Συλλεκτικό Στέκι
Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? (/thread-4133.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - nikos11 - 01/10/20 09:51:45

(01/10/20 01:18:19)E.X.N Έγραψε:  σε ευχαριστω ,εαν μπορεις  ανεβασε την κεντρικη σελιδα σε παρακαλω,εμενα με βγαζει σε αυτην αλλα δεν ανοιγει τιποτα  Sad 
https://www.pcgs.com/coinfacts/category/world-coins/greece/1288
Στην κεντρική σελίδα έχεις κάνει κλικ στο coinfacts και μάλλον για αυτό δεν σου ανοίγει κάτι παραπέρα.


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - E.X.N - 01/10/20 10:28:44

(01/10/20 09:51:45)nikos11 Έγραψε:  
(01/10/20 01:18:19)E.X.N Έγραψε:  σε ευχαριστω ,εαν μπορεις  ανεβασε την κεντρικη σελιδα σε παρακαλω,εμενα με βγαζει σε αυτην αλλα δεν ανοιγει τιποτα  Sad 
https://www.pcgs.com/coinfacts/category/world-coins/greece/1288
Στην κεντρική σελίδα έχεις κάνει κλικ στο coinfacts και μάλλον για αυτό δεν σου ανοίγει κάτι παραπέρα.

σε ευχαριστω ηταν τοσο απλο μροστα μου βασικα απο κατω   Smile
ο μυθος καταριφθηκε στην pcgs,τωρα μενει η ngs,καλοδεχουμενη η οποια βοηθεια ερθει.


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - digo - 01/10/20 10:29:35

Εγώ αντίθετα με εσάς, πιστεύω ότι ο Χρηστος έχει δίκιο. Και η ερώτηση του δεν έχει τίποτε να κάνει με τις ειδικές κατηγορίες. 

Υπάρχουν πολλά διπλα καταγεγραμμένα γιατί οι ιδιοκτήτες τους δεν φρόντισαν να παραδώσουν  το label από τα «σπασμένα» σλαμπ. ΠΧ, υπάρχει το 5 δρχ του Βασιλακόπουλου 1876 νυν Pcgs SP66 πρώην NGC PR65 UCAM? Μπορεί και ναι, γιατί το έστειλε ο ίδιος στην Pcgs και τότε ήταν στα π@π@ρια του, τώρα πια δεν είμαι σίγουρος. Αλλά έχω αλλά τέτοια........

Υπάρχουν ομως, υπήρχαν και θα υπάρχουν, μυστικιστές συλλεκτες, που δεν θέλει ο κόσμος να γνωρίζουν ότι κάποια νομίσματα που έχουν ότι υπάρχουν καν. Παραδείγματα δεν θα δώσω, αυτή είναι η άποψη μου και τέλος.


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - gkounto - 01/10/20 11:10:17

Ο Χρήστος ρωτάει αν μπορεί κάποιος να ζητήσει από την εταιρεία πιστοποίησης να μην εμφανίσει το πιστοποιημένο νόμισμα του στα pop reports με αποτέλεσμα αυτά να είναι λάθος. Σε αυτό Δημήτρη απαντάς ότι έχει δίκιο; Γιατί η απάντηση που δίνεις είναι τελείως διαφορετική (αυτό με τα διπλά στο οποίο βέβαια έχεις δίκιο και αλλοιώνει την εικόνα των pop reports). 
Δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω ότι έχει κανείς το δικαίωμα αυτό. Δεν παίρνω και όρκο αλλά πραγματικά δεν το έχω ξανακούσει κιόλας. 
Αν ισχύει όμως υποθέτω ότι μόνο σε πολύ έκτακτες περιπτώσεις νομισμάτων σούπερ σπάνιων πιθανότατα μοναδικών και σε πολύ ξεχωριστούς πελάτες; Ίσως. Πάντως όταν θα έρθει (και πάντα κάποια στιγμή έρχεται) η ώρα της πώλησης φαντάζομαι θα αναγκαστούν να το δημοσιεύσουν πως θα βγει για πώληση ενα πιστοποιημένο που κανείς δεν μπορεί να βρει στα pop reports? Τότε τι θα πουν; Σορρυ το κρύβαμε;


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - gkounto - 01/10/20 11:15:46

Βεβαια σημειωνεις με νόημα ότι υπάρχουν. Τότε θα ξέρεις φαίνεται. Οκ. 
Αφήνοντας την φαντασία μου ελεύθερη βλέπω ταλληρο 1846 πιστοποιημένο sp και τρελαίνομαι. ?


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - nikos11 - 01/10/20 12:07:48

(01/10/20 10:29:35)digo Έγραψε:  Εγώ αντίθετα με εσάς, πιστεύω ότι ο Χρηστος έχει δίκιο. Και η ερώτηση του δεν έχει τίποτε να κάνει με τις ειδικές κατηγορίες. 

