaton mint, NGC MS66 ! Τότε, το 2007 η 2008. Κατά τ’αλλα στα Ελληνικά του, 3 συν το Κρητικό 4, με συμβουλευόταν κι εγώ με χαρά του έλεγα ο,τι ήξερα. Δεν απέκτησε ποτε Γεώργιο Α η Οθωνα του 1851, αλλά Οθωνα νεανικό κεφάλι είχε και Μόναχο και Παρίσι. Και Γεώργιο Β. Το Παρισι το εξαντλήσαμε πριν το πάρει, από την Northeast Numismatics, δεν είναι παρτίδα Λουλακακη αυτό ;-), αντίθετα έχει πολύ σπουδαίο pedigree αλλά δεν το γράφει επάνω. Εγώ ήμουν στην απ’εξω ,είχα επεκταθεί πολύ και δεν το άντεχε η τσέπη μου. Τώρα... ίσως και χειρότερα, ποτε δεν ξέρεις όμως, μπορεί κάτι ν’αρπαξω κι εγώ.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - gkounto - 04/09/20 16:54:14

Τον ξέρω Δημήτρη καθόμουν πίσω του στην δημοπρασία του λισνερ στο σικαγο παρακολουθούσα βήμα βήμα την εξέλιξη. Μετά τον ξαναέβλεπα στο FUN και Ν. Υόρκη!

Thnx for the info θα τα δω με την ησυχία μου άλλωστε που ταξίδια πια.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - PANAGIOTIS - 04/09/20 17:02:30

(04/09/20 15:28:31)digo Έγραψε:  Επίσης;  Confused

Καλά ποσα είχε ο άνθρωπος; Παπαπα......

Είχε πολλά ωραία νομίσματα! Μου έχει μείνει ένα δεκάρικο χρυσό του 1959, που δεν είχα-έχω ξαναδεί και που πουλήθηκε από τις δημοπρασίες Καραμήτσου.....Πρέπει να πέρασαν 15 χρόνια από τότε που πούλησε τη συλλογή του......


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - orfeas - 06/09/20 07:12:01

Παναγιώτη,
Παρακολουθώ συνεχώς τις αναρτήσεις των θαυμάσιων κομματιών της συλλογής σου.
Δεν υπάρχουν λόγια !!!

Μπράβο σου και πολλά συγχαρητήρια για άλλη μια φορά Παναγιώτη.

ορφεας


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - PANAGIOTIS - 06/09/20 19:30:36

Αγαπητε Ορφεα ευχαριστω, να εισαι καλα για πολλα χρονια και να μεταδιδεις στους νεοτερους την αγαπη για τό νόμισμα καθως και τις γνωσεις σου......


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ - rubirosa - 06/09/20 20:10:21

Συγχαρητήρια, για την τόσο υψηλού επιπέδου συλλογή σου!!!!!