Συλλεκτικό Στέκι
ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; (/thread-4468.html)

Σελίδες: 1 2


ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - johnnycage - 11/01/21 14:25:28

Η ερώτηση είναι περισσότερο ρητορική μιας και τα δύο είναι από τα σπανιότερα νομίσματα του Όθωνα αλλά αν είχατε τη δυνατότητα να επιλέξετε μόνο το ένα από τα δύο ποιό θα ήταν και γιατί....εγώ ας πούμε ότι την έχω απλά επιλέγοντας το ένα από τα δύο ξεχνάω το άλλο για πολύ καιρό για ευνόητους λόγους όπως καταλαβαίνετε....χωρίς να θέλω να δημιουργώ τριβές όπως είχε γίνει παλαιότερα σε άλλα forum να αναφέρω ότι την κουκουβάγια την έχω συναντήσει πιο εύκολα από το 45άρι....4 διαθέσιμες εναντίον 1 στη 2ετία για πώληση....μπορεί απλά να έτυχε βέβαια....κάθε άποψη δεκτή και θα βοηθούσε δεόντως.


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - exmim - 11/01/21 14:37:46

(11/01/21 14:25:28)johnnycage Έγραψε:  Η ερώτηση είναι περισσότερο ρητορική μιας και τα δύο είναι από τα σπανιότερα νομίσματα του Όθωνα αλλά αν είχατε τη δυνατότητα να επιλέξετε μόνο το ένα από τα δύο ποιό θα ήταν και γιατί....εγώ ας πούμε ότι την έχω απλά επιλέγοντας το ένα από τα δύο ξεχνάω το άλλο για πολύ καιρό για ευνόητους λόγους όπως καταλαβαίνετε....χωρίς να θέλω να δημιουργώ τριβές όπως είχε γίνει παλαιότερα σε άλλα forum να αναφέρω ότι την κουκουβάγια την έχω συναντήσει πιο εύκολα από το 45άρι....4 διαθέσιμες εναντίον 1 στη 2ετία για πώληση....μπορεί απλά να έτυχε βέβαια....κάθε άποψη δεκτή και θα βοηθούσε δεόντως.


Δύσκολα απαντας.... του 45 σπανιότερο, η κουκουβάγια πιο "Ελλάδα" . Μαλλον θα νίκαγε η ανασφάλεια, και θα διάλεγα του 1845..


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - solferino - 11/01/21 15:11:45

Το καλύτερο ταλιρο 45 είναι χφ45. Ακόμα και τα raw που έχουν μεγάλοι συλλέκτες δεν ειανι καλύτερα.

Κουκουβάγιες υπάρχουν μια 58 μια σπ65 και άλλες 2 ακυκλοφόρητες. Αυτά τα 4 είναι σίγουρα. 

Εσύ τι θα διάλεγες?

Προσωπικά του 45. Αλλά δε θα βρω ποτέ. Και να βρω δεν υπάρχουν τα λεφτά για κανένα από τα 2.


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - sroussos - 11/01/21 16:26:12

Παρόλο που έχω τάλιρο με κουκουβάγια  θα την προτιμούσα  το κακό είναι πως ούτε αυτή ούτε του 45 θα με προτιμήσουν γιατί θα βρουν μια πιο φουσκωτή τσέπη για να πάνε αλλά τί να κάνουμε να χαμαι να λέμε.


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - gkounto - 11/01/21 16:37:35

Θα διάλεγα οποίο μου τύχαινε πρώτο σε τιμή που αντέχω. Είναι και τα δυο όνειρο (προς το παρόν) για εμένα.
 Γιατί το 45 δεν έχει κουκουβάγια; Την απάντηση (αν και λίγο ακαταλαβίστικη) μας την δίνει ο Ι. Κούρος σε δοκίμιο του που γράφτηκε το 2004 και δημοσιεύτηκε στα Νομισματικά Χρονικά (τεύχος 23) και έχει ανατυπωθεί και διανέμεται δωρεάν από την ΠΝΕ (Νο9):
«....τα τάλιρα του 1844 είναι τα τελευταία που φέρουν το έμβλημα του Αθηναϊκού Νομισματοκοπείου. Προφανώς έγινε αντιληπτό ότι η εμφάνιση νέων ελληνικών νομισμάτων θα ανέβαζε την τιμή των ξένων νομισμάτων που κυριαρχούσαν στη χώρα και κατά συνέπεια το έμβλημα καταργήθηκε.»
Και για να απαντήσω με σαφέστερη θέση το 45 θα διάλεγα θεωρώντας το σπανιότερο.


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - apostolos40 - 11/01/21 16:42:06

Εγω θα προτιμουσα αυτο με την κουκουβαγια.
Εαν βέβαια ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να το αγορασω . Smile


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - solferino - 11/01/21 17:02:58

Για να επαναδιατυπωσω. Σε οποιαδήποτε κατάσταση δε θα με ε νοιάζει. Κ τα 2 είναι το ίδιο σπάνια εκεί μέχρι χφ... 

Πιο πάνω του 45 είναι άφαντο, ενώ κουκουβάγιες υπάρχουν. Οπότε.... Τι δεν κάνει κουκουβα? Το ταλιρο του 45.!!!


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - john v - 11/01/21 17:49:01

Ταληpο του 45 έπεσε πρόσφατα στα χέρια του φιλου μου σε κατάσταση xf ήταν μια ευκαιρία που δεν την άφησε, κουκουβάγια είχε είδη στην συλλογή του. Θεωρώ ότι του 45   είναι ποιο δύσκολο


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - johnnycage - 11/01/21 18:30:24

Πραγματικά δεν περίμενα τόσοι πολλοί να συμφωνήσουν ότι το τάληρο του 45 είναι δυσκολότερο....πίστευα ότι ήμουν από τους λίγους με αυτή την άποψη....εξεπλάγην ευχάριστα....περιμένω κι άλλες γνώμες φυσικά....γιατί με την κουκουβάγια που έχω βρει είναι δύσκολη η απόφαση....αν και θέλω το 45άρι δεν κάθεται το άτιμο.... Big Grin


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - PANAGIOTIS - 11/01/21 20:45:29

Το τάλιρο Αθηνών, όπως και το τάλιρο του 45 είναι δύο σπανιότητες. Υπάρχουν 14-16 γνωστά κομμάτια από το καθένα. Από άλλες συζητήσεις, σε άλλα νομισματικά forum, αποκόμισα την πεποίθηση ότι οι περισσότεροι συλλέκτες θεωρούν σπανιότερο το τάλιρο του 45 έστω και με βραχεία κεφαλή. Και προσοχή δεν μιλούμε για  σπανιότητα λόγω κατάστασης, εδώ όποιο βρεις και όταν το βρεις το παίρνεις αν μπορείς οικονομικά......Δεν μιλούμε για τάλιρο Κρητικής που veryfine το βρίσκεις με 70 ευρώ και το ακυκλοφόρητο θα πωληθεί τώρα 30000. Άρα η απάντηση είναι πάρε την κουκουβάγια που βρήκες και με το άλλο μακάρι να συναντηθείτε στο μέλλον........Τα τάλιρα αυτών των ημερομηνιών κλειδώνονται σε συλλογές και έκπληξη μου κάνει που ανέφερες ότι βρήκες 4 να πωλούνται σε διάρκεια  2 ετών......