Συλλεκτικό Στέκι
Παιδικα Παιχνιδια - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Αντίκες (https://syllektiko-steki.gr/forum-70.html)
+--- Νήμα: Παιδικα Παιχνιδια (/thread-4275.html)



Παιδικα Παιχνιδια - pipiss - 16/11/20 09:13:33

Θα ηθελα μια εκτιμηση σπανιοτητας και τιμης για 500 περιπου στρατιωτακια (μικρα-μεγαλα). Τελη δεκαετιας 70, επαιζα ατελειωτες ωρες με αυτα. Ειναι σε καλη κατασταση, απλως σε μερικα λειπουν οι ακρες.


RE: Παιδικα Παιχνιδια - iapwnas - 16/11/20 09:28:23

Καλημερα, δεν γνωριζω αξια ουτε κατα προσεγγιση, σαφως θα ηταν ομως ανωτερη αν τα ειχες στη συσκευασια τους! Παντως και εγω επαιξα με αυτα (δεκαετια 80-90) και εχω φοβερες παιχνιδοαναμνησειςαναμνησεις, χωρια αν εμενε καποιο ξεχασμενο στο πατωμα και το πατουσες το πρωι ξυπολιτος πριν το σχολειο! Το επομενο απογευμα το συγκεκριμενο στρατιωτακι ηταν αιχμαλωτος και πηγαινε για εκτελεση!  Big Grin


RE: Παιδικα Παιχνιδια - nikos11 - 16/11/20 11:21:32

Τι μου θυμίσατε ρε παιδιά Heart ; Ώρες ατελείωτες με τον αδελφό μου και τους φίλους, με στρατιωτάκια και καουμπόηδες και ινδιάνους. 

Χωρίς να ξέρω και εγώ από τιμές, αυτά που βλέπω Σπύρο πρέπει να είναι μικρά και χαμηλής αξίας, μπορεί 1-2 λεπτά το κομμάτι. Υπάρχουν και τα μεγαλύτερα, που συνήθως αποτελούνταν από δύο κομμάτια και μπορούσες να αλλάξεις πόδια ή σώμα, σε μερικά έβγαινε και το κεφάλι, και βεβαίως τα μεταλλικά που δεν τα πρόλαβα ούτε εγώ Big Grin .


RE: Παιδικα Παιχνιδια - rubirosa - 16/11/20 20:56:33

Σίγουρα είναι από την δεκαετία το 70 μην πω ότι τα καλούπια πάνε πιο πίσω τα είχα και εγώ να παίζω.
Είχα πριν χρόνια πάει σε ένα μαγαζί ,που είχε αντίκες στην Ιπποκράτους, που κατασκεύαζε μολυβένια στρατιωτάκια και μετά τα έβαφε με πινελάκι.
Εννοείται επί παραγγελία.
 Είχε φτιάξει ουλαμούς Ουσάρων, Δραγόνων,η και λόχους εποχής  Ναπολέωντος, αυτά έχουν αξία και υπάρχουν και δημοπρασίες θαρρώ  έχω δει στο catawiki.


RE: Παιδικα Παιχνιδια - pipiss - 18/11/20 11:58:53

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


RE: Παιδικα Παιχνιδια - Stratis76 - 23/11/20 11:37:27

(18/11/20 11:58:53)pipiss Έγραψε:  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Στην 1η φώτο, τα μεγάλα είναι ελληνικής κατασκευής ΣΟΛΠΑ.
ΣΥλλεκτικά ανάλογα με την κατάσταση. Απο τη φώτο βλέπω Ελληνικό πεζικό, Γερμανούς της Ερήμου (africa corps) και 2 Αγγλους μάλλον matchbox. Χωρισε τα αν κατηγορία και βάλτα για πούλημα (αν θέλεις φυσικά).Προσωπικά τα έχω κρατήσει όλα τα δικά μου. Big Grin Big Grin


RE: Παιδικα Παιχνιδια - apostolos40 - 23/11/20 15:31:49

Τα στρατιωτακια που ειναι φτιαγμενα απο κασσιτερο και επισμαλτωμενα σε λιγο μεγαλυτερες διαστασεις απο τα προαναφερομενα, εχουν αρκετα μεγαλη αξια ( 40-60 ευρω/τμχ) οποτε ας το εχουμε υποψιν μας.


RE: Παιδικα Παιχνιδια - nikos11 - 23/11/20 15:58:28

(23/11/20 15:31:49)apostolos40 Έγραψε:  Τα στρατιωτακια που ειναι φτιαγμενα απο κασσιτερο και επισμαλτωμενα σε λιγο μεγαλυτερες διαστασεις απο τα προαναφερομενα, εχουν αρκετα μεγαλη αξια ( 40-60 ευρω/τμχ) οποτε ας το εχουμε υποψιν μας.
Έχεις δίκιο Απόστολε, αλλά αυτά είναι τελείως άλλη περίπτωση.


RE: Παιδικα Παιχνιδια - pipiss - 23/11/20 16:52:43

Μεγάλα,7 εκατοστά περίπου, είναι γύρω στα 200 κομμάτια.  Γερμανοί της ερήμου, , Αμερικανοί , καουμπόηδες,  ινδιανοι, Γερμανοί, άγγλοι. Μικρά, Αυστραλοί , γιαπωνεζοι, άγγλοι, Γερμανοί, περίπου 300 κομμάτια. Είναι σχεδόν όλα σε καλή κατασταση.