Συλλεκτικό Στέκι
5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κρητική πολιτεία (https://syllektiko-steki.gr/forum-20.html)
+--- Νήμα: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 (/thread-4076.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - digo - 12/09/20 00:27:18

(10/09/20 20:37:12)nikos11 Έγραψε:  [quote="digo" pid='38675' dateline='1599747856']
Αλήθεια δείχνει για ακυκλοφόρητο από την μικρής ανάλυσης φωτογραφία, κι αφού το είδες κιόλας Παναγιώτη, τι να συζητάμε περαιτέρω. Ωραιότατο! 

Ορφέα μου κι εσυ δίκιο έχεις, AU εξ αρχής το ειπες, AU58 πιστοποιήθηκε, αλλ’αντ’αλλων μπέρδεψα εγώ, έχω και κάποια πρόσθετα μη νομισματικά θέματα στο μικρό μου κεφαλάκι που σχεδόν κλαταρε, ζητω συγνώμη για την ανακρίβεια και προχωράμε.  Blush

Δ
Heart Αγαπάμε digo και με τα λάθη του!


Heart Rolleyes

Παράθεση:Aυτό, νομίζω είχε βγεί στον kunker, το 2013 (με κάθε επιφύλαξη)

Δεν είναι το ίδιο Στέλιο. Μάλιστα αυτό που λες είχε βγει μαζί με ένα ταλληροΓεωργιου Α, που κι αυτό έκλεισε κάπου στα €8000, (η μπορεί και να κάνω λάθος και να πουλήθηκε €4000 hammer, τίποτε δε θυμάμαι επακριβώς αυτή την ώρα, ούτε το όνομα μου), και πέσατε όλοι να το φάτε στου μασουρακια το φορουμ, αλλά οι φωτογραφίες ΨΕΥΔΟΝΤΑΙ. Η το βλέπεις στο χέρι, η καλύτερα αν θες πες την άποψη σου, αλλά κρατα και μια πισινή. Το ταλληρο (1875-1876 δεν θυμάμαι, νομίζω το πρώτο), έγραψε ΜS64 και ξανά πουλήθηκε (?) στη Sincona στα €10000 νομίζω.

Το Κρητικό, το κατέστρεψε ΕΝΑΣ μάγκας, που πήγε να το κάνει και καλύτερο, ορσε να μη στα χρωστάω βλακομετρο, τέτοια σπανιότητα (λόγω κατάστασης). Κι όταν το πήγε στο Γιώργο, έτριβε τα ματάκια του ο τελευταιος, του λέει τ’ειν’αυτο που μου έφερες; Σωστά δεν τα λέω ρε Γιώργο;

Αλλά κοιμάστε όλοι τώρα γιατί έχει δημοπρασία ο Καραμητσος αύριο, άντε να σας δω ποιος θα πάρει (αν πάρει) τη δρχ 1832 ΜS66 PL..... Big Grin


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - STEL2 - 12/09/20 00:53:40

Τα τελευταία χρόνια, βγήκανε Δημήτρη, αρκετά πολύ ωραία τάλληρα Κρητικά, οπως είπε και ο Ορφέας.
Μια φορά, πριν 30 χρόνια περίπου, είχε κατεβεί ενας Αθηναίος εμπορας στα Χανιά. Τότε τον ρώτησα..."Πόσο κάνει ενα ακυκλοφόρητο Κρητικό τάλληρο ?"
Μου απαντάει, μια τιμή (δεν θυμάμαι τώρα), κάνει τόσο, και ενα 500άρικο, για να το δώ.
Τα τελευταία χρόνια, βγήκανε αρκετά ωραία νομίσματα (οχι μόνο τάλληρα Κρητικά, αλλά και πολλά άλλα), που παλαιώτερα, δεν βρισκόταν με τίποτα.

Που ήταν ολα αυτά ? Και πόσα υπάρχουν ακόμα, που δεν εχουν βγεί ?


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - gkounto - 12/09/20 07:23:00

(12/09/20 00:27:18)digo Έγραψε:  
(10/09/20 20:37:12)nikos11 Έγραψε:  [quote="digo" pid='38675' dateline='1599747856']
Αλήθεια δείχνει για ακυκλοφόρητο από την μικρής ανάλυσης φωτογραφία, κι αφού το είδες κιόλας Παναγιώτη, τι να συζητάμε περαιτέρω. Ωραιότατο! 

Ορφέα μου κι εσυ δίκιο έχεις, AU εξ αρχής το ειπες, AU58 πιστοποιήθηκε, αλλ’αντ’αλλων μπέρδεψα εγώ, έχω και κάποια πρόσθετα μη νομισματικά θέματα στο μικρό μου κεφαλάκι που σχεδόν κλαταρε, ζητω συγνώμη για την ανακρίβεια και προχωράμε.  Blush

Δ
Heart Αγαπάμε digo και με τα λάθη του!


