Συλλεκτικό Στέκι
Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή (/thread-4356.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - Lary - 05/12/20 17:54:17

(05/12/20 13:47:40)cat Έγραψε:  Νομίζω πως από τους Έλληνες συλλέκτες τα μετάλλια είναι σχετικά υποτιμημενα

Τα μετάλλια των περιόδων Όθωνα και Γεωργίου Ά μπορώ να πω ότι έχουν μεγάλη ζήτηση και υψηλές τιμές αρκετά από αυτά (σετ 12αδας αγωνιστών του 21 και Εις Μνήμην του Λάνγκε, Ζάππεια Ολυμπιάδα του Μπάρε κτλ). Βέβαια υπάρχουν και κάποια πιο προσιτά σε τιμή.


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - cat - 05/12/20 20:51:07

Γιωργο θυμαμαι σε μια συναντηση μας που ελεγες οτι ηθελες ν ασχοληθεις με τα μεταλια. Μπραβο που μπηκες να μας ενημερωνεις κιολας Smile


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - exmim - 05/12/20 21:08:16

(05/12/20 20:51:07)cat Έγραψε:  Γιωργο θυμαμαι σε μια συναντηση μας που ελεγες οτι ηθελες ν ασχοληθεις με τα μεταλια. Μπραβο που μπηκες να μας ενημερωνεις κιολας Smile


+1.000.000.   

Πρέπει να ήμουν και εγώ εκεί;.... Κάποτε μου είχε πει στο μαγαζί του, ένας έμπορος , δεν είναι ποια...ότι το επόμενο βήμα του συλλέκτη νομισμάτων είν' τα μετάλλια....τον τελευταίο καιρό βλέπω όλο και περισσότερους στο άθλημα....


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - cat - 05/12/20 21:13:48

Ναι Μιμη ηασταν μαζι με τον Γιωργο. Πιστευω πως κ οι εμποροι δεν ειναι κ τοσο εξοικιωμενοι με τα μεταλια


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - nikos11 - 05/12/20 21:38:50

Πολύ όμορφο το μετάλλιο Γιώργο και εντυπωσιακό! Να το χαίρεσαι!


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - john v - 05/12/20 22:24:36

Βλέπουμε το τελευταίο καιρό μια αναζωπύρωση στα Μετάλλια υπάρχει μια αυξημένη στροφή συλλεκτισμου ,που προσωπικά με εντυπωσιάζει βλέπουμε καταστάσεις και λεπτομέρειες εντυπωσιακές, σκέφτηκε τους πρώην κατόχους τους με τη αγάπη τα πρόσεχαν για να φτάσουν τώρα σε νέους συλλέκτες και να περνούν βαθμούς SP top. Ωραίο μετάλλιο με ιστορία, συγχαρητήρια … Γιώργο…….


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - Lary - 05/12/20 22:53:19

Νίκο Γιάννη αλλά και όλη την παρέα σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Τα ελληνικά μετάλλια της περιόδου Όθωνα και Γεωργίου είναι κομψοτέχνηματα κατά τη γνώμη μου. Μια μικρή προτίμηση έχω υπέρ της δουλειάς του Λανγκε έναντι του Μπαρε. Το καλό με τα δικά μας μετάλλια είναι ο πολύ μικρός αριθμός τους σε σχέση με πχ Αγγλία, Γαλλία οπότε πλην σπανιοτητων (βλ. χρυσά, ασημένια) μπορεί κάποιος με υπομονη να συλλέξει τα περισσότερα.


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - Theodorosp - 07/12/20 15:43:25

Υπέροχο κομμάτι εύχομαι και εις ανώτερα 
Την 12αδα του Λαγγε με τους ήρωες για τον γάμο του Οθωνα την θεωρώ από τις ποιο επιβλητικές σειρές. Παραθέτω λεπτομέρεια από τον Μαυρομιχαλη

Απλά σου κόβει την ανάσα!!


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - Lary - 07/12/20 22:06:57

Σε ευχαριστώ πολύ Θοδωρή. Αυτά τα ανάγλυφα που έφτιαξε ο Λανγκε είναι απίστευτα! Αν θες βάλε και τον Μαυρομιχάλη μπος πίσω να τον απολαύσουμε!!!!


RE: Mετάλλιο Λάνγκε - Ναυτική Αρετή - Theodorosp - 07/12/20 22:27:31

Ο Λαγγε για εμένα είναι ο μαγος της 3ης διάστασης.
Εαν ζούσε στην εποχή μας δεν ξέρω τι θα δημιουργούσε.......

Και μην ξεχνάμε πως είχε την τύχη τ σχέδια των μεταλλίων να είναι σε μεγάλο βαθμό τα πραγματικά πορτρέτα των ηρώων που είχε γνωρίσει.

Και ο Πετρομπεης