Συλλεκτικό Στέκι
πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα (/thread-4389.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - belpedro - 14/12/20 18:47:29

(14/12/20 18:31:21)john v Έγραψε:  Αυτό τον πίνακα τον είχα χρονιά στο αρχείο μου, και νόμιζα ότι τον είχαν η περισσότερη, με έκπληξη ανακάλυψα ότι δεν είναι τόσο γνωστός οσο  περίμενα , τον μελέτησα και είδα ότι δεν υπάρχει  λάθος σοβαρο , για αυτό τον λόγο είπα να κάνουμε ένα θέμα ώστε να υπάρχει σαν εργαλείο σε όλους μας , τώρα ποιος τον έχει κάνει ούτε εγώ ξέρω

Δεν έχω τη συμφωνία του να αναφέρω το όνομά του συλλέκτη, αν συμφωνήσει θα το αναφέρω.
Οι πληροφορίες είμαι της άποψης ότι πρέπει να μοιράζονται Γιάννη οπότε πολύ καλά έκανες
πολύ χρήσιμο θέμα.
Όσοι ασχολούνται με Όθωνα γνωρίζουν τη σειρά δυσκολίας, εντύπωση μου έκανε μόλις άνοιξα το συνημμένο
γιατί είναι δική μου φωτογραφία και δεν ήξερα ότι έχει διαδοθεί.


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - PANAGIOTIS - 14/12/20 19:01:33

(14/12/20 18:47:29)belpedro Έγραψε:  
(14/12/20 18:31:21)john v Έγραψε:  Αυτό τον πίνακα τον είχα χρονιά στο αρχείο μου, και νόμιζα ότι τον είχαν η περισσότερη, με έκπληξη ανακάλυψα ότι δεν είναι τόσο γνωστός οσο  περίμενα , τον μελέτησα και είδα ότι δεν υπάρχει  λάθος σοβαρο , για αυτό τον λόγο είπα να κάνουμε ένα θέμα ώστε να υπάρχει σαν εργαλείο σε όλους μας , τώρα ποιος τον έχει κάνει ούτε εγώ ξέρω

Δεν έχω τη συμφωνία του να αναφέρω το όνομά του συλλέκτη, αν συμφωνήσει θα το αναφέρω.
Οι πληροφορίες είμαι της άποψης ότι πρέπει να μοιράζονται Γιάννη οπότε πολύ καλά έκανες
πολύ χρήσιμο θέμα.
Όσοι ασχολούνται με Όθωνα γνωρίζουν τη σειρά δυσκολίας, εντύπωση μου έκανε μόλις άνοιξα το συνημμένο
γιατί είναι δική μου φωτογραφία και δεν ήξερα ότι έχει διαδοθεί.


Και πολλά μπράβο και από μένα, ότι βοηθάει τους συλλέκτες είναι προς τη σωστή κατεύθυνση!


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - john v - 14/12/20 19:19:06

(14/12/20 18:47:29)belpedro Έγραψε:  
(14/12/20 18:31:21)john v Έγραψε:  Αυτό τον πίνακα τον είχα χρονιά στο αρχείο μου, και νόμιζα ότι τον είχαν η περισσότερη, με έκπληξη ανακάλυψα ότι δεν είναι τόσο γνωστός οσο  περίμενα , τον μελέτησα και είδα ότι δεν υπάρχει  λάθος σοβαρο , για αυτό τον λόγο είπα να κάνουμε ένα θέμα ώστε να υπάρχει σαν εργαλείο σε όλους μας , τώρα ποιος τον έχει κάνει ούτε εγώ ξέρω

Δεν έχω τη συμφωνία του να αναφέρω το όνομά του συλλέκτη, αν συμφωνήσει θα το αναφέρω.
Οι πληροφορίες είμαι της άποψης ότι πρέπει να μοιράζονται Γιάννη οπότε πολύ καλά έκανες
πολύ χρήσιμο θέμα.
Όσοι ασχολούνται με Όθωνα γνωρίζουν τη σειρά δυσκολίας, εντύπωση μου έκανε μόλις άνοιξα το συνημμένο
γιατί είναι δική μου φωτογραφία και δεν ήξερα ότι έχει διαδοθεί.

