Συλλεκτικό Στέκι
Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» (/thread-4273.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - sotiris - 14/01/21 01:10:08

(13/01/21 19:03:51)μαρκος Έγραψε:  ... μεταφέρω μερικώς την πρώτη παράγραφο της ανακοίνωσης  της Ελλ.Νομισματικής εταιρίας η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Αναφέρει λοιπόν :Τα κερματα αυτά που πρόκειται να εκδοθούν ΔΕΝ είναι επίσημα νομίσματα από νομική και συλλεκτική σκοπιά αλλά ψευδονομίσματα.
Διαφωνω απολυτα με την ανακοινωση της ΕΝΕ για τα νομισματα των Πανευρωπαικων Αγωνων, οτι δηλαδη απο ΝΟΜΙΚΗ αποψη ΔΕΝ ειναι επισημα νομισματα. Καλο ειναι να μην μπαινουν (η ΕΝΕ) σε χωραφια (εκφεροντας νομικη αποψη) που δεν τους αφορουν. Ποια ειναι τα νομικα επιχειρηματα που παρουσιαζει? Εκαναν μυνηση να τα σταματησουν αν δεν ηταν επισημα νομισματα? Απο συλλεκτικη σκοπια μπορουν να τα θεωρουν ο,τι θελουν αλλα οταν μπλεκουν τον νομο πρεπει να παρουσιαζουν επιχειρηματα.

Για τα νομισματα της "Ελλαδα 2021" συμφωνω απολυτα με την αποψη του nikos11, ειναι απλως μια "χορηγια" ευκαταστατων Ελληνων προς την επιτροπη.
Μου αρεσουν? ΟΧΙ
Προκειται να τα παρω (τωρα η στον αιωνα τον απαντα)? ΟΧΙ
Μπορουσαν να βγαλουν καλυτερες θεματικες ενοτητες και σχεδια? ΝΑΙ
Εχασαν την ευκαιρια? ΝΑΙ
Τιρι-τομπες? ΝΑΙ,
... αλλα γιατι "ψευδονομισματα"? (και οπως λεει και ο λαος, "περι ορεξεως ... κολοκυθοπιτα").


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - sac - 14/01/21 01:33:26

Έχοντας υπόψη:
- ότι οι συλλέκτες τη βρίσκουν να γκρινιάζουν και να μπινελικώνουν.
- οι εκδόσεις της Επιτροπής της Γιάννας προσφέρονται για μπινελίκια.
δια ταύτα
- θεωρούμε ότι οι εκδόσεις της Γιάννας αποτελούν σημαντική προσφορά στη συλλεκτική κοινότητα.


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - μαρκος - 14/01/21 17:22:17

Κυριε Σωτηρη δυστυχως δεν μπορω καιρο τωρα να αναρτησω φωτογραφια ,οταν παταω αρχεια δεν μου κανει παραπομπη για να ανεβασω και θα ηθελα να αναρτησω την μακροσκελη ανακοινωση της ΕΝΕ.Η ΕΝΕ επικαλειται την αποφαση την διεθνη ενωση επαγγελματιων νομισματολογωντον Ιουνιο του 1976 η οποια αναφερει ""αντικειμενα που αποκαλουνται νομισματα αν δεν παρακολουθουνται απο ομοια νομισματα γενικης κυκλοφοριας ανηκουν στην κατηγορια ψευδονομισματων ,εστω και αν ονομαζονται  απο τους νομους του εκδιδοντως κρατους ως νομισματα κανονικης εκδοσεως""Εχει και συνεχεια αλλα ειναι μακροσκελη κειμενο το οποιο δεν μπορω τωρα να αντιγραψω.Παντως ο αειμνηστος Τζαμαλης καταναλωσε πολλες σελιδες στο Συλλεκτικο κοσμο και αποψεις απο βουλευτες οι  οποιοι εκαναν ερωτησεις στους αρμοδιους υπουργους κτλ αλλα και απο συλλεκτες.Η δικια μου αποψη ειναι οτι εφοσον δεν ειναι κυκλοφοριας δεν ειναι νομισματα,μπορει να ειναι ψευδονομισματα,μεταλλια ,τιριτομπες κτλ αλλα νομισματα αφου δεν κυκλοφορουν δεν πιστευω να πρεπει  οι συλλεκτες να τα ονομαζουμε.Συλλεκτικο ενδιαφερον δεν υφισταται αφου απευθυνεται πρωτιστος σε μη συλλεκτες.


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - orfeas - 14/01/21 18:08:36

(13/01/21 19:50:44)nikos11 Έγραψε:  Μάρκο, αν θυμάμαι καλά, θα φέρουν ονομαστική αξία, οπότε όπως όλα τα υπόλοιπα αναμνηστικά της ΤτΕ θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για συναλλαγές εντός Ελλάδος, άσχετα βέβαια που δεν τα χρησιμοποιεί κανείς.