Heart Rolleyes

Παράθεση:Aυτό, νομίζω είχε βγεί στον kunker, το 2013 (με κάθε επιφύλαξη)

Δεν είναι το ίδιο Στέλιο. Μάλιστα αυτό που λες είχε βγει μαζί με ένα ταλληροΓεωργιου Α, που κι αυτό έκλεισε κάπου στα €8000, (η μπορεί και να κάνω λάθος και να πουλήθηκε €4000 hammer, τίποτε δε θυμάμαι επακριβώς αυτή την ώρα, ούτε το όνομα μου), και πέσατε όλοι να το φάτε στου μασουρακια το φορουμ, αλλά οι φωτογραφίες ΨΕΥΔΟΝΤΑΙ. Η το βλέπεις στο χέρι, η καλύτερα αν θες πες την άποψη σου, αλλά κρατα και μια πισινή. Το ταλληρο (1875-1876 δεν θυμάμαι, νομίζω το πρώτο), έγραψε ΜS64 και ξανά πουλήθηκε (?) στη Sincona στα €10000 νομίζω.

Το Κρητικό, το κατέστρεψε ΕΝΑΣ μάγκας, που πήγε να το κάνει και καλύτερο, ορσε να μη στα χρωστάω βλακομετρο, τέτοια σπανιότητα (λόγω κατάστασης). Κι όταν το πήγε στο Γιώργο, έτριβε τα ματάκια του ο τελευταιος, του λέει τ’ειν’αυτο που μου έφερες; Σωστά δεν τα λέω ρε Γιώργο;

Αλλά κοιμάστε όλοι τώρα γιατί έχει δημοπρασία ο Καραμητσος αύριο, άντε να σας δω ποιος θα πάρει (αν πάρει) τη δρχ 1832 ΜS66 PL..... Big Grin

Ναι πολύ σωστά τα λες Δημήτρη. Μάλιστα τόσο που ανατρίχιασα με την ακρίβεια προφανώς σου έχω διηγηθεί την ιστορία αλλά δεν το θυμόμουν!


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - orfeas - 12/09/20 11:55:02

(11/09/20 08:50:36)gkounto Έγραψε:  
Ένα υπέροχο τάλληρο ήταν το λοτο 2651 στον kuenker Μάρτιος 2014. Δεν έχω τον κατάλογο πλέον για να δω τις σημειώσεις μου αλλά θυμάμαι ήμουν δεύτερος underbidder τελικά έκλεισε €8.000. Λογικά για 63 το είχα. Δυστυχώς αυτός που το πήρε το έλουσε με ms70 και του χάλασε το λούστρο έγραψε με το ζόρι 61. Μετά το έβαλε σε δημοπρασία του Baldwin’s αν θυμάμαι καλά στα 11.000 και έμεινε απούλητο. Για πολύ καιρό το είχε δεν ξέρω τι απέγινε πλέον.
 
Εδώ είναι:
 
https://www.sixbid.com/en/fritz-rudolf-kuenker-gmbh-und-co-kg/1186/europische-mnzen-und-medaillen/1096660/b-europische-mnzen-und-medaillen-b?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=&sidebarIsSticky=false

 
Γιώργο μου,
 
Το κομμάτι αυτό το είχα δεί στα χέρια μου, από τον τότε ιδιοκτήτη του, (έχω και την φωτό του), πριν κάμποσα χρόνια, και πριν την υφαρπαγή του,  και την εν συνεχεία κακοποίησή του. 
 
Το λούσιμο με ms 70 που λες και άλλα μέσα, νομίζω ότι, δεν έγινε μόνο με σκοπό να καλυτερεύσει. Πίσω του έσερνε και την ιστορία της υφααρπαγής του και έτσι μάλλον υπήρχε και ο σκοπός να χάσει την αναγνωρισιμότητά του.
 
Οι βάνδαλοι δεν πέτυχαν κανέναν από τους δύο σκοπούς τους. Και πολύ χειρότερο έγινε και πολύ αναγνωρίσιμο έμεινε.
 
«Ομορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά φτιαγμένος» όπως θα έλεγε και ο Εθνικός μας Ποιητής
 
ορφεας


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - nikos11 - 12/09/20 17:11:04

Όπως ξέρεις καλύτερα ως παλαιότερος από τους περισσότερους Ορφέα, στο χώρο μας, όπως και σε ολους τους χώρους άλλωστε, και υφαρπαγές υπάρχουν, και υπονομεύσεις, και ριξίματα, και άλλα. Την έχουμε απλώσει τη συζήτηση αλλά έτσι γίνεται συνήθως με αυτά τα πράγματα Smile .

Για αυτό μιλάμε, ακούμε, διαβάζουμε και προσέχουμε και στην πορεία του χρόνου ξεχωρίζουμε την ήρα από το σιτάρι Wink . Ένας λόγος παραπανω για να ευχαριστούμε εσένα και κάθε φίλο που μοιράζεται μαζί μας όμορφες νομισματικές ιστορίες και εμπειρίες.

