Συλλεκτικό Στέκι
Ποια η διαφορά - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Ποια η διαφορά (/thread-4325.html)



Ποια η διαφορά - SpySpi - 26/11/20 21:22:17

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο soldo Δαλματίας - Αλβανίας;
Στο δεξιά το μικρότερο οι λέξεις κόβονται με τελεία σε σχέση με το μεγαλύτερο αριστερά:
SAN - S.
DALMA - DALM.
ALBAN - ALB.


RE: Ποια η διαφορά - rubirosa - 26/11/20 21:57:18

Πιθανόν επειδή χτυπήθηκε σε μικρότερο δίσκο;
Είναι δύο ποικιλίες,αλλά περισσότερα θα σου πει ο μάρκος...


RE: Ποια η διαφορά - SpySpi - 26/11/20 22:02:45

(26/11/20 21:57:18)rubirosa Έγραψε:  Πιθανόν επειδή χτυπήθηκε σε μικρότερο δίσκο;
Είναι δύο ποικιλίες,αλλά περισσότερα θα σου πει ο μάρκος...
Θα περιμένω τα νέα του Μάρκου.
Σ'ευχαριστώ πολύ.


RE: Ποια η διαφορά - μαρκος - 27/11/20 21:32:01

Καλησπερα σας στα Δαλματικα εχουμε 4 περιοδους που κοπηκαν αναλυτικα 14 Ιουνιου 1684,10 Φεβρουαριου 1691,20 Φεβρουαριου 1710 και η τελευταια 6 Φεβρουαριου 1796.Τα μονοσολδακια του φιλου ειναι οπως πολυ σωστα αναφερει ο φιλος Θανασης ποικιλιες.Το αριστερα με τον ποιο μεγαλο δισκο ανηκει στην περιοδο 1684-1691 και το δευτερο το ποιο μικρο το 1710 χρονολογια που η Γαληνοτατη λογω κοστους αποφασισε να μειωσει το βαρος ,διαμετρο στα Dalm Et Alban .Το πρωτο αριστερα εχεις και αλλες ποικιλιες φιλε μου π χ μπροστα στο SAN βλεπουμε αστερι ή μαργαριτα κ.α .Το δευτερο το μικρο εχει μονο αλλη μια ποικιλια που η βασικη διαφορα ειναι στους τονους στο ET παραδειγμα αυτο εδω ειναι .ET. και η αλλη ποικιλια .E.T. με τονο ενδιαμεσα στα γραμματα,μιλαμε για καταγεγραμμενες ποικιλιες στους καταλογους.Μπορει να σου φαινονται ασχημα αλλα θελω να γνωριζεις οτι ειναι σε ομορφη κατασταση ,καλοριζικα και καλως ορισες,στην διαθεση σου σε οποια αλλη απορια.Υ.Γ Περιμενω σχολιο και απο Μαλεφ και απο τον φιλο τον Νικολα απο την Ροδο NMS επαυτου.Γραφω απο μνημης και ισως καπου χρειαζεται συμπληρωμα,ευπροσδεκτο οποιο  σχολιο.Υπαρχει μια ωραια εργασια του Σωτηριου Γκαρδιακου με ποικιλιες κτλ το οποιο το ειχαμε μοιραστει στην παρεα μας παλια  λογω οτι εχω προβλημα στο p.c αν τον εχει καποιος ας τον ανεβασει εδω στα Ενετικα ,ειναι ενα πολυ δυνατο εγχειριδιο της περιοδου και για παλιους αλλα και για νεους.


RE: Ποια η διαφορά - SpySpi - 27/11/20 22:02:24

Αγαπητέ Μάρκο σε ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες. Θα έχω το νου μου στις λεπτομέρειες που ανέφερες σε μελλοντικές κτήσεις( θα τα περνούσα άνετα για διπλά)!


RE: Ποια η διαφορά - μαρκος - 27/11/20 22:23:13

Ειναι μην πεσεις στο τρυπακι εγω καποια στιγμη ειχα φτασει τις 8 ποικιλιες  στα μονσολδακια σε αξιοπρεπεις καταστασεις,καλες προσθηκες ευχομαι


RE: Ποια η διαφορά - nikos11 - 28/11/20 10:46:56

Αυτό το τρυπάκι που λες Μάρκο ξέρεις πώς είναι Smile Smile ! Όταν είσαι μέσα προσπαθείς να βγεις έξω και μόλις καταφέρεις να βγεις, ψάχνεις αφορμή για να ξαναμπείς μέσα Big Grin Wink ! Έτσι είναι οι συλλογές!


RE: Ποια η διαφορά - malef13 - 28/11/20 19:01:24

Νομίζω τα είπε όλα ο Μάρκος Heart Είναι μια πολύ ωραία συλλογή η προσπάθεια ολοκλήρωσης των ποικιλιών και στα Dalma et Alban, μονόσολδα, γαζέττες έχει πολύ πράγμα. Ο Σ.Γκαρδιακος έχει κάνει μια πολύ καλή μελέτη όπως και ο Λάμπρου αν θυμάμαι καλά και υπάρχουν πολύ καλά στοιχεία για τα συγκεκριμένα. Έχω φωτοτυπίες του από την βιβλιοθήκη της ΠΝΕ, αν και το βιβλίο ολόκληρο είναι ακόμα καλύτερο. Τα μονόσολδα είναι πάντα τα αγαπημένα μου!