Νίκο μου, 

μου έρχονται στο μυαλό κάποια ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ, που χρησιμοποιήθηκαν σε κανονική κυκλοφορία ( και τα έζησα):
είναι τα 30 δρ 1963, 30 δρ 1964 και η σειρά του 1965. 

Βέβαια, αυτά τα αγόραζες από την ΤτΕ στην ονομαστική τους αξία, σε όποια ποσότητα ήθελες

ορφεας


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - nikos11 - 14/01/21 18:21:19

Μάρκο νομίζω ότι αναφέρεις πολλά και διαφορετικά πράγματα, στα οποία πιστεύω ότι θα σου απαντήσει ο Σωτήρης, στον οποίο και απευθύνεσαι. 

Εγώ ένα μόνο θα σου πω σχετικά με την τελευταία σου φράση. Σου λέω λοιπόν, ότι το αν υφίσταται συλλεκτικό ενδιαφέρον ή όχι, δεν έχει καμία, μα καμία σχέση με αυτά που αναφέρεις πιο πριν. Συλλεκτικό ενδιαφέρον υπάρχει για τα πάντα ή μάλλον για να το πω και αλλιώς συλλεκτικό ενδιαφέρον υπάρχει για οτιδήποτε υπάρχει διάθεση ή πρόθεση από τουλάχιστον έναν να το συλλέξει/μαζέψει/φυλάξει. Το αν υπάρχει μικρό ή μεγάλο συλλεκτικό ενδιαφέρον είναι άλλο πράγμα. Ούτε τα δοκίμια κυκλοφορούν (αφού αναφερόμαστε σε νομίσματα) ούτε οι πίνακες κυκλοφορούν αφού έθεσες το κριτήριο της κυκλοφορίας για να χαρακτηρίσεις κάτι ως συλλεκτικού ενδιαφέροντος.

Άσε δε που οι απόψεις των βουλευτών, των αρμόδιων υπουργών (φαντάζομαι όχι επί των συλλεκτικών Smile ) και των συλλεκτών που επικαλείται όπως γράφεις ο αείμνηστος Τζαμαλής, έχουν ακριβώς την ίδια βαρύτητα όσο η δική μου, η δική σου και όλων των υπολοίπων ξεχωριστά. Είναι απλές απόψεις. Και η δική μου άποψη είναι ότι σαφώς και έχουν συλλεκτικό ενδιαφέρον, άσχετα αν εγώ επιλέγω να μην τα συλλέξω ή δεν μπορώ να τα συλλέξω.


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - μαρκος - 14/01/21 18:46:20

Το κειμενο δεν αποτελει απαντηση στον κ.Σωτηρη τον οποιο σεβομαι και εκτιμω,ειναι γενικο σχολιο για να υπαρχει "εικονα"την οποια για καποιο λογο απο το κινητο δεν εχω την δυνατοτητα τωρα και πολυ καιρο μονο στην ομαδα εδω .Συμφωνω στο δευτερο σκελος  επισης το οποιο σκεφτηκα μετα που αναρτησα και εχεις δικιο περι συλλεκτισμου κτλ .Εξακολουθω ομως να  πιστευω οτι νομισματα δεν ειναι.Καλη συνεχεια δεν θα επανελθω αισθανομαι οτι γινομαι κουραστικος και δεν το επιθυμω,ειναι αυτος ο γραπτος λογος που παρμηνευεται κατα το δοκουν ,απλα εγραψα την γνωμη μου και σεβομαι την δικια σας ,καλο βραδακι


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - sotiris - 14/01/21 19:16:32

