Συλλεκτικό Στέκι
MAISON PALOMBO - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: MAISON PALOMBO (/thread-4191.html)

Σελίδες: 1 2 3


MAISON PALOMBO - rubirosa - 28/10/20 19:49:02

Δυνατή δημοπρασία στις 12 Δεκεμβρίου 2020, σε ξένα και Ελληνικά νομίσματα!

https://www.sixbid.com/en/maison-palombo/7935/page/1/perPage/100?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessio


RE: MAISON PALOMBO - nikos11 - 28/10/20 20:48:09

Τσιμπημένες βλέπω τις τιμές εκκίνησης ή μου φαίνεται;

Όσο για το high-light της δημοπρασίας, το χρυσό τάληρο 1876 MS68, θα πρέπει να είναι τρομερό, αλλά μου κάνει εντύπωση και θα ήθελα να το δω από κοντά, πώς ένα νόμισμα κυκλοφορίας σχεδόν 150 χρόνων βγαίνει MS68, όταν είναι εξαιρετικά δύσκολο να βγει MS68 ακόμα και ένα σύγχρονο νόμισμα κυκλοφορίας. Κατανοώ ότι μπορεί να υπήρχε ιδιαίτερη μεταχείριση στο κόψιμο των χρυσών, αλλά και πάλι...


RE: MAISON PALOMBO - georok - 28/10/20 20:52:58

Τα 30δραχμα τι το ιδιαίτερο έχουν;


RE: MAISON PALOMBO - gkounto - 28/10/20 21:03:22

Αν ξεπεράσω τους προβληματισμούς του Νίκου και αν με βοηθούν τα λιγοστά γαλλικά μου καταλαβαίνω ότι περιγράφεται ως «φαινομενικά proof”! Παρολαυτα  η NGC το έχει βγάλει ms68 και όχι pr68 ως όφειλε αν ήταν proof.
Το μοναδικό 68 που έχω δει (και οταν το είδα ήταν απιστοποίητο) ήταν ένα του 1884 20δρχμο και μου έφυγε το καφάσι που λένε λαϊκά.
Εδώ τι να πω δεν μου γεμίζει το μάτι αλλά τι να πω.


RE: MAISON PALOMBO - rubirosa - 28/10/20 21:22:50

(28/10/20 20:52:58)georok Έγραψε:  Τα 30δραχμα τι το ιδιαίτερο έχουν;
Σε επίσημη κασετίνα της Εθνικής τράπεζας της Ελλάδος,αλλά τώρα που τα βλέπω, είχαν χορέψει μέσα.


RE: MAISON PALOMBO - nikos11 - 28/10/20 21:45:04

(28/10/20 21:03:22)gkounto Έγραψε:  Αν ξεπεράσω τους προβληματισμούς του Νίκου και αν με βοηθούν τα λιγοστά γαλλικά μου καταλαβαίνω ότι περιγράφεται ως «φαινομενικά proof”! Παρολαυτα  η NGC το έχει βγάλει ms68 και όχι pr68 ως όφειλε αν ήταν proof.
Το μοναδικό 68 που έχω δει (και οταν το είδα ήταν απιστοποίητο) ήταν ένα του 1884 20δρχμο και μου έφυγε το καφάσι που λένε λαϊκά.
Εδώ τι να πω δεν μου γεμίζει το μάτι αλλά τι να πω.
Θυμάμαι για ποιό λες Γιώργο, και το καφάσι που σου έφυγε λίγο ήταν, ολόκληρο μανάβικο μου έφυγε εμένα Big Grin . 

Αυτό το τάληρο πάντως δεν μου δείχνει για proof.


RE: MAISON PALOMBO - gkounto - 28/10/20 22:25:33

(28/10/20 21:45:04)nikos11 Έγραψε:  
(28/10/20 21:03:22)gkounto Έγραψε:  Αν ξεπεράσω τους προβληματισμούς του Νίκου και αν με βοηθούν τα λιγοστά γαλλικά μου καταλαβαίνω ότι περιγράφεται ως «φαινομενικά proof”! Παρολαυτα  η NGC το έχει βγάλει ms68 και όχι pr68 ως όφειλε αν ήταν proof.
Το μοναδικό 68 που έχω δει (και οταν το είδα ήταν απιστοποίητο) ήταν ένα του 1884 20δρχμο και μου έφυγε το καφάσι που λένε λαϊκά.
Εδώ τι να πω δεν μου γεμίζει το μάτι αλλά τι να πω.
Θυμάμαι για ποιό λες Γιώργο, και το καφάσι που σου έφυγε λίγο ήταν, ολόκληρο μανάβικο μου έφυγε εμένα Big Grin . 

Αυτό το τάληρο πάντως δεν μου δείχνει για proof.


