Συλλεκτικό Στέκι
Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? (/thread-4249.html)

Σελίδες: 1 2


Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - Ypoploiarchos - 13/11/20 01:00:30

Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος στο χώρο , και παρατηρώ ότι φαίνεται να υπάρχει χαμηλό ενδιαφέρον  αγοράς- πώλησης - ζήτησης  νομισμάτων από πλατίνα. Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει γιατί συμβαίνει αυτό ? 
Παρατηρείται και σε άλλες χώρες αυτό ? 
Έχω διαβάσει ότι δεν τα προτιμούν οι συλλέκτες , γιατί υφίσταται ΦΠΑ επι αυτών, ωστόσο κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα νομίσματα από ασημί  (αν και είναι κατά πολύ φθηνότερα)
Ωστοσο πέραν των συλλεκτών υπάρχουν και οι επενδυτές , και αν ληφθεί υπόψιν ότι παλιότερα ήταν πολύ κοντά η τιμή της πλατίνας  με αυτή του χρυσού , δεν θεωρείται ότι ίσως επανακάμψει κάποτε ?
Θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας για αυτήν την απορία ,

Ευχαριστώ


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - rubirosa - 13/11/20 08:20:52

Καλώς όρισες Ypoploiarchos στην παρέα μας!
Πολύ καλή η απορία σου,πράγματι παλαιότερα η τιμή πλατίνας- χρυσού ήταν περίπου ίδιες,αλλά έχει ανοίξει η ψαλίδα,δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα,ίσως να έγινε ευκολότερη η εξόρυξη Huh
Περίμενε και άλλες απαντήσεις, από μέλη που  έχουν ασχοληθεί περισσότερο με τα μέταλλα...


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - cat - 13/11/20 09:59:54

Φίλε μου η πλατίνα δεν είναι τόσο εμπορική όσο ο χρυσός. Είναι βέβαια και βιομηχανικό μέταλλο όπως το ασημί οπότε πρέπει να μένει χαμηλά γιατί πολλά προϊόντα θα ήταν ακριβοτερα


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - Ypoploiarchos - 13/11/20 11:03:40

(13/11/20 09:59:54)cat Έγραψε:  Φίλε μου η πλατίνα δεν είναι τόσο εμπορική όσο ο χρυσός. Είναι βέβαια και βιομηχανικό μέταλλο όπως το ασημί οπότε πρέπει να μένει χαμηλά γιατί πολλά προϊόντα θα ήταν ακριβοτερα

Καλημερα σας, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα , το ότι είναι βιομηχανικό μέταλλο δε το γνώριζα, απλά δεν καταλαβαίνω , πως και δε θεωρείται (ευρέως ενδεχομένως ) καλή ιδέα να επενδύσει κάποιος σε ένα μέταλλο, όπου αν έστω δεν ελπίζει να έχει την ίδια και πάλι εμπορική αξία με το χρυσό , να ελπίζει να έχει τα ίδια σκαμπανεβάσματα (στο εξής) με το μέταλλο που τόσοι προτιμούν (το χρυσό και πάλι) 
Σε ένα μαγαζί του κέντρου , ένα από τα γνωστά που ρώτησα πρόσφατα, μου απάντησαν πως προτιμάται συχνά η πλατίνα , αλλά εμπορεύονται λίγα κομμάτια , και φεύγουν . 
Τώρα θα μου πείτε γτ δεν τον ρώτησα  « και γιατί δε φέρνεται κι αλλά> 
Ωστόσο και πάλι στην αγορά κοσμημάτων , ρολογιών κλπ θεωρείται ισάξιο (προφορικά , οπτικά και σαν αξία) και οχι υποτιμημένο όσο στην αγορά νομισμάτων, μου κινεί το ενδιαφέρον αυτή η αδιαφορία πολλών για αυτό το μέταλλο. 


Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας Smile


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - cat - 13/11/20 12:30:37

Η πλατίνα είναι πολύ πιο δύσκολη στην κατεργασία της από τον χρυσό. Πολύ πιο σκληρή. Οπότε στο κόσμημα λόγω της δυσκολίας κατασκευής έχει ανάλογη τιμή καμία φορά κ ακριβότερη απ τον χρυσό. 
Τώρα στο νόμισμα αυτό αλλάζει. Ένα νόμισμα είναι ευκολότερη κατασκευή από ένα κόσμημα. Υπάρχουν επίσης ιστορικοί λόγοι που η πλατίνα δεν προτιμάται όπως άλλωστε κ το παλλαδιο. Στην παγκόσμια ιστορία οι άνθρωποι συναλλασονταν με ασημί κ χρυσο σχεδόν ενστικτωδώς πάνε προς αυτά τα μέταλα.Ετσι η πλατίνα στον κόσμο των νομισμάτων δεν έχει ζήτηση. Για τον κόσμο των συλλεκτών εκεί είναι που δεν υπάρχει καθόλου ζήτηση καθώς τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι κανένα παλαιό συλλεκτικό νόμισμα σε πλατίνα. 
Ελπίζω κάπως να σε βοήθησα. Ωραίο θέμα άνοιξες παντως


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - Ypoploiarchos - 13/11/20 13:14:47

