Συλλεκτικό Στέκι
Royal mint MS 70 από κούνια; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Royal mint MS 70 από κούνια; (/thread-4093.html)

Σελίδες: 1 2


Royal mint MS 70 από κούνια; - gkounto - 15/09/20 20:19:06

Πως το βλέπετε; Τώρα κατευθείαν από το νομισματοκοπείο. 
Άντε με τις υγείες μας.

https://www.ngccoin.com/news/article/8555/royal-mint-ngc/


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - gkounto - 15/09/20 20:26:28

Η una που βγήκε τον Νοέμβριο £4500 και σε pr70 σήμερα έχει φτάσει £50k ε το άκουσαν εκεί στο Heol-Y-Sarn, Ynusmaerdy, Pontyclun!
Και οποιος το προφέρει σωστά μπράβο.


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - babis - 15/09/20 20:31:11

Tα 69 αρια δεν θα φεύγουν τώρα, όλοι θα θέλουν 70 αρια


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - rubirosa - 15/09/20 21:20:49

Τι άλλο θα δούμε;


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - gkounto - 15/09/20 21:31:21

Δεν ξέρω τι άλλο θα δούμε. Αλλά θα τολμήσω να υποθέσω ότι αυτό που δεν θα δούμε είναι τίποτα λιγότερο από 70 σε αυτή την ιστορία.


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - rubirosa - 15/09/20 22:51:02

Το 2006 που ήταν στα σπάργανα η πιστοποίηση, ένας Κύπριος που πουλούσε αναμνηστικά της Κεντρικής Τράπεζας Κύπρου,μου είχε πει: όλα ωραία αλλά γιατί το νομισματοκοπείο δεν τα στέλνει και για μία πιστοποίηση ώστε να γράφει και το πιστοποιητικό ότι είναι PF και βαθμός.
Και έλεγα από μέσα μου, τώρα τι μου λέει;
Με αυτό που είδα στην φωτο λέω: Αρχίσανε τα όργανα, θα αρχίσουν κι χοροί...


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - nikos11 - 16/09/20 00:17:09

Στα σύγχρονα νομίσματα θεωρώ ότι είναι φούσκα που θα σκάσει. Όταν αγοράζεις κάτι απ’ ευθείας από το νομισματοκοπείο δεν περιμένεις τιποτα λιγότερο από την τελειότητα. Τώρα θα τα πιστοποιούν και θα πηγαίνουν στο Θεό τα 70αρια. Με τα υπόλοιπα τι θα γίνεται; Και ποιο νομισματοκοπείο θα δεχθεί ότι δεν βγάζει τέλεια νομίσματα;


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - digo - 16/09/20 01:57:48

Χρήμα πολύ και χορηγοί, όχι partners. 

Η American Numismatic Association γιατί έχει υιοθετήσει την NGC, της λειπουν τα λεφτά μήπως; Άσε το γέλιο, βάλανε και registry βασικά της NGC αλλά και με (λίγα) PCGS κομμάτια μέσα. Αηδία.

Πριν λίγες ώρες ένα παιδί πρόσφερε κάτι αναμνηστικά χρυσά και ασημένια βολλευ, πιστοποιημένα από 66 σε 70 το χρυσό, με τα κουτιά τους, και η καψουλα όμως; Ράγισε με τον καιρό. Ραγίζουνε με τον καιρό; Δεν τοξερα. Έχει παραγίνει το κακό, κι αντίστοιχα βλέπεις και στην Αμερική , ελπίζω μόνον εμάς να μην πάρει η μπαλλα, το παιχνίδι των αναμνηστικών ορισμένοι το αρνήθηκαν εξ αρχής (τιριτομπες). Τώρα με τα σλαμπ, τιριτομπες και κοκότες, πραγματικά παράγινε.

Χομπυ πουλάκι μου είναι, τι σε νοιάζει εσένα τι μαζεύει ο άλλος; Δε με νοιάζει, περιμένω να δω και ακροκέραμα πιστοποιημένα, και με ακριβή τοποθεσία, τι τα θελουμε τα google maps και streets? Φαντάζεστε; Κρίμα ρε ακροκεραμ, που δε θα προλάβεις να το ζήσεις αυτό.

Πάντως αν κάτι βρίσκεται σε έλλειψη, ΤΕΡΑΣΤΙΑ, είναι οι αγνοί συλλεκτες, αυτοί που ξεκολλούσαν τα σφραγισμένα γραμματόσημα με νεράκι και τα βάζανε στο άλμπουμ, αυτοί που ακόμη ψάχνουν τα ψιλά τους, η πάνε και στις τράπεζες και κλείνουν μια σειρά στην ονομαστική, αυτοί που μάζευαν σπιρτόκουτα αφού τα είχαν τελειώσει όλα πρώτα δηλαδή είχαν εκπληρώσει την πρώτη και βασική τους χρήση.

Μάλλον αντίθετα θα έπρεπε να είναι τα πράγματα, πχ γραμματόσημα σφραγισμένα κατ’αρχήν, που μετέφεραν τα γράμματα και δέματα έναντι ενός κομίστρου, κέρματα μεταχειρισμένα αφου εκπλήρωσαν  τον σκοπό τους, να διευκολύνουν τις συναλλαγές  η από τράπεζα, και μετά στη συλλογή, κλπ κλπ.


