Συλλεκτικό Στέκι
1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 (/thread-4353.html)

Σελίδες: 1 2


1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - johnnycage - 03/12/20 17:06:04

Είπα να ξεκινήσω κι εγώ σιγά να ανεβάζω κάποια κομμάτια από τη συλλογή μου....και λέω να ακολουθήσω την πεπατημένη του Παναγιώτη....μαντέψτε βαθμό και το αποκαλύπτω στο τέλος.... Tongue ....ξεκινάω λοιπόν με ένα μικρούλι....το οποίο δεν είναι τόσο δύσκολο σε χαμηλές καταστάσεις αλλά στο βαθμό που είναι το συγκεκριμένο πραγματικά υπάρχουν ελάχιστα....παρακάτω θα δείτε τη φωτογραφία της PCGS παρότι το νόμισμα έχει πατινάρει λίγο και δεν δείχνει ακριβώς έτσι.


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - PANAGIOTIS - 03/12/20 19:57:39

(03/12/20 17:06:04)johnnycage Έγραψε:  Είπα να ξεκινήσω κι εγώ σιγά να ανεβάζω κάποια κομμάτια από τη συλλογή μου....και λέω να ακολουθήσω την πεπατημένη του Παναγιώτη....μαντέψτε βαθμό και το αποκαλύπτω στο τέλος.... Tongue ....ξεκινάω λοιπόν με ένα μικρούλι....το οποίο δεν είναι τόσο δύσκολο σε χαμηλές καταστάσεις αλλά στο βαθμό που είναι το συγκεκριμένο πραγματικά υπάρχουν ελάχιστα....παρακάτω θα δείτε τη φωτογραφία της PCGS παρότι το νόμισμα έχει πατινάρει λίγο και δεν δείχνει ακριβώς έτσι.

Όμορφο είναι, MS63 θα έλεγα. Ας μιλήσουμε λίγο για τις γραμμές που υπάρχουν περιμετρικά στα γράμματα.....Μου θυμίζουν τα σημάδια από το μηχάνημα στα νεώτερα νομίσματα που τα έκανε μασούρια, αλλά τότε δεν .......τι να είναι;


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - johnnycage - 04/12/20 14:46:21

(03/12/20 19:57:39)PANAGIOTIS Έγραψε:  
(03/12/20 17:06:04)johnnycage Έγραψε:  Είπα να ξεκινήσω κι εγώ σιγά να ανεβάζω κάποια κομμάτια από τη συλλογή μου....και λέω να ακολουθήσω την πεπατημένη του Παναγιώτη....μαντέψτε βαθμό και το αποκαλύπτω στο τέλος.... Tongue ....ξεκινάω λοιπόν με ένα μικρούλι....το οποίο δεν είναι τόσο δύσκολο σε χαμηλές καταστάσεις αλλά στο βαθμό που είναι το συγκεκριμένο πραγματικά υπάρχουν ελάχιστα....παρακάτω θα δείτε τη φωτογραφία της PCGS παρότι το νόμισμα έχει πατινάρει λίγο και δεν δείχνει ακριβώς έτσι.

Όμορφο είναι, MS63 θα έλεγα. Ας μιλήσουμε λίγο για τις γραμμές που υπάρχουν περιμετρικά στα γράμματα.....Μου θυμίζουν τα σημάδια από το μηχάνημα στα νεώτερα νομίσματα που τα έκανε μασούρια, αλλά τότε δεν .......τι να είναι;

Μακάρι να ήταν MS63....62άρι βγήκε και πάω στοίχημα ότι έπαιξε ρόλο το σημαδάκι στο πιγούνι....σκέφτομαι να το στείλω για regrade μιας που έχει πατινάρει λίγο αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχω σκοπό να το δώσω παρά μόνο άμα βρω καλύτερο....όσο για τις γραμμές περιμετρικά στα γράμματα είναι το δεύτερο τεταρτάκι του 55 που συναντάω με το ίδιο θέμα....ορίστε και το άλλο....εδώ τα σημάδια δεν φαίνονται πολύ λόγω της πατίνας αλλά με λίγη μεγέθυνση της φωτογραφίας κάνουν μπαμ αμέσως.


