Συλλεκτικό Στέκι
5 ΛΕΠΤΑ 1838 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 ΛΕΠΤΑ 1838 (/thread-4292.html)



5 ΛΕΠΤΑ 1838 - PANAGIOTIS - 20/11/20 19:03:39

Για να ξεχαστούμε λίγο, ένα όμορφο νομισματάκι......Αφιερωμένο στον gkounto, που είναι ίσως ο πιο ακριβής στις εκτιμήσεις του.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1838 - gkounto - 20/11/20 19:47:20

Α σας ευχαριστώ. Βλέπω ένα βαθύ σκούρο καφέ με σημάδια κουρασμένης μήτρας και για να είμαι  ειλικρινής βλέπω υποψία 8/7; Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια καταγεγραμμένη ποικιλία. Πάντα βλέπω μέσα από το κινητό μου γιατί κυρίως βαριέμαι να ανοίγω λαπτοπ όσο για ντεσκτοπ μάλλον πάει για σύνταξη.
Αν και κρίνω καταστάσεις καταλαβαίνω ότι εσείς και ο Νικος(11) τα ξέρετε καλύτερα. 
Σε κάθε περίπτωση να ολοκληρώσω με τον βαθμό μου που εδώ θα του έδινα 61ΒΝ.
Όπως και να έχει μας έχετε φτιάξει το λοκνταουν   Ευχαριστούμε.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1838 - PANAGIOTIS - 20/11/20 20:21:05

Όντως με το δεύτερο 8 κάτι συμβαίνει , δεν είναι ίδιο με το άλλο 8 στην ημερομηνία. Στο επάνω τμήμα φαίνεται κάτι σαν οριζόντια γραμμή, να είναι από 7 που ξαναχτυπήθηκε; ...δεν ξέρω....Είναι αρκετά άσχημα εδώ πάνω στη Θεσσαλονίκη, ο κόσμος τώρα έχει αρχίσει να καταλαβαίνει και τρομοκρατείται, θα ανεβάζουμε κανένα νομισματάκι για να ξεχνιόμαστε.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1838 - rubirosa - 20/11/20 22:46:28

Για πάτημα πάνω στο 7 το βλέπω.
Πολύ όμορφο πεντάλεπτο!!!


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1838 - gkounto - 21/11/20 13:45:58

Επιτέλους αξιώθηκα να ανοίξω το laptop. Είμαι παπεισμένος οτι πρόκειται για 8 πατημένο επάνω σε 7. Ισως αξίζει να το ξαναστείλετε για να γράψουν την ποικιλία αλλά πιθανόν σε αυτή την περίπτωση να μην εγγυηθούν τον παλιό βαθμό (ίσως δηλαδή κτ'αυτούς να συνιστά επαναξιολόγηση). Ζυγίστε τα υπέρ και τα κατά σύμφωνα με την κρίση σας.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1838 - nikos11 - 21/11/20 14:17:55

Αυτό το θέμα με τα χτυπημένα νούμερα πάνω σε άλλα, είναι σύνηθες φαινόμενο στα χάλκινα του τέλους της δεκαετίας του 1830, δηλαδή στα νομίσματα του 1838 και του 1839. Κατά τη γνώμη μου είναι σίγουρα θέμα έλλειψης εμπειρίας των ανθρώπων που επαναχάραζαν τις ημερομηνίες στις μήτρες, καθώς ήταν από τα πρώτα νομίσματα που χτυπιόντουσαν στην Αθήνα.

Ως προς το συγκεκριμένο του Παναγιώτη, η πρώτη μου παρατήρηση ως προς την κατάσταση είναι ότι θεωρώ ότι χρειάζεται μία συντήρηση καθώς έχω την εντύπωση ότι έχει τη μπιχλίτσα του κυρίως στον εμπροσθότυπο και η δεύτερη ότι από τα ίχνη κόκκινου στο εσωτερικό του στέματος και όχι μόνο και τις λεπτομέρειες και στις δύο πλευρές, το εκτιμώ για υψηλότερου βαθμού από το Γιώργο, θα έλεγα MS63.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1838 - PANAGIOTIS - 21/11/20 15:12:37

Λίγο ως πολύ συμφωνούμε. Θα μπορούσε να καθαριστεί αλλά εγώ το έστειλα όπως το βλέπετε. Ίσως αν το ξαναστείλω να ζητήσω και συντήρηση, τώρα στο κουτί γράφει MS62BN. Ως προς το 7 που μάλλον κρύφτηκε κάτω από το 8 δεν ξέρω πραγματικά αν θα το γράψουν οι εταιρείες. Είχα αρχίσει ξέρετε την συλλογή πριν πολλά χρόνια μετρώντας αποστάσεις ψηφίων, γραμμάτων και γενικά κρατώντας αρχείο με τις μικροδιαφορές στα χάλκινα του Όθωνα. Γρήγορα απογοητεύτηκα γιατί δεν έβρισκα συχνά παρόμοια νομίσματα, όλα ήταν διαφορετικά μεταξύ τους. Ακόμα και στα ασημένια με μικρό tiraz υπάρχουν τύποι που αναδεικνύουν διαφορετικές μήτρες. Με μεγάλο ενδιαφέρον είδα τον κ.Ορφέα να παροσιάζει τις διάφορες ποικιλίες στα 10λεπτα των τελευταίων ετών του Όθωνα. Ύπάρχει μέλλον σε όποιον θελήσει να ασχοληθεί με ποικιλίες του Όθωνα, ξέρουμε ελάχιστα μέχρι τώρα.