Συλλεκτικό Στέκι
ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; (/thread-4468.html)

Σελίδες: 1 2


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - nikos11 - 11/01/21 23:51:06

Παναγιώτη, εσύ και εγώ φαίνεται κυκλοφορούμε σε λάθος μέρη και δεν πέφτουμε πάνω σε τέτοια νομίσματα Big Grin . 

Τις περισσότερες εξηγήσεις για την προτίμηση στο τάληρο 1845 τις έδωσαν οι φίλοι παραπάνω. Όσο για το τι να κάνεις εσύ τώρα, πάρε την κουκουβάγια και άμα βρεις και τάληρο 45, πουλάς την κουκουβάγια και το παίρνεις Cool .


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - gkounto - 12/01/21 11:36:42

Είναι η γνωστή κατηγορία νομισμάτων «Tο βρήκες; Το πήρες».
Και αν δεν σε έχουμε πείσει ακόμη ίσως σε πείσει ο Ελι Γουάλας (ο άσχημος) στο «ο καλός ο κακός και ο άσχημος» θρυλική καουμπόικη ταινία. Ο ντεσπεραντο που τον απειλεί τον έχει πιάσει λογοδιάρροια, τον βρίζει τον στολίζει και όταν κάποια στιγμή αποφασίζει να τον σκοτώσει τον προλαβαίνει ο Γουάλας και τον σκοτώνει εκείνος.  Περιφρονητικά τον κοιτάει και του λέει «You fool. You shoot first, you talk later”!
Και αν ούτε αυτό σε έπεισε πες μου να σου πω για εκείνον που το πρόσφερα την 1841 λίρα £2000 και του φάνηκε ακριβή. Μετά από 19 χρόνια ακόμη την ψάχνει.
Ελπίζω να μην χάλασα το νήμα.?


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - PANAGIOTIS - 12/01/21 13:26:50

(12/01/21 11:36:42)gkounto Έγραψε:  Είναι η γνωστή κατηγορία νομισμάτων «Tο βρήκες; Το πήρες».
Και αν δεν σε έχουμε πείσει ακόμη ίσως σε πείσει ο Ελι Γουάλας (ο άσχημος) στο «ο καλός ο κακός και ο άσχημος» θρυλική καουμπόικη ταινία. Ο ντεσπεραντο που τον απειλεί τον έχει πιάσει λογοδιάρροια, τον βρίζει τον στολίζει και όταν κάποια στιγμή αποφασίζει να τον σκοτώσει τον προλαβαίνει ο Γουάλας και τον σκοτώνει εκείνος.  Περιφρονητικά τον κοιτάει και του λέει «You fool. You shoot first, you talk later”!
Και αν ούτε αυτό σε έπεισε πες μου να σου πω για εκείνον που το πρόσφερα την 1841 λίρα £2000 και του φάνηκε ακριβή. Μετά από 19 χρόνια ακόμη την ψάχνει.
Ελπίζω να μην χάλασα το νήμα.?


Σωστός! You shoot first, you talk later!


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - johnnycage - 12/01/21 15:39:31

(11/01/21 20:45:29)PANAGIOTIS Έγραψε:  Το τάλιρο Αθηνών, όπως και το τάλιρο του 45 είναι δύο σπανιότητες. Υπάρχουν 14-16 γνωστά κομμάτια από το καθένα. Από άλλες συζητήσεις, σε άλλα νομισματικά forum, αποκόμισα την πεποίθηση ότι οι περισσότεροι συλλέκτες θεωρούν σπανιότερο το τάλιρο του 45 έστω και με βραχεία κεφαλή. Και προσοχή δεν μιλούμε για  σπανιότητα λόγω κατάστασης, εδώ όποιο βρεις και όταν το βρεις το παίρνεις αν μπορείς οικονομικά......Δεν μιλούμε για τάλιρο Κρητικής που veryfine το βρίσκεις με 70 ευρώ και το ακυκλοφόρητο θα πωληθεί τώρα 30000. Άρα η απάντηση είναι πάρε την κουκουβάγια που βρήκες και με το άλλο μακάρι να συναντηθείτε στο μέλλον........Τα τάλιρα αυτών των ημερομηνιών κλειδώνονται σε συλλογές και έκπληξη μου κάνει που ανέφερες ότι βρήκες 4 να πωλούνται σε διάρκεια  2 ετών......

