Συλλεκτικό Στέκι
αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συντήρηση / Πιστοποίηση Νομισμάτων (https://syllektiko-steki.gr/forum-95.html)
+--- Νήμα: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων (/thread-4148.html)

Σελίδες: 1 2


αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - sotirakis - 07/10/20 07:58:36

καλημερα,τα φωτα σας Big Grin 
το πρωτο ερωτημα ειναι σε πιστοποιημενο χαλκινο νομισμα,μπορει να περασει υγρασια μεσα στο σλαμπ και να αλοιωσει το νομισμα?
το δευτερο ειναι πως μπορουμε να το προστατευσουμε?


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - digo - 07/10/20 14:02:55

Υγρασία αν το ρίξεις για βουτιά στη θάλασσα η υγρασία κάπου χωμένο;

Δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας. Ο χαλκός βέβαια παραμένει ένα πολύ ευπαθές μεταλλο, και γι αυτό οι εγγυήσεις των εταιρειών πιστοποίησης είναι δεκαετείς.

Εάν μέσα στην δεκαετία δεν έχει αλλάξει, και προλάβεις πριν κλείσει αυτή, να το στείλεις ξανά για reholdering , τότε η εγγύηση ανανεώνεται για αλλα 10 χρόνια, αλλιώς μετά την πάροδο των 10 αυτών ετών, είτε μέσα στο σλαμπ τους το στείλεις είτε το σπάσεις, αυτοί θα το εξετάσουν από την αρχή σαν να το πρώτο στέλνεις. Αυτά βρίσκονται στα ψιλά γράμματα της εγγύησης που δίνουν οι εταιρείες και δεν μιλάω μόνον για υγρασία, αλλά και γενικα προβλήματα που μπορεί να εμφανίσει ένα χάλκινο νόμισμα με την πάροδο του χρόνου.


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - Diinekis - 07/10/20 14:42:42

Ο Δημήτρης απάντησε αναλυτικότατα στο πρώτο ερώτημα ....όσον αφορά το δεύτερο, υπάρχουν κασετίνες ειδικά κατασκευασμένες για να τοποθετηθείς τα σλαμπς από τις εταιρείες πιστοποίησης οι οποίες παρέχουν μια έξτρα προστασία.....έχει για όλα τα γούστα και για όλα τα πορτοφόλια....από πολυμερή με κόστος 20 ευρώ μέχρι ξύλινες με κόστος πολλαπλάσιο....


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - iapwnas - 07/10/20 16:28:09

Θεωρητικα δεν μπορει να περασει υγρασια πρεπει να ειναι σφραγισμενο αεροστεγως. Τωρα ομως ολο και καποια αστοχια κατα το κλεισιμο του σλαμπ η καποια αστοχια υλικου θα υπαρχει στα τοσα που πιστοποιουνται, λογικο ειναι!


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - sotirakis - 07/10/20 16:31:13

δεν μιλαω για θαλασσα,αλοιμονο να τα κουβαλουσα και εκει,υγρασια μεσα στο σπιτι,ακριβως γι αυτο επειδη ο χαλκος ειναι παρα πολυ ευαισθητο μεταλο,αν τυλιγα τα σλαμπ με χαρτι θα βοηθουσε η θα εκανε την κατασταση χειροτερα?
φοβαμαι μην καταφερει η υγρασια του σπιτιου να τα διαβρωσει ακομα και μεσα στο σλαμπ,χθες εντοπισα ενα να εχει λιγο θολη επιφανεια στο σλαμπ και θορυβηθηκα


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - digo - 07/10/20 19:58:34

Νομίζω ο Γιώργος (Διηνεκης) σου απάντησε ήδη. Αν δεν απατώμαι, στα «φτηνά» στα οποία αναφέρεται είναι κάτι ειδικές θήκες από πλαστικό και χαρτόνι, intercept shield, όπου το σλαμπ (οποιασδήποτε εταιρείας) μπαίνει μέσα κι έχει και διαφανές παραθυράκι για να βλέπεις και το νόμισμα αλλά και το label. Και βέβαια υπάρχουν κι οι πλαστικές θήκες της κάθε εταιρείας για 20 τεμάχια εκάστης που πολλές φορές έρχονται δωρεαν μαζί με την πιστοποιηση που έχεις κάνει, κι εφόσον ο αριθμός τους δικαιολογεί το δωράκι.