Ναι αυτό ακριβώς Νίκο.
Έχει μια ιστορία από πίσω...αν δεν σας κουράζω και θέλετε να τη ακούσετε..
Είμαι στο τραινο από Λονδίνο για Παρίσι για αυτό το νομισμα, είναι σε κρυφή δημοπρασία ενός μικρού οίκου της rue Vivienne! Μέσα στο τούνελ κάτι έγινε και το τραινο σταματάει για σχεδόν δυο ωρες. Κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό. Παίρνω την γυναίκα μου που μιλάει άπταιστα γαλλικά και της λέω να του πάρει τηλέφωνο ότι είμαι καθ’οδον θα αργήσω λίγο.
Φτάνω στο lunch brake (ευτυχώς οι Γάλλοι το έχουν σε άλλο επίπεδο δύο ωρών) με το που μπαίνω σαν να με περίμεναν ε ναι μου λένε ορίστε το νόμισμα.
Τέλος πάντων είχε πλάκα δεν είχα ξαναπάει σε γαλλική δημοπρασία. Δεν είναι όπως στην Αγγλία, ότι θέλει ο καθένας βαράει δεν έχει Στάνταρντ. Αντίπαλος μου ο Fabian του κουνκερ. Τον νικάω. Αλλά ξαφνικά μου βγαίνει ο «πιανίστας». Έτσι τον έλεγε ο λουλακακης ένας μακρυμαλης γύρω στα 35-40 dealer σε ένα από τα μαγαζιά της ομώνυμης οδού. Του άρεσε να παίζει πιάνο. Ο,τι και αν έλεγα εγώ αυτός έλεγε 1000 παραπάνω! Έμεινα στα 32.000 γιατί καταλαβα ότι καποιος ήταν από πίσω του. Ίσως και ο Δημήτρης ζούσε τότε άλλωστε. Μετά έμαθα ας πρόσεχα δεν βαριέσαι εμπειρίες γίνονται αυτά. Σε λα βι. Ήπια και ένα σούπερ μπορντώ πήρα και το βραδυνο για πίσω και αυτά. 
Το νόμισμα πιστοποιήθηκε 68 specimen ή proof δεν θυμάμαι τώρα.


RE: MAISON PALOMBO - nikos11 - 28/10/20 23:12:16

Ωραία ιστορία Γιώργο, έστω και αν δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα η δημοπρασία... Proof 67+ έχει γράψει.


RE: MAISON PALOMBO - solferino - 29/10/20 09:28:18

(28/10/20 23:12:16)nikos11 Έγραψε:  Ωραία ιστορία Γιώργο, έστω και αν δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα η δημοπρασία... Proof 67+ έχει γράψει.

Αυτο ειναι Pcgs poy ανεβασες Νίκο. Εχω εντύπωση ότι η ιστορία του Γιώργου αναφέρεται στο 20ρικο 1884 που πιστοποιήθηκε μετ επειτα
στην ngc ως pr68cam. Είναι διαφορετικά εικοσάρικα.  ΚΑι πάλι συγγνώμη αν κάνω λαθος. Απο μνήμης είναι οτι γράφω.

Στο θέμα μας τώρα, επειδη ο βαθμός ειναι εξωπραγματικός και προσωπικά δεν εχω δει ποτε μου σε νομισμα κανονικής κυκλοφορίας βαθμό 68 του 19ου αιώνα και φαντάζομαι ουτε και ηα ngc βλεπει καθε μερα, κάτι θα είδε ο grader στο χέρι που δε φαίνεται στις φωτογραφίες.


RE: MAISON PALOMBO - solferino - 29/10/20 09:38:08

Σε γενικες γραμμές ολοι μας εχουμε δει λάθη. Να θυμίσω που ο Γιώργος το ξερει το κέρμα, είχα παρει 1 λεβ1882 μσ67 απο τον λισσνερ που εκ των υστερων συμφωνησαμε με το γιώργο οτι βαριά ήταν μσ64. Λίγο το χρώμα που είχε  , λίγο η πίεση λόγω λισσνερ μπηκε το 67.

Στην περιπτωση αυτή ειναι ενα νομισμα πιστοποιημενο μόνο και όχι ολοκληρη συλλογή καποιου μεγαλοσυλλεκτη που θα υπεθετε καποιος οτι εκμέευσε τον βαθμό, και δεν ειναι 67, είναι 68. Δε μπορώ να φανταστώ πόσο λάθος να έκαναν... Για μενα 2 είναι τα τινά. πρώτον το νόμισμα εχει λούστρο για 68 πράγμα σπανιώτατο, δεύτερο τα polishing lines gia paris mint μαλλον ο grader δε τα εχει ξαναδει σε νομισμα κυκλοφορίας και του εβαλε 68.