(14/01/21 17:22:17)μαρκος Έγραψε:  Κυριε Σωτηρη δυστυχως δεν μπορω καιρο τωρα να αναρτησω φωτογραφια ,οταν παταω αρχεια δεν μου κανει παραπομπη για να ανεβασω και θα ηθελα να αναρτησω την μακροσκελη ανακοινωση της ΕΝΕ.Η ΕΝΕ επικαλειται την αποφαση την διεθνη ενωση επαγγελματιων νομισματολογωντον Ιουνιο του 1976 η οποια αναφερει ""αντικειμενα που αποκαλουνται νομισματα αν δεν παρακολουθουνται απο ομοια νομισματα γενικης κυκλοφοριας ανηκουν στην κατηγορια ψευδονομισματων ,εστω και αν ονομαζονται  απο τους νομους του εκδιδοντως κρατους ως νομισματα κανονικης εκδοσεως""Εχει και συνεχεια αλλα ειναι μακροσκελη κειμενο το οποιο δεν μπορω τωρα να αντιγραψω.Παντως ο αειμνηστος Τζαμαλης καταναλωσε πολλες σελιδες στο Συλλεκτικο κοσμο και αποψεις απο βουλευτες οι  οποιοι εκαναν ερωτησεις στους αρμοδιους υπουργους κτλ αλλα και απο συλλεκτες.Η δικια μου αποψη ειναι οτι εφοσον δεν ειναι κυκλοφοριας δεν ειναι νομισματα,μπορει να ειναι ψευδονομισματα,μεταλλια ,τιριτομπες κτλ αλλα νομισματα αφου δεν κυκλοφορουν δεν πιστευω να πρεπει  οι συλλεκτες να τα ονομαζουμε.Συλλεκτικο ενδιαφερον δεν υφισταται αφου απευθυνεται πρωτιστος σε μη συλλεκτες.
Μαρκο,
Κατ αρχας σε παρακαλω να με αποκαλεις "Σωτηρη".
Νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βαλουμε αυτα τα αυστηρα κριτηρια και ορια (boundaries) που αναφερεις παραπανω και να τα γενικευσουμε. Π.χ. στο επιχειρημα "εφοσον δεν ειναι κυκλοφοριας δεν ειναι νομισματα" τι να πουμε για τα χρυσα του 1852, τα χρυσα και το ασημενιο του 1935 (1940) και του 1967 (1970) η για τα 50 Λεπτα (KN, H) του 1921? Δεν ειναι νομισματα? Δεν εχουν "συλλεκτικο ενδιαφερον"? Αν σου προσφερθει ενα "ψευδονομισμα" του 1852 η μια "τιριτομπα" ΚΝ του 1921 σε τιμη που μπορεις να τα αγορασεις (δεν) θα τα παρεις? Το ιδιο ισχυει και για τα δοκιμια οπως ανεφερε ο Νικος παραπανω. Και καποια σφαλματα (που και αυτα δεν κυκλοφορησαν) που τα βαζεις?
Για εμενα το συλλεκτικο μερακι του καθενος ειναι εντελως υποκειμενικο (κατι που ενας το θεωρει θυσαυρο καποιος αλλος το θεωρει σκουπιδι) και ειναι δυσκολο ειτε να το γενικευουμε ειτε και να προσπαθουμε να το χαλιναγωγησουμε.
Σωτηρης


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - sac - 14/01/21 21:06:29

Παρατηρώ ότι χάρη στη Γιάννα βρήκαμε δουλειά.

Ακόμα και ο Ορφέας έσκασε μύτη στα σύγχρονα νομίσματα. :-)
(Αν δεν πω τη κακία μου, δεν μπορώ.)

Κάπου εδώ μας λείπει και ο μακαρίτης ο Στέλιος, που θα 'λεγε άλλα τόσα...



Η δική μου πρόταση: Αφού δε σας κάνουν για νομίσματα, καταχωρήστε τα ως (αποτυχημένα) δοκίμια και... πάμε παρακάτω.
(Όχι, για αιλουροειδή δεν θα γράψω αυτή τη φορά.)


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - μαρκος - 14/01/21 22:32:41

Στο διαταυτα εγω εννοω οτι η συγκεκριμενη σειρα θα εχει την καταληξη που ειχαν οι Πανευρωπαικοι αγωνες και η σειρα του 2004 δηλαδη χωρις επιτυχια με κανενα συλλεκτικο ενδιαφερον που τοσο πολυ θα επιθυμουσαμε λογω της επετειου,ευχομαι σαν ερασιτεχνης συλλεκτης να διαψευστω.


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» - sotiris - 14/01/21 22:57:56

(14/01/21 22:32:41)μαρκος Έγραψε:  Στο διαταυτα εγω εννοω οτι η συγκεκριμενη σειρα θα εχει την καταληξη που ειχαν οι Πανευρωπαικοι αγωνες και η σειρα του 2004 δηλαδη χωρις επιτυχια με κανενα συλλεκτικο ενδιαφερον που τοσο πολυ θα επιθυμουσαμε λογω της επετειου,ευχομαι σαν ερασιτεχνης συλλεκτης να διαψευστω.
Θα συμφωνησω σε αυτο, γι αυτο εγραψα οτι θα μπορουσαν να διαλεξουν καλυτερες θεματικες ενοτητες, σχεδια κλπ και οτι εχασαν την ευκαιρια. Η γνωμη μου ειναι οτι ο περιορισμενος αριθμος κοπης (1,000 κασετινες) μπορει να διατηρησει τις τιμες σε καποια επιπεδα (σιγουρα οχι στα αρχικα επιπεδα πωλησης) οπως εχει γινει π.χ. με τα χρυσα του ΟΧΙ και του βολλευ και το γεγονος οτι τα χρυσα δεν πωλουνται ξεχωριστα.