Ένας κοινός μας φίλος το έδωσε σε εμένα, αλλά τον έχω χρονιά, η ωραίες πληροφορίες πρέπει να μοιράζονται, και για να αυξάνονται η γνώσεις όλων μας


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - nikos11 - 14/12/20 21:31:01

Σίγουρα εξαιρετικά χρήσιμο να μοιραζόμαστε τις γνώσεις και τις πληροφορίες, ειδικά για εκείνους που δεν τις έχουν Rolleyes . Διατηρώ ωστόσο τις επιφυλάξεις μου και τις ενστάσεις μου σε αρκετά σημεία. Ένα παράδειγμα θα φέρω και μόλις βρω χρόνο θα επανέλθω με περισσότερες προτάσεις. Στο μυαλό μου δεν μπορεί να είναι το μονόλεπτο του 1834 2ο δυσκολότερο, κατά τη γνώμη μου είναι κοντά στη 10η θέση σπανιότητας.


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - PANAGIOTIS - 15/12/20 13:16:00

Με αφορμή όσα παραπάνω έγραψε ο Νίκος για το μονόλεπτο του 34, ας ανεβάσω την δικιά μου άποψη για τη σειρά σπανιότητας στα μονόλεπτα του Όθωνα. Τονίζω πάλι ότι ακολουθώ ομαδοποίηση για ημερομηνίες που έχουν παρόμοια σπανιότητα. (Δεν έχω κατασταλάξει σε 2λεπτα και 10λεπτα και έτσι μη φοβάστε δεν θα σας δυσκολέψω περισσότερο!). Φυσικά οποιαδήποτε συζήτηση πάνω σε αυτά δεκτή, τίποτε δεν είναι θέσφατο.......


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - sroussos - 15/12/20 16:33:09

Για τον πίνακα με  τα πεντάλεπτα του Παναγιώτη έχω μερικές  μικροενστάσεις. Οι ενστάσεις στην σειρά δυσκολίας έχουν να κάνουν σε νομίσματα  σε κάθε κατάσταση.  Στην δεύτερη σειρα  το 1844 μπρος από το 1847. Για την τρίτη σειρά θα μπορούσε το καθένα από τα τρία να είναι πρώτο  . Στην τέταρτη σειρά  του 1841  θα ήταν καλύτερα στην πέμπτη και στην θέση του άνετα θα μπορούσε να ανεβεί του 1848 ή και του 1857 . Για την έκτη σειρά νομίζω πως σαυτην χωράει και του 1838 . Την ώρα που γράφω είδα και τον πίνακα με τα μονόλεπτα του Παναγιώτη . Του 1847 το έχουμε όλοι για το δυσκολώτερο . Εκείνο όμως που έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια έχει περισσότερες εμφανίσεις και από του 1844 και του 1848. Του 1841 για την τρίτη θέση το βλέπω πολύ φιλόδοξο. Του 1845 ,1846 νομίζω πως και τα δύο είναι πιο δύσκολα . Αυτά για την ώρα .


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - gkounto - 15/12/20 18:32:39

Σας θαυμάζω όλους για τις γνώσεις σας. Προσωπικά δεν έχω άποψη, δυστυχώς η αργή (ηλικιακά) ενασχόληση μου με τα ελληνικά δεν μου επιτρέπει πλέον να έχω άποψη (όχι τόσο τεκμηριωμένη τουλάχιστον)!
Όμως έχω άποψη σε άλλα πχ λίρες αλλά και άλλα τα λεγόμενα world coins χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως υποστηρίζετε τα επιχειρήματα σας. Είναι από εμπειρία; Είναι από τεκμηριωμένες δημοπρασίες; Αν είναι από εμπειρία πως αυτή τεκμηριώνεται δηλαδή έμποροι δεν είστε πως λοιπόν γνωρίζετε την συχνότητα της εμφάνισης τους;
Με συγχωρείτε δεν είναι επιθετικό το ύφος. Θέλω να καταλάβω. Εγώ ας πούμε όπως προείπα ξέρω για σπάνιες λίρες και μάλιστα και ως πρώην έμπορος αλλά και με συγγράματα να επιχειρηματολογήσω. Σαν παράδειγμα δηλαδή.

