Συλλεκτικό Στέκι
1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 (/thread-4160.html)

Σελίδες: 1 2


1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - PANAGIOTIS - 15/10/20 11:11:52

Η πιο κοινή δραχμή του Γεωργίου Α', ένα πραγματικό καλλιτεχνικό δημιούργημα του Γ.Ιακωβίδη. Στην οπίσθια όψη η θεά Θέτιδα φέρνει τα όπλα στον Αχιλλέα. Στατήρας του βασιλέα της Ηπείρου Πύρρου υπήρξε η έμπνευση του Γ.Ιακωβίδη, που την εποχή εκείνη θεωρούνταν ζωγράφος των ανακτόρων.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - PANAGIOTIS - 15/10/20 11:35:12

Το νόμισμα το διάλεξα ανάμεσα σε 10 παρόμοια και το πιστοποίησα αργότερα. Παρότι είναι "εύκολο" νόμισμα σε MS καταστάσεις εμένα μου αρέσει πολύ και δεν πρέπει να λείπει από καμία συλλογή ελληνικών νομισμάτων.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - soumies - 15/10/20 11:46:06

Πολύ ωραία δραχμή.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτά είναι τα ωραιότερα νομίσματα της νεότερής μας ιστορίας. Ιακωβίδης γαρ.

(Αν μου επιτρέπεις, να ρωτήσω γιατί βγάζεις (ορισμένα) νομίσματά σου σε axial  φωτογράφιση; Ξεφεύγουν από την πραγματικότητά τους. Δημιουργούν χρώμα και εξαφανίζουν το cartwheel...μην παρεξηγηθώ, προσωπική άποψη).


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - PANAGIOTIS - 15/10/20 12:23:52

(15/10/20 11:46:06)soumies Έγραψε:  Πολύ ωραία δραχμή.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτά είναι τα ωραιότερα νομίσματα της νεότερής μας ιστορίας. Ιακωβίδης γαρ.

(Αν μου επιτρέπεις, να ρωτήσω γιατί βγάζεις (ορισμένα) νομίσματά σου σε axial  φωτογράφιση; Ξεφεύγουν από την πραγματικότητά τους. Δημιουργούν χρώμα και εξαφανίζουν το cartwheel...μην παρεξηγηθώ, προσωπική άποψη).

Οι φωτογραφίες μου είναι ότι νάναι! Η συγκεκριμένη είναι του Δ.Ποδάρα, άλλες είναι δικές μου  με το κινητό, άλλες είναι από τα αρχεία των δημοπρασιών, άλλες από τα αρχεία των εταιρειών πιστοποίησης διάλεξε τι θέλεις. Δεν είμαι οργανωμένος στη φωτογραφία......


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - E.X.N - 15/10/20 12:33:02

σχεδον τελεια, εκτος απο το σημαδι στο μαγουλο μσ65+


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - Diinekis - 15/10/20 12:50:39

Πολύ όμορφη κύριε Παναγιώτη!!!αλλά ακόμα είμαι ζαλισμενος από την δεκάρα του 79.....μακάρι να είχα συλλογή αντίστοιχη της δικής σας,και ας μην ήξερα να πατήσω ούτε το κουμπί της φωτογραφικής!!! χαχαχα


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - gkounto - 15/10/20 14:27:39

(15/10/20 11:46:06)soumies Έγραψε:  Πολύ ωραία δραχμή.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτά είναι τα ωραιότερα νομίσματα της νεότερής μας ιστορίας. Ιακωβίδης γαρ.

(Αν μου επιτρέπεις, να ρωτήσω γιατί βγάζεις (ορισμένα) νομίσματά σου σε axial  φωτογράφιση; Ξεφεύγουν από την πραγματικότητά τους. Δημιουργούν χρώμα και εξαφανίζουν το cartwheel...μην παρεξηγηθώ, προσωπική άποψη).

Μπράβο εκπλήσσομαι ευχάριστα. Δείχνει ότι ξέρεις από φωτογράφηση. Πράγματι η μέθοδος αυτή (axial) σβήνει το λούστρο αλλά αναδεικνύει  τα χρώματα (αν υπάρχουν). Εγώ το έμαθα με την μέθοδο trial and error!!
Κατά τα αλλά ένα υπέροχο νόμισμα.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - digo - 15/10/20 15:15:15

(15/10/20 11:35:12)PANAGIOTIS Έγραψε:  Το νόμισμα το διάλεξα ανάμεσα σε 10 παρόμοια και το πιστοποίησα αργότερα. Παρότι είναι "εύκολο" νόμισμα σε MS καταστάσεις εμένα μου αρέσει πολύ και δεν πρέπει να λείπει από καμία συλλογή ελληνικών νομισμάτων.


Συμφωνώ και επαυξάνω! Εμένα έχουν περάσει από τα χέρια μου καμία 25αρια και τώρα έχω 3!

Υπέροχη, 65αρα σίγουρα.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - PANAGIOTIS - 15/10/20 16:51:20

(15/10/20 15:15:15)digo Έγραψε:  
(15/10/20 11:35:12)PANAGIOTIS Έγραψε:  Το νόμισμα το διάλεξα ανάμεσα σε 10 παρόμοια και το πιστοποίησα αργότερα. Παρότι είναι "εύκολο" νόμισμα σε MS καταστάσεις εμένα μου αρέσει πολύ και δεν πρέπει να λείπει από καμία συλλογή ελληνικών νομισμάτων.


Συμφωνώ και επαυξάνω! Εμένα έχουν περάσει από τα χέρια μου καμία 25αρια και τώρα έχω 3!

Υπέροχη, 65αρα σίγουρα.

Ναι 65άρα είναι. Η αγορά της ήταν ολόκληρη ιστορία. Την αγόρασα την ίδια μέρα με ένα δίδραχμο του 1959, που έχω ανεβάσει και εδώ. Την πήρα από κάποιον στον Πειραιά που ήταν μεγάλος και γεροντοπαλήκαρο , στο σπίτι του, από ένα άλμπουμ γεμάτο νομίσματα. Μου τον είχε συστήσει παλιός έμπορος της Θεσσαλονίκης (Ν.Κουλουκάτζης-πεθαμένος εδώ και χρόνια). Χτυπούσες το θυροτηλέφωνο και άλλοτε σου άνοιγε άλλοτε όχι (καταλαβαίνετε για μένα από Θεσσαλονίκη, εSmile. Ε αυτή τη μέρα μου είχε ανοίξει και βρήκα δύο όμορφα νομίσματα. Για φακό ούτε λέξη, στο φως του δωματίου τα διάλεγες και ήσουν και ευχαριστημένος. Ήταν το μόνο μέρος που είδα νομίσματα του Παύλου σωρό ακυκλοφόρητα, συχνά αναρωτιέμαι τι να έγιναν όλα αυτά, σώθηκαν άραγε.......Την γραμμούλα στο μάγουλο του Γεωργίου την είδα μετά.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1910 - nikos11 - 16/10/20 11:03:33

Γραμμούλα-ξεγραμμούλα το νόμισμα είναι υπεροχο Heart ! Και το χρωματάκι του τόσο, όσο! Πανέμορφο και πρέπει να είναι σε κάθε συλλογή ως και η πρώτη δραχμή του 20ου αιώνα! Το ότι βρίσκεται σχετικά εύκολα, βοηθάει σε αυτό.

ΥΓ. Ωραία η ιστορία απόκτησης Παναγιωτη Smile .