Συλλεκτικό Στέκι
2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 (/thread-4176.html)

Σελίδες: 1 2


2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - PANAGIOTIS - 23/10/20 11:55:53

Το πιο κοινό δίδραχμο του Γεωργίου Α'. Ο Γεώργιος περιγράφεται ως "Βασιλεύς των Ελλήνων", όχι βασιλιάς ενός περιορισμένου σε έκταση Ελληνικού Βασιλείου αλλά των απανταχού Ελλήνων και πολύ περισσότερο των Ελλήνων που ακόμα τότε ζούσαν υπό τον Οθωμανικό ζυγό. Με ένα τέτοιο δίφραγκο στην τσέπη (ποιός ξέρει που το βρήκε) ο παππούς μου, του οποίου το όνομα φέρω, αμερικανός πολίτης από την Ν.Υόρκη ήρθε το 1912 να πολεμήσει για την πατρίδα. Μερικούς μήνες μετά έμπαινε πεζός στη Θεσσαλονίκη πίσω από τον διάδοχο Κωνσταντίνο, έτσι γεννήθηκε ο πατέρας μου, εγώ και τα παιδιά μου σε ελεύθερο έδαφος. Η δύναμη του νομίσματος είναι εκπληκτική, σε όλες τις ιστορικές περιόδους το νόμισμα ενισχύει την κρατική αρχή όποια και αν είναι........Εννοείται ότι ο παππούς ήταν βασιλικός μέχρι κόκκαλου σε όλη του τη ζωή, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.....Τα γράφω αυτά γιατί σε τρεις μέρες γιορτάζουμε εδώ στη Μακεδονία την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης και με την ευκαιρία χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες και στις Δημητρούλες!


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - silahim - 23/10/20 12:42:28

Όμορφο το νόμισμά σας, μα περισσότερο όμορφη η ιστορία σας!! Πραγματικά τη χάρηκα! 
Να είστε πάντα καλά να τον θυμάστε με υπερηφάνεια και σεβασμό!


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - Diinekis - 23/10/20 12:55:38

Κύριε Παναγιώτη αν και δεν σας γνωρίζω προσωπικά, κρίνοντας από το ήθος σας μέσα στα φόρουμ,μπορώ να πω ότι ο παππούς σας μπορεί να ειναι υπερήφανος ότι οι κόποι του ανταμείφθηκαν!!να είστε καλά και να συνεχίσετε και εσείς την γενιά του,κληροδοτωντας στους επόμενους την οικογενειακή ιστορική μνήμη!!το νόμισμα,όπως κ όλα όσα έχετε ανεβάσει είναι πανέμορφα...


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - STEL2 - 24/10/20 04:12:09

Oι Πατριώτες, που αγαπούν, και πολεμούν για την Πατρίδα, ειναι Πατριώτες, είτε ειναι δεξιοί, είτε αριστεροί, είτε βασιλικοί, είτε κεντρώοι, κλπ.
Τον απέραντο σεβασμό μου, στον παππού σου Παναγιώτη


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - athas - 24/10/20 15:29:16

Συγχαρητήρια και από μένα τόσο για το νόμισμα, αλλά πρωτίστως για την ιστορία.
Να είσαι καλά "συμπολίτη"!


