Συλλεκτικό Στέκι
2 ΛΕΠΤΑ 1837 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 2 ΛΕΠΤΑ 1837 (/thread-4458.html)



2 ΛΕΠΤΑ 1837 - PANAGIOTIS - 09/01/21 22:59:34

Ανεβάζω το δίλεπτο αυτό για συζήτηση, όχι της κατάστασής του αλλά της αδυναμίας μου να εξηγήσω τι συμβαίνει στις εταιρείες πιστοποίησης. Πότε φωτογραφίζουν τα νομίσματα; Υπάρχει κάποιος που διορθώνει τα λάθη; Oi graders είναι ένας ή δύο; Πως το συγκεκριμένο νόμισμα που κρατώ γράφει στο ταμπελάκι MS61, στο αρχείο τους μνημονεύεται σαν MS61 ενώ στην φωτογραφία τους  έχει ταμπελάκι AU58; Ο σύνδεσμος-link είναι  :   https://www.ngccoin.com/certlookup/3932866-006/61/ Η φωτογραφία ακολουθεί......


RE: 2 ΛΕΠΤΑ 1837 - PANAGIOTIS - 09/01/21 23:02:22

Μόνο σε μένα συμβαίνουν αυτά ή έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο; Εννοείται ελεύθερα όλες οι απόψεις....


RE: 2 ΛΕΠΤΑ 1837 - gkounto - 10/01/21 08:53:48

Οι graders είναι δυο και ένας ο finaliser που υπερισχύει αν διαφωνήσουν οι δυο πρώτοι (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι αυτό ήξερα). Στο τέλος το βλέπει ένα τελευταίος που η δουλειά του είναι αυτή να βλέπει δηλαδή ότι το ταμπελάκι συμφωνεί με το νόμισμα και ίσως εδώ να έγινε η ιστορία δηλαδή να το είχαν 58 και αυτός να το έκανε 61 αλλά εντωμεταξύ το είχαν βγάλει φωτο. 
Διοικητικά λάθη (το πιθανότερο) ή μάλλον administrative errors όπως τα λένε  όπως το δικό σας δεν είναι σπάνια (δεν μου έχουν τύχει εμένα προσωπικά ποτέ όμως). Θα πρέπει να τους ενημερώσετε να το αλλάξουν.


RE: 2 ΛΕΠΤΑ 1837 - PANAGIOTIS - 10/01/21 14:06:57

(10/01/21 08:53:48)gkounto Έγραψε:  Οι graders είναι δυο και ένας ο finaliser που υπερισχύει αν διαφωνήσουν οι δυο πρώτοι (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι αυτό ήξερα). Στο τέλος το βλέπει ένα τελευταίος που η δουλειά του είναι αυτή να βλέπει δηλαδή ότι το ταμπελάκι συμφωνεί με το νόμισμα και ίσως εδώ να έγινε η ιστορία δηλαδή να το είχαν 58 και αυτός να το έκανε 61 αλλά εντωμεταξύ το είχαν βγάλει φωτο. 
Διοικητικά λάθη (το πιθανότερο) ή μάλλον administrative errors όπως τα λένε  όπως το δικό σας δεν είναι σπάνια (δεν μου έχουν τύχει εμένα προσωπικά ποτέ όμως). Θα πρέπει να τους ενημερώσετε να το αλλάξουν.

Τους έστειλα email, δεν μου απάντησαν ποτέ. Αυτό και άλλα 2-3 άλλα περίεργα συνέβησαν σε νομίσματα που πήγαν στο Μόναχο, στην NGC βέβαια.....


RE: 2 ΛΕΠΤΑ 1837 - nikos11 - 10/01/21 19:59:30

Προφανώς πρόκειται περί λάθους. Η μόνη εξήγηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι το νόμισμα να είχε βγει AU58, να πήγε για επαναβαθμολόγηση, να έγινε MS61 κα ινα ξέχασαν τη φωτογραφία από την πρώτη φορά. Και εμένα μου έχουν τύχει διάφορα, αντί φωτογραφία σε νόμισμα να έχουν μία τρύπα, σε άλλο νόμισμα να έχουν αφήσει την παλιά φωτογραφία ενώ το νόμισμα έχει πάει για conservation και regrading, κα...

Τι να πω ρε Παναγιώτη; Οι διοικητικές τους υπηρεσίες πάσχουν, στα δε ηλεκτρονικά μηνύματα απαντάνε (αν απαντήσουν) με μεγάλη συνήθως καθυστέρηση. Εγώ τους τα έχω γράψει και σε κάτι έρευνες ικανοποίησης που μου έχουν στείλει.


RE: 2 ΛΕΠΤΑ 1837 - PANAGIOTIS - 10/01/21 20:22:49

(10/01/21 19:59:30)nikos11 Έγραψε:  Προφανώς πρόκειται περί λάθους. Η μόνη εξήγηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι το νόμισμα να είχε βγει AU58, να πήγε για επαναβαθμολόγηση, να έγινε MS61 κα ινα ξέχασαν τη φωτογραφία από την πρώτη φορά. Και εμένα μου έχουν τύχει διάφορα, αντί φωτογραφία σε νόμισμα να έχουν μία τρύπα, σε άλλο νόμισμα να έχουν αφήσει την παλιά φωτογραφία ενώ το νόμισμα έχει πάει για conservation και regrading, κα...

Τι να πω ρε Παναγιώτη; Οι διοικητικές τους υπηρεσίες πάσχουν, στα δε ηλεκτρονικά μηνύματα απαντάνε (αν απαντήσουν) με μεγάλη συνήθως καθυστέρηση. Εγώ τους τα έχω γράψει και σε κάτι έρευνες ικανοποίησης που μου έχουν στείλει.

Άσε πάλι αυτές τις έρευνες ικανοποίησης, ανάθεμά τους αν διαβάζουν και τίποτα από αυτά που στέλνουμε πίσω....Θα ψάξω να βρώ στο αρχείο μου τις φωτό από ένα χρυσό τάλιρο του 76, που για πίσω πλευρά έχουν ανεβάσει την μπροστά πλευρά από 20 άρικο του 76....


RE: 2 ΛΕΠΤΑ 1837 - KVASSOS - 18/01/21 23:48:40

Εγω Παναγιωτη εχω 25 Μils Kυπρου που γραφουν ΑLBANIA!
ΝGC φυσικα!!!