Υπάρχουν πολλά διπλα καταγεγραμμένα γιατί οι ιδιοκτήτες τους δεν φρόντισαν να παραδώσουν  το label από τα «σπασμένα» σλαμπ. ΠΧ, υπάρχει το 5 δρχ του Βασιλακόπουλου 1876 νυν Pcgs SP66 πρώην NGC PR65 UCAM? Μπορεί και ναι, γιατί το έστειλε ο ίδιος στην Pcgs και τότε ήταν στα π@π@ρια του, τώρα πια δεν είμαι σίγουρος. Αλλά έχω αλλά τέτοια........

Υπάρχουν ομως, υπήρχαν και θα υπάρχουν, μυστικιστές συλλεκτες, που δεν θέλει ο κόσμος να γνωρίζουν ότι κάποια νομίσματα που έχουν ότι υπάρχουν καν. Παραδείγματα δεν θα δώσω, αυτή είναι η άποψη μου και τέλος.
Αυτό Δημήτρη είναι άλλο θέμα. Το πρώτο ερώτημα του Χρήστου ήταν πού και πώς βρίσκονται κάποια νομίσματα στα population reports των εταιρειών και για την PCGS καλύφθηκε. Στην NGC η κατηγοριοποίηση και η κατάταξη είναι αρκετά διαφορετικές (και μπερδεμένες κατά τη γνώμη μου) οπότε το καλύτερο είναι να ψάχνει κανένας μέσω του Resources/Verify NGC Certification.

Τώρα ως προς την ακρίβια των pop reports, αυτό είναι ένα χιλιο-σχολιασμένο θέμα, δεν είναι ακριβή. Υπάρχουν πολλά διπλο-τριπλο καταχωρημένα κυρίως λόγω cross ή σπασίματος και ξανασταλσίματος. Προσωπικά, είμαι από αυτούς που μαζεύουν και στέλνουν πίσω τα χαρτάκια. Επίσης, όταν στέλνεις στην ίδια εταιρεία ένα νόμισμα για επαναξιολόγηση ή συντήρηση μέσα στο slab του, η εταιρεία ακυρώνει αυτόματα το προηγούμενο cert number. Δεν θέλω να ανφέρω την αντίδραση του αναφερόμενου παραπάνω όταν του ζήτησα κάποια χαρτάκια από νομίσματα που του είχα παραδώσει για cross σε άλλη εταιρεία. Δικαίωμά του, αλλά διαφωνώ κάθετα.

Άλλο θέμα. Ενδέχεται κάποιος να ψάχνει παληό cert number, που λόγω cross, κλπ να έχει στο μεταξύ ακυρωθεί και για αυτό να μην το βρίσκει.

Σχετικά με τους μυστικιστές συλλέκτες και τα κρυφά slab, δεν τα πολυπιστεύω και η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχουν κρυφά cert numbers. Περισσότερες πληροφορίες ίσως να μπορέσω να σας δώσω επί του θέματος στις προσεχείς ημέρες.


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - PANAGIOTIS - 01/10/20 19:57:50

(01/10/20 12:07:48)nikos11 Έγραψε:  
(01/10/20 10:29:35)digo Έγραψε:  Εγώ αντίθετα με εσάς, πιστεύω ότι ο Χρηστος έχει δίκιο. Και η ερώτηση του δεν έχει τίποτε να κάνει με τις ειδικές κατηγορίες. 

Υπάρχουν πολλά διπλα καταγεγραμμένα γιατί οι ιδιοκτήτες τους δεν φρόντισαν να παραδώσουν  το label από τα «σπασμένα» σλαμπ. ΠΧ, υπάρχει το 5 δρχ του Βασιλακόπουλου 1876 νυν Pcgs SP66 πρώην NGC PR65 UCAM? Μπορεί και ναι, γιατί το έστειλε ο ίδιος στην Pcgs και τότε ήταν στα π@π@ρια του, τώρα πια δεν είμαι σίγουρος. Αλλά έχω αλλά τέτοια........

Υπάρχουν ομως, υπήρχαν και θα υπάρχουν, μυστικιστές συλλεκτες, που δεν θέλει ο κόσμος να γνωρίζουν ότι κάποια νομίσματα που έχουν ότι υπάρχουν καν. Παραδείγματα δεν θα δώσω, αυτή είναι η άποψη μου και τέλος.
Αυτό Δημήτρη είναι άλλο θέμα. Το πρώτο ερώτημα του Χρήστου ήταν πού και πώς βρίσκονται κάποια νομίσματα στα population reports των εταιρειών και για την PCGS καλύφθηκε. Στην NGC η κατηγοριοποίηση και η κατάταξη είναι αρκετά διαφορετικές (και μπερδεμένες κατά τη γνώμη μου) οπότε το καλύτερο είναι να ψάχνει κανένας μέσω του Resources/Verify NGC Certification.