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - digo - 24/10/20 16:35:17

(23/10/20 11:55:53)PANAGIOTIS Έγραψε:  Το πιο κοινό δίδραχμο του Γεωργίου Α'. Ο Γεώργιος περιγράφεται ως "Βασιλεύς των Ελλήνων", όχι βασιλιάς ενός περιορισμένου σε έκταση Ελληνικού Βασιλείου αλλά των απανταχού Ελλήνων και πολύ περισσότερο των Ελλήνων που ακόμα τότε ζούσαν υπό τον Οθωμανικό ζυγό. Με ένα τέτοιο δίφραγκο στην τσέπη (ποιός ξέρει που το βρήκε) ο παππούς μου, του οποίου το όνομα φέρω, αμερικανός πολίτης από την Ν.Υόρκη ήρθε το 1912 να πολεμήσει για την πατρίδα. Μερικούς μήνες μετά έμπαινε πεζός στη Θεσσαλονίκη πίσω από τον διάδοχο Κωνσταντίνο, έτσι γεννήθηκε ο πατέρας μου, εγώ και τα παιδιά μου σε ελεύθερο έδαφος. Η δύναμη του νομίσματος είναι εκπληκτική, σε όλες τις ιστορικές περιόδους το νόμισμα ενισχύει την κρατική αρχή όποια και αν είναι........Εννοείται ότι ο παππούς ήταν βασιλικός μέχρι κόκκαλου σε όλη του τη ζωή, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.....Τα γράφω αυτά γιατί σε τρεις μέρες γιορτάζουμε εδώ στη Μακεδονία την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης και με την ευκαιρία χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες και στις Δημητρούλες!



Συμφωνώ απολύτως σε αυτά, μπραβο Παναγιώτη. Το συγκεκριμένο νόμισμα, όπως και οι δραχμες του 1910-11, είναι παρά πολύ συμβολικές με την Θέτιδα να περιμένει να δώσει τα όπλα στο γιο της, τον Αχιλλέα, τη στιγμή ακριβώς που η Ελλάδα ξεχυνοτανε και θα τριπλασίαζε το μέγεθος της. Και είναι και υπέροχο σχέδιο, μπραβο και στον Ιακωβίδη γι αυτό το μικρό αριστούργημα.

Κι ευχαριστώ προκαταβολικά για τα χρόνια πολλά!  Smile 

ΥΓ: καταγωγή από Θεσσαλονίκη έχω και πιο παλιά ακόμη από τα περίχωρα, αλλά ας μην το πιάσω αυτό το θέμα, γιατί θα μου θυμώσει ο Θανάσης (athas) Wink

Φιλικα

Δημητρης


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - PANAGIOTIS - 24/10/20 17:53:44

Και η πίσω πλευρα από στατήρα του βασιλιά Πύρρου! Σαν να λέει στη σκλαβωμένη τότε Ήπειρο ερχόμαστε!


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - athas - 24/10/20 18:00:05

(24/10/20 16:35:17)digo Έγραψε:  ... ας μην το πιάσω αυτό το θέμα, γιατί θα μου θυμώσει ο Θανάσης (athas) Wink

Φιλικα

Δημητρης
Δεν κατάλαβα. Γιατί να θυμώσω; Οπως και να είναι σε θεωρώ στους φίλους μου.
Να σου στείλω κι εγώ προταταβολικά τα "Χρόνια πολλά' με υγεία και ευτυχία. Βέβαια την τελευταία την ζεις με την "κοράκλα" σου!


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - digo - 24/10/20 21:24:11

(24/10/20 18:00:05)athas Έγραψε:  
(24/10/20 16:35:17)digo Έγραψε:  ... ας μην το πιάσω αυτό το θέμα, γιατί θα μου θυμώσει ο Θανάσης (athas) Wink

Φιλικα

Δημητρης
Δεν κατάλαβα. Γιατί να θυμώσω; Οπως και να είναι σε θεωρώ στους φίλους μου.
Να σου στείλω κι εγώ προταταβολικά τα "Χρόνια πολλά' με υγεία και ευτυχία. Βέβαια την τελευταία την ζεις με την "κοράκλα" σου!

Σ’ευχαριστω Θανάση μου. Για την επίπληξη «διπλα» μιλούσα.....


RE: 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1911 - athas - 24/10/20 22:02:53

Επιπλήξεις δεν κάνω. Συγγνώμη αν το εξέλαβες έτσι. Αλλωστε ούτε καθηγητής είμαι ούτε είμαστε παιδιά. απλά με είχε κουράσει εκείνο το θέμα και ήθελα να λήξει...