Τι χαρτιά και λαδόκολλα τώρα, πήγαινε παιδί μου να πάρεις κατάλληλα αναλώσιμα, μουσακάς είναι και θα τον τυλίξεις με αλουμινόχαρτο ?  Wink

Αλλά μια που μίλησε για ξύλινα κουτιά, θαθελα να τον ρωτήσω: Γιώργο μιλάς για τα παλιά ξύλινα κουτιά της PCGS η έστω και κάποιες απομιμήσεις; Εγώ έχω κουτιά τέτοια, της PCGS, των 20 και των 30, και μόνον ακριβά δεν θα τα έλεγα, κανα €30αρι η θήκη των 30 είχε νομίζω (?), αλλά το θέμα με αυτά τώρα είναι ότι δεν χωράνε μέσα τα καινούργια PCGS slabs, (για NGC δεν συζητάμε καν), που είναι πολύ παχύτερα από τα παλιοτερα κι έτσι έχω ένα στην ουσία εντελώς άχρηστο, αν και όλο και κάτι μπορώ να βρω και να το ψιλό γεμίσω.

Υπάρχουν κι αλλα; Σίγουρα δλδ, θυμήθηκα τώρα και κάτι μαύρα με σειρές των 20, μια η δυο, για 20 η 40 σλαμπ, πάλι οποιασδήποτε εταιρείας, απλά δεν είμαι σίγουρος σε ποια ακριβώς αναφέρεσαι.Τα έκανα κέφι αυτά της PCGS αλλά... discontinued product....


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - Diinekis - 07/10/20 20:32:52

Έχει πολλά είδη αν ψαχτεις....εγώ πριν κάνα μήνα αγόρασα ένα ξύλινο από μαόνι,με εσωτερική επένδυση από βελούδο,με επίχρυσους μεντεσέδες και μαγνητικό κούμπωμα...50 θέσεων....τιμή 65€....έτσι λύνεις και το πρόβλημα της φύλαξης και της παρουσίασης μαζί....χωράει τα σλαμπς όλων των εταιρειών (πλην τον λίγων σλαμπς που είναι σαφώς μεγαλύτερων διαστάσεων για πολύ ειδικές περιπτώσεις ευμεγεθων νομισμάτων)


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - nikos11 - 07/10/20 21:12:33

(07/10/20 20:32:52)Diinekis Έγραψε:  Έχει πολλά είδη αν ψαχτεις....εγώ πριν κάνα μήνα αγόρασα ένα ξύλινο από μαόνι,με εσωτερική επένδυση από βελούδο,με επίχρυσους μεντεσέδες και μαγνητικό κούμπωμα...50 θέσεων....τιμή 65€....έτσι λύνεις και το πρόβλημα της φύλαξης και της παρουσίασης μαζί....χωράει τα σλαμπς όλων των εταιρειών (πλην τον λίγων σλαμπς που είναι σαφώς μεγαλύτερων διαστάσεων για πολύ ειδικές περιπτώσεις ευμεγεθων νομισμάτων)
Φαντάζομαι αναφέρεσαι στα ξύλινα κουτιά της Lighthouse (lLeuchtturm ή Φάρος), τα οποία έχουν μαονί εμφάνιση αλλά δεν είναι και από μαόνι Wink . Είναι όντως όμορφα και χωράνε 50 slabs PCGS ή NGC παλιά ή καινούργια.


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - Diinekis - 07/10/20 21:20:00

Ναι της lighthouse....δεν είμαι ειδικός από ξύλα για να πω την αλήθεια,πάντως η εμφάνιση και η υφή του φαίνεται όντως ποιοτική,όπως και η μυρωδιά που έχει...εγώ είμαι ευχαριστημένος με αυτή την επιλογή


RE: αποθηκευση χαλκινων πιστοποιημενων - nikos11 - 07/10/20 21:56:37

(07/10/20 21:20:00)Diinekis Έγραψε:  Ναι της lighthouse....δεν είμαι ειδικός από ξύλα για να πω την αλήθεια,πάντως η εμφάνιση και η υφή του φαίνεται όντως ποιοτική,όπως και η μυρωδιά που έχει...εγώ είμαι ευχαριστημένος με αυτή την επιλογή
Ναι φίλε μου, και εγώ δεν είμαι ειδικός, για να χαλαρώσουμε και να γελάσουμε λίγο το είπα Smile . Ελπίζω να μην με παρεξήγησες Smile .