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - digo - 16/09/20 02:21:06

Για να ξεφύγουμε και λίγο από το θέμα  Big Grin Big Grin Big Grin

Προχτές αγόρασα ένα δώρο γενεθλίων σε συλλέκτη φίλο που μένει στο Buffalo, που φημίζεται για τα παλιά brownstone  και brickstone κτίρια που έχει, 

διότι στις ΗΠΑ έχει και σπίτια με ξύλινο σκελετό, ξύλινο πατωμα, ξύλινη εξωτερική επένδυση, σκεπή, τα φορτώνουν σε ένα φορτηγό θηρίο, τα πάνε σε ένα λοτο ανακαινίσεων, σε 2 βδομαδες τάχουν ξεπεταξει άνευ μηχανικών αρχιτεκτόνων και αλλά τέτοια περιττά, βάζουν γρανιτενιους πάγκους και ψιλό καινούριες κουζίνες, ίσως αλλάζουν και τους εσωτερικούς τοίχους από γυψοσανίδες (με ξύλινο σκελετό),έρχεται κι ένας «inspector » που τσεκάρει αν δουλεύουν οι πρίζες, αν ανοίγουν οι διακόπτες τα φώτα, καζανάκι δεν μπορεί να τραβήξει γιατί είναι στις ράγες επάνω με τις ρόδες, εκτός δικτύου αποχέτευσης και ύδρευσης, δίνει το οκ, δημοπρατείται το σπιτι 3-4 δωματίων στα $40-$50000 ,κατοχυρώνεται, το φορτώνουν και πάει, τώρα αν πλήρωσε ο αγοραστής και τις δυο μεταφορές (του ερειπίου στο λοτο ανακαίνισης και δημοπρασίας και του ανακαινισμένου στο οικόπεδο που έχει) με $50 το μίλι το 2013, άλλο καπελλο.

Βρήκα λοιπόν στα odds and ends ενός Αμερικάνου δημοπρατη χαρτονομισμάτων, μια καρτ ποστάλ, η έτσι εδειχνε στην αρχή , ενός υπέρ λουξ ξενοδοχείου , του προπερασμένου αιώνα, το Λενοξ στο Buffalo, η οποία όμως ΔΕΝ ήταν καρτ ποστάλ: στην πίσω πλευρά είχε με καλλιγραφικα γράμματα μελάνης κλπ κλπ, 
ΜΙΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΝΥΧΤΑ από τον κύριο ΤΑΔΕ στην κυρία ΔΕΙΝΑ, , έτος 1896 νομίζω, κι ούτε θυμάμαι τιμές, που μπορεί και να μην τις έγραφε για λεπτότητα, αλλά δεν κράτησα και φωτογραφίες, όταν το παραλάβει θα τόνε ρωτήσω να μου φωτογραφήσει το μπρος και το πίσω καθώς και αν το Λενοξ υφίσταται ακόμη. Πείτε μου τώρα, είναι η δεν είναι ubercool δώρο γενεθλίων για συλλέκτη και φίλο πάνω από 18 χρόνια που τον έχω κιόλας φιλοξενήσει με τη γυναίκα του στη Βουλιαγμενη κάπου γύρω στο 2009, πριν τη γέννηση της κόρης μου και μ’ενα κόλλημα που είχα τις Δεύτερες με το prison break , αυτά θυμάμαι πάνω κάτω. 

Α ναι, κι ότι τους εστειλα και μια βδομάδα στη Σαντορίνη (έτος 2009) στην καλντερα της Θήρας, όπου ένας φίλος και πρώην συνέταιρος στην αρχιτεκτονική, όπου δουλεύαμε παρέα, και που είχε και τον ντόπιο ραδιοφωνικό σταθμό στον οποίο δούλευα για να πληρώνω το νοίκι μιας από τις Βιλλίστες που είχε, την κάτω κάτω, όλο το χρόνο βέβαια, αλλά αδερφάκι μου 110 σκαλιά Σαντορινια , 4 φορές τη μέρα, 2 πάνω 2 κάτω Το ΛΙΓΩΤΕΡΟ; Ναι τους εστειλα κι εκεί για μια βδομάδα όλα προπληρωμένα στο φίλο μου το Χρήστο με τη 14αρα ζάντα για σβέρκο,παντρεμένο και κάθε τόσο έπρεπε να λέω ότι είναι στην πολεοδομία η σε επίβλεψη γιατί ήταν κι αλανιάρης ο παντρεμένος φίλος μου.

Θα βρω φωτογραφίες να δείτε τι ubercool δώρο πήρα στον επίσης παντρεμένο φίλο Αμερικανό που είχα, αλλά μόνον αλανιάρης δεν ήταν αυτός, άκρως αντίθετα. Αυτά γι απόψε μάγκες σε 4 ώρες είμαι στο πόδι σε στάση προσοχής.


RE: Royal mint MS 70 από κούνια; - gkounto - 16/09/20 16:10:20

Ήδη το mayflower £2 με τιμή £67.50 πωλείται $126 (περίπου £98) πιστοποιημένο pr70dcam. 
Από το ίδιο το royal mint.
Περιμένω να δω τα χρυσά τι αύξηση θα πάρουν.