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - gkounto - 04/12/20 14:52:22

Καλημέρα καλώς ήρθες 
Το τελευταίο τεταρτακι από που;


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - johnnycage - 04/12/20 15:09:15

(04/12/20 14:52:22)gkounto Έγραψε:  Καλημέρα καλώς ήρθες 
Το τελευταίο τεταρτακι από που;

Καλησπέρα Γιώργο....λογικά θα με θυμάσαι....έχουμε συναντηθεί στην ΠΝΕ πριν κάνα τρίμηνο....ο Γιάννης από τη Ρόδο είμαι....έχω την εντύπωση ότι ήταν αυτό που μου είχες δείξει αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος....απλά κρατάω τεράστιο αρχείο από φωτογραφίες νομισμάτων που συναντάω ακόμα κι αν δεν τα αποκτήσω πιο πολύ για μέτρο σύγκρισης.


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - nikos11 - 04/12/20 15:45:54

Καλησπέρα, στο βαθμό του νομιζω είναι. Το δεύτερο που ανέβασες για σύγκριση, μου φαίνεται για καλύτερο. Γενικά, μπορεί να είναι «εύκολο» αλλά δύσκολα το βρίσκεις σε καλύτερες καταστάσεις.


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - gkounto - 04/12/20 15:57:43

(04/12/20 15:09:15)johnnycage Έγραψε:  
(04/12/20 14:52:22)gkounto Έγραψε:  Καλημέρα καλώς ήρθες 
Το τελευταίο τεταρτακι από που;

Καλησπέρα Γιώργο....λογικά θα με θυμάσαι....έχουμε συναντηθεί στην ΠΝΕ πριν κάνα τρίμηνο....ο Γιάννης από τη Ρόδο είμαι....έχω την εντύπωση ότι ήταν αυτό που μου είχες δείξει αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος....απλά κρατάω τεράστιο αρχείο από φωτογραφίες νομισμάτων που συναντάω ακόμα κι αν δεν τα αποκτήσω πιο πολύ για μέτρο σύγκρισης.

Ναι Γιάννη βεβαίως σε θυμάμαι κατάλαβα ποιος είσαι όταν είπες μετακόμιζες από Ρόδο.
Οκ ναι δικό μου είναι και είναι 63 απλά θα το εκτιμούσα να με ρωτούσες πριν το ανεβάσεις.
Οκ δεν πειράζει τώρα.


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - johnnycage - 04/12/20 16:14:11

(04/12/20 15:45:54)nikos11 Έγραψε:  Καλησπέρα, στο βαθμό του νομιζω είναι. Το δεύτερο που ανέβασες για σύγκριση, μου φαίνεται για καλύτερο. Γενικά, μπορεί να είναι «εύκολο» αλλά δύσκολα το βρίσκεις σε καλύτερες καταστάσεις.

Λοιπόν σε σχέση με το δεύτερο το δικό μου υπερτερεί μόνο στη λεπτομέρεια των φύλλων και λίγο στην κορώνα....στην ασπίδα χάνει λίγο....όσο για το κεφάλι του βασιλιά εκεί είναι το αδύνατο σημείο του....γενικά είναι ένα κλικ πιο κάτω από το δεύτερο για του λόγου το αληθές....απλά η φωτογραφία της PCGS το αδικεί λίγο....με την πατίνα που έχει πάρει τώρα είναι πολύ κοντά στο δεύτερο από άποψη eye appeal....δηλαδή λες κι εσύ ότι δεν αξίζει να το στείλω για regrade απ´ ότι κατάλαβα.


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - nikos11 - 04/12/20 16:47:19

Ναι, δεν θα το έστελνα.


RE: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1855 - gkounto - 05/12/20 08:26:51

Nα επανορθώσω. Οταν ο Γιάννης ανέβασε το δευτερο δεν ήταν πλέον στην κατοχή μου. Με συγχωρείς Γιάννη.