Συλλεκτικό Στέκι
Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". (/thread-440.html)



Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - sabby - 28/12/16 12:45:36

Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αυτήν την "ταπεινή" δραχμούλα,περισσότερο για "εκπαιδευτικούς" σκοπούς.
Ενώ δείχνει ελάχιστα σημάδια κυκλοφορίας,εν τούτοις έχει περίεργο eye appeal.Στο λαιμό μάλλον έχει δαχτυλιές,και αναρωτιέμαι άν στο μάγουλο και το φρύδι του Παύλου,αυτό που βλέπω είναι οξείδωση.
Ξέρω οτι σε ακυκλοφόρητη κατάσταση,χαρίζονται μεταξύ συλλεκτών.Δεν με ενδιαφέρει η οικονομική της αξία.
Αν έχετε όρεξη,ακούω απόψεις.


RE: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - Sp1 - 28/12/16 13:43:07

Καλορίζικη φίλε Βασίλη.Νομίζω XF+ είναι σίγουρα.Δεν μπορώ να καταλάβω απ τις φωτό αν είναι λούστρο αυτό που φαίνεται ή αν είναι γυαλισμένη.Εσύ που την έχεις στο χέρι τί βλέπεις;Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι οι πόροι που έχει στην μεριά του Παύλου.


RE: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - georok - 28/12/16 13:55:08

Από άλμπουμ και χαρτονάκι που ήταν στον ήλιο για καιρό λογικά.


RE: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - sabby - 28/12/16 14:54:12

Ηταν σε "αρχαίο" φύλλο για νομίσματα,σίγουρα pvc αλλά "χέρι" δέν της έχω βάλει ποτέ,ήταν σε ντοσιέ ξεχασμένο σε ντουλάπα απο το '80.Με λούπα φαίνονται όντως οι πόροι που λές Σπύρο στο πεδίο,αλλά ταυτόχρονα ανάμεσα στα γράμματα,έχει ένα κάποιο κίτρινο χρώμα που πιθανόν να είναι λούστρο.
Η όποιες βλάβες είναι μή αναστρέψιμες,σωστά;


RE: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - sroussos - 28/12/16 19:59:26

Μια χαρά δραχμή Au προς ακυκλοφόρητη είναι , πρέπει να ήταν σε πλαστικό φύλλο από άλπουμ και τα αποτελέσματα είναι αυτά.


RE: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - μαρκος - 28/12/16 21:27:50

Βασιλη καλησπερα και χρονια πολλα,ακυκλοφορητη δραχμη μου φαινεται με μονη ενσταση στο φρυδι το πατημα που δειχνη δεν ξερω αν υφισταται η ειναι παιχνιδι της φωτο,καλη χρονια με υγεια σου ευχομαι εσενα και στην οικογενεια σου  φιλε


RE: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - haros - 28/12/16 21:42:02

Την εχει ακουσει ο εμπροσθοτυπος Sabby, ειτε απο το "πετρελαιο" που ειχε το πλαστικο του αλμπουμ, ειτε απο καποιου ειδους "βερνικι " η κολλα που, για καποιο λογο, ειχε περαστει.(μπορει και κατα λαθος να ειχε ακουμπησει κλπ)
Αν ηταν ασημενιο θα σου ελεγα να το περασεις ενα καθαρο ασετον για να φυγει η κρουστα, αλλα με χαλκονικελινα δεν το κατεχω το αθλημα.


RE: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - sabby - 28/12/16 22:38:33

Να είσαι καλά Μάρκο,ανταποδίδω σε όλους τις ευχές.Να είστε όλοι καλά.
Ναί,σημάδια κυκλοφορίας δεν έχει(ή εγώ δεν τα βλέπω).Δείχνει όμως να έχει γίνει κάτι που επηρρέασε το μέταλλο.Ενώ,2-3 άλλες σε παρόμοια κατάσταση,με ίδιες ακριβώς συνθήκες φύλαξης,την έχουν "σκαπουλάρει".Αυτό μου έκανε εντύπωση,γι αυτό σας "φορτώθηκα".


RE: Δραχμή Παύλου "για κουβέντα". - nikos11 - 28/12/16 23:01:17

Μάλλον οι συνθήκες δεν ήταν ακριβώς ίδιες. Μπορεί να κλείστηκε υγρασία μαζί με το νόμισμα, να εξείχε στην άκρη του άλμπουμ και να το είδε ο ήλιος, μπορεί να ήταν αλοιωμένο το υλικό, μπορεί, μπορεί... Το νόμισμα πάντως φαίνεται να έχει υποστεί ζημιά Undecided .