Συλλεκτικό Στέκι
ΔΙΛΕΠΤΟ 1849 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: ΔΙΛΕΠΤΟ 1849 (/thread-4098.html)

Σελίδες: 1 2


RE: ΔΙΛΕΠΤΟ 1849 - PANAGIOTIS - 20/09/20 09:20:56

(20/09/20 03:37:11)kostas06 Έγραψε:  Πολύ ωραίο !!! Να το χαίρεστε κ. Παναγιώτη !! 61-62 πιστεύω

Και εγώ για εκεί το "έκοψα". Βγήκε MS 62BN, θα μπορούσε και MS61. Το έβαλα για να δείτε αυτό που παραπάνω ο Νίκος σχολίασε, την κουρασμένη πια μήτρα των δίλεπτων του 49. Όσα MS έχω δει παρουσιάζουν τα ίδια προβλήματα στον θυρεό. Δεν μπορώ να μην σχολιάσω την εξαιρετική άποψη του Ε.Χ.Ν. που έχει καλό μάτι. Ο Στέλιος πάντα έχει άποψη ολοκληρωμένη και κυριολεκτικά βρίσκεται "μέσα" στα πράγματα...Με το παραπάνω δίλεπτο συμπλήρωσα τη σειρά του 49, πάρα πολύ με δυσκόλεψε το μονόλεπτο που δεν έβρισκα ούτε να δω όχι να αγοράσω κιόλας.....


RE: ΔΙΛΕΠΤΟ 1849 - nikos11 - 20/09/20 19:51:57

(20/09/20 00:01:09)STEL2 Έγραψε:  Aυτό, εχει τρίψιμο στον θυρεό, που λογικά το κατεβάζει στο 58. Ομως εχω δεί πολλά δίλεπτα, με το ιδιο τρίψιμο, να γράφουν 62 και 63 ακόμα...
Στέλιο θα διαφωνήσω μαζί σου. Αυτό το "τρίψιμο" όπως λες στο θυρεό, δεν είναι απαραίτητα ένδειξη φθοράς. Έχω δει σε αρκετά κομμάτια, κατά βάση της περιόδου του Όθωνα, που λόγω κουρασμένων ή μπουκομένων μητρών, έχουν την όψη φθαρμένων από τη χρήση νομισμάτων, χωρίς να ισχύει αυτό απαραίτητα, όπως λέω και παραπάνω. Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται ιδιαίτερα σε σημεία με πιο λεπτεπίλεπτο ανάγλυφο όπως είναι ο θυρεός στις οριζόντιες γραμμές ή στο κέντρο του σταυρού ή στα νευρα των φύλλων, όπως και σε σημεία με πολύ βαθύ ανάγλυφο όπως τα μαλιά. Παρόμοια φαινόμενα παρατηρούνται και όταν υπάρχει αδύναμο πάτημα.


RE: ΔΙΛΕΠΤΟ 1849 - nikos11 - 20/09/20 20:03:15

(20/09/20 00:01:09)STEL2 Έγραψε:  Το θέμα ειναι, και εκεί εμένα ειναι οι ενστάσεις μου, οτι παίρνουμε ενα νόμισμα, που γράφει πχ 63, και το συγκρίνουμε με το υπο διερεύνηση
Δηλ. υιοθετούμε, την λογική των εταιριών, και που καταντάει ο κανόνας, για την κατάσταση των νομισμάτων
Αν ενας βγάλει ενα νόμισμα, και πω εγώ 63, πχ, ο άλλος 62, και ο άλλος 64, και το νόμισμα εχει γράψει 63, εγώ θα εχω πει το σωστό, και οι άλλοι θα εχετε κάνει λάθος
Η εταιρία πάντως αποκλείεται
Στέλιο μου, δεν νομίζω να ισχυρίζεται κανένας, εδώ μέσα τουλάχιστον, ότι οι εταιρείες έχουν το αλάθητο. Παρομοίως, κανένας από εμάς δεν έχει το αλάθητο. Κανένας δεν είναι Πάπας. Η άποψη των εμπειρότερων, όπως εσύ, αλλά και των εταιρειών πιστοποίησης, αποτελούν ένα μπούσουλα για όλους. Βλέπουμε νομίσματα, συγκρίνουμε νομίσματα, ακούμε και διαβάζουμε απόψεις, ξαναδιαβάζουμε και αρχίζουμε σιγά-σιγά να αποκτούμε όλο και καλύτερη άποψη και μαθαίνουμε να βλέπουμε το νόμισμα και όχι το ταμπελάκι ή ότι μας λέει ο άλλος. 

Στην αρχή πολλοί μπορεί να αγοράζουμε με βάση το βαθμό, σταδιακά η μεγάλη πλειοψηφία, θέλω να πιστεύω, μαθαίνει να βλέπει το νόμισμα και να το κρίνει. 

Με τα νομίσματα που ανεβάζει ο Παναγιώτης και άλλοι φίλοι, ανοίγουμε τα μάτια μας. Άλλωστε αν θυμάμαι καλά, ο Παναγιώτης και άλλοι, ρωτάει: "τι έγραψε το ταμπελάκι;" όχι "τι είναι το νόμισμα;".


RE: ΔΙΛΕΠΤΟ 1849 - STEL2 - 20/09/20 20:03:36

Εγώ ειμαι της άποψης, οτι πρόκειται περί τριψίματος. Αν παρατηρήσεις στο κέντρο, που εχει το βαβάρικο σήμα, φαίνεται κι εκεί, που το σημείο αυτό ειναι υπερυψωμένο


RE: ΔΙΛΕΠΤΟ 1849 - nikos11 - 20/09/20 20:22:28

Μπορεί να έχεις δίκιο. Τέτοιες λεπτομέρειες, εγώ τουλάχιστον, μπορώ να τις κρίνω με μεγαλύτερη ασφάλεια μόνο όταν το έχω στο χέρι και το βλέπω υπό όλες τις γωνίες και τους φωτισμούς.


RE: ΔΙΛΕΠΤΟ 1849 - PANAGIOTIS - 20/09/20 22:17:59

Τριμένος ο θυρεός δεν είναι στο νόμισμα, βέβαια καταλαβαίνω τι εννοεί ο Στέλιος. Δεν ξέρω πως βγήκε έτσι στις φωτό, ίσως λόγω αδύναμου πατήματος.....