Συλλεκτικό Στέκι
ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; (/thread-4362.html)

Σελίδες: 1 2


ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - rubirosa - 06/12/20 19:45:50

Θα ήθελα την γνώμη σας;
Αν κάποιος ξεκίναγε συλλογή Ελληνικών χαρτονομισμάτων, τι είναι καλύτερο να μαζεύει,δραχμικά από το 1996 και πίσω ή ταευρώ απο το 2002 και μετά;
Ποια το υπέρ και ποια τα κατά σε κάθε περίπτωση;


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - Diinekis - 06/12/20 22:17:48

Δεν είμαι συλλέκτης χαρτονομισμάτων,άρα δεν έχω ισχυρά επιχειρήματα υπέρ του ενός η' του άλλου....καθαρά αισθητικά όμως καί ιστορικά αν ξεκινούσα να συλλέγω,θα προτιμούσα δραχμές....είναι κατά την γνώμη μου πιο "ζωντανά" χαρτονομίσματα και έχουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι παραστάσεις τους!!!τα ευρώ στα μάτια μου φαίνονται πιο "αποστειρωμενα"...


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - D.Dimitris - 07/12/20 00:40:15

Τα Ελληνικά χαρτονομίσματα σε δραχμές μέχρι 1996 ήταν πανέμορφα και τα προτιμώ.
Τα Ελληνικά χαρτονομίσματα σε ευρώ, όπως και όλης της ΕΕ είναι ακόμη στην αρχή τους με λιτά σχέδια και άλλη φιλοσοφία προς την εμφάνιση τους.


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - nikos11 - 07/12/20 10:03:30

Όπως έγραψε και ο Γιώργος παραπάνω, ούτε εγώ είμαι συλλέκτης χαρτονομισμάτων αλλά και εγώ θα προτιμούσα τα δραχμικά λόγω παραστάσεων και ποικιλίας.


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - μαρκος - 07/12/20 10:55:18

Αν θελουμε μελλοντικη υπεραξια σαφως και διαλεγουμε ευρω ,αν θελουμε συλλογη που θα αισθανομαστε ομορφα κτλ δραχμικα λογω των λογων που αναφερθηκαν παραπανω


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - rubirosa - 08/12/20 20:50:08

(07/12/20 10:55:18)μαρκος Έγραψε:  Αν θελουμε μελλοντικη υπεραξια σαφως και διαλεγουμε ευρω ,αν θελουμε συλλογη που θα αισθανομαστε ομορφα κτλ δραχμικα λογω των λογων που αναφερθηκαν παραπανω
Και σε μένα όταν βλέπω το πενηντάρικό  του 1964 μου λέει πολλά!
Αλλά είναι και πολλά των δραχμών, απ' την άλλη λιγότερα τα ευρώ,όπως λες με ότι υπεραξίες.. και σε 5 χρόνια θα είναι μια γενιά από το 2000,  που μεγάλωσε χωρίς δραχμές.
Θα αισθάνονται το ίδιο με μας;


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - μαρκος - 08/12/20 22:45:19

Πιστευω πως ναι ,ειναι η φυσικη εξελιξη,ισως η νεα γενια θα κοιταζει με περισσοτερο δεος τα δραχμικα απο το 1964 μεχρι 2000 που εμεις τα εχουμε συλλεκτικα απαξιωμενα ,δες εμας για παραδειγμα την σειρα μετα την κατοχη εως το 1964 αλλα και ποιο πριν δεν μας μαγευουν πολλες φορες;


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - cat - 10/12/20 13:48:04

Θα μάζευα δραχμικα γιατί είναι η ιστορία του τόπου μου. Επίσης δεν χωνεύω το ευρω Smile Big Grin Big Grin


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - athas - 10/12/20 15:14:35

(10/12/20 13:48:04)cat Έγραψε:  Θα μάζευα δραχμικα γιατί είναι η ιστορία του τόπου μου. Επίσης δεν χωνεύω το ευρω Smile Big Grin Big Grin

Βρήκα ένα καινούριο χωνευτικό, Δημήτρη μου από το lidl. Το Μιτσικέλι. Πίνεις και τα χωνεύεις όλα.  Big Grin 
(με το θάρρος και τη γνωριμία μου με τον Δημήτρη)
Πέρα από το "αστείο" τα ευρώ όσα χρόνια και να περάσουν θα έχουν τα ίδια σχήματα. Πόρτες, γέφυρες κλπ στοιχεία που ενώνουν. Τα τραπεζογραμμάτια της δραχμής έχουν πολύ ωραίες παραστάσεις και είναι πραγματικά, όπως είπε και ο Δημήτρης, η ιστορία της χώρας μας. Τώρα εξαρτάται αν τα θέλεις για σένα ή αν προσβλέπεις σε μεταγενέστερη υπεραξία.


RE: ΧΑΡΤ/ΤΑ ΕΥΡΏ 'Η ΔΡΑΧΜΩΝ; - cat - 10/12/20 16:09:59

Smile Smile Smile Smile Α βρε Θαναση κοιτα αυτη την ομορφια netakias.com/2017/05/05/ολα-τα-χαρτονομίσματα-σε-δραχμές-που-τ/netakias-com-drachmas-δρχ-δραχμη-όλα-τα-ελληνικά-χαρτον-72/

Χωνευτικο κ μαλιστα απο το μισητο μου Lidl ε με τσακισες τωρα Smile Smile Smile Tongue