Συλλεκτικό Στέκι
5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 (/thread-4096.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - PANAGIOTIS - 10/05/21 17:03:20

(10/05/21 16:52:40)E.X.N Έγραψε:  
(10/05/21 16:27:47)nikos11 Έγραψε:  Της εταιρείας είναι οι παλιές αχνές φωτογραφίες για τις οποίες έχουμε κάνει αναφορά και σε άλλα θέματα με το digo και δεν έχουν καμία σχέση με τις true view που προσφέρει (με αντίτιμο βεβαίως βεβαίως) σήμερα η PCGS. Σε κάθε περίπτωση η φωτογραφία σου Παναγιώτη πολύ τίμια και αναδεικνύει το νόμισμα!

Βεβαίως βεβαίως είναι μπροστά η PCGS στις σημερινές trueview απλώς ξέχασε να βάλει τις 5 δραχμές 1876 στα POPULATION REPORT Big Grin Big Grin Tongue
https://www.pcgs.com/pop/detail/5-drachmai-1833-1876/608

Παναγιώτη όπως πας θα ξεπεράσεις και τον Ζοbels στις φωτόγραφιες.

Αυτός δεν ξεπερνιέται εύκολα από ερασιτέχνες σαν εμένα.....


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - zompels - 12/05/21 18:18:25

Τρομερό το τάληρο τι να λέμε τώρα! 
Παναγιώτη να το χαίρεσαι


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - PANAGIOTIS - 12/05/21 21:31:05

(12/05/21 18:18:25)zompels Έγραψε:  Τρομερό το τάληρο τι να λέμε τώρα! 
Παναγιώτη να το χαίρεσαι

Να είσαι καλά! Από έναν Rolleyes Rolleyes ταλιράκια είναι σημαντικό να ακούς κάτι τέτοιο.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - digo - 13/05/21 16:46:18

Καταπληκτικό, εγώ νομίζω άξιζε κι ένα 64αρι. Ακόμη και η καλύτερη φωτογραφία, χάνει στο μέγεθος που μας έβαλες την πρώτη της PCGS, ευρωπαϊκή φωτογραφία, αλλά που θα εδειχνε καλύτερα σε σμίκρυνση και με σκουρο φόντο. Σαφώς ανώτερη η φωτό του Παναγιώτη, το νόμισμα φυσάει.

Κι είναι κρίμα, γιατί κι ο Παναγιώτης ο ίδιος ξέρει ότι για να καταληξει να έχει αυτό στην συλλογή του, πάει να πει ότι καλύτερα (απιστοποιητα τότε) μάλλον δεν βρηκε, τουλάχιστον σε προσφορά για πώληση. Έτσι την θυμάμαι κι εγώ την αγορά και μάλιστα με ένα XF η AU με τα σημερινά, να κάνει κατά 30-35% κάτω από ένα ακυκλοφόρητο, φτηνά ταλληρα δεν υπήρχαν από Very Fine και πάνω.

Ενώ τώρα, βλέπεις κάτι λούμπεν 63αρια που έχουν τραβήξει όλο το βαθμό κάτω κι όλες τις τιμές των 63 η 63+ κάτω. Δηλαδή κύριε σολφερινο και κύριε Γιώργο, το + το σώζει αυτό το ταλληρο κι είναι ακυκλοφόρητο; Αν έγραφε 63 δεν θα ήταν; Γι αυτό λέω κάθε νόμισμα θέλει εξέταση αν και όντως από το 62 και κάτω δύσκολα αλλά όχι αδύνατον να βρεθεί ακυκλοφόρητο, όχι όμως και στο 63, εκεί διαφωνώ κάθετα. Τα κακα 63αρια δεν θα παρασύρουν όλο το βαθμό κάτω, κι όπως τόνιζε και ο Σωτήρης αλλά κι άλλοι εδώ μέσα, το καλό νόμισμα πληρώνεται ακόμη και να μη γράφει αυτό που πρέπει να γράφει. Και ταναπαλιν βέβαια, γιατί έχουμε και κάτι 65αρια πρώην 64 η 63 που με την 12η προσπάθεια και conservation τα ανεβάσαμε τεχνητά, άντε δώστε το αυτό το 65 άλλου, εγώ δεν το παίρνω.Ούτε μπούσουλα έχω στο τι είναι ακυκλοφόρητο.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - gkounto - 13/05/21 18:39:07

Άδικο το σχόλιο σου για εμένα (υποθέτω ότι λες εμενα) Δημήτρη. Ξαναδιάβασε τι έγραψα στο άλλο ποστ και θα δεις ότι κάπου λέω ότι δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο καλούπι και ναι μπορεί κάποια 62ρια να είναι ακυκλοφόρητα (πόσο μάλλον ένα 63+ όπως εδώ).

