Συλλεκτικό Στέκι
SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-21.html)
+--- Νήμα: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 (/thread-4404.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - PANAGIOTIS - 20/12/20 21:23:35

Πολύ μου άρεσε αυτό που έγραψε ο rubirosa για τον Τζαμαλή, δεν το ειχα ξανακούσει! Και εγω σε unc τα έχω, όπως και οι παραπάνω συλλέκτες. Τα είχα αγοράσει τότε απευθείας από τον Γύρα, από μια διαφήμιση σε εφημερίδα......Πάντως πρέπει να γέμισαν τον τόπο τότε, ίσως το ίδιο ονειρεύεται η κα. Γιάννα Αγγελοπούλου τώρα για τα αναμνηστικά του 1821......


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - iapwnas - 21/12/20 20:04:16

Και μια διαφημηση της εποχης σε φυλλαδιο το οποιο ειχε μεσα φακελο ετοιμο να ταχυδρομηθει για παραγγελια! Δυστηχως η μια φωτογραφια βγηκε κουνημενη!


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - PANAGIOTIS - 21/12/20 21:28:47

(21/12/20 20:04:16)iapwnas Έγραψε:  Και μια διαφημηση της εποχης σε φυλλαδιο το οποιο ειχε μεσα φακελο ετοιμο να ταχυδρομηθει για παραγγελια! Δυστηχως η μια φωτογραφια βγηκε κουνημενη!



Μπράβο αυτό ήταν το διαφημιστικό του Γύρα, νομίζω πως ήταν μέσα σε κάποια εφημερίδα αλλά σου το ξαναέστελνε με κάθε παράδοση νομισμάτων (εγώ τα είχα πάρει αντικαταβολή).


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - iapwnas - 21/12/20 21:41:20

Το βρηκα τυχαια σε ενα παλιο περιοδικο και το κρατησα, το θυμηθηκα εχθες! Εγω τα δικα μου τα ειχα παρει απο εμπορο πολλα χρονια μετα αφου τοτε δεν ζουσα ακομη  Smile  Παντως στο διαφημιστικο προτεινει οντως στον κοσμο να πληρωνει με αντικαταβολη και οχι με καταθεση σε λογαριασμο!


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - rubirosa - 22/12/20 20:24:41

(20/12/20 15:57:42)nikos11 Έγραψε:  Ουσιαστικά πρόκειται για την πρώτη σειρά αναμνηστικών που κυκλοφόρησαν στην περίοδο της Μεταπολίτευσης, καθώς τα προηγούμενα που κυκλοφόρησαν για την είσοδο στην τότε ΕΟΚ, ήταν (αν δεν κάνω λάθος) μόνο σε πλαστικά μπλιστεράκια, πρόχειρα, χωρίς πιστοποιητικά και κασετίνες, τίποτα. Αυτά κυκλοφόρησαν σε διάφορες συσκευασίες, ένα-ένα, τρία-τρία ή και όλα μαζί ασημένια και χρυσά proof, με τα πιστοποιητικά τους. 

Όπως αναφέρει ο Θανάσης, κούρασε ο μεγάλος αριθμός και λόγω κόστους οι ποσότητες που αγοράστηκαν ήταν μικρότερες, αφήστε δε που πολλά πρέπει πλέον να έχουν πάει για λιώσιμο. Δεν παύουν πάντως, να είναι μία όμορφη σειρά, που μπορεί να βρεθεί σχετικά κοντά στο μέταλλο και που αξίζει να βρίσκεται στις συλλογές μας, ειδικά αυτών που ασχολούνται με τα αναμνηστικά.
Είχα πάρει την 3η. των αργυρών UNC,από την ΤΤΕ, μαθητής της Α' Γυμνασίου και κόστιζαν 3.150δρχ, ενώ η proof 3.850 δρχ και τα χρυσά αν δεν μ'απατάει η μνήμη μου, 14.000 δρχ το μικρό  και 28.000 δρχ. το μεγάλο, τότε που  60 δρχ, είχε το εισιτήριο στο Σινεμά!


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - rubirosa - 22/12/20 23:55:53

(20/12/20 13:28:16)Halaros Έγραψε:  Ευχαριστούμε για την παρουσίαση, τα νομισματα τα είχα δει μεμονωμένα αλλά όχι στις αρχικές  συσκευασίες τους (τουλάχιστον κάποιες από αυτές)
Νεκτάριε έχουν σπάσει πολλά σετ, ακόμα και από τις κάψουλες τους τα έχουν πιάσει χέρια....
Να'ναι καλά να λιγοστεύουν, τα άρτια set.


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - Lary - 25/12/20 10:58:08

Πολύ ωραία σειρα Θανάση, κομπλέ με τα κουτιά και τα πιστοποιητικά τους!!!


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - rubirosa - 19/08/21 22:27:34

Δύο φωτο από την μεγάλη κασετίνα, που περιλάμβανε τις 3 σειρές proof και 3 unc, είχε βγει και άλλη για να περιλαμβάνει και χρυσά με ασημένια proof.


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - orfeas - 20/08/21 03:39:02

(20/12/20 20:57:41)rubirosa Έγραψε:  Στέλιο όπως είχα ακούσει την Ιστορία, την ημέρα της απονομής τιμητικής πλακέτας στον +Αν. Τζαμαλή επί προεδρίας Ορφέα Αρκομάνη!
Η μήνυση του Γύρα ήταν γιατί τα αποκάλεσε υποτιμητικά ψευδονομίσματα και η πλευρά Τζαμαλή  αντέταξε ότι: και ο ψευδάργυρος δεν ντρέπεται γιατί τον λένε ψευδάργυρό και η ψευδοροφή δεν ντρέπεται γιατί την λένε ψευδοροφή.

Καλημέρα Θανάση, εάν επιτρέπεις μια μικρή συμπλήρωση :

O Tζαμαλής τα αποκαλούσε τιριτόμπες (από το αντίστοιχο τραγούδι) και ψευδονομίσματα (με την δική του τεκμηρίωση}
Την φράση περί ψευδαργύρου και ψευδοροφής την είπε κατά την αγόρευσή του, ο εκ των συνηγόρων του Τζαμαλή, αείμνηστος Ζαχαρίας Ωραιόπουλος και προκάλεσε τους γέλωτες δικαστών και αντιδίκων.

Αυτός ήταν ο Ζαχαρίας

ορφεας
Συνημ. "Συλλεκτική Επιθεώρηση" , αρ.φυλ. 21, Ιούνιος 1983, Δ/ντής Π. Πυλαρινός


RE: SET ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 1981-82 - nikos11 - 20/08/21 10:33:28

Ωραία φωτό Ορφέα! Διάβασα και τα άλλα κείμενα και πραγματικά μου έκανε εντύπωση αυτό που πρότεινε ο Π.Πυλαρινός προς τα ΕΛΤΑ πριν από 40 σχεδόν χρόνια, που βεβαίως δεν εφαρμόστηκαν ΠΟΤΕ, παρά μόνο σε κάποια μικρής σημασίας προϊόντα όπως τα φεγιέ... Χρήμα τυπωνόταν ανεξέλεγκτα ( ; ) δίνοντας δικαίωμα να κυκλοφορήσουν διάφορες ιστορίες για στίβες γραμματοσήμων και σφαλμάτων βεβαίως-βεβαίως.