(13/11/20 12:30:37)cat Έγραψε:  Η πλατίνα είναι πολύ πιο δύσκολη στην κατεργασία της από τον χρυσό. Πολύ πιο σκληρή. Οπότε στο κόσμημα λόγω της δυσκολίας κατασκευής έχει ανάλογη τιμή καμία φορά κ ακριβότερη απ τον χρυσό. 
Τώρα στο νόμισμα αυτό αλλάζει. Ένα νόμισμα είναι ευκολότερη κατασκευή από ένα κόσμημα. Υπάρχουν επίσης ιστορικοί λόγοι που η πλατίνα δεν προτιμάται όπως άλλωστε κ το παλλαδιο. Στην παγκόσμια ιστορία οι άνθρωποι συναλλασονταν με ασημί κ χρυσο σχεδόν ενστικτωδώς πάνε προς αυτά τα μέταλα.Ετσι η πλατίνα στον κόσμο των νομισμάτων δεν έχει ζήτηση. Για τον κόσμο των συλλεκτών εκεί είναι που δεν υπάρχει καθόλου ζήτηση καθώς τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι κανένα παλαιό συλλεκτικό νόμισμα σε πλατίνα. 
Ελπίζω κάπως να σε βοήθησα. Ωραίο θέμα άνοιξες παντως
  Με βοήθησες ναι και σε ευχαριστώ . το ίδιο ισχύει να φανταστώ και σε άλλες χώρες ? Δηλαδή να μην προτιμάται τόσο η πλατίνα έστω κι από επενδυτές  αν οχι από συλλέκτες ? Υπάρχουν και εκεί ιστορικοί λόγοι ? Αν ξαναπάει κοντά στην τιμή του χρυσού η πλατίνα σκεφτείτε ποσό περίεργο και ατυχές  θα φαίνεται στους επενδυτές η κατοχή τους σε δεύτερο και τρίτο χρόνο . 

Πάντως θεωρώ πως εφόσον η τιμή και αυτού του μεταλλου όπως και του παλλαδιου, καθημερινά  αυξομειώνεται στο χρηματιστήριο και βρίσκεται κοντά στα χαμηλότερα του,(πλατίνα)    θα ήταν φρόνιμο  από μερίδα επενδυτών να ασχοληθούν και με κάποιο άλλο μέταλλο, άλλωστε δε λέγεται ότι καλό είναι οι επενδύσεις να μη γίνονται μόνο σε ένα μέρος ? 
 Φιλικά,


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - cat - 13/11/20 14:08:58

Σωστό καπετάνιε ποτέ μια επένδυση σε ένα μέρος. Οι φίλοι μου οι Εβραίοι (το εννοώ) έχουν ένα τρίπτυχο. 1/3 μετρητά 1/3 ακίνητα 1/3 χρυσό. Τώρα εύχομαι ολόψυχα εάν αποφασίσεις Ν ασχοληθείς με την πλατίνα να σου βγει.
Εγώ βέβαια επενδύσω σε γατια Smile Smile Big Grin


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - Ypoploiarchos - 13/11/20 14:31:46

(13/11/20 14:08:58)cat Έγραψε:  Σωστό καπετάνιε ποτέ μια επένδυση σε ένα μέρος. Οι φίλοι μου οι Εβραίοι (το εννοώ) έχουν ένα τρίπτυχο. 1/3 μετρητά 1/3 ακίνητα 1/3 χρυσό. Τώρα εύχομαι ολόψυχα εάν αποφασίσεις Ν ασχοληθείς με την πλατίνα να σου βγει.
Εγώ βέβαια επενδύσω σε γατια Smile Smile Big Grin

Ό,τι νόμισμα φέρει πάνω του κάποιο αιλουροειδές σωστά ? 
Καλή τύχη και σε εσένα εύχομαι. Smile


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - E.X.N - 13/11/20 16:28:45

Το ιδιο λογικο ερωτημα με εσενα ειχα  και εγω,αμα διαβασεις θα δεις οτι καποτε η πλατινα ηταν σχεδον στην ιδια τιμη με το χρυσο και το παλαδιο αρκετα χαμηλοτερα ομως οι τεχνολογικες εξελιξεις και η ζητηση για περισοτερο παλαδιο  παγιωασαν αυτην την κατασταση στην τιμη της  πλατινας χαμηλα και στην τιμη του παλαδιου σε συνεχομενη αυξητικη πορεια.Ενας πολυ ουσιαστικος παραγοντας ηταν οτι τα αμαξια για να γινουν απο ευρο0 στα καυσαερια στο ευρο 6 σταματησε η χρησιμοποιηση της πλατινας στον καταλυτη και μπηκε το παλαδιο οπου και αρχισε  γινεται το αναποδο στην ζητηση και στην τιμη.
https://www.youtube.com/watch?v=kyoBazzzUGM
https://www.youtube.com/watch?v=rywwOPCmp-Y
https://www.youtube.com/watch?v=K3HPrAWEBWo


RE: Αγορά πλατινένιων νομισμάτων ή οχι ? - cat - 13/11/20 16:53:43

Δεν τοξερα ότι οι καταλύτες δεν έχουν πλατίνα πια.