Έτσι για να καταλάβω πχ γιατί το 1834 μονόλεπτο είναι το δεύτερο πιο σπάνιο ας πούμε σαν παράδειγμα (που όμως ήδη αμφισβητήθηκε) κλπ.
Ποιος είναι ένας αποδεκτός κατά την γνώμη σας μπούσουλας τελικά;


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - nikos11 - 15/12/20 19:00:14

Εγώ Γιώργο κρίνω με βάση διάφορα κριτήρια που όλα έχουν τα συν και τα πλην τους. Για παράδειγμα, πόσο συχνά τα έχω δει να εμφανίζονται σε δημοπρασίες και σε τι τιμές κλείνουν, τι λείπει από τη συλλογή μου ή πόσο δυσκολεύθηκα να εντάξω στη συλλογή μου κάποιο νόμισμα και από την αντίστοιχη εμπειρία άλλων συλλεκτών που κουβεντιάζω, τα population reports των εταιρειών πιστοποίησης, κουβέντες με πιο έμπειρους συλλέκτες, είναι μερικοί από τους παράγοντες που λαμβάνω υπ' όψη για να καταλήξω.


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - PANAGIOTIS - 15/12/20 20:07:02

Στους δύο καταλόγους που παρουσίασα (5 λεπτά και 1 λεπτόν Όθωνα) δυσκολεύτηκα να βγάλω άκρη και γιαυτό για 2λεπτα και 10λεπτα δεν προχώρησα (τουλάχιστον ακόμη). Αυτά τα είχα βγάλει παλιά για δική μου προσωπική χρήση και προς θεού όχι για να πείσω κανέναν....Τα population reports των 2 εταιρειών σίγουρα πρέπει να ληφθούν υπόψη (παρόλο ότι υπάρχουν διπλοεγγραφές). Επίσης οι διαδικτυακές δημοπρασίες και όλες οι δημοπρασίες του Καραμήτσου (από το 2003 και μετά) δίνουν νομίζω ικανοποιητικά στοιχεία για την συχνότητα των νομισμάτων του Όθωνα. Οι τιμές στους διάφορους καταλόγους, παρά τα λάθη τους, δείχνουν την σπανιότητα ιδιαίτερα σε νομίσματα όπως του Όθωνα που δεν είναι και πολλά σε σχέση με άλλες χώρες. Τέλος κριτήριο πιστεύω για συλλέκτες με αρκετή πληρότητα στην συλλογή τους, είναι και το αν έχουν ή όχι το νόμισμα και πόσο δύσκολα το απέκτησαν. Άλλος θα πει ότι τα παραπάνω είναι σχετικά και τίποτα δεν είναι σίγουρο......μπορεί να έχει δίκιο τι να πω! Θα σας πω μια στιχομυθία του γιου μου με έμπορο της Θεσσαλονίκης όταν τον ρώτησε : -Tι είναι πιο σπάνιο το δίδραχμο ή το μισόδραχμο του 54 με βαθουλωμένο μάγουλο;  Η απάντηση ήταν το μισόδραχμο του 54 και το δικαιολόγησε : -Μα αφού πενηντάλεπτο με βαθουλωμένο μάγουλο δεν έχουμε στη συλλογή μας.....


RE: πίνακας δυσκολίας στα χάλκινα του οθωνα - sroussos - 15/12/20 21:42:23

O Νίκος ανέφερε πως εκτιμούμε την δυσκολία στα νομίσματα. Παναγιώτη ελπίζω να μην σ απέτρεψα για να βάλεις τα δίλεπτα και τα δεκάλεπτα. Ο καθένας μας την γνώμη του εκφράζει  και προσωπικά εγώ δεν πιστεύω πως η γνώμη μου είναι θέσφατο  . Μπορεί να είναι λάθος. Ας μας πουν και οι καλύτερα γνωρίζοντες Οθωνάκιδες  την γνώμη τους. Δυστυχώς ο Στέλιος μας λείπει. Αυτές οι συζητήσεις είναι που κάνει πιο χρήσιμο το forum.