Συλλεκτικό Στέκι
Δραχμη 1868Α - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Δραχμη 1868Α (/thread-4272.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Δραχμη 1868Α - digo - 16/11/20 18:11:32

Του Νίκου, είναι η τελειότητα μιας κατά τ’αλλα κοινής ημερομηνίας. Νομίζω εχουμε όλη ιδεαν του ποσο τυχερός και πόση υπομονή θέλει για να σου πέσει μια τόσο καλή.

Αυτό δυσκολεύονται λίγο να καταλάβουν πολλοί νέοι συλλεκτες όπως ο Χρήστος ΕΧΝ, ο Νεκτάριος halaros  κλπ. Ότι το νόμισμα μας βρίσκει εμάς, δεν πάμε ψάχνοντας για το άλφα και βήτα κομματι μόνο , μ’αυτη τη νοοτροπία μπορεί να μας ξεπεράσει νόμισμα που να μην ξαναδούμε ποτε, όπως εγώ με την πεντάρα του 1834 που ήταν τουλάχιστον 64 red, και που αγόρασε αντ’εμου ο Δημητρης Λουλακακης.Δεν ξαναβρήκα ποτε ξανά τόσο καλή , χωρια η τιμή της. Το πάθημα έγινε μάθημα όμως.


RE: Δραχμη 1868Α - E.X.N - 16/11/20 19:20:09

Αυτό δυσκολεύονται λίγο να καταλάβουν πολλοί νέοι συλλεκτες όπως ο Χρήστος ΕΧΝ, ο Νεκτάριος halaros  κλπ. Ότι το νόμισμα μας βρίσκει εμάς, δεν πάμε ψάχνοντας για το άλφα και βήτα κομματι μόνο , μ’αυτη τη νοοτροπία μπορεί να μας ξεπεράσει νόμισμα που να μην ξαναδούμε ποτε, όπως εγώ με την πεντάρα του 1834 που ήταν τουλάχιστον 64 red, και που αγόρασε αντ’εμου ο Δημητρης Λουλακακης.Δεν ξαναβρήκα ποτε ξανά τόσο καλή , χωρια η τιμή της. Το πάθημα έγινε μάθημα όμως.
[/quote]

Δεν συμφωνω κυριε Δημητρη,και επειδη θα υπαρξει διαφωνια χωρις προπτικη λυσης ,καλη συνεχεια Tongue


RE: Δραχμη 1868Α - nikos11 - 16/11/20 19:32:03

Δημήτρη, και ο Χρήστος και ο Νεκτάριος, και άλλοι νέοι, αλλά αναφέρω αυτούς γιατί τους ανέφερες, ρωτάνε και προσέχουν πολλά περισσότερα πράγματα από όσα εγώ όταν είχα ξεκινήσει.


RE: Δραχμη 1868Α - gkounto - 16/11/20 19:41:15

Πωπω Δημήτρη. Ναι έχει αλήθεια αυτό που λες. Πολλές φορές το έχω πει ότι ένα νόμισμα είχε το όνομα μου πάνω του. Για λόγους που δεν ξέρω. Θυμάμαι ιστορίες να σας πω αλλά δεν θα σας κουράσω αυτό που εννοώ ότι μπαίνεις σε μια αίθουσα όπου έχουν προηγηθεί δεκάδες μην πω εκατοντάδες πριν από εσένα το έχουν δει πολλοι και προσπεράσει και ξαφνικά σου κάνει κλικ και το αγοράζεις.
Και βγαίνει όχι μόνο τοπ αλλά unique. Και μετά όλοι κοιτάζονται μεταξύ τους και δεν καταλαβαίνουν.
Η απάντηση του κάρμα είναι απλή. Έλεγε ΓΚ σορρυ γκαις.
Και άλλες φορές βέβαια μη πω τι έχω πάθει.
Σε λα βι νες πα; Μάλλον υποθέτω.


