Συλλεκτικό Στέκι
1885-M MS George - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: 1885-M MS George (/thread-4338.html)

Σελίδες: 1 2


1885-M MS George - john v - 30/11/20 17:20:21

Καλησπέρα. Πρόσφατα το έσπασα και το έστειλα ξανά για ποιτοποιηση στην NGC τι βαθμο θα βάζατε νομίζω αξίζει καλύτερο βαθμό λογου τα λουστρα και καλές λεπτομέρειες

Ερώτηση τι βαθμό θα βάζατε ………..


RE: 1885-M MS George - john v - 30/11/20 17:33:49

(30/11/20 17:20:21)john v Έγραψε:  Καλησπέρα. Πρόσφατα το έσπασα και το έστειλα ξανά για ποιτοποιηση στην NGC τι βαθμο θα βάζατε νομίζω αξίζει καλύτερο βαθμό λογου τα λουστρα και καλές λεπτομέρειες

Ερώτηση τι βαθμό θα βάζατε ………..
Και τέσσερεις άλλες με άλλο φωτισμό


RE: 1885-M MS George - gkounto - 30/11/20 17:57:39

Ενδιαφέρουσα περίπτωση εκτίμησης μέσω φωτογραφίας. 
Το πρώτο γκρουπ φωτογραφίας έχει σκληρό φωτισμό που όμως αναδεικνύει τα καλά και κακά. Στα πρώτα (καλά) οι λεπτομέρειες όπως η φαβοριτα αλλά και τα μαλιά που δείχνουν αυστηρά ακυκλοφόρητο νόμισμα. Στο πίσω το ξιφος με την γραμμή στη μέση και η μποτα κλασικά give aways ενός ακυκλοφορητου νομίσματος. Λίγα τσιμπηματάκια στα πεδία δείχνουν τα κλασικά bag marks που αποκτήθηκαν στην αποθήκευση και όχι στην κυκλοφορία. Στα δευτερα (κακά) η έλλειψη λούστρου που ένας σκληρός ολοκληρωτικός φωτισμός ισοπεδώνει.
Αυτό το διορθώνεις με την επί πλέον απεικόνιση που μας δείχνεις (σωστά) για να καταλάβουμε πόσο λούστρο έχει το νόμισμα.

Εγώ λοιπόν αν έκρινα από το πρώτο γκρουπ και παρά τα τσιμπηματάκια θα εδινα 62. Μετά το δεύτερο και το λούστρο που δείχνει θα το αναβάθμιζα. Θα το έκανα 63; Δεν είμαι σίγουρος  είμαι μεταξύ 62+ και 63. Δεν θέλω να είμαι διπλωματικός (αν το έκανα και σε άλλες αναρτήσεις ίδιου περιεχομένου ίσως κατάφερνα να πετύχω καλύτερα το αποτέλεσμα αλλά δεν νομίζω ότι εξετάζομαι εδώ) δηλαδή κάποιος δεν σπάει ένα σλαμπ για ένα + αλλά για ένα βαθμό.
Απανταω λοιπόν μετά την φλυαρία μου. 
63.


RE: 1885-M MS George - nikos11 - 30/11/20 18:57:33

Μου αρέσει (για να μιλήσω για εμένα Γιώργο) η φλυαρία σου και θα εμπιστευθώ την αξιολόγησή σου, ειδικά στα βρετανικά, παρά το γεγονός ότι εγώ θα ήμουν πιο γενναιόδωρος.


RE: 1885-M MS George - john v - 30/11/20 19:00:33

(30/11/20 17:57:39)gkounto Έγραψε:  Ενδιαφέρουσα περίπτωση εκτίμησης μέσω φωτογραφίας. 
Το πρώτο γκρουπ φωτογραφίας έχει σκληρό φωτισμό που όμως αναδεικνύει τα καλά και κακά. Στα πρώτα (καλά) οι λεπτομέρειες όπως η φαβοριτα αλλά και τα μαλιά που δείχνουν αυστηρά ακυκλοφόρητο νόμισμα. Στο πίσω το ξιφος με την γραμμή στη μέση και η μποτα κλασικά give aways ενός ακυκλοφορητου νομίσματος. Λίγα τσιμπηματάκια στα πεδία δείχνουν τα κλασικά bag marks που αποκτήθηκαν στην αποθήκευση και όχι στην κυκλοφορία. Στα δευτερα (κακά) η έλλειψη λούστρου που ένας σκληρός ολοκληρωτικός φωτισμός ισοπεδώνει.
Αυτό το διορθώνεις με την επί πλέον απεικόνιση που μας δείχνεις (σωστά) για να καταλάβουμε πόσο λούστρο έχει το νόμισμα.

Εγώ λοιπόν αν έκρινα από το πρώτο γκρουπ και παρά τα τσιμπηματάκια θα εδινα 62. Μετά το δεύτερο και το λούστρο που δείχνει θα το αναβάθμιζα. Θα το έκανα 63; Δεν είμαι σίγουρος  είμαι μεταξύ 62+ και 63. Δεν θέλω να είμαι διπλωματικός (αν το έκανα και σε άλλες αναρτήσεις ίδιου περιεχομένου ίσως κατάφερνα να πετύχω καλύτερα το αποτέλεσμα αλλά δεν νομίζω ότι εξετάζομαι εδώ) δηλαδή κάποιος δεν σπάει ένα σλαμπ για ένα + αλλά για ένα βαθμό.
Απανταω λοιπόν μετά την φλυαρία μου. 
63.

Σύμφωνο με όλα που αναφέρεστε για αυτό έδειξα φωτογραφίες με διαφορετικο φωτισμό, στην πρώτη  φωτογραφία φαίνεται καθαρά και το χρώμα της πατινάς…

Είναι δύσκολο να το βρεις σε αυτήν την κατάσταση, στην NGC έχει  τρία καλύτερα από αυτό.


RE: 1885-M MS George - chris_1972 - 01/12/20 08:31:15

Είμαι σίγουρος ότι εάν δεν είχε το σημάδι στο μάγουλο θα ήταν +1 βαθμό. Κάποτε με κόψανε νόμισμα για αυτό τον λόγο. Το νόμισμα είναι υπέροχο.


RE: 1885-M MS George - john v - 01/12/20 11:46:53

(01/12/20 08:31:15)chris_1972 Έγραψε:  Είμαι σίγουρος ότι εάν δεν είχε το σημάδι στο μάγουλο θα ήταν +1 βαθμό. Κάποτε με κόψανε νόμισμα για αυτό τον λόγο. Το νόμισμα είναι υπέροχο.

Εσύ Χρήστο το έχεις δει και στο χέρι , και μου είχες πει θυμάμαι φίλε είναι κομμάτι καλό, να δούμε  αν θα πάρει το + πιστεύω το αξίζει…


RE: 1885-M MS George - apostolos40 - 01/12/20 14:37:34

Για τα σημαδια στο μαγουλο δεν ξερω αν θα κοψουν βαθμο.
Πάντως  η γνώμη μου ειναι πως πρόκειται για καθαρο 63.


RE: 1885-M MS George - john v - 01/12/20 16:05:27

(01/12/20 14:37:34)apostolos40 Έγραψε:  Για τα σημαδια στο μαγουλο δεν ξερω αν θα κοψουν βαθμο.
Πάντως  η γνώμη μου ειναι πως πρόκειται για καθαρο 63.

Είναι σωστά 63, αλλά νομίζω αξίζει το + , θα δούμε σε δυο μήνες πως θα γυρίσει


RE: 1885-M MS George - john v - 27/01/21 19:11:01

Τελικά το πηρε το + Νομίζω το άξιζε