ΥΓ. @ digo - πώς είναι το ξεχωρίζω την ήρα από το σιτάρι στα αγγλικά Smile ;


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - nikos11 - 12/09/20 17:17:45

Να συμπληρώσω βέβαια στην προηγούμενη ανάρτησή μου ότι μέσα από το χόμπι μας γεννιούνται και δυνατές φιλίες, και σχέσεις εμπιστοσύνης που κρατάνε χρόνια. Το λέω γιατί δεν είναι σωστό να βλέπουμε μόνο τη μαύρη πλευρά, το αντίθετο, πρέπει να τονίζουμε και να αναδεικνύουμε και τη φωτεινή, θετική πλευρά των πραγμάτων.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - orfeas - 12/09/20 17:43:41

(12/09/20 17:17:45)nikos11 Έγραψε:  Να συμπληρώσω βέβαια στην προηγούμενη ανάρτησή μου ότι μέσα από το χόμπι μας γεννιούνται και δυνατές φιλίες, και σχέσεις εμπιστοσύνης που κρατάνε χρόνια. Το λέω γιατί δεν είναι σωστό να βλέπουμε μόνο τη μαύρη πλευρά, το αντίθετο, πρέπει να τονίζουμε και να αναδεικνύουμε και τη φωτεινή, θετική πλευρά των πραγμάτων.

Νίκο μου,

μέχρι την τελευταία ανάρτησή μου, μόνο θετικά σχόλια έκανα και έδινα στοιχεία για νομίσματα που κάποια μέλη μας, πιθανόν δεν γνώριζαν.
Που είδες την ανάδειξη μόνο της μαύρης πλευράς ?

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ για τις παραινέσεις

ορφέας


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - nikos11 - 12/09/20 18:17:42

(12/09/20 17:43:41)orfeas Έγραψε:  
(12/09/20 17:17:45)nikos11 Έγραψε:  Να συμπληρώσω βέβαια στην προηγούμενη ανάρτησή μου ότι μέσα από το χόμπι μας γεννιούνται και δυνατές φιλίες, και σχέσεις εμπιστοσύνης που κρατάνε χρόνια. Το λέω γιατί δεν είναι σωστό να βλέπουμε μόνο τη μαύρη πλευρά, το αντίθετο, πρέπει να τονίζουμε και να αναδεικνύουμε και τη φωτεινή, θετική πλευρά των πραγμάτων.
Νίκο μου,

μέχρι την τελευταία ανάρτησή μου, μόνο θετικά σχόλια έκανα και έδινα στοιχεία για νομίσματα που κάποια μέλη μας, πιθανόν δεν γνώριζαν.
Που είδες την ανάδειξη μόνο της μαύρης πλευράς ?

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ για τις παραινέσεις

ορφέας
Ορφέα με παρεξήγησες, ζητώ γυγγνώμη και σπεύδω να επαναδιατυπώσω, καθώς φαίνεται ότι κάτι έγραψα λάθος ή όπως το εγραψα αφήνει χώρο για παρανόηση. Το μαύρη πλευρά πήγαινε σε αυτό που έγραψα εγώ παραπάνω, γιατί μπορεί να διαβάζεται σα γκρίνια και μιζέρια και δεν ήθελα να μείνει αυτή η εντύπωση. Δεν πήγαινε ούτε σε εσένα, ούτε στους υπόλοιπους που σας ευχαρίστησα και ευχαρίστως να το ξανακάνω για τις ιστορίες, διηγήσεις και πληροφορίες που μοιράζεστε μαζί μας. Άλλωστε, ξέρεις ότι σε σέβομαι και εκτιμώ απεριόριστα το γεγονός ότι η πόρτα του σπιτιού σου είναι πάντοτε ανοιχτή για εμένα.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - Diinekis - 13/09/20 16:48:03

Πάντως ,φίλε Δημήτρη ,αναφορικά με την χθεσινή δημοπρασια,την παράσταση τελικά την έκλεψε η μισή του '47!!!!!!


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΡΗΤ. ΠΟΛ. Νο 2 - PANAGIOTIS - 14/09/20 09:54:43

(10/09/20 19:39:51)orfeas Έγραψε:  Παναγιώτη μου, 

ευχαριστούμε για την ανάρτηση  του τάλληρου της δημοπρασσίας nο 184
Εκτός αυτού,ο Καραμήτσος, είχε βγάλει άλλη μία ασλαμπάριστη που την χαρακτήριζε AU / UNC στην δημοπρασία του no 247

Tελικά, την τελευταία 15 ετία, από το 2004 μέχρι σήμερα έχουν βγεί κάμποσα ωραία κομμάτια τάλληρα Κρήτης, και πολλά δευτερότερα.
Στον Καραμήτσο, στον Stack's, στον St' James κλπ  κλπ

Που να βρεθεί ο χρόνος, να τα ανεβάσει κανείς όλα.

ορφεας

Καλημέρα, να και το τάλιρο που ο κ. Ορφέας ανέφερε: lot 3246 δημοπρασία Καραμήτσου 247 με εκκίνηση 6200, έμεινε απούλητο στη δημοπρασία.