Δεν ξέρω αν διαβάζεις όλα τα σχόλια αν ναι θα δεις ότι και εδώ έχω ήδη σχολιάσει το πόσο όμορφο είναι και ότι έτσι μου αρέσουν και εμένα.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - sroussos - 13/05/21 20:02:07

Πανέμορφο νόμισμα Παναγιώτη πέρα από την κατάστασή του εγώ κόλλησα και στην πανέμορφη ελαφριά πλατίνα του.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - digo - 14/05/21 10:56:53

Γιώργο, συγνώμη αν εξέφρασα κάτι με τρόπο που σε πείραξε. Φυσικά και διάβασα τα σχόλια σου, ο δε Βασίλης σολφερινο το έβγαλε 65αρι! Οπερ εδει δειξαι, μην κολλάτε τόσο στους βαθμούς, εσυ ο ίδιος τα έλεγες η θα ήθελες να τα έλεγες αυτά σε μερικούς πελάτες σου Γιώργο, αναφερόμενος πάλι, στην κόκκινη γραμμή που τοποθετήσατε με τον Βασίλη, ότι οτιδήποτε κάτω του 64 δεν είναι αμιγώς ακυκλοφόρητο.Ας το κλείσουμε, τέλος.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - solferino - 14/05/21 11:12:30

(14/05/21 10:56:53)digo Έγραψε:  Γιώργο, συγνώμη αν εξέφρασα κάτι με τρόπο που σε πείραξε. Φυσικά και διάβασα τα σχόλια σου, ο δε Βασίλης σολφερινο το έβγαλε 65αρι! Οπερ εδει δειξαι, μην κολλάτε τόσο στους βαθμούς, εσυ ο ίδιος τα έλεγες η θα ήθελες να τα έλεγες αυτά σε μερικούς πελάτες σου Γιώργο, αναφερόμενος πάλι, στην κόκκινη γραμμή που τοποθετήσατε με τον Βασίλη, ότι οτιδήποτε κάτω του 64 δεν είναι αμιγώς ακυκλοφόρητο.Ας το κλείσουμε, τέλος.

μητσο αναφέρθηκα στον ΚΑΝΟΝΑ. Δεν αντιλαμβάμβάνομαι γιατι οτνα λεω κατι τόσο απλό , καθείς το εκλαμβάνει οπως θελει. Ειπα οτι ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ τα νομίσματα 60 61 62 και 63 δηλαδή το 50+1% ΔΕΝ ειναι ακυκλοφρητα. ΜΕ αυτον τον μπουσουλα , κατα τη γνωμη μου , βαθμολογούν.

Τώρα αν θελει καποιος να πιασει καποια εξαίρεση στον κανονα οπως εσυ με τα αλβανικά , λες και σε 205 κράτη καθε βασιλιάς εφευγε στα βουνα με ενα τσουβαλι χρυσα, ή με την εκτίμηση μου με αυτό , ειναι ελευθερος να το κανει. Απλα ας μη παραποιεί την γνωμη μου.
Και γω αγόρασα ενα λεβ 1882 μσ67 το οποιο ηταν κυκλοφορημενο...ηταν ο κανονας στα 67αρια ή η εξαιρεση στον κανονα.???? Ποσο σπλο μπορει ναναι πια?

ασφαλως μπορεις να κρίνεις εξατομικευμενα οχι μονο τα 63 αρια....σου χω καλυτερα νεα αν θες. Μπορεις να κρίνεις και εξατομικευμενα τα details. Γιατι με το σωστο πατιναρισμα ξαναπαιρουν βαθμό.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - digo - 14/05/21 17:08:31

Άλλο τι παίρνει (καθαρό) βαθμό κι άλλο τι αγοράζουμε. Έχω δει τέτοια περίπτωση, ξαναπατιναρισμενο ταλληρο σε 64 να το «σπρώχνουν» επι τούτοις για να μοιραστούν το κέρδος της μεταπώλησης, αλλά η δουλειά χάλασε κι ένα τέτοιο 65αρι κυκλοφορεί η πουλήθηκε εχοντας χάσει τα ίχνη του, άκουσες εσυ τίποτε Σωτήρη; 

Ας το κλείσουμε εδώ. Γίναμε όλοι αντιληπτοί και δεν διαφωνούμε επι της ουσίας.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876 - nikos11 - 15/05/21 13:21:12

Δημήτρη (digo) κάναμε μία ωραία κουβέντα συμφωνόντας ή διαφωνόντας, πάντα όμως σε κάποιο επίπεδο.

Τα μισόλογα στην τελευταία σου ανάρτηση όμως δεν τα καταλαβαίνω, ούτε νομίζω ότι ταιριάζουν στο επίπεδο της συζήτησης. Αν έχεις κάτι να πεις για κάποιον το λες ευθέως και κατά προτίμηση στον ίδιο. Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε για να δημιουργούμε εντυπώσεις. Ειδικά όταν αναφέρουμε, σπρώξιμο, πώληση, κέρδος, κλπ.