Συλλεκτικό Στέκι
10 ΛΕΠΤΑ 1857 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 10 ΛΕΠΤΑ 1857 (/thread-4157.html)



10 ΛΕΠΤΑ 1857 - PANAGIOTIS - 14/10/20 08:06:17

Όμορφο δεκάλεπτο του 1857, το τελευταίο μεγάλο χάλκινο του Όθωνα. Αφιερωμένο στον soumies, που ανταλλάξαμε απόψεις για το πεντάλεπτο του 33 σε άλλο θέμα. Το ξέρω πως υπάρχουν καλύτερα νομίσματα από αυτά που ανεβάζω, για το συγκεκριμένο έχω δει και πιστοποιημένα καλύτερα. Δεν κυνηγάω ντε και καλά το topgrade, ουδέποτε αναβαθμίζω νομίσματα υψηλών καταστάσεων, συνήθως πάω για άλλα όπως λέμε λαϊκά.........


RE: 10 ΛΕΠΤΑ 1857 - PANAGIOTIS - 14/10/20 08:09:02

Παλιό slab, με αρκετά ξυσίματα και ταλαιπωρημένο, στο νόμισμα δεν υπάρχει η παραμικρή γραμμούλα.


RE: 10 ΛΕΠΤΑ 1857 - nikos11 - 14/10/20 19:39:55

Εξαιρετικό, πανέμορφο δεκάλεπτο Παναγιώτη, να το χαίρεσαι! Έχει όμορφο και ομοιόμορφο σοκολατί χρώμα με πολύ καλή λεπτομέρεια που το κάνει ποθητό! Και πάλι ευχαριστούμε που μοιράζεσαι την υπέροχη συλλογή σου μαζί μας. Μακάρι κάθε κομμάτι ξεχωριστά και όλα μαζί να λειτουργήσουν σα μαγνήτης και κίνητρο για νέους συλλέκτες.


RE: 10 ΛΕΠΤΑ 1857 - soumies - 15/10/20 10:55:23

Συγχαρητήρια!

Μου αρέσει πολύ και μπράβο για τα νομίσματά σου. Χάρμα οφθαλμών κι αυτό.


RE: 10 ΛΕΠΤΑ 1857 - sroussos - 16/10/20 20:02:02

Παναγιώτη τα νομίσματα σου είναι το ένα καλύτερο από το άλλο και έχεις αδυναμία στον Όθωνα που είναι και δική μου. Από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να γράφω  τα ίδια -και τα ίδια, δεν έπαψα όμως να κάθομαι και να τα χαζεύω. Πραγματικά στολίδια. Να τα χαίρεσαι και να συνεχίσεις να μας δίνεις την χαρά που τα μοιράζεσαι μαζί μας .


RE: 10 ΛΕΠΤΑ 1857 - PANAGIOTIS - 18/10/20 10:33:20

(16/10/20 20:02:02)sroussos Έγραψε:  Παναγιώτη τα νομίσματα σου είναι το ένα καλύτερο από το άλλο και έχεις αδυναμία στον Όθωνα που είναι και δική μου. Από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να γράφω  τα ίδια -και τα ίδια, δεν έπαψα όμως να κάθομαι και να τα χαζεύω. Πραγματικά στολίδια. Να τα χαίρεσαι και να συνεχίσεις να μας δίνεις την χαρά που τα μοιράζεσαι μαζί μας .

Να είσαι καλά εύχομαι, περιμένω και από άλλους να ανεβάσουν νομίσματα και να μοιραστούν μαζί μας τα δικά τους στολίδια.


RE: 10 ΛΕΠΤΑ 1857 - digo - 20/10/20 21:12:33

(14/10/20 08:09:02)PANAGIOTIS Έγραψε:  Παλιό slab, με αρκετά ξυσίματα και ταλαιπωρημένο, στο νόμισμα δεν υπάρχει η παραμικρή γραμμούλα.

Κι όμως, στο κάτω άκρο του σταυρου, φαίνονται κάτι άσπρα σημαδάκια. Μεγεθύνοντας λίγο την τεράστια φωτογραφία, φαίνεται σαν ναχε κολλήσει κάτι λεπτό, σαν στενή λουριδούλα , στο διπλό πάχος του σταυρου στο περίπου, στραμμένη λίγο προς τα δεξιά ως προς τον κάθετο άξονα του σταυρου, και μέχρι το κέντρο, εμένα έτσι μου φαίνεται δηλαδή και άφησε κάποια υπολείμματα. 

Διορθώνεται αυτό με ένα conservation, να απαλλαγείς κι από το γδαρμένο σλαμπ, που παρεπιπτόντως, ήταν της χειρότερης και πιο αναξιόπιστης σειράς της NGC, αυτό το λέω γενικα, η πρώτη σειρά με μαύρα γράμματα στο βαθμό και το ΚΜ νούμερο από πάνω.

Σαν κατάσταση βέβαια γενικότερα και δεδομένου του βαθμού δυσκολίας άψογο !


RE: 10 ΛΕΠΤΑ 1857 - nikos11 - 20/10/20 22:15:45

Εμένα πάλι αυτά τα σημάδια που λες Δημήτρη μου φαίνονται ίδια με αυτά που φαίνονται και στο δεξί μέρος του στέμματος. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι είναι από την επιφάνεια του slab.