Συλλεκτικό Στέκι
1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 (/thread-4345.html)

Σελίδες: 1 2


1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - johnnycage - 01/12/20 15:17:16

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα....είμαι καινούριος εδώ και μιας που είμαι από Ρόδο και δεν έχω γραφτεί σε άλλο forum ξέρω ελάχιστους απο εσάς....προσπαθώντας λοιπόν κι εγώ να κλείσω τον Όθωνα(κάτι κομματάκι δύσκολο όπως οι περισσότεροι θα γνωρίζετε) είπα να βουτήξω στα βαθιά(μιας και ασχολούμαι με το ελληνικό νόμισμα καμιά 6ετία πάνω κάτω....με ξένο κυρίως ισπανικά δίστηλα καμιά 15ετία απ´ όσο θυμάμαι κι έτσι είπα να ασχοληθώ και με τα της πατρίδος.... Smile )....πριν κάνα τρίμηνο λοιπόν είχα συναντήσει τη συγκεκριμμένη δραχμή του 45(η καλύτερη slabbed της NGC με βαθμό F12) σε μια δημοπρασία του Stack’s & Bowers και μιας και είναι η δεύτερη δυσκολότερη μετά του 47(το μικρό κεφάλι του 51 δεν πιάνεται.... Tongue ) είπα να βάλω maximum bid τις 3000$ μαζί με το buyers premium....ώστε να μου έβγαινε στο τριχίλιαρο σε ευρά με τιν ισοτιμία και το τελωνείο....αλλά παρόλα αυτά κάποιος μου την έφαγε στο live για 120$....λέτε ότι έκανα πατάτα που δεν έκατσα στο live(5 το πρωί);....η γενικά θεωρείτε πολλές τις 3 χιλιάδες για την κατάσταση της;....να συμπληρώσω ότι είναι η δεύτερη που συναντάω από το 2014....αν κάποιος έχει καμία και θέλει να τη δώσει μου λέει.... Tongue


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - john v - 01/12/20 15:53:05

(01/12/20 15:17:16)johnnycage Έγραψε:  Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα....είμαι καινούριος εδώ και μιας που είμαι από Ρόδο και δεν έχω γραφτεί σε άλλο forum ξέρω ελάχιστους απο εσάς....προσπαθώντας λοιπόν κι εγώ να κλείσω τον Όθωνα(κάτι κομματάκι δύσκολο όπως οι περισσότεροι θα γνωρίζετε) είπα να βουτήξω στα βαθιά(μιας και ασχολούμαι με το ελληνικό νόμισμα καμιά 6ετία πάνω κάτω....με ξένο κυρίως ισπανικά δίστηλα καμιά 15ετία απ´ όσο θυμάμαι κι έτσι είπα να ασχοληθώ και με τα της πατρίδος.... Smile )....πριν κάνα τρίμηνο λοιπόν είχα συναντήσει τη συγκεκριμμένη δραχμή του 45(η καλύτερη slabbed της NGC με βαθμό F12) σε μια δημοπρασία του Stack’s & Bowers και μιας και είναι η δεύτερη δυσκολότερη μετά του 47(το μικρό κεφάλι του 51 δεν πιάνεται.... Tongue ) είπα να βάλω maximum bid τις 3000$ μαζί με το buyers premium....ώστε να μου έβγαινε στο τριχίλιαρο σε ευρά με τιν ισοτιμία και το τελωνείο....αλλά παρόλα αυτά κάποιος μου την έφαγε στο live για 120$....λέτε ότι έκανα πατάτα που δεν έκατσα στο live(5 το πρωί);....η γενικά θεωρείτε πολλές τις 3 χιλιάδες για την κατάσταση της;....να συμπληρώσω ότι είναι η δεύτερη που συναντάω από το 2014....αν κάποιος έχει καμία και θέλει να τη δώσει μου λέει.... Tongue

ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ ΤΟΥ 1845 TOP GRADE ΣΤΗΝ NGC ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - E.X.N - 01/12/20 16:39:59

Noμιζω οτι εκανες λαθος και δεν την αγορασες εσυ τελικα,αν και ποιο νεος απο εσενα στον συλλεκτισμο θεωρω οτι ειναι παρα πολυ σπανια.
Εχω και εγω μια τρυπια και την αγορασα αρκετα ακριβα Shy


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - johnnycage - 01/12/20 17:25:49