Οι 4 κουκουβάγιες που έχω συναντήσει συνολικά δεν ήταν προς πώληση κάπου φανερά(δημοπρασίες, internet κ.λ.π.) απλά με κάποιες επαφές που έχω κάνει για το λόγο αυτό έρχομαι σε επαφή με τους ιδιοκτήτες για τα περαιτέρω....απλά επειδή ήταν όλες σε κατάσταση fine έως χαμηλό very fine δεν ασχολήθηκα καν....βέβαια αυτό αλλάζει στην τελευταία καθώς είναι XF....σε λίγες μέρες θα την έχω στα χέρια μου ζωντανά θα αποφασίσω....αν οι κουκουβάγιες που είχα δει ήταν στην κατάσταση που είναι η δικιά σου ή έστω σαν κι αυτή που βρήκα τώρα κι επειδή το 2018-19 ήμουν πολύ καλύτερα οικονομικά πίστεψέ με δεν θα το σκεφτόμουν καν.


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - johnnycage - 12/01/21 15:45:01

(11/01/21 23:51:06)nikos11 Έγραψε:  Παναγιώτη, εσύ και εγώ φαίνεται κυκλοφορούμε σε λάθος μέρη και δεν πέφτουμε πάνω σε τέτοια νομίσματα Big Grin . 

Τις περισσότερες εξηγήσεις για την προτίμηση στο τάληρο 1845 τις έδωσαν οι φίλοι παραπάνω. Όσο για το τι να κάνεις εσύ τώρα, πάρε την κουκουβάγια και άμα βρεις και τάληρο 45, πουλάς την κουκουβάγια και το παίρνεις Cool .

Ο Παναγιώτης έχει καπαρώσει μια καλή οπότε έχει αράξει.... Big Grin ....κι εσύ άμα έβλεπες τις 3 πρώτες που είχα δει και πόσα ζήταγαν πίστεψε με δεν θα είχες ασχοληθεί καν.... Wink


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - johnnycage - 12/01/21 16:01:41

(12/01/21 11:36:42)gkounto Έγραψε:  Είναι η γνωστή κατηγορία νομισμάτων «Tο βρήκες; Το πήρες».
Και αν δεν σε έχουμε πείσει ακόμη ίσως σε πείσει ο Ελι Γουάλας (ο άσχημος) στο «ο καλός ο κακός και ο άσχημος» θρυλική καουμπόικη ταινία. Ο ντεσπεραντο που τον απειλεί τον έχει πιάσει λογοδιάρροια, τον βρίζει τον στολίζει και όταν κάποια στιγμή αποφασίζει να τον σκοτώσει τον προλαβαίνει ο Γουάλας και τον σκοτώνει εκείνος.  Περιφρονητικά τον κοιτάει και του λέει «You fool. You shoot first, you talk later”!
Και αν ούτε αυτό σε έπεισε πες μου να σου πω για εκείνον που το πρόσφερα την 1841 λίρα £2000 και του φάνηκε ακριβή. Μετά από 19 χρόνια ακόμη την ψάχνει.
Ελπίζω να μην χάλασα το νήμα.?

Γιώργο καταλαβαίνω που το πας αλλά επειδή με την τύχη που έχω εγώ παίζει με το που κλείσω τη δουλειά να κάτσει μετά από λίγο το 45άρι ή κάνα τεταρτάκι του 1851 που το έχω επικηρύξει.... Big Grin ....για να καταλάβεις το σκεπτικό μου με το που έκλεινα ένα deal είτε μιλάμε για αμάξι, είτε ακίνητο, είτε νόμισμα ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς μετά από κάνα μήνα max έβρισκα κάτι καλύτερο.... Sad

Υ.Γ.

Και μιας που ανέφερες τη λίρα του 1841 πριν λίγα χρόνια είχε μία στο Heritage XF40 και ήταν και Inverted V αλλά με τα capital controls του αγαπημένου μας Αλέξη δεν μπορούσα να την πληρώσω και μου έφυγε μέσα από τα χέρια....έκλεισε κάπου 10500$ περίπου αν θυμάμαι καλά.... Undecided


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - PANAGIOTIS - 12/01/21 18:23:07

Πρώτα το παίρνεις, το χαίρεσαι μόνος για λίγες μέρες και μετά το φωτογραφίζεις να το δούμε και μεις.......


RE: ΤΑΛΗΡΟ 1833 ΑΘΗΝΩΝ(ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ) Η ΤΑΛΗΡΟ 1845; - digo - 14/01/21 19:17:55

(11/01/21 17:49:01)john v Έγραψε:  Ταληpο του 45 έπεσε πρόσφατα στα χέρια του φιλου μου σε κατάσταση xf ήταν μια ευκαιρία που δεν την άφησε, κουκουβάγια είχε είδη στην συλλογή του. Θεωρώ ότι του 45   είναι ποιο δύσκολο


Πολύ δυνατή συλλογή ο φίλος σου! Έχει και κουκουβάγια και ταλληρο του 45?  Καθαρό βαθμό το τελευταιο;