RE: Δραχμη 1868Α - soumies - 16/11/20 19:56:19

Μπράβο παιδιά! Φοβερές οι Δραχμουλάρες.

Δημήτρη, δεν την έπαθες μόνο με το Λουλακάκη. Και με τον Τσώνη την έπαθες (το 1992) που βγήκε 62άρα.Που να θυμάσαι...

Διαφωνώ  με τον Παναγιώτη και τον Παναγιώτη. Μόνο η φωτογραφία του Νίκου είναι καλή. Η "true view" άστα να πάνε.

Καλησπέρα!


RE: Δραχμη 1868Α - zompels - 16/11/20 20:12:06

(16/11/20 19:56:19)soumies Έγραψε:  Διαφωνώ  με τον Παναγιώτη και τον Παναγιώτη. Μόνο η φωτογραφία του Νίκου είναι καλή. Η "true view" άστα να πάνε.
Καλησπέρα!
Καμιά φορά και οι εγχώριοι φωτογράφοι κάτι κάνουν.


RE: Δραχμη 1868Α - soumies - 16/11/20 20:51:31

(16/11/20 20:12:06)zompels Έγραψε:  
(16/11/20 19:56:19)soumies Έγραψε:  Διαφωνώ  με τον Παναγιώτη και τον Παναγιώτη. Μόνο η φωτογραφία του Νίκου είναι καλή. Η "true view" άστα να πάνε.
Καλησπέρα!
Καμιά φορά και οι εγχώριοι φωτογράφοι κάτι κάνουν.

+1


RE: Δραχμη 1868Α - soumies - 16/11/20 21:00:59

...και μια παν-βρόμικη δραχμή.


RE: Δραχμη 1868Α - PANAGIOTIS - 16/11/20 22:20:09

Ομορφιές!


RE: Δραχμη 1868Α - Halaros - 16/11/20 22:20:29

Κύριε Δημήτρη ,
Όσον αφορά την αναζήτησή των νομισμάτων θεωρώ λίγο πολύ ισχύουν τα ίδια για τους περισσότερους συλλέκτες.
Είναι νομισματα που αποτελούν το άγιο δισκοπότηρο για τη συλλογή μας και θα τα κυνηγήσουμε μανιωδώς, αλλά που θα βρεθούν τυχαία στο δρόμο και θα τ αποκτήσουμε (αυτό συνέβη σε μένα με τη δεκαετία της γυναίκας, για άλλο νόμισμα κοίταζα βρέθηκα μπροστά μου πανέμορφη και λαμπερή και με κατέκτησε).
Σαν νέοι συλλέκτες αφουγκραζόμενοι τους παλαιότερους προσπαθούμε (τουλάχιστον εγώ) να κάνουμε προσεκτικές κινήσεις γιατί όπως μας έχουν οι παλιότεροι όταν ξεκινάς λόγω παρορμητισμου, έλλειπαν γνώσεων έπεσαν σε λάθη (που δυστυχώς κοστίζουν). Εγώ προσπαθώ να να ενημερώνομαι όσο μπορώ (άλλωστε αυτό δεν είναι και το ωραίο σε αυτό το hobby) να διαβάζεις να ψάχνεις να συγκρίνεις κτλ και ν απολαμβάνεις την κάθε κίνηση.
Τώρα όσον αφορά την άποψη μας στα νομισματα που ανεβαίνουν γίνεται από την προσωπική μου οπτική γωνία (δεν είμαι grader ούτε ψάχνω αν είναι μοναδικό). Δεν μπορώ να διακρίνω αν είναι μοναδική η πατινα αλλά λέω την άποψη μου σύμφωνα με την οπτική μου. Σε μερικά χρόνια μπορεί ν χρησιμοποιώ κι εγώ το ίδιο λεξιλόγιο, MS ..., Πατινα..., 
Κλείνοντας θα πω μια συμβουλή που είπε ένας παλιός συλλέκτης «τα νομισματα είναι στρογγυλά για να γυρνάνε» αν φύγουν κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσουν.