Συλλεκτικό Στέκι
Δίευρα για το 2021 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Δίευρα για το 2021 (/thread-4446.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


RE: Δίευρα για το 2021 - athas - 13/01/21 11:48:25

Το δεύτερο αναμνηστικό της Εσθονίας έχει ως θέμα τους "Φιννο-ουγγρικούς λαούς".
Το μοτίβο βασίζεται στα γλυπτά της λίμνης Äänisjärv, τα οποίαn αντιπροσωπεύουν τον κυνηγό, την άλκη, τα υδρόβια πτηνά και τον ήλιο, που αποτελούν τον συμβολικό κύκλο ζωής του φιννο-ουγγρικού πληθυσμού. Το θέμα  έκδοσης "FENNO UGRIA" εμφανίζεται κάτω αριστερά στην εικόνα. Στην επάνω δεξιά γωνία της εικόνας μπορείτε να δείτε την χώρα έκδοσης "EESTI" και το έτος "2021".  Η έκδοση προβλέπεται τον Σεπτέμβριο  
Ποσότητα έκδοσης 1.000.000 τεμάχια εκ των οποίων τα 12.000 σε coincards σε ποιότητα BU.
Σχεδιαστές οι Al Paldrok και Madis Põldsaar.


RE: Δίευρα για το 2021 - sac - 13/01/21 23:17:15

(13/01/21 11:38:40)athas Έγραψε:  ο Λύκος

Να σχολιάσω ή να μη σχολιάσω;
Θα σχολιάσω (φυσικά).

Τα κυνοειδή μας κάνουν ή μόνο τα αιλουροειδή;



Παρεμπιπτόντως, ο λύκος είναι το αγαπημένο μου ζώο (αν και δεν είναι ζώο συντροφιάς, ελληνιστί pet). Είναι κοινωνικό και αφοσιωμένο τόσο στην αγέλη του, όσο και στον σύντροφό του. Και τον σύντροφό του στη ζωή και τον σύντροφό του στο κυνήγι.

Αντίθετα με την κοινή αντίληψη, δεν έχει χοντρό σβέρκο για να κάνει τις δουλειές του μόνος του. Χοντρό σβέρκο έχει, αλλά δεν κάνει τίποτα μόνος του.

Το πιο καταπληκτικό είναι, όταν τα νεαρά ζώα πάνε για κυνήγι (και περιπολία), τα γηραιά κάνουν baby sitting στα μικρά!

Επίσης φοβερος είναι ο κόκκινος λύκος της Αιθιοπίας, που κυνηγάει σαν γάτα (παραμονεύει). Επειδή δεν υπάρχουν γάτες εκεί, έχει πάρει τη θέση τους.


RE: Δίευρα για το 2021 - athas - 14/01/21 10:46:57

(13/01/21 23:17:15)sac Έγραψε:  Να σχολιάσω ή να μη σχολιάσω;
Θα σχολιάσω (φυσικά)....
Αν και έδωσες μόνος σου την απάντηση, στα δικά μου θέματα σαφώς θα σχολιάζεις.


RE: Δίευρα για το 2021 - nikos11 - 14/01/21 11:44:04

Θανάση καλημέρα, δεν υπάρχουν δικά μου και δικά σου θέματα, ούτε ο οποιοσδήποτε χρειάζεται την άδεια κανενός για να γράψει το σχόλιό του. Οι προϋποθέσεις είναι να χρησιμοποιούμε κόσμιες εκφράσεις, να μην προσβάλλουμε και να προσπαθούμε να είμαστε εντός θέματος για να διευκολύνουμε την εύρρυθμη λειτουργία, τη συμμετοχή όλων και την ανεύρεση οποιουδήποτε σχολίου σε μεταγενέστερο χρόνο Smile .


RE: Δίευρα για το 2021 - sac - 14/01/21 11:47:59

Ας γράψουμε κι ένα ανέκδοτο.

Είχε πει η δασκάλα στα παιδιά να φέρουν στην τάξη ένα ζωάκι και να το περιγράψουν.

Έρχεται ο Θανασάκης με μια γάτα "Αυτή είναι μια γάτα, κάνει νιάου-νιάου, τη χαϊδεύουμε και της αρέσει κλπ."
Έρχεται η Μαιρούλα με ένα καναρίνι "Αυτό είναι ένα καναρίνι, κάνει τσίου-τσίου, το ταϊζουμε καναβούρι κλπ."

Έρχεται κι ο Τοτός με τον παπού του.
_ Πού τον πας, Τοτέ, τον παπού σου;
_ Δεν είναι ο παπούς μου, είναι λύκος.
_ Λύκος ο παπούς σου;;;
_ Βεβαίως! Παπού, από πότε έχεις να.... (κάνεις σεξ);
_ Ουουουουουου!


RE: Δίευρα για το 2021 - sac - 14/01/21 12:58:27

Πήρα αμπάριζα με τους λύκους... :-)

Θυμάμαι κάποτε, την προηγούμενη χιλιετία, που μάθαινα Αγγλικά, υπήρχε ένα κείμενο που μου είχε κάνει πολλή εντύπωση, για τις... προκαταλήψεις σε βάρος του λύκου στις παραδόσεις της Δυτικής Ευρώπης.

Τόσο στη Δυτ. Ευρώπη, όσο και στην καθ' ημάς Ανατολή, ο λύκος θεωρείται "πονηρό" ζώο (deceiving animal, όπως το έλεγε το κείμενο) και γι' αυτό ιδιαίτερα επικίνδυνο. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ο λύκος μάλλον "χαζός" είναι, όπως και ο σκύλος. "Πονηρά" ζώα μπορούν να θεωρηθούν οι αλεπούδες και οι γάτες.

Αποκορύφωση αυτής της... προκατάληψης είναι το παραμύθι της Κοκινοσκουφίτσας. Αντίθετα, στο παραμύθι με τα τρία γουρουνάκια, το ένα τουλάχιστον γουρούνι αποδεικνύεται πιο έξυπνο από τον λύκο.

Άλλο μεγάλο κεφάλαιο είνα η παράδοση του "λυκάνθρωπου". Στη γερμανική κουλτούρα το κεφάλαιο αυτό είναι τεράστιο, με πολλές και ενδιαφέρουσες πτυχές (το αφήνω για άλλη φορά). Σ' εμάς έχει φτάσει μόνο η άσχημη πλευρά αυτής της παράδοσης. Η άσχημη αυτή πλευρά πιθανό να εξηγείται από τη θλιβερή εικόνα ενός λυσσασμένου ζώου, που μπορεί να μην είναι λύκος, αλλά οικόσιτος σκύλος.

Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι στα Αγγλικά υπάρχει η έκφραση "to cry wolf" (ρήμα με δύο λέξεις). Το Google το μεταφράζει "υποκρίνομαι ότι βρίσκομαι σε κίνδυνο". Η έκφραση προέρχεται από το παραμύθι με το βοσκό που φώναζε "λύκος στα πρόβατα" για να κάνει πλάκα στους συγχωριανούς του. Το παραμύθι αυτό έχει ελληνική καταγωγή και έχει περάσει στις παραδόσεις όλης της Ευρώπης.

Όλα αυτά δείχνουν πόσο βαθιά είναι ριζωμένος ο λύκος στις ανθρώπινες παραδόσεις...


RE: Δίευρα για το 2021 - sac - 14/01/21 13:01:07

(14/01/21 11:44:04)nikos11 Έγραψε:  Θανάση καλημέρα, δεν υπάρχουν δικά μου και δικά σου θέματα, ούτε ο οποιοσδήποτε χρειάζεται την άδεια κανενός για να γράψει το σχόλιό του. Οι προϋποθέσεις είναι να χρησιμοποιούμε κόσμιες εκφράσεις, να μην προσβάλλουμε και να προσπαθούμε να είμαστε εντός θέματος για να διευκολύνουμε την εύρρυθμη λειτουργία, τη συμμετοχή όλων και την ανεύρεση οποιουδήποτε σχολίου σε μεταγενέστερο χρόνο Smile .

Αυτά ξαναγράφ' τα...


RE: Δίευρα για το 2021 - sac - 14/01/21 14:13:57

Α, και κάτι ακόμα. Φροντίζουμε επίσης να μην προσβάλλουμε τρίτους.

Π.χ, αν εγώ έχω γκόμενα τη Γιάννα (μπρρρρρ...) κι εσύ τη βρίζεις για τις αηδίες που έφτιαξε, λογικό είναι να παρεξηγηθώ και να σου ζητήσω τον λόγο.


RE: Δίευρα για το 2021 - athas - 14/01/21 16:33:01

Η Λετονία πριν ακόμα κυκλοφορήσει το αναμνηστικό της σε ρολά για το 2020 ανακοίνωσε το αντίστοιχο για το 2021. Εχει θέμα την "100ή  επέτειο της διεθνούς αναγνώρισης της Λετονίας".  Το τότε νέο έθνος αναγνωρίστηκε διεθνώς στις 26 Ιανουαρίου 1921 και η ημερομηνία αντιπροσωπεύει επίσης τη διαπίστευση των Λετονών διπλωματών ως πρεσβευτών. 
Το νόμισμα εμφανίζεται σε μια συνολική έκδοση 412.000 τεμαχίων, εκ των οποίων 5.000 αντίτυπα σε BU-Coincards και 7.000 αντίτυπα στην ετήσια σειρά με όλα τα νομίσματα του έτους.
Χαράκτης ο Zane Ernštreite.


RE: Δίευρα για το 2021 - athas - 15/01/21 16:58:14

Σε δελτίο τύπου που έλαβα σήμερα από την Τράπεζα της Λετονίας, ανακοινώνεται για την επόμενη Τετάρτη 20 Ιανουαρίου η έκδοση του αναμνηστικού νομίσματος του 2021, αλλά μόνο σε coincards και σε σετ. Σε αυτήν τη δήλωση υπογραμμίζουν τη μη έκδοση, προς το παρόν, του νομίσματος που προορίζεται για κυκλοφορία, λόγω προβλημάτων που προέρχονται από την κρίση υγείας που αντιμετωπίζουμε από την πανδημία που προκαλείται από τον Covid-19. Στην πραγματικότητα, εξακολουθεί να εκκρεμεί η κυκλοφορία του αναμνηστικού 2 ευρώ «Latgalia Ceramics» 2020, το οποίο φημολογείται ότι θα κυκλοφορήσει στα μέσα του τρέχοντος έτους. Θα δούμε αν και τα δύο θα τεθούν σε κυκλοφορία ταυτόχρονα.
Οι φωτογραφίες είναι από την coincard και το σετ.