(01/12/20 15:53:05)john v Έγραψε:  
(01/12/20 15:17:16)johnnycage Έγραψε:  Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα....είμαι καινούριος εδώ και μιας που είμαι από Ρόδο και δεν έχω γραφτεί σε άλλο forum ξέρω ελάχιστους απο εσάς....προσπαθώντας λοιπόν κι εγώ να κλείσω τον Όθωνα(κάτι κομματάκι δύσκολο όπως οι περισσότεροι θα γνωρίζετε) είπα να βουτήξω στα βαθιά(μιας και ασχολούμαι με το ελληνικό νόμισμα καμιά 6ετία πάνω κάτω....με ξένο κυρίως ισπανικά δίστηλα καμιά 15ετία απ´ όσο θυμάμαι κι έτσι είπα να ασχοληθώ και με τα της πατρίδος.... Smile )....πριν κάνα τρίμηνο λοιπόν είχα συναντήσει τη συγκεκριμμένη δραχμή του 45(η καλύτερη slabbed της NGC με βαθμό F12) σε μια δημοπρασία του Stack’s & Bowers και μιας και είναι η δεύτερη δυσκολότερη μετά του 47(το μικρό κεφάλι του 51 δεν πιάνεται.... Tongue ) είπα να βάλω maximum bid τις 3000$ μαζί με το buyers premium....ώστε να μου έβγαινε στο τριχίλιαρο σε ευρά με τιν ισοτιμία και το τελωνείο....αλλά παρόλα αυτά κάποιος μου την έφαγε στο live για 120$....λέτε ότι έκανα πατάτα που δεν έκατσα στο live(5 το πρωί);....η γενικά θεωρείτε πολλές τις 3 χιλιάδες για την κατάσταση της;....να συμπληρώσω ότι είναι η δεύτερη που συναντάω από το 2014....αν κάποιος έχει καμία και θέλει να τη δώσει μου λέει.... Tongue

ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ ΤΟΥ 1845 TOP GRADE ΣΤΗΝ NGC ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Πριν κάνα δυο χρόνια που την παρακολουθούσα ήταν top grade....δεν ήξερα καν ότι υπήρχε F15 μιας και δεν μπήκα να τσεκάρω ξανά....έτσι κι αλλιώς είναι πολύ δύσκολη....είναι και η μόνη που μου λείπει μαζί με του 47 άλλωστε που τη συναντάω μόνο τρύπια αλλά ούτε που την αγγίζω.... Tongue


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - johnnycage - 01/12/20 17:29:59

(01/12/20 16:39:59)E.X.N Έγραψε:  Noμιζω οτι εκανες λαθος και δεν την αγορασες εσυ τελικα,αν και ποιο νεος απο εσενα στον συλλεκτισμο θεωρω οτι ειναι παρα πολυ σπανια.
Εχω και εγω μια τρυπια και την αγορασα αρκετα ακριβα Shy

Κοίτα να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι να ξεκινήσω τρύπια....τουλάχιστον όχι και στα ελληνικά....το είχα κάνει παλια στα ρεάλια που τα έβρισκα φτηνά και το μετάνιωσα....τώρα είπα να ανέβω επίπεδο τρομάρα μου....βέβαια άμα η τρύπα δεν είναι στην ημερομηνία όπως είναι η δικιά σου πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι passable....  Tongue ....δεν την αγόρασα όχι για τα 120$ αλλά επειδή η δημοπρασία ήταν στις 5 το πρωί....κατά τις 2 που έβαλα το bid στις 3000$ απ´ ότι θυμάμαι ήταν κάτω από 2000$....που να φανταστώ ότι θα πάει τόσο....πίστευα ότι θα κλείσει το πολύ 2500$....αλλά που τέτοια τύχη.... Angry


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - johnnycage - 01/12/20 17:59:22

Παρακαλώ κάποιος admin να σβήσει τα 3 τελευταία μηνύματα μου γιατί κόλλησε το tablet αναρτήθηκαν άδικα....ευχαριστώ


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - E.X.N - 01/12/20 18:41:55

Ειναι ενα πολυ σπανιο νομισμα,οταν κανει η F15 5800 η  F12 3000 καλη ειναι και η τρυπια Tongue
Ειναι και το πρωτο νομισμα που αγορασα στον Οθωνα.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - john v - 01/12/20 19:25:17

(01/12/20 18:41:55)E.X.N Έγραψε:  Ειναι ενα πολυ σπανιο νομισμα,οταν κανει η F15 5800 η  F12 3000 καλη ειναι και η τρυπια Tongue
Ειναι και το πρωτο νομισμα που αγορασα στον Οθωνα.

ΤΟ F15 Έχει αγοραστή παραπάνω από 5800


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - rubirosa - 01/12/20 20:31:12

Καλώς όρισες johnnycage!
Δεν θα πω για την σπανιότητα, όπως καλύτερα έγραψαν οι φίλοι παραπάνω, αλλά για τις δημοπρασίες,δεν πρέπει να σε στεναχωρεί, γιατί δεν ξέρεις μέχρι πόσο ήταν διατεθειμένος να το φτάσει και να ξενυχτούσες, αν ο άλλος είχε ταβάνι 10120;
Μ'αυτό θέλω να πω ότι οι δημοπρασίες είναι απρόβλεπτες.
Και από εμπειρία σου λέω ότι έχω χάσει λόττα, που έχω πει ότι θα τα πάρω με περίπατο και έχω πάρει λόττα, που είχα πει δεν θα μ'αφήσουν να κάνω κιχ.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην συλλογή σου και θα χαρώ, να μας δείξεις και κανένα από τα δίστηλα σου! Smile


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1845 - johnnycage - 01/12/20 22:25:53

(01/12/20 18:41:55)E.X.N Έγραψε:  Ειναι ενα πολυ σπανιο νομισμα,οταν κανει η F15 5800 η  F12 3000 καλη ειναι και η τρυπια Tongue
Ειναι και το πρωτο νομισμα που αγορασα στον Οθωνα.

Καλά ναι έτσι όπως το έθεσες.... Tongue