Τώρα ως προς την ακρίβια των pop reports, αυτό είναι ένα χιλιο-σχολιασμένο θέμα, δεν είναι ακριβή. Υπάρχουν πολλά διπλο-τριπλο καταχωρημένα κυρίως λόγω cross ή σπασίματος και ξανασταλσίματος. Προσωπικά, είμαι από αυτούς που μαζεύουν και στέλνουν πίσω τα χαρτάκια. Επίσης, όταν στέλνεις στην ίδια εταιρεία ένα νόμισμα για επαναξιολόγηση ή συντήρηση μέσα στο slab του, η εταιρεία ακυρώνει αυτόματα το προηγούμενο cert number. Δεν θέλω να ανφέρω την αντίδραση του αναφερόμενου παραπάνω όταν του ζήτησα κάποια χαρτάκια από νομίσματα που του είχα παραδώσει για cross σε άλλη εταιρεία. Δικαίωμά του, αλλά διαφωνώ κάθετα.

Άλλο θέμα. Ενδέχεται κάποιος να ψάχνει παληό cert number, που λόγω cross, κλπ να έχει στο μεταξύ ακυρωθεί και για αυτό να μην το βρίσκει.

Σχετικά με τους μυστικιστές συλλέκτες και τα κρυφά slab, δεν τα πολυπιστεύω και η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχουν κρυφά cert numbers. Περισσότερες πληροφορίες ίσως να μπορέσω να σας δώσω επί του θέματος στις προσεχείς ημέρες.

Στην NGC δοκίμια κ.λ.π. τα έχει από κάτω σε κάθε κατηγορία νομίσματος. Άρα καλύτερα να ψάχνονται μέσω του certification-verify (αρκεί βέβαια να έχεις το νούμερο). Στα παλιά βέβαια γίνεται μπέρδεμα. Έχω ανεβάσει και εδώ ένα δοκίμιο του δίδραχμου 68 που κατέχω και είναι πιστοποιημένο σαν ms63. Άντε να το βρείς στα population report, εκεί λέει μόνο για ένα MS62 και ένα UNCdetails. Μόνο με το νούμερο το βρίσκεις και δίπλα υπάρχει ένα not available για άλλα κομμάτια ή τιμές, γιατί απλώς δεν είναι ενημερωμένα τα αρχεία τους.


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - exmim - 01/10/20 20:56:12

Πάντως Χρηστο, ότι πολλά είναι ξανα και ξανα πιστοποιημένα (για διάφορους λογους), είναι γεγονός! Πιστοποιώ νομίσματα τα τελευταία 4-5 χρονια, κοίτα χάλια Big Grin . φαντάσου αλλοι, δεκαετίες τώρα..

Υγ... κάποτε θα τα στείλω να τα αφαιρέσουν, αν βρω τρόπο... Σίγουρα δεν μας συμφέρει σαν συλλέκτες πιστοποιημένων νομισμάτων….. νομίζω.


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - E.X.N - 01/10/20 21:20:16

(01/10/20 20:56:12)exmim Έγραψε:  Πάντως Χρηστο, ότι πολλά είναι ξανα και ξανα πιστοποιημένα (για διάφορους λογους), είναι γεγονός! Πιστοποιώ νομίσματα τα τελευταία 4-5 χρονια, κοίτα χάλια Big Grin . φαντάσου αλλοι, δεκαετίες τώρα..

Υγ... κάποτε θα τα στείλω να τα αφαιρέσουν, αν βρω τρόπο... Σίγουρα δεν μας συμφέρει σαν συλλέκτες πιστοποιημένων νομισμάτων….. νομίζω.
στο τελος Mιμη θα δημιουργησεις και δικια σου κατηγορια συλογης απο τα certification number απο σπασμενα slab,δεν υπαρχει περιπτωση και εκει θα εχεις καποιο σφαλμα  Smile


RE: Πιστοποιημενα μη καταγεγραμενα Ελληνικα νομισματα? - nikos11 - 01/10/20 21:49:55

(01/10/20 20:56:12)exmim Έγραψε:  Πάντως Χρηστο, ότι πολλά είναι ξανα και ξανα πιστοποιημένα (για διάφορους λογους), είναι γεγονός! Πιστοποιώ νομίσματα τα τελευταία 4-5 χρονια, κοίτα χάλια Big Grin . φαντάσου αλλοι, δεκαετίες τώρα..

Υγ... κάποτε θα τα στείλω να τα αφαιρέσουν, αν βρω τρόπο... Σίγουρα δεν μας συμφέρει σαν συλλέκτες πιστοποιημένων νομισμάτων….. νομίζω.
Περνάς και τα αφήνεις στο zobels και τα στέλνει για ακύρωση με την επόμενη αποστολή που θα κάνει για πιστοποίηση και στις δυο εταιρείες?.