Συλλεκτικό Στέκι
Νέα πρωτοτυπία σε δημοπρασίες; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Νέα πρωτοτυπία σε δημοπρασίες; (/thread-4078.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Νέα πρωτοτυπία σε δημοπρασίες; - digo - 10/09/20 00:02:56

Όχι Θοδωρη, το σφυρί χτύπησε και τις δυο φορές. Αν τσιγκουνεύτηκε κάποιος την πρώτη φορα, γιατί να τον αφήσουμε να αναθεωρήσει; Άντε να συνεχίζουμε τη δημοπρασία τρεις μέρες τότε. Αυτός που ήθελε το σετ, το ξεκαθάρισε από την αρχή με δήλωση του, ο άλλος μπορεί να έριξε πολύ χρήμα, πχ σε ένα διλιρο Βικτωριας προυφ, η σε μια λίρα Εδουάρδου 6ου γιατί είναι λιρας, αλλά είναι ηλίου φαεινότερο ότι το σετ δεν τον ενδιέφερε, μην ξεχνάμε ότι κάποια από αυτά μέχρι και cleaned details περιέχουν, η χρυσά πεντόλιρα PR60, εδώ δεν πρόκειται για τα μουσειακά σετ που έχουν ήδη ξεδιαλέξει οι Αμερικανοί και ταχουν ηδη πουλήσει σε αστρονομικές τιμές, όλα είναι κάπως β κλάσης.

Ένας λόγος παραπάνω να κρατήσουμε και λίγα τέτοια γι αυτούς που δεν έχουν να δώσουν μια περιουσία.

Το σετ του Γεωργίου του 6ου άνευ χρυσού είναι ένα σετ που κάνει £300 το πολύ , παλιοτερα ακόμη πιο φτηνά, με 13 η δεν ξέρω ποσα νομίσματα και με θήκη. Παρε σκέτο florin αν δε θες το σετ ρε μεγάλε..., υπάρχουν και σε μαγαζιά.

Διλιρο Βικτωριας 1887 MS, αγορασμένο από τον Δημήτρη τον Λουλακακη εμένα μου έγραψε ΜS63 και δεν μου πήρε το κεφάλι, κάθε άλλο, £300 αν θυμάμαι καλά. Το διλιρο το αντίστοιχο εδώ είναι MS60.....  Στην κατηγορία των διλιρων αυτό για να δώσω ένα παράδειγμα, διλιρο προυφ Βικτωριας 1893, ο zompels έχει η είχε ένα PR64DCAM, εδώ το προυφ διλιρο είναι κατώτερο. 

Ηis shop, his rules, “we keep you on your toes”.  Big Grin


RE: Νέα πρωτοτυπία σε δημοπρασίες; - gkounto - 10/09/20 09:34:19

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς, εμένα μου έρχεται λίγο σαν αγένεια, ασέβεια κάτι ανήθικο αν μπορώ να πω έτσι.
Στο κάτω κάτω οι αγοραστές είναι η κυρία πηγή εσόδων και οι βασικοί υποστηρικτές ενός οίκου δημοπρασιών. Ένας δημοπράτης μπορεί κατά διαστήματα να κάνει δημοπρασία και μόνο με το δικό του στοκ. Χωρίς αγοραστές δεν κάνει τίποτα όμως.
Ο Spink ένας οίκος που ισχυρίζεται ότι λειτουργεί από το 1666 τι να πω. Παρατήρησα ότι κατέβασαν το σχόλιο μου από το fb που δεν είπα και κάτι αρνητικό. Απλά είπα δεν το έχω ξαναδεί είναι η πρώτη φορά που το βλέπω και έσβησαν όλη την ανάρτηση. Την ξανά ανέβασαν σε άλλη ομάδα. 
Εντάξει δικό τους σπίτι δικοί τους όροι αλλά δική μου τσέπη. Προσωπικά δεν θα στηρίξω ποτέ τέτοιες πρακτικές και ας είμαι ο μόνος.


RE: Νέα πρωτοτυπία σε δημοπρασίες; - solferino - 10/09/20 10:50:50

(10/09/20 09:34:19)gkounto Έγραψε:  Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς, εμένα μου έρχεται λίγο σαν αγένεια, ασέβεια κάτι ανήθικο αν μπορώ να πω έτσι.
Στο κάτω κάτω οι αγοραστές είναι η κυρία πηγή εσόδων και οι βασικοί υποστηρικτές ενός οίκου δημοπρασιών. Ένας δημοπράτης μπορεί κατά διαστήματα να κάνει δημοπρασία και μόνο με το δικό του στοκ. Χωρίς αγοραστές δεν κάνει τίποτα όμως.
Ο Spink ένας οίκος που ισχυρίζεται ότι λειτουργεί από το 1666 τι να πω. Παρατήρησα ότι κατέβασαν το σχόλιο μου από το fb που δεν είπα και κάτι αρνητικό. Απλά είπα δεν το έχω ξαναδεί είναι η πρώτη φορά που το βλέπω και έσβησαν όλη την ανάρτηση. Την ξανά ανέβασαν σε άλλη ομάδα. 
Εντάξει δικό τους σπίτι δικοί τους όροι αλλά δική μου τσέπη. Προσωπικά δεν θα στηρίξω ποτέ τέτοιες πρακτικές και ας είμαι ο μόνος.

Ενας πλουσιος , γτ σε πλουσιο θα τυχει μονο, θα τους σούρει στα δικαστήρια και θα αποφασίσει τελεσίδικα κατά πόσο ο ειδικός αυτός όρος είναι νόμιμος.


RE: Νέα πρωτοτυπία σε δημοπρασίες; - sac - 16/12/20 18:59:35

(07/09/20 21:37:28)gkounto Έγραψε:  «δεν μπορείτε να πείτε σας κρατάμε στην τσίτα» (on your toes). 

Κοίτα να δεις, υπάρχει παρόμοια έκφραση στα Ελληνικά (αν και όχι πανελλήνια):
— Μαλώνουμε, γειτόνισσα;
— Στα νύχια στέκω.